Poate stie cineva

Incerc sa obtin placi rigide acoperite cu furnir si mi le doresc FOARTE SUBTIRI (maxim 3mm). Nu trebuie sa fie foarte mari, dimensiunea maxima ar fi 40/25cm . Stiu ca pe forumul asta va pricepeti la placaje, furniruri, lipiciuri de tot felul si alte materiale straine mie asa ca mi-am facut curaj si am venit aici cu mica mea problema. O sa ma intrebati de ce vreau respectivele placi,nu? Vreau sa fac cateva coperti de agenda mai speciale, sa imbrac o carte-doua si as vrea sa fac ceva trainic. Pina acum am incercat sa-mi fac propriul placaj din furnir de cires american: am lipit cu prenadez si am obtinut placi care s-au rupt incredibil de usor. In plus, daca pun 3 straturi de furnir, materialul devine scump. Ideal pentru mine ar fi sa gasesc un plastic foarte rigid sau fibra de sticla foarte rigida pe care sa lipesc furnir si placa astfel obtinuta sa poata fi taiata si gaurita cu laser sau traforata. Multumesc pentru atentie si pentru eventualele sfaturi.
PS: eu ma pricep binisor la piele si pot sa raspund la rindu-mi unor eventuale intrebari
 
Ma gandesc la urmatoarea varianta: pe o placa de furnir sa pui pe spate fibra de sticla si un strat-doua de epoxy, ar trebui sa-i dea rezistenta cat de cat :/ ... dar apoi cred ca trebuie lacuit bine, sa nu iasa fibra la suprafata, sau imbracate marginile in piele ?!
 
salut

ai lipit furnire? ...cum mai multe straturi si sa rupt usor .

cred ca ai gresit ceva daca lipeai trei straturi de furnir cu fibra incrucisata trebuie sa tina

si totusi la ce costuri te astepti (cam cit esti dispus sa dai pe o bucata) de exemplu furnir de diverse speci se vinde pe la 1,5euro/m patrat

:noroc:
 
Da, cam la ceva de genul asta ma gandesc si eu

Ma gandesc la urmatoarea varianta: pe o placa de furnir sa pui pe spate fibra de sticla si un strat-doua de epoxy, ar trebui sa-i dea rezistenta cat de cat :/ ... dar apoi cred ca trebuie lacuit bine, sa nu iasa fibra la suprafata, sau imbracate marginile in piele ?!

Insa mi-as dori indicatii mai precise. Ce fibra, ce rasini, ce lacuri. As fi incantat daca as gasi placi de fibra de-a gata, as vrea sa stiu cum reactioneaza la taierea cu laser (mai ales ca avind lemn pe fibra ar putea sa se contracte, arda etc), m-as bucura daca mi s-ar spune cam pe unde se gasesc materiale etc. Intrebi de piele: as putea sa fac cotoarele copertilor din piele (dar si aici am probleme fiindca lipiciurile pentru piele sunt altele decat cele pentru lemn si fibra :) )
 
salut

ai lipit furnire? ...cum mai multe straturi si sa rupt usor .

cred ca ai gresit ceva daca lipeai trei straturi de furnir cu fibra incrucisata trebuie sa tina

si totusi la ce costuri te astepti (cam cit esti dispus sa dai pe o bucata) de exemplu furnir de diverse speci se vinde pe la 1,5euro/m patrat

:noroc:
Excact cum spuneam, am lipit o singura data furnire, cu prenadez. Mi-a placut cum arata, nu mi-a placut rezistenta placii lipite de mine cu prenadez. Cat despre costuri, nu m-am gandit inca. Daca obiectele pe care le am in minte arata suficient de bine incat sa merite facute spre vinzare, o sa ma gandesc atunci :) .
 
Fibra de sticla de tip "tesatura" sau "panza" sau "biaxiala" sau "rowing" ... nu-mi dau seama, dar poate-ti da cineva din Bucuresti un rest ramas sa incerci. Rasina epoxidica cu intaritor mediu (sau rapid). Incearca la Polydis sau Rompolimer.
 
