Tour International Danubien - TID 2012

Pai dupa federatie ar trebui sa ma cheme Michai, adica nici Michael nici Mihai.

Federatia asta, s-o fi numit intotdeauna asa?
 
aseara am facut o vizita fulger la chiciu,locul unde s-au cazat(asa se numeste locuirea pe malul apei in cort?) nomazii de pe dunare(mai sint si alti nomazi,aceia sint pe mare).pacat ca nu am avut aparat foto cu mine.am gasit balacindu-se in apa 2 foci,una se numea "lagendaru"si cealalta"capitanul",ce-l putin asa i-si strigau unul altuia !focile astea participante le TID,AU VENIT CU CE-L PUTIN 10KG IN PLUS.asta dovedeste ca TID-ul nu-i asa de greu,ba chiar se poate veni cu rezerve de strat adipos pentru iarna ce vine.trebuie ca astia de la fisc,sa intrebe de unde a aparut plusvaloarea asta.
in afara de asta am vazut ce-l mai ingenios sopron (bimini) construit vreodata pe o barca,pentru asta merita sa le fie iertate toate pacatele,inclusiv acela cu plusvaloarea!daca are cineva poze cu instalatia asta merita,e dementiala.am vazut multe la viata mea dar din asta s-ar putea inspira si ce-i de la hollywood,ar putea fi brevetata chiar.
in rest veselie generala scaldata'n bere !
 
Ma bag si eu cun un paste din wikipedia si Dex online:
"Canotajul este un grup de sporturi nautice care se practică în ambarcațiuni puse în mișcare cu ajutorul vâslelor sau ramelor. Canotajul academic este o ramură a canotajului care se practică pe schifuri și pe giguri."
Romana: caiac
Eng. kayak
Fr. Kayak

Nici nu exista in dictionar cuvantul kaiac. De ce s-o numi federatia romana de "kaiac canoe", habar n-am.

Deci asta era, m-am luminat, cuvantul magic e "academic".....
 
CANOTÁJ s. n. Nume dat sporturilor nautice care se practică în ambarcații puse în mișcare cu ajutorul vâslelor. ◊ Canotaj academic = ramură a sporturilor nautice care se practică pe schifuri și pe giguri. – Din fr. canotage. Sursa: DEX '98 (1998)
CANOTÁJ ~e n. Sport nautic practicat cu diferite ambarcații cu vâsle. ~ academic. /<fr. canotage
Asadar canotajul se practica in ambarcatiuni puse in miscare cu ajutorul VASLELOR sau RAMELOR. Deci nu padele sau pagai.

CAIÁC, caiace, s. n. 1. Ambarcație de sport ascuțită la ambele capete, cu suprafața de alunecare netedă sau în clinuri și care este condusă cu una sau două padele. 2. Sport nautic care se practică cu caiacul (deci nu e un sport circumscris canotajului, pentru ca padela nu e vasla).

CANÓE, canoe, s. f. 1. Ambarcație ușoară, fără cârmă, construită simetric, cu prora și pupa ascuțite și înălțate, condusă cu ajutorul pagaielor din poziția în genunchi. ♦ Sport nautic care se practică cu canoe

Cuvantul "academic" nu creeaza diferenta intre canotaj si caiac-canoe, ci intre canotajul academic practicat pe schifuri si giguri, de sporturile practicate pe alte ambarcatiuni cu VASLE (nu padele, nu pagai).
Ca sa fac o paralela, schiul fond, schiul de tura si schiul de coborare sunt specii ale schiului, in timp ce snowboardingul e altceva, e alt sport si se practica cu alt obiect sportiv.
 
CANOTÁJ s. n. Nume dat sporturilor nautice care se practică în ambarcații puse în mișcare cu ajutorul vâslelor. ◊ Canotaj academic = ramură a sporturilor nautice care se practică pe schifuri și pe giguri. – Din fr. canotage. Sursa: DEX '98 (1998)
CANOTÁJ ~e n. Sport nautic practicat cu diferite ambarcații cu vâsle. ~ academic. /<fr. canotage
Asadar canotajul se practica in ambarcatiuni puse in miscare cu ajutorul VASLELOR sau RAMELOR. Deci nu padele sau pagai.

CAIÁC, caiace, s. n. 1. Ambarcație de sport ascuțită la ambele capete, cu suprafața de alunecare netedă sau în clinuri și care este condusă cu una sau două padele. 2. Sport nautic care se practică cu caiacul (deci nu e un sport circumscris canotajului, pentru ca padela nu e vasla).

CANÓE, canoe, s. f. 1. Ambarcație ușoară, fără cârmă, construită simetric, cu prora și pupa ascuțite și înălțate, condusă cu ajutorul pagaielor din poziția în genunchi. ♦ Sport nautic care se practică cu canoe

Cuvantul "academic" nu creeaza diferenta intre canotaj si caiac-canoe, ci intre canotajul academic practicat pe schifuri si giguri, de sporturile practicate pe alte ambarcatiuni cu VASLE (nu padele, nu pagai).
Ca sa fac o paralela, schiul fond, schiul de tura si schiul de coborare sunt specii ale schiului, in timp ce snowboardingul e altceva, e alt sport si se practica cu alt obiect sportiv.

