Weekender stori

Super tare, frate !

Oglinzile trebuie sa fie perfect perpendiculare pe suprafata instrumentului (indiferent de unghi) si paralele intre ele cind scala e la 0,00.
Dupa asamblare se verifica astfel:
- se pune scala la 0,00 si apoi se vizeaza orizontul sau un obiect indepartat;
- pentru ca alinierea "ochiometrica" din timpul asamblarii va da erori (inevitabil) orizontul va arata ca in poza "orizont 1";
- se aliniaza cele doua parti pina cind arata ca in poza "orizont 2";
- se citeste indicatia scalei atunci cind se vizeaza partile aliniate si valoarea obtinuta se introduce ca si corectie in calculul final, cu plus daca valoarea e mai mica decit zero si cu minus daca valoarea e mai mare decit zero;
- scala se citeste la fel ca scala vernier de la subler;
- bibliografie : How to use a Sextant
Abia astept sa vad ce iese. Spor la treaba.
 

Atașamente

  • orizont 1.JPG
    orizont 1.JPG
    5.2 KB · Vizualizări: 57
  • orizont 2.JPG
    orizont 2.JPG
    5.1 KB · Vizualizări: 41
Lansare Weekender

Stevenson numara astazi inca un succes, odata cu sampania din etrava weekender-ului lui Costel ! :)
Astazi am avut bucuria sa particip la armarea si lansarea la apa a corabiei miniaturale. Totodata am si manevrat-o atat cat ne-a lasat vremea.
La sosirea in Herastrau am avut surpriza sa gasesc o adunare destul de intrupata: Costel&fiul, Bogdan Buciu, Lipan, Capitanul, Nicu 7m, Dan Popescu, Viorel-Nemo, Lusiana, sotiile cele mai atasate miscarii pe apa si prichindei cat cuprinde. Duminica, soare, frumusete. Asta a fost atmosfera.
Am renuntat repede la sosoni si am sarit in saule, sa dau un ajutor la ridicarea arboradei. Simplu de armat, aceasta frumusete. In afara de asta, desi micut, weekender-ul e spatios la interior, cat sa intre doi oameni cu bagaj cu tot. L-au incercat si un om intreg dar si un omulet : Bogdan Buciu si Maria lui Nicu :) .
Ziua aleasa pentru lansare a fost superba. Dar a venit la pachet si cu graba finalizarii, asa ca din arborada au lipsit balansina ghiului si palancul acestuia. Nu-i bai, am facut noi o improvizatie si am impins barca in vant ! Ura !
De la ponton ne-a dus motorul format dintr-o padela si o forta: Bogdan.
Vantul batea nu mai strasnic decat sufla un astmatic printr-un pai :) . Si asta doar pe mijlocul lacului. La prima tura, am prins doar o adiere, sub care am vazut ca barcuta incepe sa lase un siaj clar definit pe suprafata lacului. In schimb la a doua tura, am prins adierea pe o suprafata ceva mai mare si am brazdat lacul spre bucuria Mariei si a lui Nicu (pe a mea nu o mai pun la socoteala, ca eu ma entuziasmez in orice conditii daca pot tine o eche in mana :) ) .
Desi vantul ne-a tras plasa, am vazut ca barca e usor manevrabila si se pune in miscare rapid, totodata armatorul si-a facut foarte bine treaba. Acum raman de adaugat micile retusuri pentru usurarea armarii si cred ca barca poate vedea Dunarea cu succes .
Avand doar 200 kg a fost foarte usor de lansat si ridicat pe peridoc, chiar asa, manual.
V-as delecta cu o singura poza, care mi-a placut mult. Aceea in care se vede doar barca, fara nici un marinar de apa dulce pe alaturi. Astfel nu se poate citi scara, iar weekender-ul arata ca o adevarata corabie.

Dar dupa ce trecem de efectul artistic, va mai arat cateva poze de la lansare, mentionand ca eu am folosit aparatul doar doua minute, pana am pus osul la treaba :).
Asteptam alte imagini de la prietenii nostri .
 

