Accesorii simple, ieftine si ingenioase "Home-Made", pentru caiac.

Sclipici, eu ziceam sa iei PE - Polietilena spuma, nu polistiren. Cel din urma este rigid si nu este durabil. Scuze daca te-am derutat.
Mai ales la spate o sa observi ca nu merge de loc se va rupe

Pot sa confirm si eu ca polistirenul nu merge decat ca solutie de urgenta. Pana sa imi iau scaune am pus bucati de polistiren sub fund, dar erau de unica folosinta (dupa o tura era bucati si pe deasupra se imbibau cu apa si era mai rau decat fara, mai ales dimineata cand te asezai pe ele nu era chiar o placere).
 
Ultima editare:
Am gasit o spuma de la ambalajul unui televizor, de 50 grosime, cu o forma nu tocmai regulata.
Am taiat din ea bucatile ptr spatar si scaun, le-am "cioplit" si le-am potrivit intr-o husa auto. Urmeaza sa-mi cumpar ghinga de prindere si sa asamblez toate componentele prin coasele si lipire.
Am cateva poze cu sezutul de la scaun.
 

Atașamente

  • IMAG0521.jpg
    IMAG0521.jpg
    24.9 KB · Vizualizări: 79
  • IMAG0522.jpg
    IMAG0522.jpg
    28 KB · Vizualizări: 87
  • IMAG0523.jpg
    IMAG0523.jpg
    23.7 KB · Vizualizări: 77
  • IMAG0525.jpg
    IMAG0525.jpg
    39.9 KB · Vizualizări: 83
M-am oprit din cioplit spuma...sper sa nu fi stricat prea mult...! Imi voi lua zilele astea un scaun original si voi incerca sa fac o copie pentru cel de-al doilea scaun...!
 
... pana la urma iti vei dori sa fi luat de la bun incepout ceva gata facut din fabrica.
In ciclul "iata ce pot face doua maini dibace" mi-am facut cu mana mea doua cokpit-cover-uri, care sa se potriveasca la trei din caiacele mele (adica la toate cele rigide). Am cumparat material impermeabil la metru, am conturat exact forma cockpit-ului, am adaugat cativa centimetri de jur imprejur, le-am dus la tivit. Apoi am introdus prin canalul din margine o coarda elastica de 8 mm grosime si GATA! Am avut doua cockpit-cover-uri perfecte. Odata asezate pe cockpit, stateau perfect intinse. Avantajul major este ca nu intra in caiac frunze, apa de ploaie, mizerie etc. Pe langa asta, foarte mare avantaj este la consumul masinii care transporta caiace acoperite, fata de caiacul cu cockpit neacoperit.
Buuun, si acum sa ajung la citatul de mai sus, o vorba de duh pe care a spus-o un clasic in viata: am fost zilele trecute pe Nera, cu doua caiace (un Riot Quest 9.5 si un caiac de whitewater, manufacturat din fibra de sticla), ambele cu "gura" in sus si acoperite cu cate un "capac" perfect intins. Consumul masinii a fost de 6 litri la suta de km, in regim de viteza lejer, de 80-90 km/h. In prima noapte a plouat incontinuu. Eu stateam linistit, ca doar am caiacele acoperite. Dimineata, surpriza! Caiacele erau descoperite si pline de apa. Am crezut ca vreun animal o fi cautat mancare, asa ca am vrut sa pun la loc capacele textile. Niet! Nu se poate! Au intrat la apa!!!!!!!!!!!! Asa ca acum capacul facut pentru cockpit-ul XL (extra big al Riot-ului Quest 9.5) a devenit "L" (numai bun pentru Robson-ul Aloha si pentru caiacul de WW), iar capacul facut initial pentru aceste doua caiace, e bun de aruncat ca nu mai am la ce caiac sa il pun, e prea mic. Nu imi daduse prin cap ca acel material textil si impermeabilizat (siliconat) este posibil sa contina fibra textila naturala, care intra la apa.
La intoarcerea acasa, cu acelasi regim de viteza si caiacele puse in aceleasi pozitii (insa cu cockpit-urile neacoperite) consumul mediu a fost de 6.7 l / 100 km.
Cred ca mai bine cumparam de la bun inceput doua cockpit-cover-uri facute de fabrica si gata. Ar fi fost si mai estetice si cu siguranta nu pateam sa intre la apa :)
 
