greseala la montarea motorului...

Am reparat o barca foarte veche din fibra mai ales in zona oglinzii
Am montat pe ea un motor mercury optimax de 75 in 2 timpi cizma lunga se pare putin prea sus
Comportamentul pe apa este foarte ciudat
Daca incarc barca mai mult de 2 persoane in timpul mersului dupa ce intra in glisaj incepe sa sara si se izbeste cu botul de apa
Daca nu reduc viteza nu o mai pot controla
Trimul este coborat la maxim daca l ridic se strica si mai rau comportamentul
Acum se pare ca trebuie sa mai tai din oglinda dar din pacate nu pot taia mai mult de 6 cm
Ma sfatuiti sa confectionez o pana pt a inclina motorul mai tare sau sa incerc sa l cobor mai mult?
Cam ce viteza maxima ar trebui sa atinga cu motorul asta?
Barca are 250kg si 5m iar motorul 150kg
Eu am atins 65km/ora pe bicaz apoi a prins aer la elice sau ceva de genul si mi a taiat automat scanteia
Am pus si 2 poze ...
 

Atașamente

  • IMG_0905.jpg
    IMG_0905.jpg
    45.9 KB · Vizualizări: 417
  • IMG_3177.jpg
    IMG_3177.jpg
    69.3 KB · Vizualizări: 415
Salut!Daca cauti pe forum s-a mai scris de treaba asta cu saritul pe apa vezi placa anticavitatie a motorului sa fie la nivel sau mai jos de nivelul fundului barcii si alti barcagii mai experimentati au dat si ideea montarii unei pene ,cauta pe forum chiar s-a scris despre asta.Bafta !
 
saritul este din cauza trimului,,, oglinda ar trebui sa fie inclinata.. de sus in jos vazuta sa fie in partea de jos putin mai in fata sau altfel spus cu cta se ridica sa fie mai in exterior, sa poti folosi si trimul motorului.. daca ni ai cum sa o modifici foloseste o pana speciala cum am pus in poza de aici, PRO BARCA - Vand barca barca pescuit b5 b5 ,la barca albastra
iar placa anticavitatie trebuie sa fie intre 0-5cm sub "fundul" barcii..unde se tremina oglinda
 
Aveti perfecta dreptate
Oglinda e perfect verticala ,nu are nici un fel de inclinatie
Sa inteleg ca trebuie pe langa coborarea motorului sa pun si o pana pt a rezolva problema cu saritul?
 
Aveti perfecta dreptate
Oglinda e perfect verticala ,nu are nici un fel de inclinatie
Sa inteleg ca trebuie pe langa coborarea motorului sa pun si o pana pt a rezolva problema cu saritul?

Salut
Nu iti poate garanta nimeni ca "se rezolva problema cu saritul".
Toate sfaturile pe care le-ai primit pana acum sunt pentru a imbunatati o situatie nefavorabila creata de supramotorizare.
Cu alte cuvinte ai o putere prea mare instalata pe o barca prea mica. Si de aici ai 2 variante ca sa ajungi la echilibru:
- ori scazi puterea (ceea ce nu cred ca vei face, deoarece ai deja motorul) si nici nu este recomandat sa mergi cu motorul sub turatia nominala.
- ori "lungesti" barca, macar dpdv hidrodinamic, daca nu se poate fizic. Si aici ma refer la montarea unor flapsuri, fixe sau reglabile, montarea acelor aripioare hidrodinamice pe talpa motorului (hydrofoil - s-a mai vorbit de ele pe forum)
Ramane valabil si ceea ce au spus cei de dinaintea mea, respectiv montarea unei pene de aprox 8-12 grade si montarea montorului astfel incat placa anticavitatie (laba de gasca ) sa fie cu 2-5 cm sub chila.

Succes!
 
pana unde ar trebui sa cobor motorul?
sunt mai multe nervuri acolo
cele doua de deasupra placii anticavitatie pot fi peste planul fundului barcii?
 

Atașamente

  • Image.jpg
    Image.jpg
    64.9 KB · Vizualizări: 547
Am un RIO 450 TOP (4,5 m - 270 kg), cu Mariner 40hp, cizma lunga. Placa anticavitatie este aproape la nivelul chilei si inainte de montarea aripioarelor "hydrofoil" barca sarea pe valuri cam la 75%-80% din RPM maxim (inca nu i-am pus turometrul). Nu era greu de controlat, dar sarea din val in val. Dupa montaj, este cu totul alta poveste: fara sarituri, mult mai stabila. Fa o incercare cu hydrofoil si apoi te apuci de modificari mai complexe. Totusi, dupa putina mea experienta, motorul tau este cam greu (si puternic) pentru barca.
 
Cred ca ma voi apuca de taiat si modificat
Am sa explic si de ce...
Acum un an cand am lucrat la barca am refacut complet oglinda
Trebuie sa recunosc prostia facuta cand,cu un aer de maestru am alicat un profil rectangular cu latura mare de 8 si cea mica de 4 suprainaltind punctul superior pe care sta gheara motorului
Oglinda originala care era prea shubreda pentru motorul meu era perfecta ca inaltime ...
La ora respectiva habar nu aveam despre repercursiunile actiunilor mele (de fapt nici acum nu stiu prea multe)
Atunci istetimea mea iesita din comun imi spunea ca daca voi ridica motorul voi incasa mai putine lovituri in elice
Are cineva ideie ce se intimpla daca fac pana din lemn?
 
Cred ca ma voi apuca de taiat si modificat
....
Are cineva ideie ce se intimpla daca fac pana din lemn?

Trebuie sa il impregnezi cu ceva ca sa ii inchizi porii sa reziste mai bine la umezeala.
2-3 "maini" de lac. Una diluata subtire ca sa intre mai bine in porii lemnului si una sau doua maini diluate normal sau deloc, cu timpi de uscare aferenti. Exista pe piata , de la diversi producatori, KOEBER, Policolor etc, lac pentru yachturi sau pentru ambarcatiuni sau ceva asemanator.
Lac alchidic.
Sau poti sa o "imbraci in fibra de sticla si impregnata cu rasina, dar tot iti trebuie ceva de acoperire, o vopsea, un lac etc.
Numai rasina simpla nu este suficienta pentru ca raman pori si "trage" umezeala iar in timp lemnul putrezeste pe interior.

Succes.
 
Deci pana la urma care e distanta minima/maxima cu care trebuie sa coboare placa anticavitatie sub chila ??? Cineva din domeniu mi-a zis ca am cizma de 55 cm si ca placa anticavitatie trebuie sa fie la 0.5 cm sub chila si ca atare trebuie sa-i fac un suport de inaltare . este corect ?
 
Cum zici tu, dar ce te faci daca barca nu are chila? Unde e linia chilei? Ce este linia chilei?
Eu ti-am zis ce scrie in carte...
 
Cum zici tu, dar ce te faci daca barca nu are chila? Unde e linia chilei? Ce este linia chilei?
Eu ti-am zis ce scrie in carte...
la miscarea in regim deplasament , merge si asa , dar la miscarea in alunecarea iti ramine elicea in aer . cu stima . bineinteles acum incepem sa discutam de forma cocii
 
Cred ca termenul si pozitia corecta e sub suprafata apei, in cazul in care oglinda pupa nu atinge apa, si sub oglinda in cazul in care aceasta atinge apa. In acest caz, daca ar fi fata de linia de plutire cu o oglinda imersata mai mult elicea ar putea fi mascata de aceasta.

Deci dreptate aveti amandoi, pentru cate un caz.
 

Back
Sus