O NOUA CANOE

O parere
Ma tem ca ceea ce numeste sgmboat bait izotropic este de fapt asa numita (in spatiul german) lasur sau lazura la noi. Daca este asa, subscriu si eu, nu merge cu epoxi pt ca lazura e mai mult decat doar un pigment in purtator si formeaza pelicula.
daca insa baitul este ce ar trebui sa fie, adica doar un purtator si un pigment, si mai ales daca e diluabil cu apa (poate fi acrilic sau poliuretanica baza) odata apa evaporata, ar trebui sa accepte epoxi fara probleme
 
Ultima editare:
Pina la urma si aracetul este pe baza de apa si se poate folosi chiar daca se aplica rasina peste el ?!In mod normal apa se evapora in timpul uscari si ramine doar pigmentul care coloreaza, sau nu am inteles eu bine?
 
In general nimic nu e pe baza de apa ci de ex aracetul e polivinilacetat si e diluabil cu apa. Alte baze pot fi acril sau poliuretan care cu aditivi potriviti pot fi convinse sa devina miscibile cu apa. asta pentru a evita folosirea solventilor organici. Apa e doar un solvent , baza e altceva.
Nu am lucrat cu ceea ce symboat numeste bait izotropic, dar fiind gel, e clar ca are in el mai mult decat doar apa si pigment. Al tau a lasat o pelicula dupa uscare, sau aveai o culoare mata poroasa ?
Pigmentul e de obicei o pulbere minerala sau se mai livreaza si pasta care se poate pune in apa sau alt solvent (de obicei mai are un agent de dispersie) si cam atat. Odata apa sau solventul vaporizate, lemnul va accepta epoxi.
 
Ultima editare:
Nu am observat nici un fel de pelicula, dupa ce am dat cu rasina au fost zone mai mate si zone mai lucioase, la fel ca si pe suprafetele care nu au fost date cu bait.Am inteles ca asta din cauza lemnului care nu a tras in el la fel de multa rasina .
 
Daca ai dat deja epoxi, nu ai multe variante. Este necesar destul de mult timp pt un lemn umezit sa piarda apa, citeam pe kayakforum, minim 5 zile la stripuri. Poate colegii se refereau la asta? se stie ca epoxi nu merge cu umiditatea, respectiv priza e proasta si la scurta vreme exfoliaza
 
Vom vedea , inca nu am slefuit din cauza ca rasina pare moale, la mine in garaj este destul de racoare :dimineata doar 19 grade si astazi desi a fost cald afara la ora 17 erau 23 de grade miine voi incerca sa vad cum se manifesta .
 
O parere
Ma tem ca ceea ce numeste symboat bait izotropic este de fapt asa numita (in spatiul german) lasur sau lazura la noi. Daca este asa, subscriu si eu, nu merge cu epoxi pt ca lazura e mai mult decat doar un pigment in purtator si formeaza pelicula.
daca insa baitul este ce ar trebui sa fie, adica doar un purtator si un pigment, si mai ales daca e diluabil cu apa (poate fi acrilic sau poliuretanica baza) odata apa evaporata, ar trebui sa accepte epoxi fara probleme

nu baiturile de tip lazura sunt pe baza de resini alchidice sau pe baza de apa dar sunt foarte subtiri (au aproape viscozitatea apei) ca sa penetreze lemnul cit mai adinc iar cele izotropice penetreaza lemnul mai putin si am expicat mai sus de ce au fost create

ceea ce am incercat eu sa explic si lui dani si de altfel i-am recomandat ca sa cumpere doar pigmentul de la o firma de unde ma aprovizionez si eu si care este fara "pirtator "cum te-ai exprimat tu si care 100% nu reactiona in nici un fel practic se fixeaza curasina pentu ca foerte putini oameni stiu sau ma rog sunt constienti de faptul ca toate TOATE baiturile sau vopselele sunt compuse din doua sau mai multe componente de baza adica pigmentul si baza care poate fi de n feluri poliuretanica, alchidica ,alchido uretenica , acrilica ,nitrocelulozice ,de ulei si cite si mai cite sau inventat si nu degeaba scrie pe cutie sa amesteci inainte de folosire pentru ca pigmentul tinde sa se sepere de baza

eu sper sa nu aiba probleme in timp nu de azi pe miine si sa nu pateasca cum a patit alex 78 cu lacul de kober care nu este conceput sa stea in apa pentu ca acesti oameni au lucra mult pe canoile lor