Am cumparat material impermeabil la metru.............Niet! Nu se poate! Au intrat la apa!!!!!!!!!!!!
Nu imi daduse prin cap ca acel material textil si impermeabilizat (siliconat) este posibil sa contina fibra textila naturala, care intra la apa.
E prima oară când aud că materialul este impermeabil dar trebuie ferit de apă ! De reținut, poate voi fi și eu în postura de a-mi face huse "impermeabile"
 
In ciclul "iata ce pot face doua maini dibace" mi-am facut cu mana mea doua cokpit-cover-uri, care sa se potriveasca la trei din caiacele mele (adica la toate cele rigide). Am cumparat material impermeabil la metru, am conturat exact forma cockpit-ului, am adaugat cativa centimetri de jur imprejur, le-am dus la tivit. Apoi am introdus prin canalul din margine o coarda elastica de 8 mm grosime si GATA! Am avut doua cockpit-cover-uri perfecte. Odata asezate pe cockpit, stateau perfect intinse. Avantajul major este ca nu intra in caiac frunze, apa de ploaie, mizerie etc. Pe langa asta, foarte mare avantaj este la consumul masinii care transporta caiace acoperite, fata de caiacul cu cockpit neacoperit.
Buuun, si acum sa ajung la citatul de mai sus, o vorba de duh pe care a spus-o un clasic in viata: am fost zilele trecute pe Nera, cu doua caiace (un Riot Quest 9.5 si un caiac de whitewater, manufacturat din fibra de sticla), ambele cu "gura" in sus si acoperite cu cate un "capac" perfect intins. Consumul masinii a fost de 6 litri la suta de km, in regim de viteza lejer, de 80-90 km/h. In prima noapte a plouat incontinuu. Eu stateam linistit, ca doar am caiacele acoperite. Dimineata, surpriza! Caiacele erau descoperite si pline de apa. Am crezut ca vreun animal o fi cautat mancare, asa ca am vrut sa pun la loc capacele textile. Niet! Nu se poate! Au intrat la apa!!!!!!!!!!!! Asa ca acum capacul facut pentru cockpit-ul XL (extra big al Riot-ului Quest 9.5) a devenit "L" (numai bun pentru Robson-ul Aloha si pentru caiacul de WW), iar capacul facut initial pentru aceste doua caiace, e bun de aruncat ca nu mai am la ce caiac sa il pun, e prea mic. Nu imi daduse prin cap ca acel material textil si impermeabilizat (siliconat) este posibil sa contina fibra textila naturala, care intra la apa.
La intoarcerea acasa, cu acelasi regim de viteza si caiacele puse in aceleasi pozitii (insa cu cockpit-urile neacoperite) consumul mediu a fost de 6.7 l / 100 km.
Cred ca mai bine cumparam de la bun inceput doua cockpit-cover-uri facute de fabrica si gata. Ar fi fost si mai estetice si cu siguranta nu pateam sa intre la apa :)

Tre' sa spun, tre sa spun
nu pot sa inchid ochii la ce vad in jur........

anul trecut am facut si eu acelasi lucru dar in modul urmator. Am luat materialul la metru de la un arab din Baicului ( a fost o experienta foarte interesanta si pilduitoare), am dus materialul si cockpitul de la un Shearwater 17 pe care il aveam in constructie (momentan pluteste chiar foarte reusit) la un mester croitor din Chitila (Lipan dupa porecla) si mi-a tras un cockpit cover asa de fain ca pana atunci nici nu-mi dau seama cum m-am putut uita la barca, nemaivorbind ca este asortat cu focul si cu randa, ba chiar si cu husa greementului shearwaterului meu(in curs de re-rebotezare). Multumesc Lipane.
Nu stiu cu cat s-a redus consumul masinii ca nu a fost carat decat cu masina prietenilor, si astia nu iau bani la benzina. Merci prietene.

