Misterele Marii Negre

eu am mai citit articole pe tema asta, dar se pare ca toate vin dintr-o singura sursa, avand aceleasi exemple si mod de scriere. Eu personal nu exclud posibilitatea sa existe asemenea lucruri, dar sunt mai multe sanse ca diversele accidente sa fie explicate si mai aproape de cotidian.
 
Tre sa avem si noi triunghiu' nost, doar si Bermudele il au.
Am citit si eu ceva despre posibile degajari de hidrogen sulfurat in larg dar, cum eu vreau doar sa cabotez...
 
Am gasit pe internet un articol ciudat: “Triunghiul blestemat” din Marea Neagră - vezi: “Triunghiul blestemat” din Marea Neagr? - INDEPENDENT

Dintre cei ce au navigat pe Marea Neagra, s-a intalnit cineva cu aceste fenomene? A auzit cineva de ele din gura unor martori? Sau e vorba iarasi doar de nevoia de senzational?

Citind articolul realizez ca e creat din atractie catre fatalitati .
Sunt multe lucruri care nu au un suport realist, date certe, ci doar frizeaza chestiuni aproximative .
Deviatii magnetice pot fi oriunde pe planeta, daca luam in considerare doar compozitia fundului marii, cu posibile depozite mari, feroase. Treaba cu OZN-urile tasnind este amuzant fantezista, intr-o mare destul de putin adanca si intr-o zona in care vecinii sunt vestiti pentru submarinele lor . Daca ar vrea sa se ascunda, OZN-urile ar prefera zona adanca din bazinul Marii Negre, nu coasta vestica, cea insemnata pe fotografia articolului.

Ceata neagra cu sclipiri verzi si gheata care arde, au sonoritatea unor basme cu moroi, spuse pe vremea bunicilor, la gura sobei. :) Nu vreau sa persiflez articolul care se vrea unul stiintific si modern, dar asa suna :) . Cand vrei sa fii luat in serios, folosesti tonul stiintific , nu cel de basm popular . Eliberarea masiva de gaze "pe kilometri intregi" se face la niste stimuli puternici; daca ar fi o falie care sa elibereze aceste gaze, ar face-o incet, constant. Stiu cazul eliberarii masive de bioxid de carbon de pe fundul lacului Nyos din Camerun, gaz care a ucis populatia unor localitati intregi, dar asta s-a facut sub actiunea unui torent gigantic, care a impins namolul de pe fundul lacului, eliberand rapid tot gazul format in aceasta patura. Deci un stimul mecanic puternic. Altfel gazele se degaja usor, in ritmul in care se formeaza.

Apoi despre potopul biblic si geneza Marii Negre, lucrurile sunt impinse simplist intr-o zona controversata inca .
Se stie de Marea Sarmatica si bazinul ei mult mai vast decat ocupa astazi Marea Neagra. Se mai stie de fragmentarea ei, de bazinul Pontic si nivelul mai scazut decat astazi al apelor. E adevarat ca invazia de apa sarata din bazinul Mediteranei a facut ca Marea Neagra sa devina salmastra. Dar ipoteza unei cascade gigantice care a facut acest potop este abandonata de mult de catre aproape toti oamenii de stiinta, si a ramas "cu priza" doar la public, pentru ca suna frumos si senzational.
 
Sau poate toate astea exista asa fantezist cum sunt prezentate si nu ne sunt noua accesibile, in conditia noastra modesta de oameni :) .
Asta ar fi si ideea agnosticismului, ca de aia a aparut ca filozofie.

Eu, roman din Romania, legat prin nastere de locul asta, chiar as prefera sa perpetuez povestile articolului catre urechile strainilor . :)
Suna bine, ma fac sa par interesant, om mistic al unui taram mistic ;) .


P.S.

Si mai atragem turisti vestici : " Lasa englezule pe Nessie, hai sa te fac o ceata neagra. Cu reflexe verzi :D ".
 

Back
Sus