O NOUA CANOE

asta este scula de care am vorbit azi sigur poti so faci tu doar esti mecanic

practic sunt niste lame de otel ascutite cu care se razuie si merge mai repede ca si slefuitul 100%(si mai ieftin ma refer le abrazive)

:sail:
 

Atașamente

  • DSC00301.jpg
    DSC00301.jpg
    77.3 KB · Vizualizări: 89
  • DSC00322.jpg
    DSC00322.jpg
    58.7 KB · Vizualizări: 86
  • DSC00323.jpg
    DSC00323.jpg
    47.4 KB · Vizualizări: 84
  • DSC00321.jpg
    DSC00321.jpg
    74.5 KB · Vizualizări: 84
E foarte buna. Eu am cumparat ceva asemanator dar fara maner. Manerul creste randamentul muuuuult mai mult. Si scutesti intr-adevar o groaza de bani dati pe hartie abraziva.
 
Din pacate nu am mai intrat pe forum de ceva timp ,timp in care am slefuit deja barca ,dar cred ca luni voi incerca sa fac o scula ca asta deoarece nu imi place cum a iesit interiorul. As avea o intrebare :daca cineva a dat cu bait pe barca ce tip a folosit? As vrea sa dau pe unele parti a barci si ma tem ca nu o sa mai prinda bine rasina.
 
Eu nu am dat dar trebuie sa dai pe baza de apa. Un domn comenta pe undeva intr-un topic ca folosea cafea pentru baituit mobila. Si mi se pare o idee super. E de probat. Dai pe o sipca si pe urma un pic de lac sau rasina ca sa vezi cam cum ar arata la final.
 
Bait pe baza de apa. Insa, mare atentie, nu scoate canoea dupa forme. Din cauza apei din bait, se poate deforma destul de mult. Eu am patit-o. Am baituit la interior si caiacul meu s-a strans foarte mult, cu toate ca la exterior aplicasem fibra plus rasina. A fost foarte complicat sa-l mai aduc cat de cat la forma initiala.
 
Cu cafea nu cred ca o fi ceva , am dat pe o sipca si nu se vede nimic .Dar baitul ce se gaseste peste tot cel pe baza de rasina sintetica credeti ca strica aderenta rasini , chiar nu a folosit nimeni asa ceva?
 
cred cai o gluma asta cu cafeaua :D nu cred sunt SIGUR

eu ti-am spus ce ai nevoie dar daca tu vrei experiente spor le treaba

hai pe la mine sa vorbim si sa-ti arat si ceva baitiri adevarate care nu reactioneaza cu epoxi
 
Ce fel de bait ai folosit? Ca si culoare cred ca e nuc, dar ma intereseaza daca a fost bait pe baza de apa sau cu miros de diluant si tipul, producatorul.
 
Baitul este pe baza de apa, am pus o poza cu cutia asa cum scrie pe cutie este gel nu lichid .Nu sa impregnat sub banda de hirtie absolut de loc si nici nu are vreo reactie cu rasina, l-am cumparat de la FLUID X din Arad.Se poate aplica cu burete sau pensula,eu am folosit o cirpa din bumbac am dat doua miini ca sa iasa asa .
 
Baitul este pe baza de apa, am pus o poza cu cutia asa cum scrie pe cutie este gel nu lichid .Nu sa impregnat sub banda de hirtie absolut de loc si nici nu are vreo reactie cu rasina, l-am cumparat de la FLUID X din Arad.Se poate aplica cu burete sau pensula,eu am folosit o cirpa din bumbac am dat doua miini ca sa iasa asa .

Merci! N-am mai auzit inca de bait gel. Ce consistenta are?
 
Este viscos , daca scuturi cutia se misca aproape tot o data dupa ce se amesteca se mai subtiaza dar se poate lua pe burete si curge foarte greu , eu am mai pus si cam 200 g apa si dupa aia am dat cu el.Si asa a stat pe cirpa.
 
baturile gel sau dupa denumirea stintifica izotropice au fost concepute pentru a usura munca celui cara aplica baitul sau lacul pe tavane sau locuri unde sa spunem lucrurilor pe nume i-ti curge baitul in git si atunci ca sa rezolve problema asta lau facut mai viscos si se poate aplica si cu o cirpa fara sa te vopsesti si in cap

dar in legatura cu compatibilitatea cu rasina epoxi am un pic de dubii
 
As vrea si eu sa inteleg :tota lumea zice ca trebuie bait pe baza de apa, asta este pe baza de apa ,atunci dece nu ar fi bun ?Nu am observat nici o diferenta intre zona cu bait si cea fara .Daca primul strat de rasina nu a facut pori sau nu are tendinta de a se exfolia ce nu este in regula?
 

Back
Sus