Atașamente

  • DSC08520.jpg
    DSC08520.jpg
    50.6 KB · Vizualizări: 157
  • DSC08522.jpg
    DSC08522.jpg
    40.5 KB · Vizualizări: 153
  • DSC08519.jpg
    DSC08519.jpg
    46.1 KB · Vizualizări: 141
  • DSC08516.jpg
    DSC08516.jpg
    46.1 KB · Vizualizări: 150
  • DSC08513.jpg
    DSC08513.jpg
    59.4 KB · Vizualizări: 154
  • DSC08508.jpg
    DSC08508.jpg
    62.8 KB · Vizualizări: 149
  • DSC08507.jpg
    DSC08507.jpg
    66.8 KB · Vizualizări: 152
  • DSC08504.jpg
    DSC08504.jpg
    73.6 KB · Vizualizări: 158
  • DSC08524.jpg
    DSC08524.jpg
    46.9 KB · Vizualizări: 142
Ultima editare:
Stevenson numara astazi inca un succes, odata cu sampania din etrava weekender-ului lui Costel ! :)
Astazi am avut bucuria sa particip la armarea si lansarea la apa a corabiei miniaturale. Totodata am si manevrat-o atat cat ne-a lasat vremea.
La sosirea in Herastrau am avut surpriza sa gasesc o adunare destul de intrupata: Costel&fiul, Bogdan Buciu, Lipan, Capitanul, Nicu 7m, Viorel-Nemo, Lusiana, sotiile cele mai atasate miscarii pe apa si prichindei cat cuprinde. Duminica, soare, frumusete. Asta a fost atmosfera.
Am renuntat repede la sosoni si am sarit in saule, sa dau un ajutor la ridicarea arboradei. Simplu de armat, aceasta frumusete. In afara de asta, desi micut, weekender-ul e spatios la interior, cat sa intre doi oameni cu bagaj cu tot. L-au incercat si un om intreg dar si un omulet : Bogdan Buciu si Maria lui Nicu :) .
Ziua aleasa pentru lansare a fost superba. Dar a venit la pachet si cu graba finalizarii, asa ca din arborada au lipsit balansina ghiului si palancul acestuia. Nu-i bai, am facut noi o improvizatie si am impins barca in vant ! Ura !
De la ponton ne-a dus motorul format dintr-o padela si o forta: Bogdan.
Vantul batea nu mai strasnic decat sufla un astmatic intr-un pai :) . Si asta doar pe mijlocul lacului. La prima tura, am prins doar o adiere, sub care am vazut ca barcuta incepe sa lase un siaj clar definit pe suprafata lacului. In schimb la a doua tura, am prins adierea pe o suprafata ceva mai mare si am brazdat lacul spre bucuria Mariei si a lui Nicu (pe a mea nu o mai pun la socoteala, ca eu ma entuziasmez in orice conditii daca pot tine o eche in mana :) ) .
Desi vantul ne-a tras plasa, am vazut ca barca e usor manevrabila si se pune in miscare rapid, totodata armatorul si-a facut foarte bine treaba. Acum raman de adaugat micile retusuri pentru usurarea armarii si cred ca barca poate vedea Dunarea cu succes .
Avand doar 200 kg a fost foarte usor de lansat si ridicat pe peridoc, chiar asa, manual.
V-as delecta cu o singura poza, care mi-a placut mult. Aceea in care se vede doar barca, fara nici un marinar de apa dulce pe alaturi. Astfel nu se poate citi scara, iar weekender-ul arata ca o adevarata corabie.

Weekend, weekender si sampanie la gheatza, suna bine! :)
 
Armatorului :Sanatate, viata lunga, noroc & implinire...
Aventuri de vis, timp prielnic & vanturi favorabile prin toate panzele sus, va doresc ! :sail:
 
Felicitari Costele,
barca este un exemplu superb de perseverenta si dedicatie pentru o pasiune!

Și când te gândești ca nea Costel s-a apucat de construcție după ce-a ieșit la pensie. Admirație și respect !

Mi-ar place.Deocamdata nu stiu sa manuiesc nici focul si randa. mai tarziu.

La câți profesori, gasești prin București... noviciatul se va isprăvi devreme, preconizez. :)
 
Ultima editare:
Multumesc tuturor pt. urari si participare. Deorece vreau sa particip la RAID, am sa dorm pe barca, in cabina.Ajutati-ma va rog cu o solutie de montat ETANS plasa de tantari pe intrarea in cabina,sa poata fi manevrata din exterior si interior.
 
