Un nou caiac strip

Am dat inca un rand de epoxi pe rama cockpitului pentru etansare cat mai buna cu fusta de neopren.
Am facut niste prinderi neconventionale la interior pentru snur (4 pe fiecare compartiment))
Ce mai ramanea, capacele compartimentelor prova si pupa; La pupa fiind un capac plat, am preferat sa-l consolidez cu o bucata de placaj pentru pastrarea formei, in fata unde capacul este curb, am preferat sa dau doua coaste pentru acelasi motiv. Cel din fata a iesit cu 100 gr mai usor decat cel din spate.
Aveam niste carlige de nylon de la National Molding asa ca, le-am folosit. astfel am realizat prinderea demontabila a snurului elastic pe capac. Locul prinderii poate fi critic. as fi preferat 4 carlige pentru o mai buna repartizare a presiunii pe capace dar prinderea si desprinderea deveneau greoaie.
 

Atașamente

  • DSC07783.jpg
    DSC07783.jpg
    18.4 KB · Vizualizări: 80
  • DSC07782.jpg
    DSC07782.jpg
    81.4 KB · Vizualizări: 89
  • DSC07781.jpg
    DSC07781.jpg
    59.8 KB · Vizualizări: 86
  • DSC07818.jpg
    DSC07818.jpg
    80 KB · Vizualizări: 98
  • DSC07817.jpg
    DSC07817.jpg
    79.1 KB · Vizualizări: 103
Lucrurile s-au precipitat; Am renuntat sa mai pun acum urechiusele de chinga pentru echiparea cu life line a caiacului. O sa fac asta mai tarziu.
Mai am de finisat dedesubtul ramei cockpitului unde am descoperit niste lipsuri. Nu merita sa prepar epoxi doar pentru atat.
Nu prea aveam chef sa ma apuc nici de padela si in definitiv soarele stralucea nesimtit de tare pentru Septembrie iar fetele mele au facut greseala sa ma intrebe cum vreau sa-mi petrec dupamasa. Greseala fatala-a fost raspunsul si am ales ... caiac.
Am pus jucareaua cea noua pe cantar-- 15 kg cu capace, fara echipare cu scaun in cockpit. Mann bin ich gut! Pe masina si la apa !
Atat clientul cat si eu am dramaluit pupaza din greu vreo doua ore. Am tras si ceva concluzii, prin comparatie cu caiacele ce le-am mai calarit, din pacate nu atat de multe.
Intoarcerile de pe loc se fac mai greu decat te astepti la lungimea lui, datorita chilei spate
Tine directia putin prea bine pentru gustul meu dar s-ar putea ca pe mare asta sa ajute. Transparentul avea nevoie mereu de corecturi de directie prin maturare(sweep stroke)
Accelereaza mai iute decat transparentul, asta o pun pe seama greutatii reduse.
Corecturile de directie prin maturare se pot face atat cu cantare(edging)pronuntata pe exteriorul virajului cat si carving (pe interior), Fara ajutor din sold merge mai greu datorita efectului pronuntat de derivor al chilei spate.
Schimbari bruste de directie(90 grade) cu rudder stroke merg bine doar la cantare accentuala (se vede la sfarsitul filmului)
Roll-ul merge ca uns, vizibil mai usor decat la transparent si mai usor decat la Critical Mass(caiacul de ww) se pare ca alegerea coborarii deck-ului cu 4 cm a fost fasta.


coaster replica test.mpeg - YouTube
 

Atașamente

  • DSC07815.jpg
    DSC07815.jpg
    110 KB · Vizualizări: 121
  • DSC07792.jpg
    DSC07792.jpg
    131.8 KB · Vizualizări: 121
  • DSC07807.jpg
    DSC07807.jpg
    116.6 KB · Vizualizări: 123
  • DSC07790.jpg
    DSC07790.jpg
    128 KB · Vizualizări: 126
Ultima editare:
Eu imi doresc deja unu'. Armatorul asta care l-a comandat este tare posesiv :) si nu prea am acces la el. Deocamdata am inca pretextul ca-l testez, ca mai tre' sa-i fac scaun dar armatorul vigilent nu poate fi pacalit la infinit .
 
foarte fain.. arata super. ma bucur si mor de gelozie ca mai trebuie sa am rabdare inca..
ps.. de ce nu ii transmiti microbul si de construit armatoarei? nu doar padelatul.?
 
Pe lac, l-ai vazut, nimic nou de atunci. Am facut cateva iesiri pe Tarnita, totul ok.
Ieri m-am intors de la 2Mai asa ca pot spune cate ceva despre comportarea la mare;
Imi place ca este usor(15 Kg), permite usor, inclinare laterala destul de mare(leaning, edging), ma bucur ca am coborat puntea spate cu 4 cm fata de proiectul initial, aceasta permitandu-mi reintrare usoara in caz de rasturnare.
As prefera sa-i fi pus cockpitul 5 cm mai in fata desi nu stiu daca schimba mult lucrurile. La ancorarea laterala in val, prova este impinsa mai tare decat pupa. si nu-mi permite sa raman paralel cu valul prea usor. Din pacate am prins doar o zi cu valuri de surf si nu m-am jucat mai mult de 2 ore asa ca mai degraba, tehnica mea sa fi fost deficitara...
Sunt multumit de prova voluminoasa, desi am fost propulsat de cateva valuri foarte abrupte, prova nu s-a scufundat periculos(pearling)
Poate urmatorul l-as face cu un rocker mai pronuntat sau as lua din partea inferioara pupa 3-5 cm pentru a degaja in viraj mai usor cand il inclin.
 
Ultima editare:

Back
Sus