Cu barca pe Dunare (zona Giurgiu)

In ideea in care imi iau o barca, ce dracu fac cu ea daca eu locuiesc in cacapitala? Cel mai la indemana ar fi sa ma duc pe Dunare, ca nu ma intereseaza sa fac 7-8 ore cu masina saptamanal pana la mare. La fel se aplica problema si in cazul timisorenilor sau craiovenilor.

1. Se poate iesi cu barca pe Dunare in zona in care este si granita (cu Bulgaria sau Serbia)?
Vazusem un topic despre un permis de granita, dar nu s-a dezvoltat deloc.


2. Se poate naviga cu vele pe Dunare ? In aval ? Dar in amonte ? Cam care e viteza in ambele cazuri ?


3. Exista ceva jurnale de bord, povesti, etc despre navigatia pe Dunare, pe rauri interioare, etc ?

4. Exista facilitati de lasare la apa a unor barci ceva mai mari pe Dunare sau la mare ? Am vazut afara (la greci) marinas foarte bine dotate, cu rampe, cu cabestane ajutatoare, niste macarale, etc.
 
Sault Remyx,
Tu fiind din Bucuresti esti defapt mult mai aproape de citeva zone traditionale de sailing... ( vad ca intrebi de vele....) Citeva ore de zbor si poti fi in insulele Croate , insulele Grecesti , coasta estica a Italiei...
Navigatia cu vele pe Dunare eu cred ca e cam dificila: latime relativ mica, nu stiu cum e cu adincimea...eventual praguri...curenti de apa puternici , cit despre vint pentru vele... poate gresesc, poate m-am obisnuit sa ies prea mult in larg si sa ma simt OK numai cind nu se vede coasta...Cred ca pe Dunare se va naviga din ce in ce mai mult cu motor:(...daca mai pui si valurile create de acestia...nu se poate vorbi despre o croaziera de relaxare... Am auzit de navigatori pe ape interioare cu veliere dar margeau 99% la motor...
Parerea mea e ca daca vrei navigatie cu vele i-ati o barca de 10-15 ani din Olanda , cauta un loc placut in insulele Greciei tine-o acolo si in citeva ore de zbor esti in barca...

Vint bun...
 
Locuiesc la doar 40 km de Dunare cu o sosea de mai mare dragul pana acolo. Avionul e departe, e scump, si e greu sa te imbarci cu catel, cu purcel si 2-3 prieteni in avion pentru un weekend pe apa.

Baietii dinspre aval, de pe la Braila si Galati se mai dau cu velele pe acolo. Deja am gasit un mic loc de acostare la vecinii de pe malul celalalt, la Ruse si preturile lor nu sunt deloc mari. Au tot ce trebuie ca sa iti tii barca acolo, singurul impediment este ca trebuie sa treci podul de fiecare data si asta costa (Cam 15 euro).
Mai ramane sa imi iau barca ;)
 
Locuiesc la doar 40 km de Dunare cu o sosea de mai mare dragul pana acolo. Avionul e departe, e scump, si e greu sa te imbarci cu catel, cu purcel si 2-3 prieteni in avion pentru un weekend pe apa.

Baietii dinspre aval, de pe la Braila si Galati se mai dau cu velele pe acolo. Deja am gasit un mic loc de acostare la vecinii de pe malul celalalt, la Ruse si preturile lor nu sunt deloc mari. Au tot ce trebuie ca sa iti tii barca acolo, singurul impediment este ca trebuie sa treci podul de fiecare data si asta costa (Cam 15 euro).
Mai ramane sa imi iau barca ;)

De la Bucuresti la Salonic cu masina faci o noapte, cu tot cu opririle pt mituit militia bulgara si mancat niste kebabcici in vama. Numai in Salonic sant 3 marine!
Intr-o noapte si-o dimineata ajungi deja in insule sau la Volos si apoi calea in Egee ti-e deschisa.
AM facut eu prostia sa-mi aduc barca in tara si acum nu mai stiu pe unde sa scot camasa ( si barca). Numai belele ai la ROmanica unde iahtingul e inca un sport pentru chiaburi si burgheji dusmani ai poporului.
Ia-ti barca, da o tura prin Delta sa-ti faci pofta si valea la Gretzia unde-i cald si bine!
 

Back
Sus