SONAR Humminbird - Piranha Max 180 PARERI!!!

salutare dragi barcagii !
vreau sa-mi iau un sonar si nu stiu de care, am vorbit cu un prieten si imi spunea ca ar fi foarte bun unul de la Humminbird ( Piranha Max 180 ),dar totusi as vrea sa aud parerea celor care detin un astfel de sonar , sau care credeti voi ca ar fi mai bun(nu conteaza firma) sa se incadreze undeva intre 1000-1500 lei, apropo vreau sa-l montez pe o laguna 480( plasma) astept cu nerabdare raspunsurile voastre ,poate imi cumpar unul de la expozitia ce se tine intre 15-18 martie, multumesc anticipat!
 
Ultima editare:
salutare dragi barcagii !
vreau sa-mi iau un sonar si nu stiu de care, am vorbit cu un prieten si imi spunea ca ar fi foarte bun unul de la Humminbird ( Piranha Max 180 ),dar totusi as vrea sa aud parerea celor care detin un astfel de sonar , sau care credeti voi ca ar fi mai bun(nu conteaza firma) sa se incadreze undeva intre 1000-1500 lei, apropo vreau sa-l montez pe o laguna 480( plasma) astept cu nerabdare raspunsurile voastre ,poate imi cumpar unul de la expozitia ce se tine intre 15-18 martie, multumesc anticipat!


observ ca esti din Ploiesti, asa ca eu iti recomand cu caldura furnizorii mei Accesorii barci si ambarcatiuni sau Welcome | NM Marine (langa Prisma/Mc Donalds), au cel mai aprovizionat magazin de accesorii pe care il stiu, iar la gama humminbird au un stand in care poti testa aproape orice model live, tot acolo o sa gasesti si toate accesoriile compatibile si documentatie in limba romana important !!!.
 
Salut Razvan,
Am citit mesajul tau, iar la acest buget iti poti cumpara un sonar mai performant decat Humminbird PirahnaMax 180.
Eu sunt adeptul sonarelor de format mare, cu ecran mare.. sa-l pot vedea din prova, fara sa ma chinui prea mult.
Sonarele Humminbird din seria 700, sunt sonare pe care le poti upgrada ( o sonda mai buna, o antena GPS, un senzor de barometru..) cele din seriile "mici" raman asa cum au fost produse; eu iti recomand sa te uiti la un sonar Humminbird 718, eu il am pe barca mea si nu a dat gres niciodata. - vezi in acest link Sonar Humminbird 718. Am descoperit pe Snagov structuri la care nici nu ma gandeam. Una din structurile ciudate de pe Snagov le-am gasit la o viteza de 40-45km/h..
Cu sonda clasica Dual Beam, Dual Beam, la o adancime de 6m, vezi la baza conurilor(pe fundul apei) o deschidere de 6m, adica 3m stanga- 3m dreapta, lucru esential mai ales la pescuitul salaului, avatului sau somnului. De fapt tu ai nevoie sa vezi structurile cat mai clar si corect . Atentie mare la montarea sondei transducer; multi gresesc atunci cand monteaza sondele cat mai aproape de motor, asta din ideea de a proteja sonda. GRESIT!. Sondele se monteaza cat mai departe de axul motorului ( cel putin 38cm) - asta ca sa fie inafara zonei de cavitatie a motorului. Amestecul de apa cu bule de aer generat de elice duce la indicatii eronate( adancimi de 200-250m) sau o multitudine de pesti, sau chiar adancime O(zero) la viteze mai mari de 30km/h. Oricand ai nevoie de sfaturi vis a vis de Humminbird te ajut cu mare placere.
Sal Biti
 
salut
o sa tin cont de sfatul vostru si cred ca o sa fac o vizita la nmmarine, chiar imi pare rau ca duminica am fost la bucuresti la expozitia de barci si am intrat in standul cu sonare dar m-am uitat putin pe acolo si am luat doar un pliant, am fost mai mult sa ma uit de motoare,biti poate imi lasi un numar de tel ,apropo veniti si la expozitia din 15 martie ca eu oricum vin si la asta si poate ne vedem pe acolo sau daca nu o sa trec eu intr-o zi sa vorbim
 
Salut Razvan, aici ai 3 numere de telefon http://marine-shop.ro/contact.php; referitor la expozitia de la Aventuri.. la 60euro+TVA/mp.. nici nu ma gandesc. De banii aia prefer sa-mi cumpar marfa, stocuri... am ramas dezamagit de expozitii

salut biti acum am vazut gata stiu unde sa te gasesc ,iar in legatura cu expozitia tu stii cu siguranta mai bine decat mine eu oricum va doresc ,,succesuri" in continuare
 
Ultima editare:
Cred ca ultima creatie in materie de "barci de plantat",elimina necesitatea sonarului :D
.
[all right reserved-...to me :eek:]
 

Atașamente

  • BARCA DE PLANTAT..JPG
    BARCA DE PLANTAT..JPG
    55.1 KB · Vizualizări: 49
razvan, daca nu ai luat pana acum treci pe la mine sa iti imprumut eu unul destul de procopsit sa vezi cu ce se mananca. la pescuit inafara de localizarea structurilor nu prea iti foloseste.
 

Back
Sus