Mic constructor de constanta :)

Mneata,

Sa o iau cu inceputu.
De vreo 8 ani mi-a intrat microbu in sange cu barcile. atunci cand a cumparat tat'meu o yola facuta de Iacob Frentiu. Cum ii ziceam lui Smokey intr-un private mesage (si el si Vali m-au sfatuit sa scriu pe forum), barca asta e mare pentru lac, mica pentru mare. Stiu, stiu au fost unii care au facut inconjuru lumii cu o pluta, un catarg si un cearceaf, ma rog aproape http://de.youtube.com/watch?v=nkjutgBXeUw&feature=PlayList&p=3D144F3250FFEA15&index=8. Ma tem ca taicamiu nu prea e genul si cum inca e barca lui mi-e imposibil sa o mut doi pasi mai incolo peste Mamaia(e pe Siutghiol).
Sunt student(regie de film la Bucuresti) nu-mi permit o barca noua, si mai greu mi-ar fi sa-mi fac un velier mai mare - lipsa de spatiu, fonduri...
Asa ca am ajuns, fara sa-mi dau seama, sa vreau sa-mi fac o barca cu motor.
Culmea e ca mereu m-au enervat barcile cu motor:)) si jetskiurile care ma hatanau cu siaju lor cand ma relaxam cu vant dinspre Navodari asa de 5 noduri. Dar, o mica parte din ce-mi place ramane: sunt inebunit dupa barci din lemn clasice.
Asta ar fi cam ce m-am decis sa fac:http://www.glen-l.com/picboards/picboard16/pic856a.html
Are multe avantaje pentru mine: e mica deci o pot face intr-un garaj. E mica deci nu costa mult materialele. E stitch and glue deci e relativ mai usor/rapid de facut decat una strip, are motor outbord deci e mai ieftin, e frumoasa al naibii(pentru ochiul meu).
Problemele incep abia acum de fapt. Desi muncesc de-mi sar capacele anual la barca mea - e lemn natur fara nimic - (si imi place foarte s-o fac) - cam asta e singura mea experienta hands on in facut de barci. Habar nu am cum sa tai lemnu pt osatura. Ce lemn imi trebe(stejar zicea Vali), cum incleiez, cum pun placaju okume. Stiu, stiu intai planurile dupa aia vorbele, dar ma gandesc ca e mai bine sa dau sfoara in tara intai, sa primesc sfaturi anterior decat sentinte posterior :).
Cam asta. Ce spuneti? e ok barcuta? merita?

Mersi mult,
Stefan

P.S.:O iau si ca pe o etapa, vreau sa incep cu ceva mai simplu, poate am sa fac si ceva mai complex cand imi voi permite.
 
Bine ai venit pe forum si sa ai spor la construit!
De fiecare data cand o sa-ti vina s-o lasi balta adu-ti aminte de proverbul cu ochii sperie, mainile bucura!

Ce manuale ai citit/folosesti si ce manuale iti mai trebuie?
 
a cumparat tat'meu o yola facuta de Iacob Frentiu.

Asta ar fi cam ce m-am decis sa fac:http://www.glen-l.com/picboards/picboard16/pic856a.html

Desi muncesc de-mi sar capacele anual la barca mea - e lemn natur fara nimic - (si imi place foarte s-o fac) - cam asta e singura mea experienta hands on in facut de barci.

Salut, bine ai venit pe forum.

Zip-ul de la Glen-L din cate am citit pe net se pare ca e un model clasic de-al lor, dar daca nu ma insel e destinat mai mult lacurilor decat marii.

Constructia de baza nu e complicata, in schimb mi se pare migalos procesul de finisare. Adica poti obtine o barca functionala repede, dar ca sa scoti un produs cum ai pus in poza aia ... e un pic de bibilit, dar nu imposibil.

Daca am inteles eu bine, tu vorbesti de 3 barci sau de 2? Una pe care a cumparat-o tatal tau, a treia pe care vrei sa o faci (Zip/Glen-L) ... dar mi-a scapat a doua, aia la care muncesti anual? Sau te referi la intretinerea primei?
 
Stefane , La multi ani !

Deoarece ne cunoastem , te felicit din nou pentru pasiunea ta pentru barci si pentru barcile din lemn in special .

