O NOUA CANOE

Buna ziua!Ma numesc Daniel si am hotarit sa va prezint lucrarea mea in speranta ca voi mai primi sfaturi sau idei de la cei cu experienta. Anul trecut am facut un D5 din OSB si dupa o plimbare pe mures am decis ca vreau o canoe. Dupa lungi cautari am gasit pe cineva sa imi taie sipcile din lemn de brad 6x25x3000 au urmat operatiile firesti :ascutirea; lipirea (cite doua) si frezarea pe ambele parti. Peste iarna am decupat formele dupa un model din cartea aparuta in colectia Poti face si singur (modelul"BARCA DE LAC") intentionez sa ii fac unele mici modificari. Sambata am confectionat "masa"de lucru si am pus formele provizoriu. Aseara am imbracat formele cu doua sipci de frasin de5 mm care ar trebui sa fie un fel de coaste, asta ar fi una din modificari sper sa fie in sensul bun. am postat poze Flickr: danioltean's Photostream Pozele nu sint chiar in ordine dar le-am numerotat. Miine sper sa am timp sa mai fac ceva . Astept pareri!
 
Dani,
Mie mi se pare ca esti pe drumul cel bun, respectiv ai cam tot ce trebuie,stii ce faci, mai si sudezi cu obraznicie, ai mobilitatea mentala necesara, sa improvizezi. Eu cred ca o sa scoti frumos lucrarea la capat.
Ce-mi place este ca pui si coaste si canoea va fi mai putin flexibila si mai greu de deformat. Sunt curios in ce etapa le fixezi de coca navei si cum.
Te invidiez ca ai rabdare sa faci poze si sa le pui pe net :)
Vazand ce set-up fain ti-ai facut, si pasii deja parcursi, ar fi greu sa banuiasca cineva de pe acum ce nu stii si unde ai nevoie de sfat.
Daca ai cel mai mic dubiu, pune intrebari inainte, de a face pasi decisivi, dupa, poate fi tarziu.
Sunt deja canoe construite pe aici si experienta constructorilor iti va prinde bine fie si doar ca sa-ti confirme ceva ce crezi ca stii.
Bafta !
 
Good job! Este evident ca stii ce faci. M-au nedumerit imaginile 55 si 56. Insa, recunosc ca e foarte probabil sa nu stiu eu despre ce este vorba. Se vede acolo, in ordine: forma OSB + sipca 1 + sipca 2 + saiba + holzsurub trecut pin toate cele anterior enumerate?
Prevad un sfarsit glorios al lucrarii. Spor si tine-ne la curent :)
 
Foarte fain!
Am si eu cartea aceea. Am imprumutat cateva idei din ea pentru lucrarea mea. Astept sa vad cum iese :D.


P.S.
Mai nenorocit cand ai zis frasin. Eu nu am stiut de unde sa fac rost pentru copastii si tu iti permiti sa pui la coaste :))
 
Imaginație, îngrijit, om de acțiune.
Îmi place nespus, ca și lui bratulescu, acea improvizație pe care ai făcut-o pentru a freza șipcile.
Așa cum zic și antevorbitorii mei, va ieși o lucrare de toată isprava.
Voi fi cu ochii pe tine :).
Să ai spor.
 
chestia cu freza e raspandita cam in toate atelierele de lucru in lemn si multe altele.super lucrarea cu coastele pe mulaje.jos palaria.
 
Salut Daniel, spor la treaba, ai mare grija la scandura pe care o folosesti pt forme, cred ca ai vazut ca se foloseste o constructie in forma de dreptunghi, asa cum a facut Alex, eu am folosit ca suport pt forme o grinda cu dimensiunea de 10/20cm, care s-a torsionat de la caldura si mi-a strimbat canoea in plan longitudinal.
Nu mi-am imaginat ca la grosimea pe care o avea, o sa am probleme.
 
