Alegere motor barca

Am o goflabila de 2,6m a carei motorizare maxima recomandata de constructor este 4 cp. Optez pentru un motor cat mai usor (max. 20 kg) in 2 sau 4 timpi. Ce probleme tehnice si legislative apar la achizitia ( vreau sa il cumpar din Germania) si folosirea unui asemena motor? Multumesc!
 
Salut! Poti lua fara probleme motor pana in 4 cp NU TREBUIE INMATRICULAT si nu este necesar nici permis.Poti daca vrei sa citesti regulamentul de navigatie pe Dunare scrie clar treaba asta.Succes!
 
NU NU NU orice barca pana in 7 m cu motor pana in 4 cp nu necesita permis.Sigur!
Conform ordinului nr 534 din 26 iulie 2007 nu este necesar permis pentru conducerea unei ambarcatiuni cu motor pana in 3,68 kw adica 4,93 cp.Puteti cauta legea pe net.Stima!
 
Ultima editare:
Intrebarea mea nu a fost cea mai buna. Ar fi trebuit sa sune cam asa:
-ce motor pana in 4 cp (max 20 kg) ar fi de recomandat: in 2 sau 4 timpi? ; ce producator?
-la achizitia din UE a unui motor in 2 timpi si apoi la utilizarea acestuia ce problemele legale si apoi tehnice pot intampina?
Multumesc
 
NU NU NU orice barca pana in 7 m cu motor pana in 4 cp nu necesita permis.Sigur!
Conform ordinului nr 534 din 26 iulie 2007 nu este necesar permis pentru conducerea unei ambarcatiuni cu motor pana in 3,68 kw adica 4,93 cp.Puteti cauta legea pe net.Stima!

Am recitit ordinul 534 si inteleg prevederea referitoare la puterea motorului numai pentru ape interioare, de aici inteleg ca pentru maritim costier numai este relevanta puterea motorului, esti obligat oricum sa ai permis.
Iar despre lungime, ordinul nu distinge decat ca orice peste 2,5m si pana la 24m se poate numi ambarcatiune de agrement(daca respecte celelalte conditii). De aici eu inteleg ca poti evita prevederile ordinului prin intrarea sub lungimea reglementata.
Daca nu o fi asa, te rog sa precizezi articolul care distinge in functie de lungimea barcii necesitatea unui carnet.
Stima.
 
Buna. Nu stiu daca mai cititi mesajele pe aici dar apelez din nou la bunavointa, ajutorul si timpul dumneavoastra.

Mi-am luat o gonflabila cu chila gonflabila STORM STK330 - 3,3m lungime.

Am de ales intre aceste 2 motoare:

http://www.probarca.ro/anunt/77351/1...maha-8-CP-.htm

an fabricatie 20001, cizma scurta

si

http://www.probarca.ro/anunt/79230/1...URY-8-CP-.htm#

an fabricatie 2004, cizma scurta zice prop. dar lungimea e de 45 cm.

Ambele acelasi pret final de 500 E. Pe care dintre cele 2 mi-l recomandati? Multumesc mult.
 

Back
Sus