doresc sfaturi pt vela simpla

vreau sa pun o vela mai simpla manevrabila,mica sau detasabila,parus ceva de genu ce sfaturi imi dati?vela va fi pt iola,doresc sa fac o plimbare pe lacuri in liniste.
 
vreau sa pun o vela mai simpla manevrabila,mica sau detasabila,parus ceva de genu ce sfaturi imi dati?vela va fi pt iola,doresc sa fac o plimbare pe lacuri in liniste.

O vela Marconi ( triunghiulara) este o varianta simpla care iti da si posibilitatea urcarii in vant . E usor manevrabila prin intermediul ghiului si a palanului cestuia si i se controleaza bine rotunjimea .
In plus daca se doreste, i se poate atasa un foc pe straiul prova .
Totusi e bine de stiut forma barcii , ce catarg poate primi si pozitia lui. Ca sa se poata calcula cat mai bina centrul velic in raport cu centrul de deriva laterala . Astfel barca va fi bine echilibrata si va lucra bine in si sub vant .
 
Daca evorba de 470 ul de aici http://www.barcaholic.ro/f40/vand-iola-470-international-2590.html#post35551 atunci avem asa, in varianta originala:
- suprafata velica 12.5 mp (9 mp randa si 3.5 mp focul);
- pozitia catargului: la 10 -15 cm de marginea pupa a puntii din prova;
- lungime ghiu 2.4 m;
- pozitie derivor: marginea prova la 20 cm de marginea pupa a puntii;
- dimensiuni derivor 90 cm X 30 cm;
- dimensiuni safran cirma 70 cm X 25 cm;

Orice vela vrei sa -i pui trebuie sa -i faci derivor pentru ca barca are fundul plat si deriva foarte mare.

Discutii despre derivor si suprafata velica gasesti in posturile despre Teleleu' Impaiatului si despre barca lu' Costel.

Spor la treaba.
 
va multumesc pt sfaturi.barca este iola 480,am sa merg pe derivoare laterale si pe vela care a descris-o Florio sau una an genu la placile de surf caci pot demonta tot ansanblul rapid.nu vreau de performanta,vreau ceva simplist sa merg usor.ideile pe care mi le prezentati le voi analiza mai in detaliu caci in acest moment treaba e in faza de proiect,executia va fi peste 3-4 sapt.nu ma mai grabesc cum am mai facut de atatea ori.si orice idee sau sfat este binevenit.va multumesc.
 
foarte misto cu derivorul lateral,asta am prins-o repede si e treaba simpla si mecanism si tot.barca a avut in trecut si derivor briceag dar am astupat caci cutia era inestetica si vreau sa fac o mini cabina.treaba grea e la vele pt ca nu stiu daca e bine cu vela ca la placa de windsurf sau cu vela tringhiulara caci oricare ar fi tot demontabile sau rabatabile vor fi faza e cu vantul cum prinde ,asta chiar nu stiu,eu mai mult cu motorasu.catargul va avea 3,5 m de la chila si va fi din 2 sau 3 piese imbinate,pt ca atunci cand intru pe canale mici etc sa nu raman agatat in salcii,materialul lemn tzeapan sau teava pvc conica imbracata in fibra.
 
La 3.5 m inaltime si daca vrei sa fie si demontabil cred ca trebuie sa studiezi sistemul de prindere de la windsurf sau chiar sa cauti o vela de windsurf, eventual la mina a doua pentru ca sint scumpe ca dracu'.
 
de scumpe sincer nu stiam,dar prinderea se rezolva.dar daca se mertita vela de windsurf poate fac un efort financiar .sau un parus?
 
Tot pareri personale:
-cred ca barca ar merita macar 4m de catarg, adica doua segmente de 2m . Sunt usor de pliat si pastrat in barca. La nevoie pot fi folosite pe post de ghionder :) . As mai mentiona ca acest catarg s-ar face mai usor din lemn si epoxy .
-Un parus nu cred ca ar fi bine suportat de barca, necesitand un ghionder lung in pozitie oblica. Stabilitatea barcii ar fi mult afectata. IN afara de aceasta, cu parusul se navigheaza mai mult cu vant purtator. Vantul de travers inseamna mai mult deriva iar varianta de a urca in vant este inexistenta :) .

-Citind ultimele posturi am inteles mai bine ce iti doresti . Poate ti s-ar potrivi mai bine tipul de arborada folosit la sail cat . Avantajul consta in catargul mult redus ca inaltime si cele doua vergi subtiri care sustin marginea de atac si de intinsura a velei. Toate trei se pot strange mult mai usor decat chiar vela tip aripa a unui windsurf. Manevrarea acestui tip de velatura este foarte simpla, consta intr-o funga si o scota :) .
 
sa ne traiesti dl.Florio aici m-ai nimerit cu vela asta.simplu si curat asta va fi pe iola mea.multumesc tuturor pt ideile bune.
 

Back
Sus