Accesorii simple, ieftine si ingenioase "Home-Made", pentru caiac.

Delafluviu Guzi

Membru in Haita cu padele
Am observat ca topicurile despre constructia prin metode diferite de caiace, s-au inmultit . Toate bune si frumoase pana aici.
Cred ca n-ar fi rau, ca sa existe un loc centralizat cu informatii, exemple sau ponturi pentru executia de accesoriile necesare unui caiac, (capace pentru compartimentele de bagaje, scaunele, carucioare, carma etc). Eu personal, am fost pus in situatia de a-mi executa ba un carut, ba o carma etc. Iar pe alte "coclauri" ale arhipeleagului Internet, am gasit solutii mai simplu de manufacturat, mai ieftine sau mai ingenioase. A nu se intelege ca as avea ceva impotriva accesoriilor "de firma". Dar uneori din diverse motive, pot fi inaccesibile...

Un scaunel :
Just Yakkin' . . .: Reduce, Reuse, Recycle . . . . (in special, ultimele fotografii)

O carma :
Blue Heron Kayaks
Din cauza ca respectivul forum nu permite link-uri directe pana la informatia ce ne intereseaza,(oprindu-se doar la pagina principala), urmeaza sa accesati cu cateva click-uri la : Forums> General Interest > Rudders
 
Buna idee Guzi.

faina ideea cu scaunul doar ca la mine cand e vreunul de aruncat inseamna ca UV au muscat adanc din el si e cam fragil :)


al doilea link se refera la carma asta:
Kayak Rudder Plans - for building graphite sea kayak rudder

baietile vand planurile si un kit de accesorii, da' cred ca putem compune una pentru pachebotul tau daca la prima intalnire caiaceasca, luam modelul de la unul industrial. Ce are asta dragalas, , un profil aerodinamic simetric, care mareste efectivitatea si scade rezistenta la inaintare.
 
luam modelul de la unul industrial. Ce are asta dragalas, , un profil aerodinamic simetric, care mareste efectivitatea si scade rezistenta la inaintare.
Am deja o carma conceputa si executata de mine, si montata pe SW. Sunt multumit de eficienta ei. Mai necesita niste mici ajustari-reglaje, dar e ok. Asta din linkurile postate mai sus, observ ca are o eche si mai simpla. Deja am facut macheta unei "aripi" din carton la scara 1:1 si imi plac proportiile. Pentru restul dimensiunilor, am respectat cotele de la echea deja functionala, a SW-ului.

Atasez cateva detalii , de la echea "complicata", pe care o am deja. Dupa cum bine se vede in imaginile atasate, mi-au fost necesare :
- un cornier aluminiu de 20 mm
-doua coltare ieftine de la feronerie
- doua table decupate rotund
-o tabla de inox care practic este comanda care pivoteaza pe un ax

In cazul meu, initial am avut ultima componenta de pe lista, tot din aluminiu (2 mm), dar s-a deformat putin de la tensiunea formata, in zona gaurii centrale. Asa ca am inlocuit-o cu o alta din tabla de inox.
Cea mai importanta cota, cred ca e distanta dintre gaurile laterale ( cele de care se cupleaza zbirul), fata de cea centrala , 75 mm . Restul sunt variatiuni pe o tema data.
 

Atașamente

  • IMG_0059.jpg
    IMG_0059.jpg
    50.1 KB · Vizualizări: 230
  • IMG_0057.jpg
    IMG_0057.jpg
    34.5 KB · Vizualizări: 243
Ultima editare:
Hai salut colega,
Cum merge treaba la barca cea noua?
Am vazut eu o idee de scaun...super...un fel de burete (mai tare), cu grosime de 100 mm.
Si am si o idee de carma (safran si eche). Ma gandesc sa le implementez pe viitorul (viitoarele...) caiace (la care deja lucrez...).
Vorbim.
Legendaru'
 
Am deja o carma conceputa si executata de mine, si montata pe SW. Sunt multumit de eficienta ei. Mai necesita niste mici ajustari-reglaje, dar e ok. Asta din linkurile postate mai sus, observ ca are o eche si mai simpla. Deja am facut macheta unei "aripi" din carton la scara 1:1 si imi plac proportiile. Pentru restul dimensiunilor, am respectat cotele de la echea deja functionala, a SW-ului.

