Peridoc

Salut Barcaholici.Pt.transportul barcii i-mi trebuie un peridoc si dupa ce am bantuit pe forum, am intrebat in stanga si-n dreapta, am ajuns la concluzia ca i-mi pot permite numai un peridoc la mana a ll a.
Am gasit o remorca, inmatriculata, cu acte, la 500 lei si m-am gandit s-a o transform in peridoc.
Vreau sa stiu :
daca trebui sa o reinmatriculez ca peridoc?
daca am voie sa fac transformarea?
daca trebuie sa o inmatriculez ca peridoc artizanal, urmez procedura specifica?( preoiect facut de un inginer
acreditat,bonuri materiale, ect)
Daca a mai trecut cineva prin situatia aceasta, s-au stie cum ma pot rezolva, va rog putin ajutor
Cu multumiri, Costel.
 
pune repede mina pe ea , eu am dat 500 de euro pe asa ceva , restul se rezolva.depinde la transformare cu cit depasesti dimensiunile actuale ale remorcii
 
Mai zi-ne ceva detalii referitoare la "transformarea" remorcii in peridoc, in special legate de costuri: proiect, materiale, reomologare RAR.
 
ai grija la rar.
eu am luat peridocul din anglia...a trebuit sa platesc cam 100 de euro omologarea artizanala, mi-au rebatut seria pe cadrul remorcii.
si a fost o lunga discutie cu lungimea remorcii.
regula lor spune ca luminile spate sa fie atasate pe remorca ( asa cum vezi pe ebay de) iar la mine panoul de lumini se prinde de barca. si cu lungimea totala a remorcii au o problema cei de la rar.
asa ca mai documenteaza-te inainte.
 
Daca nu umbli la dimensiuni nu-ti trebuie proiect, totul se rezolva printro reomologare RAR cu obiectul la Voluntari.
Caz concret:
In 2007, prin toamna am gasit un peridoc in Tg. Mures la pretul de 10 mil, lei vechi. Am discutat cu propietarul la telefon, peridocul era inmatriculat si ca sa nu merg degeaba pana acolo i-am cerut sa-mi trimita prin fax identificarea RAR. Am mers sa-l cumpar, l-am luat dar in documente era trecut "remorca transport busteni". La inmatriculare, pe talon politia trece "remorca transport ambarcatiuni" ce nu corespundea cu ce scrie pe cartea de identitate a vehicolului. La primul ITP, baietii m-au trimis la RAR pt. reomologare. Am dat telefon, am fost si primul lucru pe care mi l-a spus inspectorul a fost: "Are dimensiunile din carte? Daca nu, sa vii cu proiect." N-a fost cazul.
In cazul tau:
Ce dimensiuni are remorca? Trebuiesc modificate acestea?
Daca nu, poti adapta cateva role pe care sa urci barca fara a umbla la prea multe lucruri. Apoi te duci cu ea la RAR la reomologare si o declari remorca universala, inclusiv pt. barci. Iti va da un alt numar de omologare si va completa campul B din cartea de identitate cu numarul si denumirea noua si cu celelalte date ale remorcii. Apoi schimbi talonul si gata. Cand pleci cu barca, poti da-i dai jos obloanele sa arate si ea a peridoc, cat de cat, ca Garcea nu te intreaba unde sunt obloanele, doar este remorca si pentru barci.
Daca trebuie sa-i lungesti protapul, sau sa-i modifici dimensiunile, atunci se schimba treaba. Vorbesti cu un proiectant sa-ti faca un proiect de modificare si pe urma mai intrebi, ca eu nu am trecut prin asta. Dar este un topic pe forum cu realizarea unui peridoc in regim homemade si da mai multe amanunte.
Si apropos, si pe mine ma intereseaza o remorca la pretul asta. Daca te rasgandesti, da de veste.
 
Multumesc Ciby,ma mai documentez, cred ca trebuie sa umblu la protap, weekenderul are aproape 6m
Mario 38 poate ne mai spui si noua cate ceva,legat de remorca, transformare, inscriere.
 
daca peridocul e din anglia.....dupa ce te umpli de nervimpe la rar....samd....ajungi sa depui dosarul la politie

moment in care iti zic ca dureaza 90 de zile pana verifica ei daca nu ai furat peridocul.....
timp in care trebuie sa iei numera provizorii.....adica pleci de la politie iar, te duci la financiar, platesti o taxa de doi euro....samd...samd

cand ai toate actele.....doua luni jumatate mai tarziu....te opreste politia si te intreaba ce remorca e asta, pentru ca la mine nu scrie ce cara remorca....
era sa le zic ca e portavion.

asigura-te ca incluzi si plansa de lumini in lungimea remorcii, ca nu m- ar mira sa ii vezi pe politisti sau rar- isti cu ruleta n mana.
 