Multumesc tuturor pt. urari si participare. Deorece vreau sa particip la RAID, am sa dorm pe barca, in cabina.Ajutati-ma va rog cu o solutie de montat ETANS plasa de tantari pe intrarea in cabina,sa poata fi manevrata din exterior si interior.
Felicitări pentru aventura și pentru calitatea construcției, arata superb.
Plasa de țânțari - i-as coase un cadru dintr-o pânza mai tare, pe forma intrării în cabina, și as pune "velcro" de jur împrejur. E simplu și ieftin.
Velcro : Hook & loop standard
standard-300x300.png
 
Multumesc tuturor pt. urari si participare. Deorece vreau sa particip la RAID, am sa dorm pe barca, in cabina.Ajutati-ma va rog cu o solutie de montat ETANS plasa de tantari pe intrarea in cabina,sa poata fi manevrata din exterior si interior.

E simplu, Costele.
Pentru tambuchiul fixat de tine in prova, vei pune o plasa simpla cu elastic cusut la margine. Asta va fi trasa pe gulerul tambuchiului. Ar trebui sa fie suficient, fiindca in perioada RAID inca e rece noaptea in Delta.
Ca detaliu, maginea plasei va trebui sa fie cusuta cu o fasie de panza ca suport. In pliul acelei panze poti pune elasticul, astfel il poti strange sou potrivi cum vrei. Nu pune plasa obisnuita de tantari, fiindca ar insemna sa iti iei...plasa :) . Ia ceva mai des, iar daca nu gasesti, apeleaza la voalul de mireasa pe care il tot elogiez de cativa ani, ca pe o descoperire proprie care mi-a imbunatatit viata la bord.

Daca vei vrea sa protejezi cu plasa si intrarea principala, iti recomand sa faci o rama rigida pe care montezi plasa. Altfel n-ai sa poti proteja perfect intrarea. Mai exista si calea de mijloc, decupand o ferestruica in panoul intrarii principale, ferestruica pe care lipesti plasa.

La tantarimea Dunarii si a Deltei, trebuie sa mai iei in calcul o chestiune care poate parea nebuneasca (iti spun eu ca nu e :) ). Panoul de roof care gliseaza, poate lasa un spatiu de doi milimetri intre zona mobila si cea rigida.
In ora de atac furibund (20-21), acesti milimetri pot fi calul troian. Daca ai o textila subtirica, foloseste-o babeste, ca alta solutie nu-i :) .
Sfatul din urma nu e neaparat pentru perioada RAID, dar iti poate fi util atunci cand baricadat fiind, nu intelegi cum de inca te navalesc vampirii .

L.E.
Uite ca intre timp a raspuns Florin. Velcro este intr-adevar o solutie foarte buna pentru intrarea principala, daca aceasta nu are un profil mai "jucat" asa cum se intampla la mine. Eu prefer totusi o deschidere gen fereastra, hublou, pe care sa o protejez cu plasa, pentru ca in cursul noptii poate da o scurta boare de ploaie. Fereastra imi da libertatea de a inchide sau deschide, simplu.
 
Ultima editare:
Felicitări pentru aventura și pentru calitatea construcției, arata superb.
Plasa de țânțari - i-as coase un cadru dintr-o pânza mai tare, pe forma intrării în cabina, și as pune "velcro" de jur împrejur. E simplu și ieftin.
Velcro : Hook & loop standard
standard-300x300.png

Doar o sugestie apropos de velcro. Partea cu carligele sa fie atasata de cadrul usii. Daca pui partea cu carligele pe cadrul de panza al plasei. vei avea probleme cand o impachetezi. Carligele tind sa se agata in plasa si sa traga fire.

Imi place si ideea unei plase incadrate de elastic.
 
Ultima editare:
Felicitari Costel. Ma bucur foarte mult sa vad barca pe apa. Imi place ce a iesit.

Vad ca ai pus si furler la foc. Frumos! Imi place ca nu se bandeaza prea tare cu Bogdan Buciu urcat pe margine. Imi inchipui ca nu are prea mult lest si e stabilitate de forma.

Cati intrati in cockpit?
 
Nea Costel, a durat ceva timp constructia dar a iesit o bijuterie. Felicitari si vant bun! Presimt ca va urma un sezon plin...
 
Una din cele mai frumoase constructii de pe aici, mai ales ca mi-a bantuit si mie visele... Felicitari constructorului si armatorului, dar si skipperului!
 

Back
Sus