Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 44

Topic: Caiac dublu, 550cmX85 cm, Pouch RZ 85

Quote Originally Posted by klimm View Post
    Pouch-ul RZ 85 este din nou de vanzare. Bogdan a renuntat la el,dupa proba de apa, din cauza unei incompatibilitati. Nu intru in detalii dar il puteti intreba pe BogdanTimisoara despre motive, aici, sau pe privat. Pretul este acelasi ,1500 Lei. Ideal ar fi sa-l vedeti inainte, in sensul asta, daca cumparatorul se afla pe o raza de 300 km sunt dispus la o intalnire de proba pe o balta sau rau , undeva la jumatatea distantei.
    0744 547 887
    Ca sa lamuresc despre ce e vorba:
    Este prima data cand atat eu, cat si sotia mea suntem de la bun inceput de acord ca e o investitie buna si ca meritau banii alocati.
    Problema a aparut dupa o vreme de padelat pe Tisza To: sotia mea si-a rupt coloana in copilarie (respectiv ultimele vertebre, care sunt sudate "din fabrica"). Nespunand nimanui, de teama ca nu va mai fi lasata sa se dea cu sania, acele vertebre s-au sudat la loc stramb si ii creeaza mari disconforturi in diverse situatii. In caiac a aparut aceeasi problema, respectiv niste dureri pelviene care sunt cauzate de coloana ei.
    Pacat, pentru ca intre acest caiac si caiacul gonflabil pe care il folosim de cativa ani, sunt niste diferente majore, de viteza, de stabilitate pe directie si de spatiu alocat celor doi caiacisti si bagajelor.
    Last edited by BogdanTimisoara; 10 Jul 2012 at 10:52 AM.

Salut, nu cumva sunt alte probleme cu caiacul, poate cel cu peticul, ai putea sa postezi ceva poze mai deaproape sa se vada in ce stare este pielea si caiacul, eu sunt interesat. As veni sa l vad dar sunt c am departe. ms. Astept raspuns.

Pot eu sa confirm ca peticul e bine lipit, caiacul nu ia apa, iar starea panzei si a prelatei cauciucate este foarte buna. Si poti sa ma crezi pe cuvant, nu am niciun interes in vanzarea asta, nici macar nu am ajuns sa ma cunosc cu Klimm in "real-life"!!!

Senior Member
    Locația
    Cluj-Napoca
    Posturi
    595

Confirm si eu, caiacul este in stare excelenta, l-am vazut demontat, a fost ingrijit si iubit, mai are inca multi ani de servici in fata, puntea este intr-o stare remarcabil de buna (de coca din PVC nu aveti de ce sa va faceti griji aia o sa supravietuiasca si nepotilor nostrii, petecul e sudat nu mai poate fii dat jos decat prin distrugere fizica).

Multumesc pentru recomandarile pozitive Bogdan, Rumpi, as corecta putin; negasind material identic inainte de a livra caiacul lui Bogdan, am folosit acel petec de prelata mai deschis la culoare care este lipit cu cloropren, nu am facut lipitura termica. Inainte de asta foloseam caiacul fara petec Petecul acopera o rosatura de aprox 5-8 mm . Ieri a fost Rumpi la mine si vorbeam de lipirea termica de unde confuzia probabil.
    Caiacul a venit la mine nou, in 86. La varsta asta, nu mai este nou, o coasta are o incheietura crapata care ar trebui reparata,, una din incheieturile laterale ale scheletului s-a rupt si am refacut-o din Okoume. Nu este cea mai buna solutie, fiind okoume de 4 cu miez de plop,pus in doua,Ar trebui refacuta(daca se strica) din okoume de 6+fibra sau okoume de8. Intreg scheletul necesita o revizie , slefuire si lacuire pentru a mai tine 10-20 de ani. O coada de padela a fost crapata pe lungime si am lipit-o, ambele necesita aceeasi slefuire si revopsire. O socoteala sumara mi-a dat 5-7 zile de lucru daca l-as repara eu.
    Am atasat ceva poze de detalii cu pielea.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate DSC07255.jpg‎   DSC07256.jpg‎   DSC07251.jpg‎   DSC07252.jpg‎  

6.  

Iata si o poza cu caiacul, primita de la Bogdan. Tot el a adaugat piulite fluture din inox si niste cureluse cu catarama. Eu foloseam bride de nylon de unica folosinta
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate rz851.jpg‎  

in afara de padele mai are ceva accesorii la el?

Nu stiu la ce accesorii te gandesti; carucior nu am, si nici nu se recomanda la un pliabil in stare montata, pentru transport foloseam un rucsac cadru caruia i-as fi putut monta roti.Nu mai am rucsacul, in ultimii 15 ani l-am transportat cu masina de vreo 10 ori? De carma nu are nevoie daca stii sa padelezi dar are locasuri de montare, eu am facut o carma din Alu, dar ma incurcau pedalele improvizate, asa ca am dat-o jos. Are locasuri de montat un catarg in fata cockitului. Nu am simtit nevoia unei fuste peste cockpit pe lacurile unde m-am dat. Desi te-ar proteja de apa ce picura de pe padele, ar putea fi problematica la o rasturnare, sau la intrare si iesire din caiac. La mare, pe valuri care se sparg, ai putea avea nevoie de fusta, dar pe valuri, padelatul este atat de anevoios(cu orice caiac) incat mai bine privesti de pe tarm.
    Imi scapa ceva ?

mai am o intrebare de cat timp este nevoie pt al monta?

Un raspuns sincer este, nu stiu. Nicicand nu mi s-a parut ca dureaza mult dar nu am cronometrat. L-am montat de max 20 de ori, prieteni ai mei l-au montat si ei de 5-10 ori, nimeni nu s-a plans de timpul extrem de lung dar cred ca depinde si de cat de des il montezi. Am auzit de 30 de minute parca, la Sorin Petrean care-l monteaza relativ des in sezon. Tot el mi-a spus ca nu trebuie pastrat montat (eu l-am pastrat asa cateva luni , si asa am reusit sa-i rup inchizatoarea reparata). Rumpi ar putea si el sa-si dea cu parerea dar modelul lui este usor diferit de al meu.
    Bogdan l-a montat la prima vedere dar mai vazuse astfel de caiace.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Vand caiac gonflabil de simplu sau dublu
    de l-fy īn topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 16 Jul 2012, 12:45 PM
  2. VAND SKIF DUBLU CU DOUA RAME
    de charly76 īn topicul Barca mea
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 4 Jun 2011, 09:55 PM
  3. Fund dublu
    de DanA īn topicul Īncepători şi visători