Kaiac, te rog! :)

PAGÁIE, pagaie, s. f. Vâslă scurtă cu o singură pală, care se manevrează cu ambele mâini și pe un singur bord, fără a o sprijini de ambarcație. – Din fr. pagaie, it. pagaia.

PADÉLĂ, padele, s. f. Vâslă de formă specială, cu câte o pală convexă la cele două capete, folosită la caiac pentru înaintarea rapidă pe apă. – Din germ. Paddel.
 
Ultima editare:
POLEMICA - vorba lui Florio...
Ma bag si eu.
Ca sa fie clar: in Romania, canotajul era clasificat, prin 1950 in:
- "canotaj POPULAR - se practica pe ambarcatiuni cu scaun fix (banca) si cu furcheti montati pe bordaj care servesc la prinderea vaslelor";*
- "canotaj ACADEMIC - se practica pe schifuri - ambarcatii prevazute cu scaune rulante si cu furchetii montati pe portanti".
*
*"Sporturi nautice" - "Editura cultura fizica si sport" 1952 - traducere din limba rusa.
Prin 1962 "se rusinau" sa mai spuna "canotaj academic", era prea burghez si l-au numit "canotaj SPORTIV" sau canotajul "de CONCURS" definitia ramanand cam aceeasi celei din 1952: "Canotajul SPORTIV se practica pe schifuri - ambarcatii prevazute cu scaunele rulante si cu furcheti montati pe portanti". Remarcati "evolutia" din "scaune" in "scaunele". Nu se mai discuta despre canotajul popular din 1952, probabil ca a devenit "vaslit" **
**"Canotajul" - C. Florescu, Editura Uniunii de Cultura Fizica si Sport 1962.
Si in sfarsit, tot C. Florescu ne spune: "Canotajul de concurs este cunoscut in tara noastra din secolul al XIX-lea. Prin intermediul catorva tineri din protipendada burgheziei, intorsi de la studii din tarile apusene si grabiti sa imite obiceiurile din aceste tari, ia fiinta la Timisoara, pe la mijlocul secolului trecut, "Societatea de luntrisoare", Clubul "Regata" de mai tarziu. Apoi "Societatea de gimnastica" de la Arad infiinteaza o sectie de canotaj si tot in acest oras se organizeaza asociatia "Muresul"... Totusi canotajul - sport al celor rezistenti si puternici - incepe sa atraga si oameni simplii, muncitori care..."... blablabla...
Asta inaintea Federatiilor de canotaj, caiac, canoe si ale altor sporturi nautice.

ACADEMIC face totusi diferenta fata de POPULAR iar trasul la rame sau la vasle este altceva decat trasul la padele si pagai.
Si gata termin: am vazut pe aici ca a aparut verbul "a padela". Care sunt verbele de la rame si de la pagai?
 
Ultima editare:
POLEMICA - vorba lui Florio...
...................
ACADEMIC face totusi diferenta fata de POPULAR iar trasul la rame sau la vasle este altceva decat trasul la padele si pagai.
Si gata termin: am vazut pe aici ca a aparut verbul "a padela". Care sunt verbele de la rame si de la pagai?

cred ca simplu, "a vasli"....

si daca vrei sa le traduci din engleza (limba oficiala alaturi de franceza pt canotaj) le gasesti cam greu:

"oars"
"sculls"
"sweep"
"rowing".....
"coxed, coxwans..." etc

cred ca numai Bogdan ne mai descurca ca si-a mai spart capul cu termenii....
 
am gasit si o poza explicativa....



(There are two types of boat. In "sculling" boats, each rower uses two oars – one in each hand. In "sweeping boats", each rower has only one oar.
There are boats for different numbers of rowers. Boats can have one ("single"), two ("double"), four or eight rowers. The "eights" have an extra person – the "cox"– whose job is steering the boat and keeping the rowers all rowing or "stroking" at the same time)

gasiti termenii corespunzatori in romana ?
 

Atașamente

  • B122 London 2012 EW Rowing_600x297_V1_labelled_web.png
    B122 London 2012 EW Rowing_600x297_V1_labelled_web.png
    93.7 KB · Vizualizări: 34
Ultima editare:
Na, pai cred ca postarea lui Thor a lamurit totul, inclusiv unele nelamuriri pe care le mai aveam si eu... eu nu stiam cam ce ar putea cuprinde "canotajul popular" :)
 
Si gata termin: am vazut pe aici ca a aparut verbul "a padela". Care sunt verbele de la rame si de la pagai?

Hai ca am gasit. “A padela” era necunoscut pentru mine dar el, verbul, exista: “CAIACUL este o ramura nautica(…). (...)pentru aceasta este necesara insusirea temeinica a tehnicii PADELATULUI in CAIAC si o buna pregatire”.*)

Dar stati sa vedeti surpriza: “PADELATUL in CANOE are un caracter deosebit de aplicativ”.*)
*)“Sporturi nautice” – Editura Cultura Fizica si Sport – 1952 – traducere din limba rusa.