Atasez cateva detalii , de la echea "complicata", pe care o am deja. Dupa cum bine se vede in imaginile atasate, mi-au fost necesare :
- un cornier aluminiu de 20 mm
-doua coltare ieftine de la feronerie
- doua table decupate rotund
-o tabla de inox care practic este comanda care pivoteaza pe un ax

In cazul meu, initial am avut ultima componenta de pe lista, tot din aluminiu (2 mm), dar s-a deformat putin de la tensiunea formata, in zona gaurii centrale. Asa ca am inlocuit-o cu o alta din tabla de inox.
Cea mai importanta cota, cred ca e distanta dintre gaurile laterale ( cele de care se cupleaza zbirul), fata de cea centrala , 75 mm . Restul sunt variatiuni pe o tema data.


Mai Guzi, eu, ca Mos Ion Roata, tot nu inteleg ce nevoie are sertarul ala de carma :)
 
Originally Posted by CrocodiluDiluDilu
Mai Guzi, eu, ca Mos Ion Roata, tot nu inteleg ce nevoie are sertarul ala de carma

Pentru stabilizarea si corectia directiei, atunci cand curentii nu-mi dau pace. Cu alte cuvinte, pe langa bratele care se ocupa de padelare, mai dau de treaba si picioarelor ;)
Sa intelegem ca deja ai avansat in proiectare si ca ai trecut la obiecte multifunctionale. Ce tare! Scot caiacul de pe apa si il pun la locul lui in noptiera pe post de sertar. Si invers, scot sertarul si ma dau cu el pe Dunare! Cool!!
Sper ca intelegi ca aceasta a fost o gluma izvorata din raspunsul dat Crocodilului. Altfel, toata stima si respectul maestre Guzi!
 
Ha...initial nu m-am prins de spus-a Crocodilului. Sertarul n-avea nevoie de carma, ci carma avea nevoie de sertar !
Si astfel statea in pozitie a la "Salonul Nautic", din camera de la mine :)
 
va tineti de glume cu omul, dupa ce a depus efort pentru acest concept de carma.... il dojeniti, bravo Guzi, important este scopul.
 
Am un caiac sit on top, Trinidad, si din cate am observat, mi-ar trebui scaunele...ca-i cam incomod
Am tot umblat pe site-uri si am gasit multe modele, dar ceea ce mi-as dori e cam prea scump pentru mine.
Ma bate gandul sa-mi fac singur scaunele, si sa le dotez cu toate accesoriile pentru pescuit...
N-am vazut/pipait un scaun real ca sa-mi dau seama cat e de dur, din ce-i facut si cam ce dimensiuni are.
Stie cineva daca s-au facut astfel de scaune home made? Gasesc pe undeva o schita si ceva detalii ?
 
Daca vorbesti de scaunele imbracate in textil care constau dintr-un sezut si spatar, cel mai simplu ar fi sa vezi ce au la Decathlon. Daca nu ai cum,incerc sa-ti descriu ; au inauntru o spuma de PE(cea alba de 10mm vanduta de depozitele de constructii este ok, pusa in doua si lipite intre ele la cald) iar spatarul ar trebui intarit cu o foaie de polipropilena sa te poti rezema de el. Pe laturi sezutul este prins de spatar cu doua chingi de preferinta reglabile prin ceva sistem de catarama(daca nu gasesti am eu ceva de 30 mm ) . Daca ai o masina de cusut , ceva imaginatie si imdemanare, le poti face in mod cert. Nu folosi burete la interior, Invelitoarea poate fi Nylon, Poliester, tesatura solida sau plasa. pentru a iesi cat de ieftin va trebui sa te adaptezi la ceva ce ai deja, poate chiar pe acasa. Nu ezita sa faci praf o sacosa pe care nu o mai folosesti, un hanorac sau jacheta daca materialul corespunde. Bucatile necesare nu sunt mari iar metraj vei gasi greu la cantitatea asta. Bafta
 
Ai putea sa iti cumperi "de-a gata" macar spatarul original Bic (115 lei), iar pentru sezut gasesti usor o solutie sa faci ceva mai moale pentru pus pe padding-ul ala de cauciuc care este la Trinidad.
Nu de alta, dar spatarul vine cu tot cu chingi de prindere, catarame si tridenti de reglaj, carabinele pentru ancorare. Ca sa reproduci tu toate astea, o sa iti consume atata timp si nervi, plus umblatura dupa cate un accesoriu pe care nu l-ai prevazut, incat pana la urma iti vei dori sa fi luat de la bun incepout ceva gata facut din fabrica.
 