LE: prietenul meu si-a uitat seara asta pe la 19:00 padela pe pontonul din Herastrau. S-a intors pe la 22:00 ca sa palpeze tristul eveniment, asa ca cine vede o padela Ainsworth ergonomica gri .......
sa-i zica lui Hoinar ca nici hotzii numai sunt ce au fost, sau poate numai e kaiacul asa de popular, sa o fi vremea sa se intoarca diaspora in tara ca Romania s-a vindecat. Cert e ca 3 ore nimeni nu a pus mana pe o padela de 1300RON lasata singurica.
 
Ultima editare:
Nu stiu cu cat s-a redus consumul masinii ca nu a fost carat decat cu masina prietenilor, si astia nu iau bani la benzina. Merci prietene.

LE: prietenul meu si-a uitat seara asta pe la 19:00 padela pe pontonul din Herastrau. S-a intors pe la 22:00 ca sa palpeze tristul eveniment, asa ca cine vede o padela Ainsworth ergonomica gri .......
sa-i zica lui Hoinar ca nici hotzii numai sunt ce au fost, sau poate numai e kaiacul asa de popular, sa o fi vremea sa se intoarca diaspora in tara ca Romania s-a vindecat. Cert e ca 3 ore nimeni nu a pus mana pe o padela de 1300RON lasata singurica.

1. Ar fi interesant pentru noi sa aflam, ce fel de rugaciuni sau promisiuni (isi) facea, inchipuitul pagubit in drum spre "MeccadelaBuciu"... ( vreo metanoia... ceva-nimik !!? :p)
2. De cate ori am fost si stat la Bucuresti, n-am stiut ca motoarele mai consuma si combustibil b-)
 
...
1. De data asta chiar nu m-am rugat .... nu stiu de ce, dar eram cumva linistit, aveam doar gandul ca asta e, daca s-a dus s-a dus, am prieteni care sa imi dea o padela imprumut daca raman fara .....
Pe drum am stat de vorba cu Ancuta despre o gramada de chestii interesante -e drept ca la dus am avut un sfert din timpul de la intors :) -
A fost o ocazie buna sa constatam ca si SUBI are calitati sportive.
Ii multumesc ingerului care a fost prin preajma ca nici de data asta nu a folost ocazia ca sa imi pedepseasca neghiobia :)

O zi senina si blanda,
Radu
 
E prima oară când aud că materialul este impermeabil dar trebuie ferit de apă ! De reținut, poate voi fi și eu în postura de a-mi face huse "impermeabile"

Nici eu nu mi-as fi imaginat. Si totusi asta s-a intamplat. Noroc ca fiind atata de ieftin materialul (parca 6 lei metrul liniar, de 1.20 metri latime) am luat mai mult si mi-a mai ramas, suficient incat sa imi mai fac un cockpit-cover. Oricum, de data asta stiu lectia, intai am sa spat materialul si am sa il las la uscat ca sa intre la apa cat are el chef, apoi ma pun pe treaba, cand stiu ca s-a "stabilizat".
Dar materialul nu "trebuie ferit de apa", ci doar trebuie luat in calcul ca la prima udatura isi micsoreaza dimensiunile. Plus ca eu am pus capacele cu stratul siliconizat catre interiorul caiacului, pentru ca am observat ca daca faceam invers, capacul sarea mult mai usor de pe cockpit.
 