Nu cred că furnirul se lipește cu prenadez. Cred că furnirul se lipește cu adeziv special.

Pe vremuri in industria mobilei, furniruirea de calitate se facea cu prenadez. Pentru aderenta buna si rigiditate, in cazul de fata e mai bun un adeziv special pentru lemn (prenadezul da o lipitura prea elastica).

Fibra de sticla de tip "tesatura" sau "panza" sau "biaxiala" sau "rowing" ... nu-mi dau seama, dar poate-ti da cineva din Bucuresti un rest ramas sa incerci. Rasina epoxidica cu intaritor mediu (sau rapid). Incearca la Polydis sau Rompolimer.

Cea mai buna e tesatura de tip "cloth" (coada de randunica) de 160 sau 280 g/m2 (Polydis), care dau o suprafata fina laminarii cu fibra. Uniaxiala e posibil sa fie la limita, insa biaxiala e prea groasa (sunt fire paralele de roving cusute impreuna, folosite la ranforsari pentru solicitari extreme). Woven roving pe de alta parte e mai ieftin, insa calitatea suprafetei rezultate e mediocra.
S-ar putea folosi si un epoxy mai accesibil de exemplu de la Europlastic, fiindca nu e vorba de aplicatii marine.

Incerc sa obtin placi rigide acoperite cu furnir si mi le doresc FOARTE SUBTIRI (maxim 3mm).

Daca n-ar fi factorul cost, cea mai buna si eleganta solutie ar fi folosirea placajului aviatic de mesteacan de 2 mm grosime din oferta Holver. Se poate folosi ca atare, sau se poate furnirui cu esenta lemnoasa dorita. Pretul insa e mare si nu se justifica.
S-ar mai putea folosi eventual furnir tehnic (blind) de esenta dorita (grosime 2,5 mm), cu conditia rigidizarii externe prin aplicarea de fibra "voal" de 27 g/m2 cu rasina epoxy. Volumul de manopera e insa mare, si in plus (inca) nu stim cum se comporta fibra cu epoxy la taierea cu laser.
Mai exista in ofertele magazinelor DIY placi transparente de fibra de 1 mm, la care se poate incerca furniruirea exterioara. Problema e ca respectiva placa trebuie intai matuita prin slefuire, findca furniruirea se poate face doar cu rasina epoxy, singura care face aderenta buna intre lemn si fibra. Despre plastic stiu sigur ca nu se lipeste cu adezivii compatibili cu lemnul (epoxy etc).
O alta solutie ar fi poate si stratificarea prin presare a 3 randuri incrucisate de furnir subtire, folosindu-se un adeziv rigid (cel mai bun e epoxy, daca se lucreaza curat se poate folosi si aracet etc). In orice caz, trebuie facute probe cu fiecare solutie in parte (lipire, decupare ulterioara), si facute calcule de rentabilitate. Succes ;).
 
toval gasesti la tabacaria Jilava

Nu cred că furnirul se lipește cu prenadez. Cred că furnirul se lipește cu adeziv special.




Mă interesează câțiva mp de toval.
si tot pe acolo exista cateva tabacarii private. Eu cumpar rar de tot toval (e prohibitiv de scump, 120 lei/mp si nu e intotdeauna de buna calitate). Mai conteaza si ce vrei sa faci cu el, poate fi mai gros sau mai subtire, mai rigid sau mai moale, vopsit la butoi sau prin pulverizare etc. Intreb fiindca o piele cu pret decent dublata cu un spalt de calitate se comporta mai bine decat tovalurile pe care le-am gasit in Ro in ultima vreme. Cu piele dublata te-as putea ajuta desi nu obisnuiesc sa vind piele .
PS: furnirul se lipeste cu prenadez pe suport de lemn, stiu asta de la un timplar. Pentru nevoile mele insa e clar ca prenadezul nu e bun
 
Ultima editare:
placajul de aviatie e prohibitiv

ceva teme mi-am facut:). Retin solutia cu furnirul tehnic ranforsat cu fibra de sticla. O sa incerc, evident o sa fac cateva experimente. Din pacate epoxidicele pe care le stiu ma lovesc in ficat mai ceva ca Bute... oare n-or exista si unele mai putin toxice? Cat despre rentabilitate, prima data ne jucam, apoi facem socoteli. N-am facut si nu o sa fac industrie, insa atunci cand fac ceva trebuie sa iasa neaparat BUN.
 
