Bun gasit tuturor.Sunt incepator ....

Bun gasit.Ma numesc Serghei si de cateva zile sunt posesorul unei ,,copai" (cum o alint eu ).Am primit cadou o barca Gobbi de 4.80 cu 1.80 dotata cu un motor Arhimedes penta 600 de 60 de cai.Ambele destul de vechi ca an de fabricatie ..doar cu 7-8 ani mai tinere decat mine.Sunt incantat ca un copil de noua jucatie,da rau rau.Stai afara si sterg cu carpa ba una ba alta..demontez ,curat si pun la loc chiar daca mai am in lucru si motocicleta si alte ,,chestii" casnice.Rau microbul asta.Copaia are nevoie de ,,multe " suruburi de luat ,,la mana "..in rest arata ,,omeneste".

Ce doresc ? Sa invat cu ,,ce se mananca " o barca cu motor si navigatuia ...(am mai chinuit eu pe Snagov o barca mititica dar asta este altceva).

Am nevoie de informatii ,trimiteri (la link) sfaturi ,observatii ,critici.

Astept sa imi soseasca actele pt mai multe ,,informatii " dar pana atunci imi arde buza dupa un manual de reparatie sau macar un manual al utilizatorului.
Despre motor nu am gasit mai nimic :3 cilindri,2T ..carburator..60 de cai ..elicea trebuie sa o masor (am si una noua de rezerva) ..) Am gasit schema motorului si acutiei de viteze ,,explodate" ..modul in care se regleaza aprinderea si cam atat .

Peridocul este de 750kg ..cu 200kg mai mult decat are turismul meu trecut la ,,remorcabila fara dispozitiv de franare " dar ,,calul de dar nu se cauta la dinti".


Ce mai pot spune? Maine fac ceva fotografii pe marginea carora va voi ruga si veniti cu idei..critici..observatii.

Va multumesc .De doua zile rasfoiec forumul..muuuuuulta informatie ...si multe trebuiesc ,,traduse" pt un incepator ca mine.


PS-eu o voi folosi pe Lacul Snagov in mare parte iar daca la barca cea mica era relativ usor sa bag mana in apa ca sa desfac bradisul de pe elice ..la copaie imi este imposibil fiind un motor cu cizma luuuunga ..Exista ceva care poate proteja elicea de bradis??
 
Tehnica e sa pui in reverse si in general se curatza singura
Asta este metoda pe care o practic si eu. Doar in cazuri rare este nevoie de ridicarea motorului si curatare manuala. Dar cel mai bine este sa eviti bradisul ca nu se stie ce mai este ascuns prin el.
Cat despre traduceri, cea mai buna metoda este invatarea limbii pe care nu o intelegi. In timp o sa ajungi si la aceasta performanta.
Permis ai? Daca da, este foarte bine iar daca nu, cauta pe sectiunea legislatie si o sa afli amanunte.
Cat despre barca, sa o stapanesti sanatos si sa ai cat mai multe bucurii cu ea!
 
Asta este metoda pe care o practic si eu. Doar in cazuri rare este nevoie de ridicarea motorului si curatare manuala. Dar cel mai bine este sa eviti bradisul ca nu se stie ce mai este ascuns prin el.
Cat despre traduceri, cea mai buna metoda este invatarea limbii pe care nu o intelegi. In timp o sa ajungi si la aceasta performanta.
Permis ai? Daca da, este foarte bine iar daca nu, cauta pe sectiunea legislatie si o sa afli amanunte.
Cat despre barca, sa o stapanesti sanatos si sa ai cat mai multe bucurii cu ea!

Multumesc mult ..nu m-a dus capul sa schimb sensul...am mai invatat ceva. Cand spuneam ,,traducere" ma refeream la termenii specifici folositi de voi cand discutati de barci..motoare.:)) Ceva engleza,italiana..franceza (germana este domeniul sotiei ) mai descalcim noi ..in rest exista traducatorul google.

Legislatia pentru permis o am data jos de pe net...Urmeaza sa sun la Capitania Snagov (daca or avea program pana la primavara ) pt amanunte.Din cate am vazut am de studiat nu gluma.

Voi ce categorie de permis ma sfatuiti sa abordez avanfd in vedere ca marea nu imi place si aria mea de actiune va fi pe ape interne ,Dunare si delta?
 
Multumesc mult ..nu m-a dus capul sa schimb sensul...am mai invatat ceva. Cand spuneam ,,traducere" ma refeream la termenii specifici folositi de voi cand discutati de barci..motoare.:)) Ceva engleza,italiana..franceza (germana este domeniul sotiei ) mai descalcim noi ..in rest exista traducatorul google.

Legislatia pentru permis o am data jos de pe net...Urmeaza sa sun la Capitania Snagov (daca or avea program pana la primavara ) pt amanunte.Din cate am vazut am de studiat nu gluma.

Voi ce categorie de permis ma sfatuiti sa abordez avanfd in vedere ca marea nu imi place si aria mea de actiune va fi pe ape interne ,Dunare si delta?

este necesar sa obtii permisul de conducator categoria D. in sectiunea legislatie gasesti problema dezbatuta pe forum. pe scurt daca esti "arondat" la capitania Snagov obtii detalii la tel : 021 224 2509 despre examenele programate anul acesta.
 
Multumesc mult am gasit legislatia chiar acum pe forum si am comandat si manualul (multumesc initiatorului topicului..foarte util)...O sa sun chiar acum ,multumesc mult pt ajutor.
 
Manual

Unde ai comandat manualul ? cum ai aflat unde sa gasesti manualul este vorba de Manualul conducatorului de ambarcatiuni cu motor pentru agrement, Mihai Ghiba, Florin Oprea ?MULTUMESC:skip:
 

Back
Sus