ajutor planuri jon boat

Salut la toata lumea
in incercarea de a avea barca mea pentru pescuit si cautand pe net am ajuns la concluzia ca o barca cu fundul plat in genul celor din USA folosite la pescuitul de bibani este foarte potrivita pentru delta noastra. ideea cu fundul plat nu e bun la valuri va intreb intreb..o barca care gliseaza..in mers nu are contact cu apa tot pe o suprafata plana?
Cu aceasta idee sunt hotarat sa ma apuc de treaba si va rog cei care aveti mai multa experienta daca ma puteti ajuta cu ceva planuri si sfaturi pentru a realiza barca..O vreau de 5m lungime pe 1.60 latime, am un motor cu cizma lunga honda bf20.
Multumesc anticipat
imi place barca din filmuletul asta My homemade fishing boat... - YouTube
 
Salut la toata lumea

.................................
va intreb intreb..o barca care gliseaza..in mers nu are contact cu apa tot pe o suprafata plana?
......................

In momentul glisarii, apare o barbotare a apei cu aer, se formeaza o pelicula de amestec de aer cu apa ce duce la scaderea frecarii cu apa. De aici si formele diferite ale barcilor care merg in regim "planing" fata de cele de deplasament si de aici si vitezele mai mari obtinute de barcile de glisare. O barca proiectata sa mearga bine in regim de glisare va avea performante mai slabe in regim de deplasament si invers. Undeva trebuie un compromis, in functie de ce urmaresti.

O zi buna si spor la construit!
 
In momentul glisarii, apare o barbotare a apei cu aer, se formeaza o pelicula de amestec de aer cu apa ce duce la scaderea frecarii cu apa. De aici si formele diferite ale barcilor care merg in regim "planing" fata de cele de deplasament si de aici si vitezele mai mari obtinute de barcile de glisare. O barca proiectata sa mearga bine in regim de glisare va avea performante mai slabe in regim de deplasament si invers. Undeva trebuie un compromis, in functie de ce urmaresti.

O zi buna si spor la construit!
deci inteleg ca pentru glisare jon boat este ideala..dar daca nu reusesc sa o glisez o sa plang cu vorbe...
banuiesc ca la un mers la pescuit in 2 persoane cu un motor de 20 cp nu ar fi o problema glisatul...
multumesc
 
john boat cu 4pers cu bagaje cu 20cp merge la 30-40km/h asa ca nu iti face griji.

Se poate trece in glisaj si la puteri mult mai mici.
Depinde ce urmaresti.
Traversarea unor suprafete mari de apa (lacuri) biciuite de vant puternic (si in consecinta valuri)
nu este un eveniment f. placut intr-o barca cu fundul plat,
dar - in ipoteza ca iti folosesti judecata sanatoasa si barca este bine echilibrata, se poate face, fara probleme.

Am traversat de curand lacurile Babina, Matita si Merheiul (2 persoane si putine bagaje) pe vant de cca. 40 km/h fara sa ne udam rau de tot,
cu o barca cu tunel (adica fundul plat, dar cu un "canal" mai ridicat in zona planului de simetrie)
mergand cu motorul redus la cca. 12 CP.
De notat ca tunelul complica intrucatva constructia dar poate inbunatati eficienta propulsiei
(cu 12..15% conform catorva referinte din lit. de specialitate)

Pe canale, mai ales cele inguste, "forjatul"
- nu are rost (pot fi busteni si praguri sub apa, risc crescut mai ales in locurile unde nu ai umblat de mult sau necunoscute
- si nici nu este etic (eroziunea malurilor cauzata de valuri, deranjezi animalele din zona, neplacut pt. barcile care vin din contrasens sau pe langa care treci)



Cred ca siajul din poza atasata vorbeste pt. sine.
Dupa intrarea in regim de glisaj am redus motorul la cca. 80% din maxim (adica 12CP din 15 disponibil), mentinand barca in glisaj, la o viteza comoda (cca. 25km/h)
 