:sail:
 
Buna, am revenit, dupa o pauza destul de lunga. Dar in acest timp am mai facut cite ceva la barca ,am finalizat exteriorul si am dat si o mina de rasina pe interior , din pacate sa terminat si kitul de rasina si mai am de asteptat citeva zile pina sa comand altul, dar este bine ca am reusit sa achizitionez pagaile ,lemnul pentru toata timplaria si chiar si un motor .Cum se vede si in poze este vorba de un motor de 4 cai .Sper ca am ales bine , nu am mai avut motoare de barca si nu ma prea pricep ce parere aveti, ma va duce pe mures la deal ? Eu sper sa il pot pune si pe D5 care il am , ce ziceti va merge ?
 
Buna ,din nou, astazi la ora 9.45 am declarat terminate lucrarile la barca ,desi mai ar fi de montat sezuturile pe scaune,citeva suruburi. Saptamina viitoare ,sper luni, vreau sa o duc la APA .Abia apuc sa fac prima lansare dar astazi am dat cu rasina pe lemnarie asa ca o las sa stea citeva zile. Am pus poze cu ea gata urmatoarele vor fi de pe apa.
 
Foarte frumoasa, daca imi permiti cred ca scaunele sunt prea sus, o sa ai centrul de greutate sus si o sa fie instabila.
Eu am lasat o distanta de 10 cm.
 
Buna ,din nou, astazi la ora 9.45 am declarat terminate lucrarile la barca ,desi mai ar fi de montat sezuturile pe scaune,citeva suruburi. Saptamina viitoare ,sper luni, vreau sa o duc la APA .Abia apuc sa fac prima lansare dar astazi am dat cu rasina pe lemnarie asa ca o las sa stea citeva zile. Am pus poze cu ea gata urmatoarele vor fi de pe apa.

Poze? Unde? :)
 
Buna, am revenit, dupa o pauza destul de lunga. Dar in acest timp am mai facut cite ceva la barca ,am finalizat exteriorul si am dat si o mina de rasina pe interior , din pacate sa terminat si kitul de rasina si mai am de asteptat citeva zile pina sa comand altul, dar este bine ca am reusit sa achizitionez pagaile ,lemnul pentru toata timplaria si chiar si un motor .Cum se vede si in poze este vorba de un motor de 4 cai .Sper ca am ales bine , nu am mai avut motoare de barca si nu ma prea pricep ce parere aveti, ma va duce pe mures la deal ? Eu sper sa il pot pune si pe D5 care il am , ce ziceti va merge ?

Inteleg ca ai canoe, pt ca poze nu vad.
Nu inteleg, te intrebi daca motorul e prea mic sau prea mare? Ca un lucru e clar, mic nu este, pentru o canoe, dar de mers va merge. La jumate din acceleratie probabil vei atinge viteza maxima a barcii, de acolo nu o sa faca altceva decau sa isi ridice botul si sa devina instabila.
Vincentiu are un motor similar pe Izvor 3, barcuta lui, si atinge viteza maxima de deplasament la 2/3 acceleratie.
 
Ultima editare:
Cu privire la poze cautati la prima postura din topic.Cit despre motor am crezut ca este prea mic pentru a ma urca pe mures la deal,dar ma bucur sa aud ca nu va fi asa .Referitor la scaune stiu ca sint cam sus dar am ales varianta asta doar pentru ca am considerato mai confoftabila , am facut barca mai lata decit planul si sper sa compenseze.
 
Buna ,asa cum am zis am pus astazi si poze de pe apa,lansarea a avut loc marti dar nu am avut timp mai repede . Miine va fi testul pe Mures.
 
Buna azi am reusit sa o cintaresc si asa cum se vede si in poza are 40.2 kg. Cred ca este destul de bine .A mers de minune si pe mures atit la vale cit si la deal, bineinteles cu motorul ,din pacate nu am (inca) poze de la plimbarea pe mures dar am pus poze cu cintarul "oficial". Sint tare multumit de ea si sper sa am timpul necesar sa o folosesc cit mai mult in vara asta. Cam asta a fost sper sa ne vedem pe apa .CEAU !
 

Back
Sus