......asigura-te ca incluzi si plansa de lumini in lungimea remorcii, ca nu m- ar mira sa ii vezi pe politisti sau rar- isti cu ruleta n mana.
Exact asa este. In cazul meu lungimea depasea cu 2 cm valoarea din acte si i-am explicat tipului ca am schimbat lampile spate si cele noi sunt mai groase. Tipul nu a facut din asta un capat de tara, asa ca n-am avut probleme.
In schimb nu aveam triunghiuri reflectorizante montate si nu a vrut sa-mi faca ITP-ul.
Atentie, la ITP sunt obligatorii placute reflectorizante sau abtipilduri albe vizibile din fata si galbene pe ambele laterale iar pe spate triunghiuri rosii.
 
Ultima editare:
Avea ruleta in buzunar. Sunt pregatiti.
Se masoara lungimea, latimea, ecartamentul intre mijloacele anvelopelor, pozitia osiei in raport cu fata si spatele, inaltimea, probabil mai sunt si altele dar nu-mi aduc aminte acum. Unele dintre dimensiuni nu apar in cartea de identitate dar tipul nota de zor pe fisa. Plus ca mai fac nu stiu cate poze.
Lungime si latimea se masoara intre punctele extreme. Deci lampa spate, daca este iesita peste nivelul plansei de lumini, este punct extrem si intra in dimensiuni.
 
Ultima editare:
peridocul meu este 'telescopic' - plansa de lumini este detasabila si poate fi bagata mai mult sau mai putin in corpul peridocului. daca o bag mai putin o sa am probleme cu garcea?
singurele caracteristici trecute pe civ sunt masa proprie, masa maxima autorizata, sarcina utila, lungime, latime, inaltime, numar axe.
inafara de acestea mai sunt marca, numarul de omologare si cel de identificare si dim anvelopelor
 
Se masoara lungimea, latimea, ecartamentul intre mijloacele anvelopelor, pozitia osiei in raport cu fata si spatele, inaltimea, probabil mai sunt si altele dar nu-mi aduc aminte acum. Deci lampa spate, daca este iesita peste nivelul plansei de lumini, este punct extrem si intra in dimensiuni.

Am înţeles acum. Am crezut că a măsurat, efectiv, din cârlig până la lampa din spate, ceea ce este foarte greu de realizat cu ruleta (având în vedere forma peridocului) şi imposibil, zic eu, fără elemente ajutătoare care nu sunt la îndemâna unui poliţist pe stradă.
 
Ce nu am spus este ca barca nu era pe peridoc. La reomologarea de la RAR Voluntari si la ITP-urile pe care le-am facut am mers doar cu peridocul, fara barca. Bine, am noroc ca barca este mica si o pot da jos relativ usor asezand-o pe cauciucuri vechi, dar ma gandesc ca Florio, spre exemplu, cu al sau Mc Gregor de 8 metri nu poate face acelasi lucru.
Fisa de omologare ce se afla la RAR contine mai multe informatii referitoare la vehicul decat sunt trecute in CIV.
 
Ce nu am spus este ca barca nu era pe peridoc. La reomologarea de la RAR Voluntari si la ITP-urile pe care le-am facut am mers doar cu peridocul, fara barca. Bine, am noroc ca barca este mica si o pot da jos relativ usor asezand-o pe cauciucuri vechi, dar ma gandesc ca Florio, spre exemplu, cu al sau Mc Gregor de 8 metri nu poate face acelasi lucru.
Fisa de omologare ce se afla la RAR contine mai multe informatii referitoare la vehicul decat sunt trecute in CIV.

AI dreptate, eu am fost la RAR cu barca pe peridoc. Iti inchipui ca eram atractie totala cu atelajul cat un TIR.
Anul trecut insa, am confectionat niste capre metalice cat sa urci casa pe ele si astfel pot elibera peridocul .
 
remorca ---peridoc

un peridoc este o remorca cu destinatie speciala=orice remorca poate transpota orice IN LIMITA DIMENSIUNILOR AUTORIZATE IN CERTIFICAT . atunci cine te impiedica sa omologhezi remorca comform necesitatilor si pasii au mai , fost discutati aici. unele RAR-uri sunt mai riguroase , altele mai permisive , sunt deja oameni specializati pe constuctii artizanale care stiu ce e de facut , unii au fost mentionati pe acest sit ,Principiul in ROMANIA este sa te descurci . A fost cineva oprit vredata cu barca sa ii fie verificate dimensiunile la cm ?
 
mi am confectionat singur peridocul , si am participat 80% in confectionarea a inca 2 , 2 aproape identice pt pauci de 4,2 m pe punti de renault 21 pe bari de torsiune , si unul pt un pescarus de 4 m pe punte de olcit !,un inginer autorizat RAR dupa ce i faci schita la ce vrei, sau cum vrei sa arate ti face un proiect , vine inspectorul RAR cam cand esti gata , termini , mergi la RAR , te mai intoarce bucurestiul odata , pt un guseu ..o ramforsaaa...o.. ceva...!! , in 2 saptamani ai cartea !
asta bineinteles cu actele necesare , factura la punte si cupla , bonuri de materiale , declaratie la notar , autorizarile ...proiect .. sudura dar multe se rezolva !
 
Daca tot ai amintit de sudura, spune-ne cum este cu aceasta. Trebuie ca sudorul sa fie atestat sau autorizat? Trebuie vreo copie dupa aceasta autorizatie la dosar?
 

Back
Sus