Atașamente

  • Jan_2012_1.jpg
    Jan_2012_1.jpg
    110.5 KB · Vizualizări: 196
  • Jan_2012_2.jpg
    Jan_2012_2.jpg
    93.9 KB · Vizualizări: 154
  • Jan_2012_3.jpg
    Jan_2012_3.jpg
    153.2 KB · Vizualizări: 150
  • Jan_2012_4.jpg
    Jan_2012_4.jpg
    156.1 KB · Vizualizări: 149
  • Jan_2012_5.jpg
    Jan_2012_5.jpg
    178.8 KB · Vizualizări: 150
  • Jan_2012_6.jpg
    Jan_2012_6.jpg
    91.4 KB · Vizualizări: 153
Ultima editare:
da dar faza cu udatul la jonboat poate fi evitata prin modificarea provei,cauta pe youtube.si cu tunelul este chiar simplu dpdv.constructiv.si pt eficientizarea propulsiei cu 15% merge o duza.deci tunel plus duza la outboard rezulta o barca unicat manevrabila si cu viteza decenta si cel mai important homemade.
 
Ultima editare:
SOLPET.. va multumesc pentru lamuriri..dar mai am o intrebare..cam care sunt dimensiunile barcii din poza..si daca nu cumva ma puteti ajuta si cu alte poze cu barca Dvs, mai ales cu "fundul", poate voi reusi sa o copii..eu am un honda de 20cp
 
detalii carena

Barca din postul meu precedent nu imi apartine,
am inchiriat-o doar, de la o pensiune din Chilia Veche.

Nesocotind cateva "idei naive" care s-au incorporat, am fost multumit de calitatea barcii, stabilitate si performanta in glisaj.

Banuiesc ca deriva dintr-un model mai vechi a firmei Híröshajó, modelul KMaxxi din Ungaria.
Se afla destul de multe "copii nelicentiate" in circulatie,
fapt de care se plangea intr-o discutie particulara si proprietarul firmei, dl. Imre Juharos.

Dimensiunile aproximative ale barcii sunt
Lmax cca. 4.5 m
Bmax cca. 1.7 m
Masa (estimata) 200 kg

Postez cateva fotografii cu carena, din semiprofil si cu/despre fund.
Daca as realiza ceva similar, in mod cert
- as utiliza in loc de stratimat, tesatura (normala si bixiala, pe alocuri), reducand greutatea cu cel putin 30..40kg

- spuma PVC cu celula inchisa in zona fund (adica intre podeaua interioara si fundul carenei),
cu potential de reducere suplimentara a greutatii totale
si amortizarea mai buna a socurilor.

Sper ca cele schitate sa fie de ajutor.
 

Atașamente

  • 11.jpg
    11.jpg
    55.1 KB · Vizualizări: 130
  • 12.jpg
    12.jpg
    74.8 KB · Vizualizări: 117
  • 13.jpg
    13.jpg
    72.9 KB · Vizualizări: 108
Ultima editare:
multam.. asta o sa incerc si eu sa fac...vreau sa incerc sa fac un jon boat simplu, apoi din polistiren sa ii lipesc acele flotoare, le sculptez dupa dorinta, dat cu var lavabil si imbracat in fibra... asta ar fi metoda de executie pe care o am in cap, si daca iese ceva f bine o sa incerc sa fac si o matrita dupa acest prototip. singura diferenta pe care o am in vedere ca aceste flotoare, la barca din pozele de la dvs sunt oblice pana la pupa, eu as pierde aceasta inclinatie de pe la juatea barcii la pupa sa fie orizontale...
cu respect
 
mai adriane vezi ca am deschis un topic despre o barcuta din fibra la care constructorul mai antai a facut corpul din polistiren ,l-a modelat cum la dus capu si a ambracat in fibra.mai simplu de atat nu se poate.daca vrei mai simplu iati 5 saci ipsos si toarna peste barca care vrei tu si ai negativu.si omnul solpet chiar stie ce zice,baga la cap.
 

Back
Sus