Daca vorbesti de scaunele imbracate in textil care constau dintr-un sezut si spatar, cel mai simplu ar fi sa vezi ce au la Decathlon. Daca nu ai cum,incerc sa-ti descriu ; au inauntru o spuma de PE(cea alba de 10mm vanduta de depozitele de constructii este ok, pusa in doua si lipite intre ele la cald) iar spatarul ar trebui intarit cu o foaie de polipropilena sa te poti rezema de el. Pe laturi sezutul este prins de spatar cu doua chingi de preferinta reglabile prin ceva sistem de catarama(daca nu gasesti am eu ceva de 30 mm ) . Daca ai o masina de cusut , ceva imaginatie si imdemanare, le poti face in mod cert. Nu folosi burete la interior, Invelitoarea poate fi Nylon, Poliester, tesatura solida sau plasa. pentru a iesi cat de ieftin va trebui sa te adaptezi la ceva ce ai deja, poate chiar pe acasa. Nu ezita sa faci praf o sacosa pe care nu o mai folosesti, un hanorac sau jacheta daca materialul corespunde. Bucatile necesare nu sunt mari iar metraj vei gasi greu la cantitatea asta. Bafta

Multumesc pentru sfaturi, astazi ma duc sa-mi caut materialele si ma apuc de lucru.
Dupa cele vazute pe net, nu-i foarte greu de facut...!
 
Ai putea sa iti cumperi "de-a gata" macar spatarul original Bic (115 lei), iar pentru sezut gasesti usor o solutie sa faci ceva mai moale pentru pus pe padding-ul ala de cauciuc care este la Trinidad.
Nu de alta, dar spatarul vine cu tot cu chingi de prindere, catarame si tridenti de reglaj, carabinele pentru ancorare. Ca sa reproduci tu toate astea, o sa iti consume atata timp si nervi, plus umblatura dupa cate un accesoriu pe care nu l-ai prevazut, incat pana la urma iti vei dori sa fi luat de la bun incepout ceva gata facut din fabrica.

M-am gandit si eu sa-mi cumpar un scaun iar pe al doilea sa-l fac dupa cel original, dar cred ca voi incerca sa fabric unul dupa cum cred eu , poate merge ! :) Multumesc!
 
Multumesc pentru sfaturi, astazi ma duc sa-mi caut materialele si ma apuc de lucru.
Dupa cele vazute pe net, nu-i foarte greu de facut...!

Ai nevoie in primul rand de curajul de a incepe. Avantajul major este ca-l poti construi chiar mai bine decat e facut unul industrial si-l poti adapta aplicatiei tale, in detaliu.
Ar fi insa bine sa vezi unul gata facut inainte, nu doar in poza, pt a remarca detalii ce-ti pot fi utile. Plecand de la aceasta "vizionare" va fi simplu sa faci unul mai bun.
Pentru o manevrabilitate mai buna, poate vrei sa adaugi si knee straps(thigh braces) da un ochi in acest articol TopKayaker.Net: Backrest, Kneestrap & Paddle Leash Attachment Guide For Sit-on-top Kayaks
Succes si asteptam pozele :)
 
Ai nevoie in primul rand de curajul de a incepe. Avantajul major este ca-l poti construi chiar mai bine decat e facut unul industrial si-l poti adapta aplicatiei tale, in detaliu.
Ar fi insa bine sa vezi unul gata facut inainte, nu doar in poza, pt a remarca detalii ce-ti pot fi utile. Plecand de la aceasta "vizionare" va fi simplu sa faci unul mai bun.
Pentru o manevrabilitate mai buna, poate vrei sa adaugi si knee straps(thigh braces) da un ochi in acest articol TopKayaker.Net: Backrest, Kneestrap & Paddle Leash Attachment Guide For Sit-on-top Kayaks
Succes si asteptam pozele :)


M-am uitat pe articolul mentionat, e fain, are multe detalii.! Merci!
Astazi ma duc sa-mi iau o placa de polistiren extrudat grafitat de 50, sau doua de 20-30, mi-am facut planurile, mai multe, si trebuie sa ma decid ce aleg.
Mi-ar placea sa fac scaunul asa cum e in prima poza de pe site-ul indicat, nu-i greu ci doar mai mult de munca...
 
Sclipici, eu ziceam sa iei PE - Polietilena spuma, nu polistiren. Cel din urma este rigid si nu este durabil. Scuze daca te-am derutat.
Mai ales la spate o sa observi ca nu merge de loc se va rupe
 
Sclipici, eu ziceam sa iei PE - Polietilena spuma, nu polistiren. Cel din urma este rigid si nu este durabil. Scuze daca te-am derutat.
Mai ales la spate o sa observi ca nu merge de loc se va rupe
Am tot cautat pe aici saltea/placa din spuma polietilena, dar n-am gasit prin depozite..! O fi scumpa sau u e cautata pe piata...nu-mi dau seama...
Ramane sa ma interesez in continuare daca pot s-a cumpar de undeva din zona...
 

Back
Sus