Abia acum am ajuns acasa . Ma bucur ca sinteti interesati de lucrarea mea. Sa le iau pe rind . Coastele intentionez sa le fixez pe forme de la inceput si sa pun sipcile longitudinale lipite peste ele, acest lucru ma va incurca putin (zic eu ) cind voi pune fibra pe interior ,sipcile de frasin vor fi lipite intre ele si fixate de forme cu holsuruburi de inox fara saibe, saibele le-am folosit doar pentru a avea o suprafata mai mare de stringere la prima indoire , am doar 10 menghine si am facut toate formele intr-o zi.Freza am facuto singur di lama poldi de debitat pentru strung.Cu privire la suportul de lucru (scindura) am ales varianta asta din motive economice sper sa nu imi para rau. Va multumesc pentru incurajari si sper ca miine sa apuc sa mai fac ceva.
 
Coastele te vor incurca nu putin, chiar foarte mult, eu am pus o chila, chiar daca nu exista in proiect, si acolo am avut problema cu fibra, fibra nu suporta unghiurile drepte, ca sa o pacalesc a trebuit sa incarc cu o pasta facuta din rumegus si epoxi, sa scot un unghi de ~45 de grade, altfel aveam o mare bula de aer de la un capat la altul, pe toata lungimea chilei.
 
. Coastele intentionez sa le fixez pe forme de la inceput si sa pun sipcile longitudinale lipite peste ele, acest lucru ma va incurca putin (zic eu ) cind voi pune fibra pe interior ,sipcile de frasin vor fi lipite intre ele si fixate de forme cu holsuruburi de inox fara saibe,......Cu privire la suportul de lucru (scindura) am ales varianta asta din motive economice sper sa nu imi para rau. .
dupa mine, Nanook are dreptate atat cu coastele cat si cu suportul.
Eu as vota coastele doar dupa ce pui fibra, Prinderea sipcilor mai bine cu capse(urmele suruburilor o sa te cam enerveze) daca la vopsire se va vedea lemnul. Daca vopseau va fi opaca, este egal. Daca reusesti sa indoi fie si putin scandura in plan lateral, ai putea vasli destul de fain dar suparator in cerc, mereu pe aceeasi parte :) De ce sa nu o consolidezi lareral putin, intre forme si folosind chiar formele ! Spor
 
Cu privire la punerea fibrei pe interior am zis eu ca o tai in fisi late cit distanta dintre coaste si o pun transversal de la o margine la alta, coastele urmind a fi date doar cu rasina. Si eu ma gindesc sa ii pun o chila care sa incastreze coastele chiar pe mijlocul barci, chila care tot odata sa fie si sipca de pe mijloc. cu privire la scindura o am in pod de 4 ani nu cred ca o sa mai lucre singura si voi avea grija sa fixez primele sipci verificind distanta dintre forme inainte de a capsa sipca.Holsuruburi am folosit doar la prinderea coastelor pe forme.
 
Eu zic ca te complici cu coastele alea.

Rostul fibrei pe interior are rolul de a tine loc de coaste. Daca pui coaste calumea nu mai trebuie fibra. Eventual dai doar cu rasina ca sa sigilezi totul. Barcile pescaresti nu au fibra pe interior (sau exterior). Fibra este armatura.

Tu inteleg ca faci un hibrid. Am si eu cartea aia si e foarte buna dar nu are modele cu coaste. Am imprumutat idei de acolo. Cam stiu ce ai vrea tu sa faci. Maine guide canoe. Sunt cele mai frumoase dar si mai greu de facut. Cumva trebuie sa faci doua canoe si ramai cu una cealalta fiind forma de lucru. Plus ca la modelul acela se pune panza pe exterior si se vopseste. Tu vrei sa pici undeva la mijloc. Un pic din ambele. Nu zic sa nu incerci. Lucrarea devine mai interesanta cand pui amprenta personala. Doar calculeaza daca merita.

La fel daca pui chila, o pui peste fibra deja intarita. Chila trebuie sa fie schimbabila si nu incastrata. Eu vorbesc acum din ce am invatat de pe unde am citit. Si am cam citit de cand m-am apucat de proiect. Nu totul trebuie bagat in fibra la canoe. O ingreunezi fara rost :).

