Cyclade, meltemi - tips and tricks

Smokey

Mic barcaholic
Cine a fost in Cyclade si poate da ceva informatii despre locuri frumoase de vizitat, golfuri, plaje izolate, etc. Trasee de intoarcere catre Atena/Lavrion si, bineinteles, meltemi: cum sa ne ferim de el in luna August :rock:
 
Salut, eu m-am simtit foarte bine pe insula Kythnos, am acostat in portul Merichas. Cateva mile mai la nord este plaja Kolona: Kolona Kythnos: Kolona beach on the island of Kythnos, Greece, Cyclades

Insula Syros, pe partea vestica poti gasi multe plaje fara drum la tarm, daca ai noroc, acostezi la ancora si este numai golful tau. Orasul Ermoupoli este capitala cicladelor, eu am stat o noapte acolo si s-a meritat.

Delos, este o locatie istorica, se merita a fi vizitata.

Eu as evita Mykonos, portul este la cativa chilometrii buni de satul Mikonos, nu poti ajunge decat cu taxiul. Acum doi ani cand am fost eu, portul nu avea apa si nici curent (nici macar iluminat stradal). Noi ne-am propus sa stam 2 zile acolo, dar nu am stat decat vreo 12 ore: preturi duble sau triple la mancare, chelneri nepoliticosi, etc.,etc

Am fost in a doua parte a lui Iunie si cu exceptia ultimei zile am prins numai vreme frumoasa. Ne-am ales perioada tocmai ca sa evitam Meltemi.
 

Back
Sus