Locuri pentru achizitii accesorii

Am cumparat de pe okazii o statie de mana Atlantis Uniden 250 la pretul de 99 lei ! Vezi foto. Omul spune ca are mai multe. Daca e cineva interesat : 0768702636 Teodorescu Ionel
 

Atașamente

  • UNIDEN_ATLANTIS_250G_HH_VHF_UNIATLANTIS250G_150.00.jpg
    UNIDEN_ATLANTIS_250G_HH_VHF_UNIATLANTIS250G_150.00.jpg
    3.7 KB · Vizualizări: 50
lumea e cam dezamagita ca-i doar splashproof, nu rezista la scufundare in apa, oricat de scurta... in review-uri, ma refer...
 
am vorbit cu o doamna, spuneaca mai are vreo 3 , dar sunt cam galbene... de vechime. voi ce parere aveti?
 
Daca a recunoscut la telefon ca e cam ingalbenita de vechime cred ca nu e prea indicat sa cumperi fara sa vezi cu ochii tai. Cine stie de cite ori a fost incercata daca e "splash proof"? :)
 
Am cumparat de pe okazii o statie de mana Atlantis Uniden 250 la pretul de 99 lei ! Vezi foto. Omul spune ca are mai multe. Daca e cineva interesat : 0768702636 Teodorescu Ionel

statia pe care ai cumparat-o cum arata si cum merge ?
mai este splashproof ?

de unde e vanzatorul, ca eu n-am gasit pe okazii ?
 
MARINE VHF HANDHELD RADIO ICOM-M31 | eBay

eu am gasit un icom anul trecut cu 200 ron.
se poate face o adaptare si sa o incarcati de la o baterie de 12 volti, din aceea portabila.

chit ca este data ca waterproof, tot am cumparat o husa de plastic pentru statii radio. permite sa operati statia fara sa deschideti husa.

toate electronicele pe care le iau pe barca au huse de tip aquapack ( telefonul in special) , asta dupa ce anul trecut am distrus un gps garmin, considerat ipx7 ca standard waterproof, dupa o "mica" rasturnare in mare....
 

Sunt putin confuz:
All Weather Channels, and Weather Alert : GPS & Navigation

Eu am cautat ceva de la ICOM si am gasit asta: Icom IC-M91D Buoyant VHF/DSC Radio with GPS

Diferentele de pret sunt notabile , foloseste cineva statiile astea in Grecia Croatia sau Italia si poate da cateva detalii din experienta proprie...?

Consider utila o achizitia unei statii portabile personale (ca sa am lucrul meu...) avand in vedere ca majoritatea barcilor inchiriate au statia linga masa de navigatie si cum sunt din fire "mai domol" plec mai greu de la timona...
 
Statia pe care am cumparat-o eu arata ca noua,este marina, alerte,volumul difuzorului e neasteptat de mare.Functioneaza si cu acumulatori R6 [ important ptr. mine] ,volumul si squelch-ul sant pe butoane coaxiale. Am primit de la vanzator suport de perete /masa si incarcator la priza pentru acumulatori. Daca nu eram multumit nu postam informatia aici.
Pe okazii trebuie cautat-"uniden atlantis"
In ce priveste waterproff,..stiu sigur ca rezista la ploaie si nu intentionez sa fac scufundari cu statia fiindca oricum sub apa nu se aude nimic :D
Anul trecut gasisem sa cumpar acelas produs din magazin cu 5,5 mil. Acum am platit 99lei si cred ca e o afacere",dar exista si un risc la fel ca in cazul oricarei cumparaturi de pe "net. In cazul meu a fost bine, vanzatorul e comunicativ si bine intentionat. Nu mai am cutia coletului ca sa vad din ce localitate e. dar se poate afla la telefon.
Exista clip de prezentare pe youtube cu tipul asta de statie , cautare = "uniden atlantis 2 way"
 
Ultima editare:
Pe okazii trebuie cautat-"uniden atlantis"

pe okazii nu mai e...
Sun acum la cetatean, dar am o inrebare catre cei mai destepti:

canalele de urgenta din CB nu se potrivesc si la fcrecventele marine, macar la paza de coasta ?
ca de fapt eu vreau statie numai ca sa tip in ea daca ma duce vantul la turci, italieni sau alte neamuri.
eventual daca nu ma pot feri din calea vreunui monstru de mare tonaj.
 
Geo, fara a incerca sa-mi revendic pozitia intre "cei mai destepti:)" pot sa-ti spun ca pe masina am o statie Maxon CM 10 si am stat ceva timp pe langa Dunare butonand dar nu am prins nici un fel de discutie intre plutitoare.
Banda CB e in zona 26-27 Mhz ,iar fregventele marine cred ca 150-160 Mhz [aprox],oricum, sant diferite.
 
husa de statie am luat o dintr un magazin prin franta...a fost 15 euro....dar nu as baga in ea o statie mai scumpa sau care sa nu fie waterproof....
pentru gps, telefon, ipad si harta am aquapack. daca nu le gauresc in acestea am incredere sa sar in apa cu telefonul la gat
Waterpoof Cases | sailboats.co.uk
orice alt no name....ar fi bine sa testezi inainte.... am luat hardcase slim pelikan pentru ipad si nu este waterproof....asa ca se poate si la firme consacrate....
atentie!

pe statia icom nu se prinde nimic in bucuresti...am auzit ceva pe canalul 16.... dar asta pe malul marii.
 
aia am incercat si eu plimbandu-ma de cateva ori braila-galati :) dar speram si eu sa fie universale canalele de urgenta... :(
ca de fapt atata vreau.

