CER Informatii despre tot ce inseamna construirea unei ambarcatiuni de la 0 .

Buna ziua,

Numele meu este Robert. De curand m-am hotarat sa ma apuc sa construiesc barci de agrement. Am ceva experienta in domeniul constructiei de ambarcatiuni. (Am lucrat cateva luni la o firma in straintate )

Ceea ce ma intereseaza :

- De unde se pot cumpara materiale in Romania ( gelcoaturi, rasini, intaritoare si fibre de sticla ) deasemenea si plexiglass pentru parbriz, volane, panouri electrice, etc.
- De ce utilaje am nevoie conform legislatiei U.E. si a Romaniei, si de unde pot fi procurate.
- Conditiile conform legislatiei U.E. si a Romaniei pe care trebuie sa le indeplineasca hala ( atelierul ) unde urmeaza a fi construite barcile.
- Actele necesare pentru omologarea modelului pe care il construiesc si pasii necesari pentru obtinerea placutelor.


Multumesc.
 
Imi dau si eu cu parerea: daca ai lucrat in strainatate si ai experienta, ar trebui sa stii ce utilaje ai nevoie. Sunt mari sanse ca providerii de piese din Romania sa aiba aceiasi furnizori din strainatate ca firma la care ai lucrat
 
Ultima editare:
Multumesc pentru raspunsuri, o sa iau legatura cu Vali.
Stiu ce utilaje ar trebui sa folosesc insa am intrebat de ce utilaje am nevoie conform legislatiei U.E. si a Romaniei.
 
Multumesc pentru raspunsuri, o sa iau legatura cu Vali.
Stiu ce utilaje ar trebui sa folosesc insa am intrebat de ce utilaje am nevoie conform legislatiei U.E. si a Romaniei.

Seara buna. Dvs ati reparat ambarcatiuni in strainatate sau ati construit? De inteles ca doriti sa construiti ambarcatiuni in scopul comercializarii, ceea ce e mai putin obisnuit. E important sa fiti bine lamurit de unde plecati. Aveti mai jos un site al Comisiei Europene care sper sa va fie de folos, deoarece contine cam toata legislatia Europeana in domeniul constructiei ambarcatiunilor de agrement, inclusiv granturi Europene:

Recreational marine industry: an overview of European policies - Maritime industries - Enterprise and Industry

http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/maritime/documents/recreational-craft/

Apoi pe site-ul Autoritatii Navale Romane : index se gaseste legislatia nationala in domeniul constructiei si inregistrarii ambarcatiunilor. Din pacate nu va pot indica si vreuna din sursele de materiale solicitate, sper ca Vali va va sustine cu ce stie. O seara buna.
 
Ultima editare:
Eu unul ,nu stiu daca atunci cand vrei sa deschizi o frizerie" e bine sa te duci la coaforul de peste strada si sa intrebi de mobilier,foarfeci,contabilitate,consumabile ,clienti. Da ce stiu eu,... Succes !
 

Back
Sus