Este limpede: de multa vreme, vaslim si padelam intr-o veselie. Padelam si in caiac si in canoe.
Sa fim sanatosi. Doamne ajuta.
 
Braila

Joi seara in Braila..unii mai obositi, altii fresh, la primul contact cu Dunarea b-)
Primaria le-a pus la dispozitie un tapsan de iarba, o buda eco, 2 gardieni si, involuntar probabil, un mega chef house in capatul opus al falezei, care cred ca i-a cam tinut treji pana pe la 2 a.m. (atunci am reusit eu sa adorm la adapostul termopanelor, deci in cort cred ca a fost mai kinky).
 

Atașamente

  • PICT0675s.jpg
    PICT0675s.jpg
    77.3 KB · Vizualizări: 58
  • PICT0674s.jpg
    PICT0674s.jpg
    75.7 KB · Vizualizări: 62
  • PICT0671s.jpg
    PICT0671s.jpg
    95.8 KB · Vizualizări: 57
  • PICT0670s.jpg
    PICT0670s.jpg
    87.6 KB · Vizualizări: 57
  • PICT0668s.jpg
    PICT0668s.jpg
    54.1 KB · Vizualizări: 58
  • PICT0667s.jpg
    PICT0667s.jpg
    57 KB · Vizualizări: 60
  • PICT0666s.jpg
    PICT0666s.jpg
    77.9 KB · Vizualizări: 69
Mama mea, dar ce viata complicata mai traiti, daca va arat un deget o sa radeti de el o saptamana si apoi o sa ii numarati unica unghie vreo trei zile abia apoi o sa va ganditi de ce ii zice deget si nu gheara. O sa obositi mai prieteni dragi. Nea Nicu eu nu am probleme cu plusvaloarea aia si nici nea Dan, Legendaru inca nu a comunicat greutatea la final eu am lasat pe Dunare 5 kg si nea Dan vreo 7kg. Greutatile la start: capitanu 105kg legendaru 113kg nea dan 86. La final Capitanu 100kg Nea dan 79kg. Am pus si o poza cu acoperisul. Acesta se putea da jos in cateva momente si putea deveni o mica terasa. Am pus si o poza cu el ca terasa. Din pacate nu a rezistat in noaptea de la seimeni si a fost redat naturii.
Si inca o informatie Legendarul a spus ca aceasta editie poarta numele de cod Foamea si ca imediat ce ajunge acasa o sa manance cateva zile neincetat. A declarat undeva dupa Austria ca el nu este in pericol sa abandoneze la TID dar este in mare pericol sa nu ajunga la capat pentru ca se poate sa moara de foame. Eu in calitate de capitan pot completa: viata pe galera este grea, mai ales daca vrei sa ajungi la capatul drumului. Vorba unuia: Baaaii, mai iestie mult pana departie? Ei cam de aici pana acolo.
 

Atașamente

  • PICT7454.jpg
    PICT7454.jpg
    37.9 KB · Vizualizări: 65
  • PICT7473.jpg
    PICT7473.jpg
    40.2 KB · Vizualizări: 67
Mama mea, dar ce viata complicata mai traiti, daca va arat un deget o sa radeti de el o saptamana si apoi o sa ii numarati unica unghie vreo trei zile abia apoi o sa va ganditi de ce ii zice deget si nu gheara. O sa obositi mai prieteni dragi. Nea Nicu eu nu am probleme cu plusvaloarea aia si nici nea Dan, Legendaru inca nu a comunicat greutatea la final eu am lasat pe Dunare 5 kg si nea Dan vreo 7kg. Greutatile la start: capitanu 105kg legendaru 113kg nea dan 86. La final Capitanu 100kg Nea dan 79kg. Am pus si o poza cu acoperisul. Acesta se putea da jos in cateva momente si putea deveni o mica terasa. Am pus si o poza cu el ca terasa. Din pacate nu a rezistat in noaptea de la seimeni si a fost redat naturii.
Si inca o informatie Legendarul a spus ca aceasta editie poarta numele de cod Foamea si ca imediat ce ajunge acasa o sa manance cateva zile neincetat. A declarat undeva dupa Austria ca el nu este in pericol sa abandoneze la TID dar este in mare pericol sa nu ajunga la capat pentru ca se poate sa moara de foame. Eu in calitate de capitan pot completa: viata pe galera este grea, mai ales daca vrei sa ajungi la capatul drumului. Vorba unuia: Baaaii, mai iestie mult pana departie? Ei cam de aici pana acolo.

mai condotieri,eu nu va cred!e drept ca v-am cintarit din priviri si cred si acum ca aveti plusuri la cintar.inteleg ca va dati raniti acasa sa vi se pregateasca ceva special,trebuia sa-mi ziceti si nu mai observam nimic.oricum la prima intilnire o sa va ofer un gratar cu accesorii.important e trandafirul:a-ti dus-o la capat cu brio,BRAVO!
 
Da, insa pe mare nu am mai vaslit, am tras barcile la remorca pana la Gura Portitei 60 de km si am facut cele doua etape programate intr-o singura zi.
 

Back
Sus