vand rasina si fibra

vand rasina 16 lei kg.+intaritorul aferent.
fibra 18 lei kg aproximativ2,3-2,5mp/kg.
materialele sunt aduse din germania.

tel 0769986902 .
micile reparatii le puteti face si voi. va pot ajuta si cu sfaturi.
 
cu scuzele de rigoare ca nu am putut raspunde in timp optim si nu am postat anuntul complet.
rasina este epoxidica, iar fibra are 350-400 grame \mp si este in 3 straturi care se pot desface pentru a turna si piese mai fine.
in ce priveste pretul domnul Levy si celorlalti colegi de pe forum am sa va explic. eu aduc cate 200 sau 400kg iar transportul nu ma costa nimic.varul meu are tirul lui si cara profile rehau din nordul germaniei si din apropiere ridica si marfa mea si cam astea sunt motivele pentru care am acest pret si asta fac de 2 ani.
am sa incerc sa incarc cateva poze cu unele lucrari de amploare si unele fine pentru a va lamuri mai exact eu ma ocup cu tuningul auto,moto si fac si navomodele pentru pescuit.
cu respect si sper ca vam dat cateva detalii care sa inlature catusi de putin dubiile si nelamuririle dumneavoastra.
 
FOARTE TARE FRATE , o cunostiinta care trebuie inscrisa in cartea de onoare , daca vrem sa aducem cite ceva din zona se pot face grupaje la transport? de exemplu un catarg care nu este greu dar este lung , poate fii agatat pe tavanul remorcii???
 
Adica eu iau epoxy cu aproape 100 lei kg de la Polydis şi la dumneata e 16 lei? E rezistentă la UV, are transparenţă ? Ce consistenţă are după amestecare?
 
hmmm. si eu am lucrat ceva timp si cu rasina de la polidis si de la policolor si mau lasat rece. calitatea spune pretu. da este rezistenta la UV, la uscare {intarire} e galben verzui si ca consistenta dupa amestecare umpic mai vascoasa decat fara intaritor.
daca doriti puteti veni si faceti o proba si vedeti si ce lucrez eu cu ea.
 
.
in ce priveste pretul domnul Levy si celorlalti colegi de pe forum am sa va explic. eu aduc cate 200 sau 400kg iar transportul nu ma costa nimic.

In legatura cu cantitatea ai dreptate cu cat e mai mult cu atat e mai ieftin,dar totusi 3,7 euro/kg mi se pare un pic prea putin.Daca ne-ai putea da numelefirmei de unde cumperi sa vedem si noi daca e adevarat ti-am fi recunoscatori.
 
Ca sa-ti ridic mingi la fileu: eu zic ca e buna pentru tot ceea ce inseamna lipitura in constructiile de barci/caiace din lemn, fillet-uri, etc. Pentru acoperiri (estetic) nu stiu ce sa zic. Ar merge doar pentru suprafata, fara tesatura, ca strat unic de protectie si unde tenta verzuie nu altereaza estetica.
Un lucru e sigur: pentru tesatura coada de randunica, sau orice altceva e chin mare sa treci prin fibra o astfel de rasina. Am folosit cu Vali rasina de la Europlastic pe tesatura de 160 g/mp si ne-au taiat transpiratiile. Din pacate eu am o constructie din lemn la care trebuie sa aplic tesatura. Poate cand vin pe la Bucuresti as lua o cantitate mica (1 -2 kg, sau mai mult) pentru a-mi face un catarg. Si pentru ca suntem in trend: ai utilizat-o cu fibra de carbon?
 
1. Nimic nu e mai incredere decat o fisa tehnica (datasheet) a rasinii. Daca e secreta sursa, se poate sterge sau blura denumirea, fiindca de interes sunt exclusiv caracteristicile rasinii.
2. Care e proportia de amestec rasina/intaritor?
3. Care e timpul de oala si timpul de polimerizare initiala?
4. La fel, o fisa tehnica a fibrei de sticla face mai mult decat discutiile din topic. E mat, WR, cloth sau directionala? Care e tipul ancolantului?
 
dar dumneavoastra ce credeti ca am eu fabrica acasa?
hmmm.dupa cum bine am vazut dvs ati deschis un topic ca ati putea sa aduceti tot din germania rasina si cautati sa va cuplati cativa la un butoi si acum ce sa fac sa va dau pontul meu nu? hmmm.
daca doriti sa cumparati puteti lua un kg sa incercati.. puteti incerca.
cu respect.
 
