Volvo Penta MD7A

Buna ziua domnilor
Am demontat, in vederea verificarii, un motor Volvo Penta MD7A(diesel). Cilindrii si pistoanele sunt cota standard iar in urma masuratorilor am constatat o ovalitate de 1(una) zecime la cilindrii. Motorul are 13,6CP si functioneaza la o turatie de aprox 2600rpm. Credeti ca diferenta asta poate creea neajunsuri in functionarea motorului? Va multumesc anticipat.
Orice informatie cu privire la surse pentru piese pentru acest motor imi vor fi, deasemenea, foarte utile.
Cu stima.
 
Buna ziua domnilor
Am demontat, in vederea verificarii, un motor Volvo Penta MD7A(diesel). Cilindrii si pistoanele sunt cota standard iar in urma masuratorilor am constatat o ovalitate de 1(una) zecime la cilindrii. Motorul are 13,6CP si functioneaza la o turatie de aprox 2600rpm. Credeti ca diferenta asta poate creea neajunsuri in functionarea motorului? Va multumesc anticipat.
Orice informatie cu privire la surse pentru piese pentru acest motor imi vor fi, deasemenea, foarte utile.
Cu stima.

Buna ziua
Pentru consumabile, piese de schimb si service poti sa intrebi aici:

Localizare / Formular de contact online | Moa Boats - Reparatii, service si intretinere motoare ambarcatiuni agrement

SC MOA BOATS SRL, TULCEA
0240 535 186
office@moaboats.ro
dealer si service autorizat VOLVO PENTA

Cu stima,
Adrian Oaida
 
Volvo Penta MD6A & MD7A

Am demontat, in vederea verificarii, un motor Volvo Penta MD7A(diesel).
Cilindrii si pistoanele sunt cota standard iar in urma masuratorilor am constatat o ovalitate de 1(una) zecime la cilindrii.


#1) Demontarea - fara sa fi fost precedata de test de compresie a fost cam prematura...
(dar nici remontarea nu este un chin, poate necesita un set de garnituri noi...)

#2) Verificarea partilor "mai critice", adica injectoare si pompa de injectie nu implica decat demontarea a doua conducte hidraulice.
Nu are rost a demonta nici macar pompa de injectie de pe blocul motor fara aparitia unor simptome tipice ca de exemplu:

-mers neuniform la relanti, vibratii exagerate --> cauzele pot fi multiple, de la diferenta de debit pe elementii pompei
pana la diferenta (serioasa!) de compresie intre cilindrii

-rateuri sau "pamatufuri" dragute de fum negru la turatii medii (--> suspectul nr. 1 in acest caz este regulatorul de debit din pompa sau, dar mai putin probabil, injector uzat)

- etc. etc, dar oricum, respectand principiul - Pas dupa pas!

Seria Penta MDxx este supersimpla si dragut de robusta, parerea mea ca se descurca cu acele motorase multi batranei,
care au reparat injectoare si motoare de tractor, toata viata lor, la un atelier din IAS, SMA etc.
Acelasi job poate fi executat si de un atelier specializat pe centricubat pompe (de injectie)

Mai rau e daca dati de vreun vraci, shaman, vrajitor sau rasa inrudita, care nu poate citi parametrii de injectie
decat cu interfata OBD, urmata de un mic tuning, prin reprogramarea mem. flash :)
(caci aceste clasice Penta MDxx-uri nu au asa ceva...)


#3) Atasat Cartea de Service pt. MD6A si MD7A cu urarile de rigoare.
 

Atașamente

  • Workshop_Manual_VolvoMD6A_MD7A.pdf
    1.6 MB · Vizualizări: 15
Ultima editare:

Back
Sus