Fara acte

Poate putin off topic dar ar mai fi o varianta.....cu toate ca aici in Romanica conditiile imi par de-a dreptul imbecile.
Vorbesc despre asigurare.
Spun imbecile pt ca anumite conditii sunt practic din alta lume.
Revin cu detalii imediat cum ajung la desktop ca e mult de scris

Asa...revin si ma autocitez :)...
Cum spuneam.....am avut o deosebit de imbecila conversatie cu o agenta de vanzari de la o firma maricica de asigurari din Romania si m-a asigurat ca se poate face asigurare ( scuze :) ) pentru barca si motor si ca este acoperit si furt si naufragiu si scufundare si lovire cu alte corpuri submerse bla bla bla...suna super si nu era nici nemaivazut de scump..Dar ...inevitabilul DAR:
Zic....Sa luam situatia ipotetica in care eu dorm in cort in DD si am barca priponita pe un canal langa mine si ma trezesc dimineata ...ia barca de unde nu-i....sunt asigurat si nu trebuie sa ma panichez,nu?
Ei bine NU e asa.
Ca sa se fii despagubit furtul trebuie sa aiba loc....tine-ti-va bine....dintr-o incinta INCHISA nu asa de aiurea cum am putea crede noi.
Intreb siderat: pai...nu este ca un CASCO auto...ea: ba da doar ca in caz de furt trebuie sa faceti dovada ca aveati barca intr-o incinta INCHISA in sensul de incuiata.
Duc apoi discutia la un alt nivel al absurdului si intreb:
Sa presupunem ca am barca in parcarea subterana a firmei ( caz real) si acea incinta NU este inchisa pt ca este parcare publica si exista doar niste bariere....EA: pai atunci nu e valabila asigurarea in caz de furt.
Imping mai departe absurdul si o intreb: dar parca spuneati ca in cazul scufundarii sunt despagubit,nu? EA: Desigur!
Pai atunci sa reluam situatia ipotetica si sa spunem ca ma trezesc fara barca langa cort sau mai rau cu oglinda barcii taiata si motorul zburatacit.....asa.....ce ma opreste sa ii dau cateva topoare in fund si sa o scufund si apoi sa reclam scufundarea ei?
Pai nimic nu va opreste si asta este un caz in care sunteti despagubit total....
Vedeti cum fac din noi infractori?
Si apoi , ca sa fiu mai taran intreb...se poate plati in rate asigurarea...Ea spune ca da.
Si continui cu intinsul corzii...pai sa presupunem ca imi fac asigurarea in Aprilie( cand incepe sezonul) si nu o mai platesc din Noiembrie( cand ingheata apele).E ok asa?
DAAA imi raspunde...
Si in anul urmator pot sa o iau de la capat? DAAA
Deci are partile ei bune si rele asigurarea asta dar cred ca merita riscati cca 100euro pt un ansamblu de cca 5000euro ca sa poti sta linistit in DD si pe aiurea ( asta daca sunteti dispusi ca in cazul unui furt sa va dedati la niscai declaratii false......gen...vedeti anaforul ala din mijocul Dunarii....ei bine acolo s-a decis barca mea sa mearga pe sub apa :) )
Partea buna este ca esti acoperit si in caz de ciocniri cu corpuri submerse sau cu malul.....
Ce ziceti?
 
Zicem ca esti in Romanica si oricum o sa trebuiasca sa te judeci cu asiguratorul pentru plata......asa ca mai bine dormi in barca cu motorul legat (sudat) de picior :)
 

Back
Sus