Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 27 of 27

Topic: constructie barca pescuit..

Multumesc de sfaturi...

Stie cineva cu ce pot curata Furchetii de urmele de sudura?

in ordinea usurintei de procurat , apa tare (acid clorhidric), gel decapant pe care l gasesti la fabricantii de balustrade de inox sau tobe de inox
    o parere ... incearca sa mai lucrezi putin la furcheti pentru ca la forma actuala o sa ti sara ramele din ele, trebuiesc ingustate sus in asa fel ca manerul ramei sa intre n el putin apasat ,astfel daca pui pe ele(rame) ,deasupra furchetului un mansion de cauciuc le poti chiar lasa sa atarne pe apa in timp ce pescuiesti , asta ajuta si la pastrarea directiei barcii in stationare ,ia bate tu furcheti pe google imagini
    felicitari pentru vointa

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

Si furchetul trebuie sa se invarta in jurul axului altfel va fi greu de vaslit.

furchetul se va invarti in suport uite in fotografia atasata se vede, scandura respectiva are o gaura pe care am introdus o teva mai larga decat furchetul.. pe dedesuptul scanduri e sudata o platbanda..cu care am fixat o de scandura
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate 383435.jpg‎  

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

Ok!
    Am fost indus in eroare de ultima poza cu furchetii unde pe piciorul furchetelui este o bucata de platbanda gaurita. Am crezut ca este sudata.

6.  

Quote Originally Posted by teo pes View Post
    in ordinea usurintei de procurat , apa tare (acid clorhidric), gel decapant pe care l gasesti la fabricantii de balustrade de inox sau tobe de inox
    o parere ... incearca sa mai lucrezi putin la furcheti pentru ca la forma actuala o sa ti sara ramele din ele, trebuiesc ingustate sus in asa fel ca manerul ramei sa intre n el putin apasat ,astfel daca pui pe ele(rame) ,deasupra furchetului un mansion de cauciuc le poti chiar lasa sa atarne pe apa in timp ce pescuiesti , asta ajuta si la pastrarea directiei barcii in stationare ,ia bate tu furcheti pe google imagini
    felicitari pentru vointa
    O sa mai lucrez la furcheti si vasle; furchetii o sa ii mai ingustez la varf iar vaslele sa le fac mai mici ca lungime si mai subtiri.... astazi am probat-o pe apa, totusi mi se pare prea lasata de spate in apa.. daca stau in spate pe bancheta ramane doar o palma pana la apa... gandesc ca daca i-as pune motor singura varianta ar fi un motor electric in caz contrar ar lua apa datorita greutati..
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate 525754_544470545579232_1941354689_n.jpg‎   408699_544470348912585_684495048_n.jpg‎   69499_544470012245952_701432872_n.jpg‎  

felicitari ! trebuia sa o faci cu 10 cm mai inalta ,si ceva mai lunga , la puterea ce ti trebuie pe ia nu e diferenta intre cel electric si cel pe combustie , la cel electric mai ai de carat si bateria dupa tine !,1,5 cp sau 2 e de ajuns

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Alte topicuri asemănătoare

1. barca de pescuit din aluminiu
    de alemiha īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 24
    Ultimul post: 17 Jun 2015, 04:19 PM
  2. Barca de pescuit
    de Constantin Lascu īn topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 20
    Ultimul post: 18 Dec 2011, 08:56 AM
  3. sfaturi pentru achizitie sau constructie barca
    de livium īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 19
    Ultimul post: 9 Feb 2011, 05:27 PM
  4. CONSTRUCTIE BARCA ALUMINIU
    de dragomircatalin1983 īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 10 Dec 2010, 09:59 AM
  5. Barca de pescuit B5
    de cirusplast īn topicul Dealeri barci cu motor pentru pescuit si utilitare