Eurosail - Cursuri RYA
Page 2 of 8 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 11 to 20 of 77

Topic: O NOUA CANOE

Quote Originally Posted by dani View Post
    . Coastele intentionez sa le fixez pe forme de la inceput si sa pun sipcile longitudinale lipite peste ele, acest lucru ma va incurca putin (zic eu ) cind voi pune fibra pe interior ,sipcile de frasin vor fi lipite intre ele si fixate de forme cu holsuruburi de inox fara saibe,......Cu privire la suportul de lucru (scindura) am ales varianta asta din motive economice sper sa nu imi para rau. .
    dupa mine, Nanook are dreptate atat cu coastele cat si cu suportul.
    Eu as vota coastele doar dupa ce pui fibra, Prinderea sipcilor mai bine cu capse(urmele suruburilor o sa te cam enerveze) daca la vopsire se va vedea lemnul. Daca vopseau va fi opaca, este egal. Daca reusesti sa indoi fie si putin scandura in plan lateral, ai putea vasli destul de fain dar suparator in cerc, mereu pe aceeasi parte De ce sa nu o consolidezi lareral putin, intre forme si folosind chiar formele ! Spor

Member
    Locația
    jud.arad sat zimandcuz
    Posturi
    58

Cu privire la punerea fibrei pe interior am zis eu ca o tai in fisi late cit distanta dintre coaste si o pun transversal de la o margine la alta, coastele urmind a fi date doar cu rasina. Si eu ma gindesc sa ii pun o chila care sa incastreze coastele chiar pe mijlocul barci, chila care tot odata sa fie si sipca de pe mijloc. cu privire la scindura o am in pod de 4 ani nu cred ca o sa mai lucre singura si voi avea grija sa fixez primele sipci verificind distanta dintre forme inainte de a capsa sipca.Holsuruburi am folosit doar la prinderea coastelor pe forme.

Eu zic ca te complici cu coastele alea.

Rostul fibrei pe interior are rolul de a tine loc de coaste. Daca pui coaste calumea nu mai trebuie fibra. Eventual dai doar cu rasina ca sa sigilezi totul. Barcile pescaresti nu au fibra pe interior (sau exterior). Fibra este armatura.

Tu inteleg ca faci un hibrid. Am si eu cartea aia si e foarte buna dar nu are modele cu coaste. Am imprumutat idei de acolo. Cam stiu ce ai vrea tu sa faci. Maine guide canoe. Sunt cele mai frumoase dar si mai greu de facut. Cumva trebuie sa faci doua canoe si ramai cu una cealalta fiind forma de lucru. Plus ca la modelul acela se pune panza pe exterior si se vopseste. Tu vrei sa pici undeva la mijloc. Un pic din ambele. Nu zic sa nu incerci. Lucrarea devine mai interesanta cand pui amprenta personala. Doar calculeaza daca merita.

La fel daca pui chila, o pui peste fibra deja intarita. Chila trebuie sa fie schimbabila si nu incastrata. Eu vorbesc acum din ce am invatat de pe unde am citit. Si am cam citit de cand m-am apucat de proiect. Nu totul trebuie bagat in fibra la canoe. O ingreunezi fara rost .

Spor! Mai vreau poze

Member
    Locația
    jud.arad sat zimandcuz
    Posturi
    58

Daca tot m-am apucat atunci sigur vreau sa o fac sa fie a mea ! De aceea voi face modificari de la proiect. Va fi o singura barca cind o voi scoate de pe forme va avea coaste si poate chila pe interior ,dar sar putea sa distrug rau formele la scoatere pentru ca coastele acum sint fixate pe forme cu holsuruburi si la final vor ramine pe barca. Referitor la greutate nu cred ca materialul in plus va cintari mai mult de 2 Kg. Vreau fibra si pe interior ca sa fie mai rigida, ma gindesc la un motor 3-4 cai. In pozele 69-70 se vede cum intentionez sa pun chila. Aici am o intrebare :Avind in vedere ca lemnul pe care il voi folosi este brad credeti ca va intari constructia sau nu va avea mare efect?

