Caiac dublu, 550cmX85 cm, Pouch RZ 85

Ma gandesc sa-mi vand RZ85-ul. Il am din 1986. Are cam 20-30 iesiri pe apa, pielea in stare excelenta mai putin nevoia unui petec de 10 bani peste o rosatura ce am descoperit-o dupa ultima iesire din vara asta. Pot s-o rezolv eu.
Cuplajele din alu ale unor stringheri ar necesita poate schimbare. In acest sens am sa fac o revizie a caiacului.
Intreaga osatura de lemn ar merita o revizie si eventual o lacuire pentru aducere la starea de acum 26 de ani
Nu a stat in frig iarna sau expus la UV , fiind mereu pastrat la interior. Am si doua padele de lemn la el, cele originale.



Oferte?
 
Ma gandesc sa-mi vand RZ85-ul. Il am din 1986. Are cam 20-30 iesiri pe apa, pielea in stare excelenta mai putin nevoia unui petec de 10 bani peste o rosatura ce am descoperit-o dupa ultima iesire din vara asta. Pot s-o rezolv eu.
Cuplajele din alu ale unor stringheri ar necesita poate schimbare. In acest sens am sa fac o revizie a caiacului.
Intreaga osatura de lemn ar merita o revizie si eventual o lacuire pentru aducere la starea de acum 26 de ani
Nu a stat in frig iarna sau expus la UV , fiind mereu pastrat la interior. Am si doua padele de lemn la el, cele originale.



Oferte?

Poze? ...........
 
Banuiesc ca modelul iti este cunoscut. Iti propun sa-l vezi la lucru la prima iesire din Vadu Crisului sau pe Tarnita. O sa caut si ceva poze.
 
Din pacate este tot ce am gasit, poze din 2004 cred, pe Somes, cu tel mobil.

Va trebui sa fac ceva poze actuale daca am oferte serioase.
 

Atașamente

  • Start.jpg
    Start.jpg
    48.9 KB · Vizualizări: 272
  • imbarcare.jpg
    imbarcare.jpg
    48.2 KB · Vizualizări: 279
Da, imi este greu sa-l vand pentru ca boala asta se mananca si cu colectionarea tuturor navelor ce le-ai avut :)
Am insa niste amintiri si mai atragatoare despre urmatoarele trei caice pe care vreau sa le construiesc dar lipseste finantarea :)
Am incercat mijloacele de presiune cunoscute pentru a obtine o ajustare bugetara la acest capitol dar ...pas.
 
Dincolo de gluma mea (foarte realista dealtfel ;) ), caiacele Pouch s-au dovedit a fi niste barci excelente. Robuste, incapatoare, cu o viteza ciudat de buna pentru tipul asta de ambarcatiuni. Pentru cine nu stie si vrea sa isi faca o idee, intr-un astfel de caiac,poate chiar mai venerabil ca varsta, am mers eu si Gabi Hetruc (respectabil si el ;135 kg ca prezentare :) ) la TID 2010 . Alaturi de noi au mai stat in caiac si "harnasamentele" necesare, inclusiv mancare pentru regimentul 13 calarasi. Daca am fi incercat sa ridicam barca cu toata incarcatura masiva in ea, s-ar fi rupt. In schimb pe apa, zbura.
Pune un pret si succes la vanzare !
 
Asa este Florio, RZ-ul merge brici dar l-am folosit rar. Problema este ca in ultimii ani pe apa au iesit scantei cu zweierul si fiica mea vrea un caiac al ei. La 13 ani nu prea se mai lasa dadacita si trebuie sa-i fac si ei un monoloc .
RZ-ul in conditiile astea are sanse bune sa zaca. In ultimii 3 ani l-am folosi doar odata. Pacat de el :)

Nu stiu ce pret sa cer, si o sa prefer sa astept niste oferte sub rezerva ca poate fi vazut, si chiar testat pe apa inainte de a fi cumparat .
O sa va rog pe cei interesati sa-mi scrieti pe forum, mesaj privat privat , sau 0744 547 887 in fc. de preferinta fiecaruia

Gelu Botezan
 
Asta e clar fratele "Balenei Albastre" a lu' Conu Gabi. Super caiac. Pe mine m-a impresionat sa vad pe Gabi montand puzzle-ul ala de stinghiutze si iesind dupa 20-30 minute o minunatie de caiac care imi face de ras oricand SOT-ul meu ...
 
boala asta se mananca si cu colectionarea tuturor navelor ce le-ai avut :)
Mda... cu tot cu asta, "flota" mea va numara cinci caiace. Trebuie sa mai raresc din ele, ca oricum nu ma ocup cu inchirierile :) Dupa ce imi parvine Pouch-ul, caiacul meu gonflabil de doua persoane nu isi va mai avea rostul in "colectie". Am facut multe iesiri minunate cu el (Grecia, Muntenegru, Croatia, Timis, Mures, Bega, lacuri), dar sper ca Pouch-ul ma va purta pe noi si noi carari albastre :)
 
Mda... cu tot cu asta, "flota" mea va numara cinci caiace. Trebuie sa mai raresc din ele, ca oricum nu ma ocup cu inchirierile :) Dupa ce imi parvine Pouch-ul, caiacul meu gonflabil de doua persoane nu isi va mai avea rostul in "colectie". Am facut multe iesiri minunate cu el (Grecia, Muntenegru, Croatia, Timis, Mures, Bega, lacuri), dar sper ca Pouch-ul ma va purta pe noi si noi carari albastre :)


Pe unde ai padelat prin Muntenegru?
 
Pouch-ul RZ 85 este din nou de vanzare. Bogdan a renuntat la el,dupa proba de apa, din cauza unei incompatibilitati. Nu intru in detalii dar il puteti intreba pe BogdanTimisoara despre motive, aici, sau pe privat. Pretul este acelasi ,1500 Lei. Ideal ar fi sa-l vedeti inainte, in sensul asta, daca cumparatorul se afla pe o raza de 300 km sunt dispus la o intalnire de proba pe o balta sau rau , undeva la jumatatea distantei.
0744 547 887
 

Back
Sus