Mic ajutor

Am un motor Yamaha 15Cp in 2 timpi, anul trecut datorita apei foarte scazute din delta am dat cu motorul pe un canal intr-o piatra, agatand elicea, am cam cintito.
Nu e indoita, nu am spart-o dar are palele julite.
Ce-mi recomandati:
- Alta noua (ma gandeam sa cumpar una dinasta) elice-yamaha-9.9-15-cp-3-pale-8-caneluri
- Sau sa o repara pe cea care o am eu (am auzit ca in tulcea exista cineva care le repara si le echilibreaza)
Daca stiti pe cineva in calarasi, bucuresti sau constanta care repara ar fi foarte bine, in tulcea ajung numai cand merg la pescuit in delta. :)


Va multumec anticipat pentru ajutor.
 
Parerea mea sincera este ca lovitul unei elice poate sa iti strice un concediu, sau o expeditie.

Asadar ce as face eu daca vreau sa mai tin motorul cativa ani:
1 - as cumpara solas-ul de 81 usd, din link. Nu mi se pare foarte scump
2 - as repara si elicea veche, ca sa o am de rezerva, asta daca pretul e nu e obraznic (50-100 ron dar mai aproape de 50). As tine acesta elice ca elice de rezerva

3 - as vorbi cu cineva sa imi confectioneze urmatoarul dispozitiv din tabla groasa de inox: River Runner by Mac's Propsavers, Inc. sau asta : http://www.cabelas.com/product/Rock...t=prop+guard&WTz_l=Header;Search-All+Products

In felul asta nu mai ai grija elicei, si nici nu mai risti sa strambi axul, etc etc
 
Ultima editare:
Multumesc mihai,
Mai am o intrebare:
Care este diferenta intre eliciile cu 3 pale si cele cu 4 pale am vazut la solas ca au 2 tipuri 3 si 4 pale.
 
Buna ziua
In Tulcea se repara si se echilibreaza elice la service-ul nostru (linkul MOA BOATS din semnatura).
Se poate cumpara si una noua tot de la noi. Trebuie sa stim ce caracteristici a avut elicea veche (diametru x pas) si eventual daca vreti una la fel sau alta cu alt pas, spre viteza sau spre tractiune, in functie de performantele obtinute cu cea veche si de obiectivele propuse cu cea noua.
Elice noua se poate achizitiona si de la magazinul nostru online (ELICE YAMAHA DIVERSE PUTERI, DIN STOC SAU LA COMANDA).

Ce avem acum pe stoc in gama 8-20 cp/4timpi si 9.9-15 cp /2 timpi este elicea cu diametru x pas = 9-1/4 x 11 J1, cod yamaha 63V-45943-10, pret 618,00 lei cu tva.

In legatura cu nr de pale este recomandat sa folositi tipul de elice cu care a venit echipat original motorul.
Sunt amanunte legate de pastrarea fortei de impingere (cuplu motor) la diverse regimuri de turatie.
 
Multumesc mihai,
Mai am o intrebare:
Care este diferenta intre eliciile cu 3 pale si cele cu 4 pale am vazut la solas ca au 2 tipuri 3 si 4 pale.

In general la motoare mici as folosi elicea cu parametri identici cu cei de la elicea originala - diametru, pas si nr de pale. Acestia reprezinta un compromis bun intre cuplu si viteza.
In situatii speciale as alege insa alta elice - diametrul si numarul de pale insa l-as pastra.

1- daca am o ambarcatiune usoara in care merg singur (incarcatura minima), iar scopul principal e viteza as pune pas mai mare.
2- daca am o ambarcatiune de planaj, ceva mai grea si/sau vreau sa pot intra in planaj cu incarcatura mare undeva la limita 30 kg/cp (barca + incarcatura) iar intratul in planaj e problematic, as pune o elice cu pas ceva mai mic (cuplu superior).

S-ar putea ca elicea ta originala sa nici nu necesite reparatie, dar o elice de rezerva e o idee buna intotdeauna. Pune niste poze cu elicea defecta.
 
Ultima editare:

Back
Sus