Retin solutia cu furnirul tehnic ranforsat cu fibra de sticla

Pentru un produs de serie mica (desi s-a specificat expres "deocamdata nu!")
s-ar putea folosi - ca alternativa la fibra de sticla, tabla de aluminiu sau duraluminiu, eloxata (sau macar sablata).

- rigiditatea tablei (mai ales cel de dural) la grosimea de 0.8-1.2 mm este buna
- surse de achizitie multiple si probabil fara probleme
- pe suprafata eloxata (sau sablata) adera bine cleiuri de contact (-->Prenadez), deci se poate aplica si furnirul usor
- densitate specifica a compozitului (furnir + metal) acceptabila (aluminiu 2.7 g/cm3; iar furnir, in functie de soi, probabil intre 0.6-0.9 g/cm3)

- se pot decupa din placile compozit incleiate in prealabil chiar si contururi complexe cu laser de putere medie , cu viteza /avans bun
Daca puterea este suficient de mare, matrialul pur si simplu se evapora, ramane doar o urma usoara de carbonizare pe lemn
(folosesc cateodata in laborator un laser infrarosu de 60W pentru a suda mici capace, ambutisate din aluminiu, peste circuite integrate hibride.
La avans prea mic fascicolul poate topi, pana la perforare si substratul, de duraluminiu, gros de 4-6 mm)

In incheiere, desi usor off-topic, iata un "traforaj" destul de rapid
 
multumesc de sugestie

Pentru un produs de serie mica (desi s-a specificat expres "deocamdata nu!")
s-ar putea folosi - ca alternativa la fibra de sticla, tabla de aluminiu sau duraluminiu, eloxata (sau macar sablata).

- rigiditatea tablei (mai ales cel de dural) la grosimea de 0.8-1.2 mm este buna
- surse de achizitie multiple si probabil fara probleme
- pe suprafata eloxata (sau sablata) adera bine cleiuri de contact (-->Prenadez), deci se poate aplica si furnirul usor
- densitate specifica a compozitului (furnir + metal) acceptabila (aluminiu 2.7 g/cm3; iar furnir, in functie de soi, probabil intre 0.6-0.9 g/cm3)

- se pot decupa din placile compozit incleiate in prealabil chiar si contururi complexe cu laser de putere medie , cu viteza /avans bun
Daca puterea este suficient de mare, matrialul pur si simplu se evapora, ramane doar o urma usoara de carbonizare pe lemn
(folosesc cateodata in laborator un laser infrarosu de 60W pentru a suda mici capace, ambutisate din aluminiu, peste circuite integrate hibride.
La avans prea mic fascicolul poate topi, pana la perforare si substratul, de duraluminiu, gros de 4-6 mm)

In incheiere, desi usor off-topic, iata un "traforaj" destul de rapid
s-ar putea sa incerc cu aluminiu. Nu-mi dau seama cum s-ar vedea marginea , metal intre furniruri , intentia mea e sa nu arate foarte tehnologizat . Placajul meu (ala nerezistent dar frumos) s-a taiat si s-a gaurit laser foarte frumos si in sectiune se vede clar ca e lemn. Fibra de sticla 'preia' din culoarea lemnului, nu e la fel de evidenta ca aluminiul. Orisicat, ideea merita retinuta si eventual folosita la alte nestrusnicii care-mi pot trece prin cap :).
 
