Caiac dublu, 550cmX85 cm, Pouch RZ 85

Pouch-ul RZ 85 este din nou de vanzare. Bogdan a renuntat la el,dupa proba de apa, din cauza unei incompatibilitati. Nu intru in detalii dar il puteti intreba pe BogdanTimisoara despre motive, aici, sau pe privat. Pretul este acelasi ,1500 Lei. Ideal ar fi sa-l vedeti inainte, in sensul asta, daca cumparatorul se afla pe o raza de 300 km sunt dispus la o intalnire de proba pe o balta sau rau , undeva la jumatatea distantei.
0744 547 887

Ca sa lamuresc despre ce e vorba:
Este prima data cand atat eu, cat si sotia mea suntem de la bun inceput de acord ca e o investitie buna si ca meritau banii alocati.
Problema a aparut dupa o vreme de padelat pe Tisza To: sotia mea si-a rupt coloana in copilarie (respectiv ultimele vertebre, care sunt sudate "din fabrica"). Nespunand nimanui, de teama ca nu va mai fi lasata sa se dea cu sania, acele vertebre s-au sudat la loc stramb si ii creeaza mari disconforturi in diverse situatii. In caiac a aparut aceeasi problema, respectiv niste dureri pelviene care sunt cauzate de coloana ei.
Pacat, pentru ca intre acest caiac si caiacul gonflabil pe care il folosim de cativa ani, sunt niste diferente majore, de viteza, de stabilitate pe directie si de spatiu alocat celor doi caiacisti si bagajelor.
 
Ultima editare:
Salut, nu cumva sunt alte probleme cu caiacul, poate cel cu peticul, ai putea sa postezi ceva poze mai deaproape sa se vada in ce stare este pielea si caiacul, eu sunt interesat. As veni sa l vad dar sunt c am departe. ms. Astept raspuns.
 
Pot eu sa confirm ca peticul e bine lipit, caiacul nu ia apa, iar starea panzei si a prelatei cauciucate este foarte buna. Si poti sa ma crezi pe cuvant, nu am niciun interes in vanzarea asta, nici macar nu am ajuns sa ma cunosc cu Klimm in "real-life"!!!
 
Confirm si eu, caiacul este in stare excelenta, l-am vazut demontat, a fost ingrijit si iubit, mai are inca multi ani de servici in fata, puntea este intr-o stare remarcabil de buna (de coca din PVC nu aveti de ce sa va faceti griji aia o sa supravietuiasca si nepotilor nostrii, petecul e sudat nu mai poate fii dat jos decat prin distrugere fizica).
 
Multumesc pentru recomandarile pozitive Bogdan, Rumpi, as corecta putin; negasind material identic inainte de a livra caiacul lui Bogdan, am folosit acel petec de prelata mai deschis la culoare care este lipit cu cloropren, nu am facut lipitura termica. Inainte de asta foloseam caiacul fara petec :) Petecul acopera o rosatura de aprox 5-8 mm . Ieri a fost Rumpi la mine si vorbeam de lipirea termica de unde confuzia probabil.
Caiacul a venit la mine nou, in 86. La varsta asta, nu mai este nou, o coasta are o incheietura crapata care ar trebui reparata,, una din incheieturile laterale ale scheletului s-a rupt si am refacut-o din Okoume. Nu este cea mai buna solutie, fiind okoume de 4 cu miez de plop,pus in doua,Ar trebui refacuta(daca se strica) din okoume de 6+fibra sau okoume de8. Intreg scheletul necesita o revizie , slefuire si lacuire pentru a mai tine 10-20 de ani. O coada de padela a fost crapata pe lungime si am lipit-o, ambele necesita aceeasi slefuire si revopsire. O socoteala sumara mi-a dat 5-7 zile de lucru daca l-as repara eu.
Am atasat ceva poze de detalii cu pielea.
 

Atașamente

  • DSC07255.jpg
    DSC07255.jpg
    66.8 KB · Vizualizări: 88
  • DSC07256.jpg
    DSC07256.jpg
    42.5 KB · Vizualizări: 82
  • DSC07251.jpg
    DSC07251.jpg
    69.2 KB · Vizualizări: 86
  • DSC07252.jpg
    DSC07252.jpg
    99.1 KB · Vizualizări: 84
Iata si o poza cu caiacul, primita de la Bogdan. Tot el a adaugat piulite fluture din inox si niste cureluse cu catarama. Eu foloseam bride de nylon de unica folosinta
 

Atașamente

  • rz851.jpg
    rz851.jpg
    83.4 KB · Vizualizări: 101
Nu stiu la ce accesorii te gandesti; carucior nu am, si nici nu se recomanda la un pliabil in stare montata, pentru transport foloseam un rucsac cadru caruia i-as fi putut monta roti.Nu mai am rucsacul, in ultimii 15 ani l-am transportat cu masina de vreo 10 ori? De carma nu are nevoie daca stii sa padelezi dar are locasuri de montare, eu am facut o carma din Alu, dar ma incurcau pedalele improvizate, asa ca am dat-o jos. Are locasuri de montat un catarg in fata cockitului. Nu am simtit nevoia unei fuste peste cockpit pe lacurile unde m-am dat. Desi te-ar proteja de apa ce picura de pe padele, ar putea fi problematica la o rasturnare, sau la intrare si iesire din caiac. La mare, pe valuri care se sparg, ai putea avea nevoie de fusta, dar pe valuri, padelatul este atat de anevoios(cu orice caiac) incat mai bine privesti de pe tarm.
Imi scapa ceva ?
 
