accesorii specifice velierelor

Colegi velisti,

Am urmatoarea problema de rezolvat privind caiacele cu vele :) Stiu trebuia sa o pun la caiace dar daca nu se uita nici un velist pe acolo?

Caut universal joint Universal Joints (UJs) | sailboats.co.uk
pe care ar urma sa-l folosesc la baza catargului pentru o vela pe caiac. In spatiul german se cheama Universalgelenk si arata cam asa

segelladen.de - Pinnenausleger - Segler in partea inferioara a paginii

Intrebarea este daca pot gasi asa ceva in Romania sau pot cauta linistit pe afara.
 
Orice windsurf foloseste asa ceva la baza catargului, asa ca vei gasi la un magazin specializat in produse de windsurfing.
Incearca sa suni la Hibiscus
 
Multumesc Mihai, articulatiile de windurf sunt prea puternice. Eu voi folosi articulatia asta pt ca astfel s-au mai facut echipari cu vele
si merge la diametre mici de 16-20 mm ale catargului.
 
Am vazut ca lucrezi bine cu aluminiu. De ce nu iti construiesti unul u-joint din AL - faci doua articulatii la 90 grade, eventual cu saibe de bronz, daca rulmenti speciali nu gasesti. La windsurful meu am asa ceva (din plastic!), si nu ma intorc la u-jointul de cauciuc pina ce asta pe care il am nu se rupe.
 
De ce este mai bun decât un U-joint de cauciuc? Întreb pt că şi eu sunt cu windsurfingul.
 
Pai cele de cauciuc sunt la fel cand le folosesti, numai ca eu am avut doua la care pina la urma cauciucul a imbatranit si cedat.
Vad ca asta rezista inca. Totusi daca se rupe pe apa, nu are sigurantele ala precum cele din cauciuc.
Zic si eu...
 
@Mihai, nu stiu de unde ai dedus ca lucrez bine cu Alu dar ma simt flatat :) Cred ca Imi este cel care lucreaza bine cu Alu.
rvenind la oile noastre, am solutii de rezerva (articulatii) dar mi se parea simplu sa apelez la un U-Joint fiind ieftine. Speram sa-mi scrie cineva cu pravalie de accesorii pentru veliere, de pe la noi. Se pare ca la noi nu sunt, si aduse de afara, cu transport, devin scumpe. O sa-l sun pe Dragos la Hibiscus .
 
Mai degraba pe la Bucuresti ... ma gandesc.
In Tulcea cu siguranta nu gasesti accesorii pt. veliere, iar proprietarii de veliere care isi mai fac veacul prin Constanta sau Mangalia de obicei nu sunt localnici.
 
"LOL, asa este" Imi deci, FYI eu sunt cel responsabil cu reorientarea sexuala aici pe grup - Gayz :)

"Pai trebuia sa spui ca te uiti dupa o "Chandlery", oare nu o exista un asa magazin? Poate prin Constanta"

Domnii proprietari de Chandlery , ati auzit; sariti cu un universal joint!
 

Back
Sus