Vad ca esti din Bucuresti.
Te duci in Obor, in piata cu fieratanii si pe ultimul culoar, in partea stanga vei gasi un domn ce vinde tot felul de placute si tablite in formate A4 si A3 (aproximativ). Vei gasi Sticlotextolit la diferite grosimi, de la 0,5 la 3-4 mm. Preturile incep de la vreo 5 lei pentru o bucata si cresc in functie de grosimea materialului si de capacitatea de negociere a cumparatorului. Pe la inceputul lunii decembrie am cumparat o bucata de 30/40 cm cu 1,5 mm grosime, pe care am dat 10 lei. Sticlotextolitul este fabricat din straturi de tesatura de fibra imbibate cu rasina epoxidica si apoi presate la cald. Este destul de rigid sa-l folosesti ca suport pentru furnirul exterior in structura sandwich. Lipirea o poti face cu rasina epoxidica si cea mai la indemana este Poxipol-ul. Daca acesta nu este bun viziteaza si un magazin gen Hormbach sau Brico si vei gasi adezivi care sa te satisfaca. Furnirul ramane neacoperit cu fibra si il poti lacui cum doresti. Despre taierea cu laser a sticlotextolitului nu cunosc amanunte, dar merge incercat.
 
culmea e ca stiu locul

Vad ca esti din Bucuresti.
Te duci in Obor, in piata cu fieratanii si pe ultimul culoar, in partea stanga vei gasi un domn ce vinde tot felul de placute si tablite in formate A4 si A3 (aproximativ). Vei gasi Sticlotextolit la diferite grosimi, de la 0,5 la 3-4 mm. Preturile incep de la vreo 5 lei pentru o bucata si cresc in functie de grosimea materialului si de capacitatea de negociere a cumparatorului. Pe la inceputul lunii decembrie am cumparat o bucata de 30/40 cm cu 1,5 mm grosime, pe care am dat 10 lei. Sticlotextolitul este fabricat din straturi de tesatura de fibra imbibate cu rasina epoxidica si apoi presate la cald. Este destul de rigid sa-l folosesti ca suport pentru furnirul exterior in structura sandwich. Lipirea o poti face cu rasina epoxidica si cea mai la indemana este Poxipol-ul. Daca acesta nu este bun viziteaza si un magazin gen Hormbach sau Brico si vei gasi adezivi care sa te satisfaca. Furnirul ramane neacoperit cu fibra si il poti lacui cum doresti. Despre taierea cu laser a sticlotextolitului nu cunosc amanunte, dar merge incercat.
insa eu de acolo am cumparat ceva pietre de polizor din alea roz cu care imi ascut cutitele (alt hobby de-al meu, pusul minerelor pe lame facute bine de altii ). Multumesc si tie de idee, am intuit corect ca pe forumul asta voi fi ajutat. Mi-ati dat pina acum 3 solutii care sunt cu siguranta mai bune decat prima mea incercare si probabil decat cele care ar fi urmat in numar de, sa zicem, cinci. Acum ca imi zici,mi-am amintit ca am vazut placute de textolit in tirgul din Valea cascadelor, dar chiar nu am facut legatura.
Edit: am gasit placi textolit la EMSA : http://www.emsaindustriale.ro/textolit.php?gclid=CJXflJb_p60CFUG_zAodFG9e7g
 