Nu conteaza ce esenta este lemnul, atata vreme cat este folosit corect pentru chila pe care se fixeaza coastele si nu invers:
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate chila-coaste.jpg‎  
    Gānduri bune, vāntul bate pentru toţi la fel !
    http://www.youtube.com/watch?v=bSPLh...SySZBg&index=1

6.  

Foarte frumos lucrat pana aici. Insa in privinta coastelor, eu cred ca te complici. Vei avea ceva probleme la aplicarea fibrei pe interior. Sa sti ca pe interior, fibra se aplica mult mai greu decat pe exterior.
    Pe de alta parte coastele trebuiesc facute in asa fel incat sa-si mentina forma finala daca le dai jos de formele din OSB. Am vazut ca coastele tale le-ai facut din 2 fasii, pe care banuiesc ca le-ai laminat cu epoxi. Nu cred ca daca o sa dai jos o coasta o sa-si pastreze forma. Cred ca ar trebui sa folosesti mai multe fasii (5-6buc) groase de cca 3mm pe care sa le laminezi cu epoxi. Iar ca esenta , bradul nu ar fi cel mai indicat. As merge pe frasin sau stejar.

Sa te gandesti si la faptul ca coastele sunt destul de dese (cred ca in jur de 30cm, intre ele) si te vor incomoda putin la deplasarea prin canoe.
    De asemenea va fi mai greu sa cureti canoia. Cred ca singura varianta o sa fie sa o umpli cu apa si dupa aceea sa o rastorni.

Member
    Locația
    jud.arad sat zimandcuz
    Posturi
    58

Coastele sint din frasin, si se vor icastra in chila care tot frasin va fi .Stiu ca ma vor incurca la fibra dar "ma risc". Le-am facut din doua fisi de 5 mm si sint laminate cu glucet nu se vor deforma pentru ca nu le desfac de pe forme decit dupa ce pun fibra pe exterior.Distanta dintre ele este de 450mm si vor fi inalte de 10 mm nu cred ca incurca prea mult, tot asa de inalta va fi si chila ,practic vreau sa am un fel de sablon care sa tina formele (implicit de coaste ) cit mai fixe. Cu curatenia o sa aplic aceeasi metoda ca si cu D5 proptit de perete si dat apa cu furtunul.Sint convins ca metoda care o aplic la constructie nu este cea mai simpla dar nici o data nu mi-au placut metodele "stas" prefer sa fac lucrurile in felul meu, chiar daca de multe ori a fost mai greu si cu multe batai de cap.Asta e cum am mai zis "ma risc".

Member
    Locația
    jud.arad sat zimandcuz
    Posturi
    58

O intrebare pentru Alex78 Cita rasina ai folosit pina la final?

Member
    Locația
    jud.arad sat zimandcuz
    Posturi
    58

Astazi am pus etravele , la definitiv si am fixat si chila din frasin facuta de mihai (sgmboat). El a venit cu ideia sa o faca cu tesitura la 45 ca sa pot pune mai usor fibra pe interior si cu degajare pentru sipca pe exterior ca sa pot sa lipesc mai bine sipcile ce vor veni in contact cu ea.In pozele 73-76 se vede mai bine cum arata.Am mai pus si distantiere intre forme ca sa stea cit mai bine cind voi incepe sa pun sipcile .Miine poate ma apuc si de asta.

Dani, de vreme ce ai lipit fasiile coastelor intre ele, isi vor pastra forma si ai putea desface suruburile prinzand insa in capse coastele de forme. Chiar daca vrei sa faci jucaria in falul tau, nu vrei neaparat sa-ti fie si greu Sgmboat e un aliat de nadejde acolo, avand dansul tamplaria la degetul mic. Succes!
    Last edited by klimm; 18 Oct 2014 at 08:54 AM.

Page 2 of 8 FirstFirst 123456 ... LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. O noua rata
    de cosmiv īn topicul Construcţia de caiace și canoe
    Răspunsuri: 134
    Ultimul post: 12 Jun 2014, 09:28 AM
  2. O noua canoe se "va naste" in curand,
    de iliviu īn topicul Construcţia de caiace și canoe
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 26 Oct 2012, 08:53 AM
  3. Barca noua Crownline 255 CCR Sundeck
    de nmmarine īn topicul Dealeri motocruisere de agrement