Eu oricum nu vreau sa iau singur 200 sau 400kg de rasina si nici nu am posibilitatea sa o aduc gratis in tara.Ce vroiam sa subliniez e ca de cand fac "peregrinari" pe internet si fac cam de 13 ani inca nu am gasit o sursa care sa dea sub 5-6 euro kg si asta la cantitati de 1000kg.Eram mai mult curios pentru ca stiu ca la nemti calitatea are pretul ei.
Dar daca vrei sa tii secret ma rog e dreptul tau dar atunci nu mai agita lumea deageaba ca nu sant toti nestiutori pe forumul asta ca sa nu folosesc alt cuvant mai nelalocul lui.
 
dar dumneavoastra ce credeti ca am eu fabrica acasa?
hmmm.dupa cum bine am vazut dvs ati deschis un topic ca ati putea sa aduceti tot din germania rasina si cautati sa va cuplati cativa la un butoi si acum ce sa fac sa va dau pontul meu nu? hmmm.
daca doriti sa cumparati puteti lua un kg sa incercati.. puteti incerca.
cu respect.

Ar fi pacat ca un topic ce ar putea avea consecinte favorabile in viitor, sa se gate brusc ...
Inteleg ca ai lucrat cu rasina, de la Polydis, de exemplu. Aminteste-ti ca, atunci cand ai cumparat-o, ti s-a spus si cum s-o folosesti: in ce raport sa-ti faci amestecul, cat timp il poti utiliza dupa ce l-ai facut, dupa cat timp poti sa te atingi cu grija de lucrare, dupa cat timp poti s-o "bruschezi" (aici l-am plagiat din greu pe Vali :) ). Iar daca toate astea nu ti s-au spus, atunci le puteai afla din fisa tehnica a produsului, pe care o poate descarca oricine. La ce faci, sigur nu ai lucrat la intamplare, ci ai respectat oarece instructiuni. Caci altfel, ai fi avut probleme.
Asa ca, intrebarile referitoare la produsele tau sunt absolut justificate si au nevoie de raspunsuri precise.
Nu vrei sa dai fisele tehnice? Pot intelege asta si no problem, din partea mea. Insa intrebat, ai putea raspunde ceva de forma: "Conform cu indicatiile producatorului, amestecul se face in proportie [volumica (sau masica), musai a se preciza] de <atat> ". Sau: "Conform cu indicatiile producatorului, amestecul facut, trebuie consumat in <atatea> minute". Sau: Conform cu indicatiile producatorului, amestecul lucreaza bine in gama de temperatura <de la ... pana la>". Sunt convins ca vei fi crezut pe cuvant de catre cei interesati sa-ti testeze (repet: TESTEZE) produsele, si ca, parerile pro sau contra lor, toate bine justificate, vor aparea urgent. Impreuna cu dorinta celor multumiti de a se folosi de ele.
Recunosc ca m-am bucurat de aparitia postarii tale, ieri, pentru ca as avea de facut o droaie de imbinari in lemn, a caror rol nu ar fi in primul rand estetic si as inlocui cu draga inima aracetul cu rasina epoxidica. Insa n-am sa ma duc sa fac rost de ea, pana in nordul Germaniei!
Mai gandeste-te ... Raspunsurile date cu tact nu dor ...
Te-ai gandit cum mi-ai trimite mie, de exemplu, sa zicem un kilogram (litru?) de rasina + intaritorul aferent + instructiuni de folosire + oarece tesatura? A propos, nu mai tin minte: cat e de lata tesatura aia?
Ziceai ca ne arati niste lucrari facute de tine. Si mai mari si mai mici. Pune, prietene, fotografiile aici, ca le asteptam cu interes. Intotdeauna suntem bucurosi sa dam peste oameni care stiu cum se face o treaba ca lumea. Oricare ar fi treaba aia :p
 
astea sunt cateva din lucrarile cu care ma ocup.
 

