greseala la montarea motorului...

"It is recommended for best-all-around boating performance, the outboard should be mounted with the anti-ventilation plate parallel to and at the same level as the boat bottom. On boats with a 20 in. (508mm) transom height, this will require that the outboard be mounted approximately 1 in.
(25.4mm) high on the transom as the outboard has a 21 in. (533mm) shaft length. 50563
If, with the outboard mounted so that the anti-ventilation plate is level with the bottom of the boat, excessive propeller slippage/cavitation is experienced, it is recommended that the outboard be lowered one position on the transom to increase propeller “BITE” at a slight loss at top end speed and increase spray."
- adica: Se recomanda pentru o performanta generala buna, ca motorul sa fie montat cu placa anticavitatie la acelasi nivel cu "fundul barcii". ..... Daca se observa cavitatie chiar si cu motorul montat la nivelul fundului barcii se recomanda coborarea motorului cu o pozitie (approx 19 mm) astfel incat sa fie crescuta "muscatura elicei", cu o pierdere minora a vitezei maxime si o crestere a puterii jetului de apa.
puteti gasi intreg manualul la adresa: http://1manual.com/Mercury manuals/Service Manual PDFs/TwoStroke/817643r1/7a.pdf
 
In manualul de montare Honda 75-90 apare aceasta poza.
Poate ajuta.
 

Atașamente

  • montare_motor.jpg
    montare_motor.jpg
    52.7 KB · Vizualizări: 448
In primul rand denumirea corecta e placa anti-ventilatie, iar rolul sau e de a delimita fileurile de apa antrenate de elice, de zona de turbulenta din pupa oglinzii.

Pe de alta parte, inaltimea optima de montare a a motorului este cu placa anti-ventilatie la nivelul fundului barcii. Intr-adevar, in caz de ventilare a elicii se mai poate cobori motorul pana la limita din cartea tehnica. (Ventilarea elicii poate aparea si la modificarea trim-ului sau asietei barcii, in functie de distributia maselor). Deci in mod normal, inaltimea de montare a unui outboard mediu va fi cu placa anti-ventilatie la nivelul de 0-25 mm (1 tol) fata de fundul barcii.

Aceasta inaltime de montaj la outboard-uri este valabila la barcile de glisare, deci cu oglinda imersata. La barcile de deplasament (veliere cu outboard pe oglinda de exemplu), oglinda nefiind imersata, nu se poate pozitiona motorul cu placa anti-ventilatie la nivelul fundului barcii, fiindca astfel elicea ar fi permanent ventilata. Din cauza asta, motorul se monteaza intr-o pozitie mai joasa, pentru a avea suficienta adancime pentru a nu se ventila elicea.

Oricum, pentru randament optim al propulsiei, e intotdeauna preferabil ca elicea sa antreneze fileurile de apa din imediata vecinatate a fundului barcii.
 
In manualul de montare Honda 75-90 apare aceasta poza.
Poate ajuta.
Semnificativ!
Aceasta poza apare in manualul de utilizare a oricarui motor, inclusiv a Veterok-ului, iar acest thread imi aduce aminte despre o discutie de pe un forum de electronica, intinsa pe 10 pagini, referitoare la lungimea ansei pentru pistolul de lipit!!!!
@Ionutcyd trebuie sa inteleaga ce se intampla daca nu face asa cum scrie in carte.
Motorul ramane fara apa la elice, se accelereaza si scade viteza barcii. In acelasi timp ramane fara apa la priza pompei de racire riscand calarea lui.
Am patit asa ceva in 2007 cu un Veterok montat pe o laguna cu oglinda inalta. Motorul zace nefolosit si acum in garaj.
PS
Intre timp a postat si Vali!
 
Si io ce ma fac ?

Pune o poza cu barca, motorul (vedere pupa) si te/ne lamurim.

Nacazul a reiesit din poze, pt ca punand eu motorul cu mine cu tot (adica vreo 140 de kile cu totul) in barca, habar n-am avut cum sta de fapt.
Daca mai scobor un pic oglinda, se loveste echea de bare sau de barca.

Oare de-aia face mult zgomot si clabuci pt nimic ?

Vreo idee - in afara de cea cu... alta barca sau alt motor ?
 

Atașamente

  • 20130413_132444.jpg
    20130413_132444.jpg
    47.2 KB · Vizualizări: 196
  • 20130413_132500.jpg
    20130413_132500.jpg
    89.9 KB · Vizualizări: 173
  • 20130413_122605.jpg
    20130413_122605.jpg
    71.9 KB · Vizualizări: 170
Nacazul a reiesit din poze, pt ca punand eu motorul cu mine cu tot (adica vreo 140 de kile cu totul) in barca, habar n-am avut cum sta de fapt.
Daca mai scobor un pic oglinda, se loveste echea de bare sau de barca.

Oare de-aia face mult zgomot si clabuci pt nimic ?

Vreo idee - in afara de cea cu... alta barca sau alt motor ?