In ceea ce te priveste , parerea mea este urmatoarea : tu ai acces la o bijuterie ( barca pe care o stiu si la care lucrezi mereu ) dar vrei sa te apuci de alta , care sa iti mai fure 1-2 ani din placerea navigatului . Si...chiar te-ai gandit la motor ? Cand ai barca superba cu vele ? Greu de conceput...

Si pentru ca stiu ca ai numarul de tel al lui Giacopo , te sfatuiesc sa il suni , sa te duci in vizita la atelierul unde lucreaza el acum in Constanta , SA VEZI CE LUCREAZA ACOLO , si sa ii ceri LUI sfatul direct .

In locul tau , eu nu as lasa din mana bijuteria cu vele pe care o ai deja , dar daca asta ar fi totusi decizia ( de a te apuca de construit o barca cu motor ) , atunci poate barca cu vele devine de vanzare si as fi destul de interesat sa discutam despre ea.

Insa , poate reusesti sa il convingi pe tatal tau sa mutati barca cu vele in Tomis si sa te bucuri de ea , decat sa iti omori anul viitor incercand sa construiesti o barca cu motor.

Si oricum mi-ai promis ca o sa ma plimbi cu barca cu vele , asa ca trebuie sa o mentii in perfecta stare pana macar ma dai si pe mine cu ea .:)
 
Buna seara

Skipper mersi pt sfat. Cam duc lipsa de manuale.
Ideea e ca acum sunt bagat in doua proiecte de construit.
Una de lumini de film, a doua de monitoare HD pt camera. La asa ceva ma pricep:). Apoi urmeaza un scurt metraj. Deci pana la sfarsit prin februarie nu o sa pot rupe decat putin cate putin timp. Dar o fac cu placere, ma destinde sa ma mai gandesc si la altceva decat filme...
Smokey, e vorba de doua barci, la cea a lui taicamiu(intre ghilimele ca el s-a dat anu trecut o singura data sau de doua ori) lucrez cu spor.
Robert la multi ani!
A trecut ceva timp. Ce mai face Alex? Poate bem o cafea zilele astea ca nu v-am mai vazut de ceva timp.
Taica-miu e imposibil de convins. asta era planul meu initial, de vara trecuta ma tot gandeam dar nu vrea si pace, ca-i mica, ca nu-i buna etc. Stiu, stiu, nici mie nu-mi vine sa cred, da pe de alta parte nu prea mai am chef de lacu asta. Mai sunt si altele. Bicaz, Dunare, Como? Glumesc desigur dar am nevoie de ceva mobilitate, simt ca am stat cam mult pe Siutghiol.
Barca e de vanzare deja de anu trecut, nu am avut clienti la ea. Eu nu imi doresc s-o vanda pe de-o parte, pe de alta as fi vrut sa n-o vanda si sa o ducem la mare. Taicamiu insa e destul de convins... Dar destul despre afacerile familiei mele...
Eu am stat cam tot timpul pe la Bucuresti si nu am mai avut cum sa trec pe la Giacopo. Acum sunt in oras si o sa-i dau un telefon pe weekend, sunt curios cum arata monstru pe care zicea ca vrea sa-l faca.
Oricum barcuta asta ar fi o etapa. Poate o vand dupa aia (zic si eu, nu ma gandesc neaparat ca o s-o fac) si o sa-mi permit banii de materiale pt un velier. Oricum ar fi, ar trebui sa fie scoala buna- iar eu la migaluit ma pricep:).
In rest toate bune. Ne vedem pe ecrane(un fel de vant din pupa la film)

Stefan
 
Stefan , am inteles exact cum stau lucrurile cu barca cu vele si iti doresc mult succes . Esti oricand binevenit printre noi , pe barcile noastre si in toate proiectele pecare le avem pentru 2009 : regate , croaziere , scoala de vele , etc... . Poate gasim chiar calea unei cooperari profesionale...

Cat despre filme , din nou mult succes . Intamplator ( sau nu , cine stie ? ) mai stiu oameni din domeniul acesta si daca ai vreo idee , poate s-ar gasi calea spre materializarea ei . Ce ar fi sa iti propui sa faci un documentar despre barci ? Intreb si eu...vorba ta .

Eu si Alex suntem in bucuresti si te asteptam la o cafea , cand vii.
 

Back
Sus