Atașamente

  • 100_2118.jpg
    100_2118.jpg
    41.5 KB · Vizualizări: 151
  • 100_5840.jpg
    100_5840.jpg
    84.8 KB · Vizualizări: 136
  • Georgiane.A-0025.jpg
    Georgiane.A-0025.jpg
    42.8 KB · Vizualizări: 118
  • Georgiane.A-0021.jpg
    Georgiane.A-0021.jpg
    122.4 KB · Vizualizări: 147
  • DSC00963.jpg
    DSC00963.jpg
    66.3 KB · Vizualizări: 156
  • 100_5868.jpg
    100_5868.jpg
    78.2 KB · Vizualizări: 141
  • 100_5881.jpg
    100_5881.jpg
    40.4 KB · Vizualizări: 162
  • 100_2251.jpg
    100_2251.jpg
    80.6 KB · Vizualizări: 145
si alte cateva.
 

Atașamente

  • DSC00960.jpg
    DSC00960.jpg
    54.6 KB · Vizualizări: 114
  • la tazara 352.jpg
    la tazara 352.jpg
    167 KB · Vizualizări: 113
  • paul fdp 1110.jpg
    paul fdp 1110.jpg
    101.5 KB · Vizualizări: 121
  • Bebytza-0005.jpg
    Bebytza-0005.jpg
    45.5 KB · Vizualizări: 124
E clar. Meserie in toata legea. Multumim pentru fotografii. Vad ca lazile ce bere sunt un accesoriu indispensabil pentru ducerea la capat a unei lucrari, indiferent de domeniul de activitate :banana:. Tre' sa-ncerc si eu rasina aia, pe post de adeziv pentru lemn. Cat de lata ziceai ca-i tesatura de fibra de sticla? Asteapta-te la un telefon. Si mai vino pe aici :) Vrea dreaq sa-ti sufle pontu !
 
Ultima editare:
:D lazile nu sunt de bere sunt de paine:pkh::happy-banana:.:Dare 1,5m latime fibra.
si ce tine de pont nu cred ca ar spune cnv. mas bucura doar un kg sa luati si daca sunteti multumit sa impartasiti si celorlalti colegi de forum pentru a inlatura orice dubiu.
multumesc pentru apreciere in ceea ce priveste meseria.multumesc. astea sunt o mica parte din ceea ce am facut sau fac.
o zi buna si mult respect tuturor.
 
Da' tot nu am aflat datele tehnice minime, de ex care e raportul rasina/ intaritor, timp de oala cum spunea cineva, temperaturi minime si maxime, ce certitudine ai ca e rezistenta UV rasina cand nu poti da o fisa tehnica (poate fi in germana sau engleza ca probabil nu o ai in romana)

si ar mai fi ceva m-am uitat si pe poze; acolo unde reparati prin chituire, folositi probabil rasina poliesterica? Tesatura de fibra nu am vazut ci impaslitura.
Sa inteleg ca vindeti impaslitura de 1,5 m latime sau este disponibila si tesatura

Ca intr-adevar sa nu-ti imaginezi ca nu puteam aduce daca voiam(ma refer la coalitia aia diabolica de cativa la un butoi), uite un link http://www.industrystock.de/html/Epoxidharze/product-result-de-53731-0.html cu producatori si dealeri din Germania, Cehia, Polonia; Pag 3 e cu chinezi si nu se pune :) Poate e si furnizorul tau pe acolo ? . Am lucrat de ex cu rasini de la ABP (apropos ei au rep in Ro Polisol din Cluj) si traind 4 ani in Germania, eu cel putin, stiu cam ce si de unde sa iau la pret de industrie. Nu informatia lipseste. Problema e ca nu ne trebuie cantitati mari la 5 -6 caiace care se construiesc in tara intr-un an :) Industria nu vinde cant sub 200l (ex Bosig) sau sub 1tona(ex ABP). Fara o fisa tehnica minimala este greu sa risti sa iei 5-10 kile pt un caiac ca sa afli dupa un an ca nu rezista la UV, sau la apa de mare sau ca e o rasina atat de rigida incat barca ti-e plina de fisurele pe unde apa patrunde la lemn il umfla , etc
Cum nu ne asteptam ca un producator fara rep in Ro sa aibe fise in limba romana, cel mai simplu este sa vedem una in germana sau engleza poate chiar franceza daca poti obtine. cum spunea Vali, faci si tu un blur pe partile ce tin de nume adresa etc, si gata . Doar vrei sa-ti maresti vanzarile.
 
Ultima editare:

Back
Sus