Weekender stori

Ce sa mai...! Vazut, placut, ramas mut (de admiratie!)!
Sa o stapanesti sanatos si sa-ti aduca multe bucurii!
Ape line si vant bun!
 

Da, n-am stiu de filmulet. Eram in cautarea adierii care inca nu sosise :) .
Frustrant, insa s-a mai remediat ulterior.
 
Nu-i asa ca, la vederea unor postari de pe aici, iti vine sa dai cu minus? :p
Ei, treci si tu cu vederea :) . N-a inteles Simba bine cine a facut filmul, n-a inteles nici cine l-a postat, si nici cine era responsabil cu bataia vantului, ca sa poata deveni un film mai savuros.
Eu ma bucur ca a filmat cpt.Nemo plecarea weekender-ului de la ponton, chiar asa, la pagaie :) . Avem si noi o amintire a momentului.
 
Nu-i asa ca, la vederea unor postari de pe aici, iti vine sa dai cu minus? :p

Cand am zis sa astepte adierea si sa faca unu' de lung metraj, m-am gandit la acela realizat la bordul McGregor-ului impreuna cu familia, pe lacul Razelm... vant suficient, directie dorita, ambianta muzicala placuta, "What shall we do with a drunken sailor, early in the morning..." :)

Am zis-o in trecut si o repet: caldarina pe care o folosesc la navigatia pe net, e marfa antica, nu-mi permite sa dau like-uri pe automat, pe linga asta, din cand in cand mai am si ceva probleme la rotile carutzei pe care este montata. :)
 
Ei, treci si tu cu vederea :) . N-a inteles Simba bine cine a facut filmul, n-a inteles nici cine l-a postat, si nici cine era responsabil cu bataia vantului, ca sa poata deveni un film mai savuros.
Eu ma bucur ca a filmat cpt.Nemo plecarea weekender-ului de la ponton, chiar asa, la pagaie :) . Avem si noi o amintire a momentului.

Tu ai spus ca a fost frustrant, eu am fost mai indulgent, a fost plictisitor, si scurt, si fara vant si fara muzica :)
 
Mi-ar place.Deocamdata nu stiu sa manuiesc nici focul si randa. mai tarziu.

Salut Costel si felicitari pentru constructie.
Greementul randa cu pic este foarte performant la vint purtator si nu ai nevoie de spinnaker.
Referitor la postarile #77, #78 as recomanda sa nu fixezi scota randei in capatul liber al ghiului. Acolo se dezvolta forte mari iar unele barci au scripete dublu pentru a usura manevra. Ai sa constati ca-i mai ergonomic si mai simplu mai ales cind mergi solo; echea intr-o mina si scota randei trasa prin scripete cu blocator fixat in podea.
Cred ca trebuie sa faci ceva si cu invergarea pe ghiu. Vela trebuie intinsa foarte bine ca sa elimini pliurile. La vint portant merge dar la vint strins va reduce eficienta si asa redusa a acestui greement.
Pentru mersul la motor sau visle va trebui sa instalezi si o cirje (poza atasata) pe care sa se sprijine mastul rabatabil, ghiul si picul sau numai ghiul si picul. Scota si scripetele din podea vor folosi la fixarea lor in suport / cirje.
 

Atașamente

  • DSC08120.JPG
    DSC08120.JPG
    177.6 KB · Vizualizări: 50
Salut Costel si felicitari pentru constructie.
Greementul randa cu pic este foarte performant la vint purtator si nu ai nevoie de spinnaker.
Referitor la postarile #77, #78 as recomanda sa nu fixezi scota randei in capatul liber al ghiului. Acolo se dezvolta forte mari iar unele barci au scripete dublu pentru a usura manevra. Ai sa constati ca-i mai ergonomic si mai simplu mai ales cind mergi solo; echea intr-o mina si scota randei trasa prin scripete cu blocator fixat in podea.
Cred ca trebuie sa faci ceva si cu invergarea pe ghiu. Vela trebuie intinsa foarte bine ca sa elimini pliurile. La vint portant merge dar la vint strins va reduce eficienta si asa redusa a acestui greement.
Pentru mersul la motor sau visle va trebui sa instalezi si o cirje (poza atasata) pe care sa se sprijine mastul rabatabil, ghiul si picul sau numai ghiul si picul. Scota si scripetele din podea vor folosi la fixarea lor in suport / cirje.

Multumesc pt. aprecieri,vreau sa fac inbunatatirile de care vorbesti , sunt convins ca ma vor ajuta, dar nu am prea inteles din poze despre ce e vorba, cred ca s-au suprapus 2 poze, daca poti si ai timp mai pune o data pozele. Scuze si multumiri
 
cu placere ... la sfirsitul lui Iunie ajung in Bucuresti si putem vorbi pe viu.
pina atunci iti urez distractie placuta la RAID 2014.
 

Atașamente

  • DSC00550.jpg
    DSC00550.jpg
    27.6 KB · Vizualizări: 88
Ca a venit vorba de RAID, o veste proasta pt. mine, din cauza unor probleme urgente la slujba nu mai potmerge in expeditie,i-mi pare nespus de rau, mai ales ca eram pe ultima suta cu pregatirile.Vreme buna pt. ceilalti si distractie placuta.
 

Back
Sus