Spor! Mai vreau poze :D
 
Daca tot m-am apucat atunci sigur vreau sa o fac sa fie a mea ! De aceea voi face modificari de la proiect. Va fi o singura barca cind o voi scoate de pe forme va avea coaste si poate chila pe interior ,dar sar putea sa distrug rau formele la scoatere pentru ca coastele acum sint fixate pe forme cu holsuruburi si la final vor ramine pe barca. Referitor la greutate nu cred ca materialul in plus va cintari mai mult de 2 Kg. Vreau fibra si pe interior ca sa fie mai rigida, ma gindesc la un motor 3-4 cai. In pozele 69-70 se vede cum intentionez sa pun chila. Aici am o intrebare :Avind in vedere ca lemnul pe care il voi folosi este brad credeti ca va intari constructia sau nu va avea mare efect?
 
Nu conteaza ce esenta este lemnul, atata vreme cat este folosit corect pentru chila pe care se fixeaza coastele si nu invers:
 

Atașamente

  • chila-coaste.jpg
    chila-coaste.jpg
    31.3 KB · Vizualizări: 110
Foarte frumos lucrat pana aici. Insa in privinta coastelor, eu cred ca te complici. Vei avea ceva probleme la aplicarea fibrei pe interior. Sa sti ca pe interior, fibra se aplica mult mai greu decat pe exterior.
Pe de alta parte coastele trebuiesc facute in asa fel incat sa-si mentina forma finala daca le dai jos de formele din OSB. Am vazut ca coastele tale le-ai facut din 2 fasii, pe care banuiesc ca le-ai laminat cu epoxi. Nu cred ca daca o sa dai jos o coasta o sa-si pastreze forma. Cred ca ar trebui sa folosesti mai multe fasii (5-6buc) groase de cca 3mm pe care sa le laminezi cu epoxi. Iar ca esenta , bradul nu ar fi cel mai indicat. As merge pe frasin sau stejar.

Sa te gandesti si la faptul ca coastele sunt destul de dese (cred ca in jur de 30cm, intre ele) si te vor incomoda putin la deplasarea prin canoe.
De asemenea va fi mai greu sa cureti canoia. Cred ca singura varianta o sa fie sa o umpli cu apa si dupa aceea sa o rastorni.
 
Coastele sint din frasin, si se vor icastra in chila care tot frasin va fi .Stiu ca ma vor incurca la fibra dar "ma risc". Le-am facut din doua fisi de 5 mm si sint laminate cu glucet nu se vor deforma pentru ca nu le desfac de pe forme decit dupa ce pun fibra pe exterior.Distanta dintre ele este de 450mm si vor fi inalte de 10 mm nu cred ca incurca prea mult, tot asa de inalta va fi si chila ,practic vreau sa am un fel de sablon care sa tina formele (implicit de coaste ) cit mai fixe. Cu curatenia o sa aplic aceeasi metoda ca si cu D5 proptit de perete si dat apa cu furtunul.Sint convins ca metoda care o aplic la constructie nu este cea mai simpla dar nici o data nu mi-au placut metodele "stas" prefer sa fac lucrurile in felul meu, chiar daca de multe ori a fost mai greu si cu multe batai de cap.Asta e cum am mai zis "ma risc".
 
Astazi am pus etravele , la definitiv si am fixat si chila din frasin facuta de mihai (sgmboat). El a venit cu ideia sa o faca cu tesitura la 45 ca sa pot pune mai usor fibra pe interior si cu degajare pentru sipca pe exterior ca sa pot sa lipesc mai bine sipcile ce vor veni in contact cu ea.In pozele 73-76 se vede mai bine cum arata.Am mai pus si distantiere intre forme ca sa stea cit mai bine cind voi incepe sa pun sipcile .Miine poate ma apuc si de asta.
 
Dani, de vreme ce ai lipit fasiile coastelor intre ele, isi vor pastra forma si ai putea desface suruburile prinzand insa in capse coastele de forme. Chiar daca vrei sa faci jucaria in falul tau, nu vrei neaparat sa-ti fie si greu :) Sgmboat e un aliat de nadejde acolo, avand dansul tamplaria la degetul mic. Succes!
 
Ultima editare:

Back
Sus