ce categ trebuie pt peridoc cu barca de 400kg

Nu am gasit acest topic si mi-am permis sa il deschid.

Am un peridoc pt maxim 500kg si barca are cu tot cu motor 375kg.
Il pot conduce cu un permis categoria B ?
Stie cineva cum se calculeaza sau care este legislatia referitor la acest topic ?
 
Categoria B :


1. Autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8.

2. Ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg.
3. Ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator.
 
Despre peridoc si permis s-a discutat pe larg si aici : http://www.barcaholic.ro/f5/constructie-peridoc-remorca-transport-ambarcatiuni-1503-4.html
Ca un plus fata de ce s-a postat deja, mai e importanta specificatia : remorca "cu dispozitiv de franare" sau "fara dispozitiv de franare" . Acest detaliu e trecut in cartea tehnica a masinii tractoare.
Trebuie o atentie mare la asemenea detalii fiindca oricat ar parea de aberant* abaterea poate insemna un dosar penal .

*- zic aberant pentru urmatoarea situatie: tractezi un peridoc de 250 kg, gol, cu o masina de 1800 kg, goala .
Daca in talonul peridocului spune ca el poate duce 1500 kg, politistul aduna 1500 kg, cu 250 si cu maximul autorizat pentru masina ( sa zicem 2200 kg) si rezulta 3950 kg . Ai depasit sarcinile permise la categoria B (max 3500 kg) . Dosar penal.
In fapt tu avand doar 250+1900 (masina si om) . Adica 2150 kg.
 
Salut,

Pe Certificatele de Inmatriculare ale autoturismelor sunt trecute masa proprie, masa totala maxima admisa
+ greutatea maxima admisa remorcabila cu sau fara dispozitiv de frinare.

Remorca/peridocul fara dispozitiv de frinare ajunge pina la 750 kg peste 750 kg. fiind obligatoriu cu dispozitiv de frinare.

Astfel calculul este cit se poate de simplu ... masa total maxima admisa + masa tractabila remorca/peridoc => 3500 kg. se poate conduce cu B.

Sa auzim numai de bine
 
In certificat (modelul vechi ca la alea noi nu mai este trecuta ..doar in carte.) ai masa maxima remorcabila fara dispozitiv de franare...ex 600...750..etc..La masina mea am maxim remorcabil fara franare 650kg...deci cu peridocul meu omologat la 750kg sunt in ilegalitate.Adunate MMA-ul masinii si remorca tot raman la mare distanta de cele 3500 kg.DAR ..producatorul masinii are grija sa permita tractarea unei remorci fara dispozitiv de franare a carei greutate nu trebuie sa fie mai mare decat 1/2 din masa masinii din considerente de siguranta.Ex: masina are 1200kg remorca 750 kg si nu are disp de franare..La o frana brusca se cam duce dracu totul daca nu stii sa tii ,,protzapul"perpendicular pe fundul masinii.Am patit asta cu o masina la ,,stanga ".de aceeasi greutate care m-a ridicat de fund si m-a dus putin in lateral .In fine: daca remorca ta se incadreaza in ce scrie in actele masinii este ok si mergi cu categoria aferenta auto din dotare.Daca ai remorca ceva mai mare (dar nu depasesti 3.5 tone) este contraventie,daca ai sarit de 3.5 tone deja este infractiune ca treci la categoria urmatoare.
 
Daca conduci o remorca peste 750kg trebuie sa ai si categoria E pe langa B.

Cu un VW de 1.9 trageam ru7lota de 850kg iar in actele masinii aveam max remorcabil cu dispozitiv de franare 950kg.Clar pentru asta imi trebuia doar B-ul.Nu stiu in ce conditii este necesar E-ul pentru ca in actele masinii ai max remorcabil pe care trebuie sa-l respecti iar daca ai trecut de 3500 clar trebuie C-ul.DAR din moment ce aceasta categorie exista (BE) inseamna ca ceva ceva reglementeaza ea.


PS-..cum obtin categoria E ??
 
Cu un VW de 1.9 trageam ru7lota de 850kg iar in actele masinii aveam max remorcabil cu dispozitiv de franare 950kg.Clar pentru asta imi trebuia doar B-ul.Nu stiu in ce conditii este necesar E-ul pentru ca in actele masinii ai max remorcabil pe care trebuie sa-l respecti iar daca ai trecut de 3500 clar trebuie C-ul.DAR din moment ce aceasta categorie exista (BE) inseamna ca ceva ceva reglementeaza ea.


PS-..cum obtin categoria E ??

Nu ai citit bine textul legii.
Daca ai un vehicul de categorie B si tractezi o remorca astfel incat masa maxima autorizata a masinii adunata cu a remorcii sunt sub 3500kg, o poti face cu permisul de categorie B .
Daca in aceleasi conditii depasesti 3500 kg, ai nevoie de permis B+E .

Categoriile C si C+E se refera la vehiculul tragator de tip C .

**N-am mai mentionat conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca remorca in comparatie cu vehiculul tragator, fiindca astea par intelese. La fel si cele ce se refera la dispozitivul de franare al remorcii.
 
Si unde am gresit ,cand am spus ca trebuie C-ul ?Ai dreptate daca ne referim la ,,ansamblu",recunosc..greseala mea..CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a intregului ansamblu depaseste 3.500 kg".

Oricum tot ce scriem aici deja nu-l mai ajuta pe initiatorul topicului..omul a pus o intrebare simpla si sigur s-a lamurit.
 

Back
Sus