Barca mariner

Salut! Am avut un Intex Seahawk II, barca un pic mai mica decat aceasta. Am dat-o si acum imi pare rau. Pentru o plimbare pe lac cu familia si chiar pescuit daca nu necesita parcurgerea de distante mari e super. Ai grija sa mai dai drumul la presiune daca e cald afara si nu strange prea tare valvele ca o sa te chinui sa le desfaci. Pe site la Cabela's o sa gasesti numai pareri bune despre barcile astea. Totusi nu sunt niste barci cu care sa te aventurezi prea departe. Atentie si la echipamentul de protectie.

Plimbari placute!
 
Am vrut sa iti raspund mai demult, dar am uitat. Noroc cu Cristi

Am o parere foarte buna! Pentru pretul ei este imbatabila: solida, din PVC ramforsat cu panza, deci nu o sa se inmoaie la soare, are podea de stinghii si are chiar si chila!!

Este barca ideala pentru o familie care vrea sa iasa in weekend pe un lac.

Acum tine cont ca e o barcuta proiectata sa mearga la deplasament, fie la vasle, fie cu un motor mic. Chila va ajuta enorma la pastrarea directiei.

Nu uiata sa o umflii bine cand o tii in apa, va merge mult mai frumos si ai grija la gazele de la motor, mai ales cand mergi timp indelungat cu vantul din spate. Pentru ca ai podea de stinghii si chila, problemele cu ruperea I-beam-urilor (delaminarea podelei) de la Seahawk II nu se aplica.

Sa o stapineasti sanatos!
 
Multumesc

Va multumesc pentru pareri . O sa tin cont de sfaturi.
Anul asta va fi prima oara cand voi iesi cu barca si cu motor si voi posta poze filme etc.
Fire intinse si plimbari placute.
 
Cum e, ai iesit cu barca? Ceva pareri proaspete? Ma uitam si eu la sora-sa aia mai mare putin - Excursion 5 si vroiam sa te intreb daca ai luat-o in considerare cand ai cumparat Mariner-ul? Multumesc.
 
Am iesit o data si sunt foarte multumit.
Din motive de timp pot spune ca vand barca si motorul
Daca cineva este interesat sa nu ezite sa ma anunte
Atasez si poze.
 
Cum te-ai descurcat cu transportul barcii? Si eu vreau sa-mi cumpar una, insa pe toate site-urile greutatile barcii sunt mult diferite.. pe unele site-uri cica are 48 de kg, pe altele 38 kg, 44kg si tot asa.. Ai putut s-o transporti singur ? sau e nevoie de 2 oameni? Zi-mi si greutatea, daca mai ai hartiile barcii prin casa pe undeva..
Mersi
 
Update:

Posesor mariner 4 (comandata si pe drum spre mine),inca n-am primit-o. Ce recomandati ca si motor?
Ma decisesem la un hangkai de 3,5 cp, un motor modest si de slaba calitate chinezeasca, dar in ultimul moment am decis sa anulez comanda si sa ma mai gandesc. Motorul asta e 1350 ron, nou, garantie un an de zile, o pompa de apa de schimb. Am vazut filmulete si e ok pentru ce am nevoie insa sfaturile pe care le-am primit sunt impartite si m-au cam bagat la banuieli. Motoru nu caut sa fie super scula, am nevoie sa ma tina in conditii bune 2 ani. Nu conteaza consumul sau gradu de poluare. Foarte importanta este greutatea lui. Chinezescu asta are doar 9,5 kg.
Ce alte alternative as avea? Un suzuki/mercury/mariner de 3 cai ce greutate are? Mi-e frica sa nu fortez prea tare suportul motorului si implicit urechile barcii. Barca, bineinteles, n-are oglinda ci un suport de motor atasat separat de urechile cu care e prevazuta barca.
Din forma barcii, credeti ca e posibil ca un motor mai de soi de 2 cai sa fie echivalent cu hangkaiu asta de 3,5 cai? Ma refer la viteza maxima in diverse conditii, incarcata cu 2-3 persoana, doar cu o persoana in barca, pe mare linistita, pe lac.. Care va pricepeti,dati-mi niste detalii va rog.
 
Posesor,mai nou,si de un mercury 3.3 hp, an 2002,cizma lunga. Suport motor de plastic..sper sa tina motoru,care are vreo 13kg.. in cateva zile o sa iesim la probe de mare.revin cu verdictu..
 
Posesor,mai nou,si de un mercury 3.3 hp, an 2002,cizma lunga. Suport motor de plastic..sper sa tina motoru,care are vreo 13kg.. in cateva zile o sa iesim la probe de mare.revin cu verdictu..
Suportul ala nu trebuieste doar sa sustina 13 kg ale motorului , cu kilogramele forta ce acesta le imprima . Acei cai putere . Iar forta acestora se imprima prin intregul ansamblu inclusiv in baloane .
In fine , nu e primul Mariner echipat cu suport motor si 3,3 HP , insa nu te hazarda .
Si n-as baga-o direct pe mare ( in conditiile in care nu cunosti combo-ul deloc ) . Mergi si fa-i o proba pe o statatoare .
 

Back
Sus