Placa anticavitatie arata ca ai motorul prea sus, Geo. Prinde aer la elice iar tu nu mai ai propulsie normala. Lasa motorul mai jos, pune echea oblic in sus cat sa o poti manevra, iar daca nu ajungi bine, monteaza-i un prelungitor.
Ceva trebuie facut, ca motorul sa aiba pozitia corecta iar elicea sa functioneze .

Nu ai de ce sa schimbi nici barca nici motorul. Youtube-ul e plin de filme cu barci ca a ta, avand acelasi tip de motor. Deci functioneaza :) .
 
Totusi, in cazul asta cred ca se preta mai bine o cizma lunga, de 20 toli. Daca ai putea sa-i faci o proba cu astfel de motor te-ai lamuri cum stau lucrurile.
 
Placa anticavitatie arata ca ai motorul prea sus, Geo. Prinde aer la elice iar tu nu mai ai propulsie normala. Lasa motorul mai jos, pune echea oblic in sus cat sa o poti manevra, iar daca nu ajungi bine, monteaza-i un prelungitor.
Ceva trebuie facut, ca motorul sa aiba pozitia corecta iar elicea sa functioneze .

Nu ai de ce sa schimbi nici barca nici motorul. Youtube-ul e plin de filme cu barci ca a ta, avand acelasi tip de motor. Deci functioneaza :) .

Fata de poza respectiva am reusit sa-l mai cobor vreo 4-5 cm, cu echea oblica si deja prelungita, dar conform teoriei tot nu e destul :(
Ar trebui sa fac un un suport pt oglinda mai departat decat cel actual si care sa urmareasca conturul balonului in coborare, astfel incat motorul sa aiba loc sa coboare pe langa barca dar si sa nu se impiedice in barele orizontale... dar nu sunt in stare.
 
Totusi, in cazul asta cred ca se preta mai bine o cizma lunga, de 20 toli. Daca ai putea sa-i faci o proba cu astfel de motor te-ai lamuri cum stau lucrurile.

sunt deja convins de asta, ulterior am masurat de la oglinda la chila chiar vreo 58 cm (are vreo 5 cm din care poti regla)
din pacate cand am luat motorul nu apucasem sa masor... barca era nedesfacuta si am mers pe neve, dupa sfaturi...
nici nu as schimba motorul prea curand, poate mai curand barca dar nici asta foarte aproape.
 
Ultima editare:
Prinde aer la elice iar tu nu mai ai propulsie normala. .

Elicea e de plastic, s-ar putea paradi datorita cavitatiei ?
Ca si performante dinamice m-as putea resemna la ce presteaza acum, daca nu apare alta problema generatoare de stricaciuni si cheltuieli.
Pe de alta parte, nu-sh cum sa fac pt ca il prefer pe fiu-miu la eche (sau pe vreun musafir) si eu sa stau tolanit la prova... chestie imposibila acum
 
Ceea ce se intampla acum la elice nu este cavitatie ci o "aerare" a elicei.
Cavitatia apare atunci cand din cauza unghiului mare (a pasului mare) al palei si a vitezei de rotatie ridicate, datorita efectului Coanda apar goluri (bule de vid, daca putem spune asa) la suprafata palelor. Aceste goluri actioneaza ca niste ciocanele asupra suprafetei palelor eliciei datorita faptului ca atunci cand dispar conditiile sustinerii efectului Coanda, se umplu brusc cu apa creindu-se astfel unde de soc acustice in masa apei.
In cazul tau, in afara de faptul ca randamentul este scazut si ca motorul poate ramane fara apa la priza de la pompa (dar parca acest model este racit cu aer, nu?) nu se intampla nimic.
 
da, este racit cu aer, deci asa sa-i ramana numele.

mai ramane sa vad cum var elicea in apa daca eu ma mut la prova...
 
Inspiratie de moment, halal!!!
Goluri = Cavitati (ca de acolo provine denumirea!)
Se umplu brusc cu apa = implozie

Urmele cavitatiei se vad pe suprafata concava a palei, in partea din spate, sub forma de puncte (mici adancituri in vopsea sau materialul elicei) ca si cum aceasta ar fi fost supusa unui bombardament cu mici particule de, hai sa spunem, nisip, microbile.
Si ca sa revin la subiect, nu stiu daca si in cazul tau este valabil, dar pentru anumite motoare se gasesc prelungitoare de cizma ce se monteaza deasupra grupului conic. O solutie simpla si eleganta fara interventii majore asupra motorului si, mai ales, fara al schimba.
 
Ultima editare:
da, este racit cu aer, deci asa sa-i ramana numele.

mai ramane sa vad cum var elicea in apa daca eu ma mut la prova...

Daca tu impreuna cu motorul cintariti 140 kg, mutarea ta la prova il poate transforma in elicopter! :)
Incearca sa stai la pupa si sa iei problema in mina (adica sa conduci tu agregatul :)).
 

Back
Sus