BTW, n-a raspuns nimeni la telefonul acela, dar nici nu am insistat - speram sa ma incurajeze cineva cu CB-ul.
Pe masina am un Alan 42 pe care il luasem portabil tocmai pt munte si cort, dar intre timp a aparut si ideea cu barca.
 
Ultima editare:
pentru gps, telefon, ipad si harta am aquapack. daca nu le gauresc in acestea am incredere sa sar in apa cu telefonul la gat
Waterpoof Cases | sailboats.co.uk
orice alt no name....ar fi bine sa testezi inainte.... am luat hardcase slim pelikan pentru ipad si nu este waterproof....asa ca se poate si la firme consacrate....
atentie!

scumpe rau... raman la poze cu telefonul in husa lui no-name pe care o am de 2 ani si n-am avut probleme - dar nici nu le-am provocat.
L-am scufundat 5 minute in apa, a rezistat, gata.
Sistemul este enervant de simplu si de urat: un plic cu fermoar dublu, al carui capat cu fermoarul se ruleaza strans-strans si prinde rulat cu niste capse - cred ca este infailibil daca nu il intepi. Numai ca e mititel, abia imi intra telefonul de 3.7"
 
scumpe rau... raman la poze cu telefonul in husa lui no-name pe care o am de 2 ani si n-am avut probleme - dar nici nu le-am provocat.
L-am scufundat 5 minute in apa, a rezistat, gata.
Sistemul este enervant de simplu si de urat: un plic cu fermoar dublu, al carui capat cu fermoarul se ruleaza strans-strans si prinde rulat cu niste capse - cred ca este infailibil daca nu il intepi. Numai ca e mititel, abia imi intra telefonul de 3.7"

eu am telefonul sau gps-ul intr-o husa impermeabila si nu au fost probleme (50 lei): :: HIBISCUS SPORT, Accesorii : saci impermeabili, husa impermeabila camera foto, husa telefon rezistenta la apa, genti impremeabile, rucsaci::
 
canalele de urgenta din CB nu se potrivesc si la fcrecventele marine, macar la paza de coasta ?
ca de fapt eu vreau statie numai ca sa tip in ea daca ma duce vantul la turci, italieni sau alte neamuri.
eventual daca nu ma pot feri din calea vreunui monstru de mare tonaj.
Aș vrea să te fac atent că pentru a folosi o astfel de stație trebuie să ai în mod legal un certificat de operator radio în mediul marin (GMDSS-LRC SRC GOC etc) care se obține în urma unui curs + examen.

Dpdv tehnic sunt alte frecvențe, iar canalele sunt unele dedicate (ex: 16, 70, etc) altele libere (ship-to-ship), comunicația pe canale se face simplex sau duplex în funcție de canal. De asemenea frecvențele alocate canalelor VHF marine sunt diferinte în SUA, Canada și restul lumii (Internațional) - dar acum majoritatea stațiilor au posibilitatea selectării modului de lucru și suportă toate zonele.

Toate stațiile au putere de transmisie selectabilă 1W / 5W - pentru apreveni poluarea radio.

foloseste cineva statiile astea in Grecia Croatia sau Italia si poate da cateva detalii din experienta proprie...?
Da, în permanență - și când sunt pe barcă, și în dinghy, și când plec la țărm. Din cockpit nu aud mare lucru din stația bărcii, trebuie ținut volumul la maxim, iar dacă cineva e jos și se odihnește sau gătește devine neplăcut la un moment dat.

Personal o folosesc pentru:
  • apelat bărcile din jur (rar)
  • chemat marina pentru indicații de acostare (rar)
  • comunicat cu băieții din flotilă dacă e cazul (rar)
  • pentru comunicația dinghy-barca mamă (când se placă la țărm, plajă) - asta foarte des
  • monitorizat ch 16, canalele meteo - foarte des

Alte funcții de interes la o stație VHF maritimă:
  • scanare, dual-watch: pentru a urmări mai multe canale de interes (ex canalul marinei apropiate, canalul de comunicație cu flotila / prietenii, canalul pe care se anunță prognoza meteo)
  • splashproof: rezistă la stropire, pentru cei care au luat spray peste față în cockpit cred că e evident la ce bună chestia asta :)
  • submersible: rezistă sub apă, cei care s-au răsturnat cu dinghy vreodată sau care au scăpat ceva în apă din dinghy ... știu la ce e bună
  • floating: plutește - în combinație cu punctul de mai sus poți recupera stația dacă a căzut în apă, fie din dinghy fie accidental din cockpit
  • GPS: are receptor GPS, personal nu-i văd importanța pentru agrement, eventual ai încă un receptori în plus la bord pentru verificare, dacă ajungi în apă și habar nu ai unde ești poți comunica
  • DSC: bune pentru cei care merg în flotilă sau se mișcă în aceeași zonă și vor să apeleze direct pe alții
  • chestii de alimentare, baterie, lumină ... după gust
 
Aș vrea să te fac atent că pentru a folosi o astfel de stație trebuie să ai în mod legal un certificat de operator radio în mediul marin (GMDSS-LRC SRC GOC etc) care se obține în urma unui curs + examen.

Statia in sine are nevoie de vreo omologare, permis, inregistrare, ceva? Daca da, de unde si cum se obtine?
 

Back
Sus