Un "Open" pentru pescuit

Buna ziua,
Principial sunt interesat de achizitia unei ambarcatiuni ce urmeaza sa fie folosita in principal pentru pescuit pe Dunare, nu departe de intrarea acesteia in tara (zona Bazias – clisura Dunarii).
As dori un „Open” (cu consola centrala) intre 5 si 5,5m si o latime de min. 2,10m, cu pescaj cat mai mic, stabilitate foarte buna atat in stationare cat si in mars. Zona este uneori destul de vantoasa (patria vantului numit Cosava) , asa ca exista riscul unor valuri destul de maricele.
Bine inteles ca as dori sa intre in glisaj cat mai rapid cu o motorizare cat mai putin costisitoare (atat ca pret cat si ca mentenanta/consum). (Adica sa fie si frumoasa si laptoasa si devreme acasa; nu ?)
Dintre producatorii locali, eu am gasit de exemplu Corsar 550 open de la Dunarea nautica si Pretty 520 de la Fair Play. (Ordinea este aleatoare)
As dori un sprijin de la cunoscatorii; posesorii sau utilizatorii acestor ambarcatiuni, cu privire la comportamentul lor pe apa, fiabilitatii, motorizarii, consumurilor, eventualelor probleme sau orice informatie care credeti ca este necesara.
Daca puteti sa imi faceti alte sugestii de ambarcatiuni autohtone sau straine care sa se apropie de „solicitarile” expuse, va sunt recunoscator si va multumesc anticipat.
 
Salut,
In ce buget te intereseaza open-ul?
Avand in vedere ca o vrei pt pescuit, banuiesc ca motorul il preferi outboard?
Totodata, la ce putere te-ai gandit pt motor?
Numai bine
Catalin
 

Back
Sus