vand rasina si fibra

1. Nu-i nevoie sa aveti fabrica acasa pentru a furniza o simpla fisa tehnica, esentiala pentru cineva care chiar e interesat.
2. Cele mai importante calitati la o rasina epoxidica sunt viscozitatea mica si timpul mai lung de polimerizare. Acestea determina gradul de impregnare al lemnului cu rasina, si implicit calitatea lipiturilor, filetarilor, acoperirilor cu fibra. Din cauza asta e necesara o fisa tehnica.
3. Chiar si un simplu caiac e cu totul altceva decat un spoiler sau o barca de nadit. Omul isi pune siguranta proprie in cutia lui plutitoare, si are interes sa stie daca se poate baza pe rasina si celelalte materiale. Inca un motiv pentru fisa tehnica.
4. Personal ma indoiesc ca la banul asta e vorba de epoxidica. Un simplu raport rasina/intaritor face imediat lumina in chestiunea asta.
5. In poze se vede clar mat-ul folosit la spoiler, care indiferent de ancolant se impregneaza foarte greu cu epoxidica. Inca un motiv de indoiala.
6. Exista pe piata din Ro rasini epoxidice calitative de uz general, la acelasi pret la care dvs. oferiti o rasina la care refuzati sa oferiti cel mai mic detaliu tehnic.

In consecinta, pentru a nu va califica si dvs la statutul de bisnitar habarnist, cum misuna multi pe aici, puteti foarte usor face lumina prin postarea catorva date tehnice.
Scuze pentru termenii duri, insa eu nu am nevoie de produsele dvs, ci doar incerc sa limpezesc treaba pentru forumistii cu adevarat interesati, si nu sunt putini.
Mingea e in terenul dvs. Cu respect.
 
Salutare Barcaholici,

Eu zic sa cititi posturile celor care se pricep,
cu argumentele pro sau contra,
cu experienta in lucru cu rasini si fibre
.... si dupa accea hotariti in functie de bugetul fiecaruia.

Din pret si din poze (culoare) este clar ca este Poliesterica iar fibra este Coremat (o impislitura si nu o tesatura - asa cum bine a spus Vali).

... cam la fel am cumparat si eu in 2009 (100 lei rasina intr-un bidon de apa de 5 litri si intaritor intr-un alt bidon de apa de 0,5 litri) numai
ca la mine sau cam adunat bidoanele (5 la numar) iar pretul a crescut la 5 bulioane iar cind am postat crezind ca am dat de o sursa ieftina
si ca pot ajuta si alti forumisti in proiectele lor .... am fost pus la punct frumos si decent de Nea Nicu (Home made) care a transmis/scris
ca putem cumpara de la POLICOLOR - Poliesterica cu tot cu intaritor la aprox. 250 lei bidonul de 20 litri !!! pai aici rezulta 12,5 lei si deci
eu clar ca mi-am luat teapa avind nevoie de o cantitate mai mare ar fi trebuit sa ma re-orientez.
Dar pentru cine cumpara/testeaza 1 Kg eu consider ca pretul este decent.

Aceasta este menirea Forumului - Schimbul de idei, sfaturi si indrumari.

Sa auzim numai de bine!
 
Necesar minim de date pentru specificarea/caracterizarea unei rasini polimerice

A trecut ceva timp de cand am vizitat aceste pagini...
Constat ca s-a cam incins discutia in jurul "rasinii nespecificate" (la pret si caracteristici).

Merita sa va documentati , inainte de a cumpara.
In cazul constructiilor nautice NU UTILIZATI RASINI POLIESTERICE PENTRU INCLEIERI.

Pe scurt, rezistenta unei legaturi realizate prin incleiere cu rasina poliesterica (vinil-esterica) este doar o fractiune din ce s-ar obtine pe/cu aceleasi suprafete si rasina epoxidica.
Motivele au fost explicate, in detaliu si de mai multe ori (si) pe acest site.
_________
Personal consider anunturile "secretoase" cel putin neserioase si demne de ignorat.

Oare cati dintre Dvs. ati incerca sa raspundeti la un anunt (de mica publicitate) de genul:
-Vand convenabil si urgent masina, sunati la... si un nr. de tel. mobil

Lipsesc asa de multe elemente (marca si modelul? starea? localitatea/distanta pana la mine? pretul? etc)
incat sansele ca in final sa rezulte doar timp irosit degeaba sunt f. mari.

_________
In cazul rasinilor sau cleiurilor polimerice
(indiferent daca baza este vinil-esterica, epoxidica, alchidica, poliuretanica, polimetil-metacrilica etc)

-specificarea raportului de amestec (volumetric si/sau mase)
-timp de prelucrare@Temperatura (sau si mai frumos, un grafic Timp in functie de temperatura)
-timp de intarire@Temperatura (sau idem, grafic)
- temperatura minima de prelucrare
sunt date obligatorii.

In afara de cele enumerate,
fara date despre fabricant , identificatorul (numele) produsului, data fabricatiei is timpul de stocare ramas cat si
Fisa Tehnica (Datasheet)
nici un utilizator serios , fie persoana juridica sau fizica nu va discuta cu "agentul".

Secretomania nu se justifica, caci una este producatorul si alta lantul/reteaua de distributie.

Sau vorba lui Levy:
-Daca ai nevoie de 5 tone rasina epoxidica pentru infuzie, cu calificare GL si aeronautica, vei putea (probabil) comanda la producator,
-daca vrei 10kg pentru o barcuta, te duci la un distribuitor !
_______
Dealtfel datele produselor se pot obtine in mai putin de 3..5 minute de la marii producatori
(de regula sunt listate, pe grupe de produse, in rubrica Download sau Support a paginii web).
Totul este - evident! gratis si de regula intr-o forma profesionala si completa.

Am atasat, cu titlu de exemplu, fisa unei rasini epoxy de viscozitate mica,
utilizata pentru laminare si infuzie.
Voi avea nevoie de cca. 60kg, dar in prealabil doresc sa stiu (si sa aleg) cu ce lucrez...
 

Atașamente

  • Rasina_pentru_infuzie_Ampreg_21.pdf
    532.8 KB · Vizualizări: 121
In primul rand multumim din nou lui Peter pentru rabdarea si bogatia informatiilor pe care le gasim in postarile sale :). Si ca sa completam cu chestiuni practice, vreau sa scriu si eu pe forumul capcompas.ro un serial despre lucrul cu toate rasinile epoxidice disponibile pe piata romaneasca, de la West System pana la cea mai "Ciaina" rasina :). Am sa descriu toate problemele de care m-am lovit, modul cum se comporta fiecare din ele, timpul de oala, timpul de polimerizare initiala, temperatura optima de lucru, gradul de viscozitate, gradul de elasticitate in stare polimerizata etc etc. Singura problema la mine e lipsa timpului, asa ca voi scrie in timp, mai ales ca trebuie sa fac si sa pun si poze etc. Pana atunci, spor la treaba constructorilor amatori de barci ;).
 
Salutare tuturor! A cumparat/testat cineva pana la urma rasina asta? Ma intereseaza pentru cateva reparatii ale unei barci de fibra.Multumesc
 
rasina epoxi

Salut,
Mai e de actualitate oferta?
Sau ce schimbari au intervenit?
Da un semnal daca vrei, sa comunicam, ma intereseaza rasina, fileri, FS...
Nicolae
 

Back
Sus