Ultima editare:
Da, corect. Vinde si Emsa textolit.
Doar ca ei vand o placa, sau cel putin jumatate de placa. O placa are aprox. 2 mp. Care sunt scorurile? Pentru o simpla incercare merita sa cumperi 1 mp, ca apoi sa-ti dai seama ca nu te satisface?
Intre textolit si sticlotextolit, asemanarea consta doar in structura placii. Textolitul este realizat din straturi de panza de bumbac suprapuse, imbibate cu lac de bachelita si presate la cald. La fel este realizat si pertinaxul, cu singura deosebire ca in locul panzei se foloseste hartie. Sticlotextolitul este realizat cum am spus in postul anterior. De aici rezulta unele diferente in ce priveste calitatile materialelor, respectiv duritate, flexibilitate, rezistenta la incovoiere, la tractiune, comprimare, etc.
Acum imi dau seama ca, citind sfaturile colegilor dinainte mea, m-a cam luat valul si ti-am recomandat sticlotextolitul in locul textolitului ce se apropie mai mult de cerintele precizate de tine. Culoarea, textura, posibilitatea de al prelucra cu laser, se apropie mai mult de caracteristicile lemnului din furnir. Si nu este asa de dur la prelucrare precum sticlotextolitul.
Din experienta proprie, avand ca hobby si electronica, pot sa-ti spun ca dupa 30-40 de gauri de 1mm in placile de cablaj imprimat din sticlotextolit, trebuia sa schimb burghiul, sau sa-l ascut. Tot la fel, o panza de bomfaier nu rezista la taiere mai mult de 80-90 de cm lungime.
Totusi, ramane la latitudinea ta sa alegi materialul. Pentru grosimi de intre 1 si 1,5 mm a copertii, poti alege sticlotextolitul de 0,5 iar pentru grosimi mai mari, textolitul de 1,5 - 3 mm, presupunand ca vei face o structura sanwich cu furnir de 0,5 mm pe ambele parti.
Mult succes si sa nu ne uiti cu fotografiile produsului finit, caci suntem curiosi tare!
La multi ani!
 
:)

Da, corect. Vinde si Emsa textolit.
Doar ca ei vand o placa, sau cel putin jumatate de placa. O placa are aprox. 2 mp. Care sunt scorurile? Pentru o simpla incercare merita sa cumperi 1 mp, ca apoi sa-ti dai seama ca nu te satisface?
Intre textolit si sticlotextolit, asemanarea consta doar in structura placii. Textolitul este realizat din straturi de panza de bumbac suprapuse, imbibate cu lac de bachelita si presate la cald. La fel este realizat si pertinaxul, cu singura deosebire ca in locul panzei se foloseste hartie. Sticlotextolitul este realizat cum am spus in postul anterior. De aici rezulta unele diferente in ce priveste calitatile materialelor, respectiv duritate, flexibilitate, rezistenta la incovoiere, la tractiune, comprimare, etc.
Acum imi dau seama ca, citind sfaturile colegilor dinainte mea, m-a cam luat valul si ti-am recomandat sticlotextolitul in locul textolitului ce se apropie mai mult de cerintele precizate de tine. Culoarea, textura, posibilitatea de al prelucra cu laser, se apropie mai mult de caracteristicile lemnului din furnir. Si nu este asa de dur la prelucrare precum sticlotextolitul.
Din experienta proprie, avand ca hobby si electronica, pot sa-ti spun ca dupa 30-40 de gauri de 1mm in placile de cablaj imprimat din sticlotextolit, trebuia sa schimb burghiul, sau sa-l ascut. Tot la fel, o panza de bomfaier nu rezista la taiere mai mult de 80-90 de cm lungime.
Totusi, ramane la latitudinea ta sa alegi materialul. Pentru grosimi de intre 1 si 1,5 mm a copertii, poti alege sticlotextolitul de 0,5 iar pentru grosimi mai mari, textolitul de 1,5 - 3 mm, presupunand ca vei face o structura sanwich cu furnir de 0,5 mm pe ambele parti.
Mult succes si sa nu ne uiti cu fotografiile produsului finit, caci suntem curiosi tare!
La multi ani!
nu intentionez sa tai cu traforaj si sa gauresc cu burghie fiindca nu as obtine precizia necesara si ar dura prea mult. Dupa cum spuneam , eu lucrez piele . De o bucata de timp imi doresc sa includ lemn in obiectele mele . O sa folosesc lemn ca structura de rezistenta , ca element decorativ dar sper sa reusesc sa il folosesc la un set de mape care in mintea mea deja arata intr-un fel :) . O sa pun aici adresa mea de blog dar nu am venit la voi sa fac comert ci pur si simplu sa aflu informatii .
Boohoohoo
La multi ani
 

Back
Sus