Un raspuns sincer este, nu stiu. Nicicand nu mi s-a parut ca dureaza mult dar nu am cronometrat. L-am montat de max 20 de ori, prieteni ai mei l-au montat si ei de 5-10 ori, nimeni nu s-a plans de timpul extrem de lung dar cred ca depinde si de cat de des il montezi. Am auzit de 30 de minute parca, la Sorin Petrean care-l monteaza relativ des in sezon. Tot el mi-a spus ca nu trebuie pastrat montat (eu l-am pastrat asa cateva luni , si asa am reusit sa-i rup inchizatoarea reparata). Rumpi ar putea si el sa-si dea cu parerea dar modelul lui este usor diferit de al meu.
Bogdan l-a montat la prima vedere dar mai vazuse astfel de caiace.
 
timp? 20-40min. 20 min cu experienta si diverse smecherii, 45 min la inceput. timpul scade cu experienta. Montatul caiacului dureaza timp de o bere buna, fara graba.
 
Ca fost proprietar de Pouch RZ85, pot sa spun ca durata medie al montajului ar fi de 30 minute. Dar asta depinde si de particularitatile fiecarui exemplar al acestui model. Ma refer la sistemul de fixare al coastelor pe chestiile alea longitudinale laterale. La mine erau metalice si cand le asezam, asa ramaneau. Dar am vazut si alte variante constructive, care cred ca mancau putin timp suplimentar, daca n-aveai un prieten care sa te ajute cu vreo mana sau doua in plus, uneori.
Daca caiacul il monteaza doi oameni care stiu cu precizie ordinea montarii componentelor, (fara sa-si vorbeasca), cred ca montajul poate fi scurtat foarte mult. ( 15 minute).
 
Daniel, pretul e cel reanuntat in postul 20, 1500 ron. La asta ar trebui sa adaugi costul transportului cu curierul , 70-90 ron, plus costul rambursului care nu stiu cat este, poate 40-100 ron? parca e procent din suma trimisa. Poti eventual sa-l platesti in avans in cont si se poate economisi costul rambursului.
 
Ultima editare:
ma cheama Daniel dar asa nu ma deranjeaza. Cu transportul nu este o problema pt. ca am colegi care sunt din Timisoara si vin foarte des acasa. Cu pretul trebuie sa mai discutam.
 
Imi cer scuze Daniel :) , a fost o greseala de tastare.
Imi pare rau daca te dezamagesc dar pretul este ferm.
Caiacul se afla in Cluj. Ar fi ideal daca l-ai putea testa inainte de cumparare, inteleg ca nu esti familiarizat cu modelele Pouch.
 
Daca iti faci timp sa mi trimiti si mie poze cu scheletul de la Pouch. Am vazut ca esti vechi in ale Caiacelor bravo tie. Am dat si eu un ochi la Coasterul strip si la ce ai mai construit, ai experienta. Salut si ms.
 
Nu sunt asa vechi sau cel putin nu asa experimentat in ale ambarcatiunilor, am facut doar un sof si fac acum stripul. Asta insa nu inseamna ca nu este valabil ce ti-am scris la topicul despre sfaturi :)
Am gasit timp mai iute decat credeam ; Iata ceva poze cu scheletul RZ-ului
Intr-una din poze, se vede incheietura rupta a coastei 4, pe care o sa o repar cu fibra probabil azi sau maine, cand pun tesatura pe strip. In alta te rog sa remarci ca unele din inchizatorile de Alu si-au pierdut cate un dinte, nu este o pierdere extrema dar ar fi bine sa fie inlocuite. Lacul desi aparent este ok pe suprafete mari, e cam copt si scheletul ar trebui relacuit integral.
 

Atașamente

  • DSC07261.jpg
    DSC07261.jpg
    141.5 KB · Vizualizări: 70
  • DSC07260.jpg
    DSC07260.jpg
    95.7 KB · Vizualizări: 72
  • DSC07259.jpg
    DSC07259.jpg
    155.7 KB · Vizualizări: 67
  • DSC07258.jpg
    DSC07258.jpg
    70.6 KB · Vizualizări: 77
  • DSC07257.jpg
    DSC07257.jpg
    169.3 KB · Vizualizări: 77
  • DSC07262.jpg
    DSC07262.jpg
    114.1 KB · Vizualizări: 69
Nu-i bai Daniel, oricum trebuiau puse ceva info pentru potentialul cumparator :) Succes cu constructia!
 

Back
Sus