Cum a fost pe Nera? Pe ce portiune v-ati dat?
Pe Nera a fost cam frig. Duminica dimineata era un grad afara si aveam 6 grade in cort. A plouat doua nopti din trei, si doua zile din trei.
De dat, ne-am dat de la cantonul Damian la Sasca Romana, de unde am fost incarcati in niste camionete si transportati la Sopotul Nou, de unde ne-am dat din nou pana la cantonul Damian. Deci am parcurs traseul "clasic", dar din doua bucati.
 
Daca ai chef si timp mai povesteste...am auzit ca a cazut cineva si Oana si a pierdut padela incercand sa ajute?

O zi senina si blanda,
Radu
 
Da, s-au pierdut cu acea ocazie doua padele, una a Oanei si una a fetei care a fost in dificultate. Ulterior, Dragos a gasit o padela Bic, din pacate insa padela Oanei a ramas pe undeva pe Nera. Apropos, se ofera recompensa motivanta daca o gaseste cineva :)
Eu nu sunt prea mare povestitor, si nici nu vreau sa anticipez povestea turei pe care Oana o va posta pe blogul ei (pentru cine nu stie, acesta este Romania vazuta din caiac ).
 
...
1. De data asta chiar nu m-am rugat .... nu stiu de ce, dar eram cumva linistit, aveam doar gandul ca asta e, daca s-a dus s-a dus, am prieteni care sa imi dea o padela imprumut daca raman fara .....
Pe drum am stat de vorba cu Ancuta despre o gramada de chestii interesante -e drept ca la dus am avut un sfert din timpul de la intors :) -
A fost o ocazie buna sa constatam ca si SUBI are calitati sportive.
Ii multumesc ingerului care a fost prin preajma ca nici de data asta nu a folost ocazia ca sa imi pedepseasca neghiobia :)

O zi senina si blanda,
Radu
Eu ma refeream Radu, la metanoia & rugaciunile de multumire de dupa... pentru ca Dumnezeu si mai ales IngerulpazitoralPadelei si-au indeplinit ( poate si depasit) atributiunile, prietene . ;)
 
E prima oară când aud că materialul este impermeabil dar trebuie ferit de apă ! De reținut, poate voi fi și eu în postura de a-mi face huse "impermeabile"

Dar daca iti faceai 2 pelerine de ploaie? Umblai in slip dupa cateva picaturi de ploaie? Umblai.
 
Nici eu nu mi-as fi imaginat. Si totusi asta s-a intamplat. Noroc ca fiind atata de ieftin materialul (parca 6 lei metrul liniar, de 1.20 metri latime) am luat mai mult si mi-a mai ramas, suficient incat sa imi mai fac un cockpit-cover. Oricum, de data asta stiu lectia, intai am sa spat materialul si am sa il las la uscat ca sa intre la apa cat are el chef, apoi ma pun pe treaba, cand stiu ca s-a "stabilizat".
Dar materialul nu "trebuie ferit de apa", ci doar trebuie luat in calcul ca la prima udatura isi micsoreaza dimensiunile. Plus ca eu am pus capacele cu stratul siliconizat catre interiorul caiacului, pentru ca am observat ca daca faceam invers, capacul sarea mult mai usor de pe cockpit.


Mai bine il speli inainte sa il croiesti.
 
scule home made

O idee de circular cu masa si o masa de frezat pe care si le poate face oricine:
http://http://www.youtube.com/watch?v=FR94aheUe60
Der mobile Frästisch im Einsatz - YouTube
doua scule indispensabile pentru cine doreste sa-si faca strip-uri


Pentru cei pasionati de scule homemade :
Woodworking for engineers
I Build It Home Page
Der beste Frästisch aller Zeiten ?! - YouTube ( o alta freza super tare)
HomemadeTools.net -- Thousands of Homemade Tools
Woodworking videos and projects. Woodworking for Mere Mortals: 2012 Videos ( simpatic tipul ....)
 

Back
Sus