Page 101 of 174 FirstFirst ... 5191979899100101102103104105111151 ... LastLast
Results 1.001 to 1.010 of 1731

Topic: Barcuta mea gonflabila de la Decathlon

Senior Member eos's Avatar
    Locația
    Jurilovca/București
    Posturi
    143

[QUOTE=Pupezica;48685]
    In zbor... dar nu ma pre prind ce pasarica este... Eos, please HELP !!!

Cum au spus si ante (aviarii) mei vorbitori este vorba de o gasca. Este cea mai cunoscuta specie de gasca salbatica, gasca de vara, singura pe care o gasim vara in Delta Dunarii. Toate celelalte specii de gaste sunt oaspeti de iarna.

Locația
    Jurilovca/București
    Posturi
    143

[QUOTE=Pupezica;48685]
    Eos, please Help... cred ca sunt doua chire...

Inca ceva Eos... Chira si Chirighita este acelai lucru ???

Nu sunt chire! Sunt doi starci de noapte.
    Chirele si chirighitele sunt specii diferite, dar fac parte din aceeasi familie (Sternidae). In Delta traiesc 4 specii de chire (chira de mare, chira de balta, chira nordica si chira mica) si 3 de chirighite (chirighita cu obraji albi, chirighita neagra si chirighita cu aripi albe).

Locația
    Jurilovca/București
    Posturi
    143

[QUOTE=Pupezica;48685]
    Eos... Help again... Ce "ratusca" este asta ???

Persoanele din poza aceasta nu sunt cele (cea!!!) din poza trecuta ??? Sa fie de vina numai unghiul din care am facut fotografia sau acestea sunt ratuste clasice si cea singurica este altceva ??? Tot Eos... ne scoate din incurcatura !!!

Nu bag mana in foc, dar cred ca este o pereche de Rate pestrite (in prima poza este doar masculul).

Locația
    Jurilovca/București
    Posturi
    143

[QUOTE=Pupezica;48685]
    Ceva frumos in zbor... Eos... Help !!!

Cuiburi de chira

Chira de starja...

Mica dar hotarata...

Vrea sa ne sperie...

Un orasel al chirelor...

Harmalaie mare in oraselul chirelor

Chira planand deasupra cuibului

Chira in zbor...

In prima poza este o chira de balta. In urmatoarele insa, nu mai apar chire, ci pescarusi rizatori (larus ridibundus). Chirele au o dunga neagra pe cap, ca o creasta, in timp ce pescarusii rizatori au capul in totalitate negru. Chirele sunt mai mici, mai zvelte, au ciocurile mai subtiri si de culoare rosie si au coada bifurcata, precum randunelele.

Locația
    Jurilovca/București
    Posturi
    143

[QUOTE=Pupezica;48685]
    O pasarica colorata... Eos, te prinzi ce este ??? Dumbraveanca, cumva ???

Gratie in zbor... Eos, de care lebada este asta ???

Am inteles ca sunt mai multe specii de lebede... lebede de iarna, lebede cantatoare ???

In prima poza cred ca este, cum spui si tu, o dumbraveanca. In ce priveste lebedele, in Delta Dunarii traiesc doar doua specii: lebada de vara (sau cucuiata) si lebada de iarna. Cea de a doua este o specie nordica, ce doar ierneaza la noi. Este mai mica decat lebada de vara, tine gatul drept si are ciocul galben. Sunt usor de deosebit.

6.  

Locația
    Jurilovca/București
    Posturi
    143

[QUOTE=Pupezica;48685]
    "Lansarea" unei lebede... alearga pe apa. Eos, de ce are culoarea asta ???

Fata de asta, care este complet alba ???

O alta "perla" a acestei Hyperture de Sarbatoare... Starcul Lopatar

Asa cred ca se numeste !!! Daca nu, Eos, te rog corecteaza-ma... Este prima data, in doi ani si jumatate de cand bat Delta, cand vad un Starc Lopatar

In prima poza este un pui, in a doua un adult, de aceea au penajul diferit. La lebedele de vara puii capata penajul complet alb al adultilor in al treilea an de viata.

Pai, daca ma rogi, n-am incotro si te corectez : in ultima poza este un Lopatar (nu Starc lopatar). Lopatarul nu face parte din familia starcilor (Ardeidae), ci, impreuna cu tiganusul (pe care l-ai fotografiat data trecuta), formeaza familia Threskiornithidae.

Senior Member Pupezica's Avatar
    Locația
    peste tot
    Posturi
    1.207

Default Multumesc aviarilor ! Multumiri speciale... lui Eos. Pentru plant(a)e, multumesc Ciby

Eos, sincer... MULTUMESC. Dar mai am multe intrebari... Prima intrebare, la venirea dintr-o tura superba, in Delta de Sud, este... ouale acelea verzi sunt de pescarus razator sau de chira (chirighita) ???

Am la activ... oua de lebada, oua de rata, puisori de "ceva", bufnita si sarpe... dar... "documentam"...

Azi am fost aici... sau pe aici :

Tura in Delta 10.05.2013 – Pupezica saruta Marea din Delta de Sud

P. S.

Am la activ... oua de lebada, oua de rata, puisori de "ceva", bufnita si sarpe... dar... "documentam"...
    Mai oameni buni... cand spun ca... "am la activ..."... inseamna POZE cu... , nu altceva !!!
    Last edited by Pupezica; 11 May 2013 at 10:11 AM.
    Apa sub chila si vant din pupa !!!
    http://www.ghiduldelteidunarii.ro

Locația
    peste tot
    Posturi
    1.207

Default Delta de Vest cu Sonti nesfarsite si Lacul Nebunu

Este destul de complicat sa ma impart intre ture si postari, atat aici cat si pe site-ul meu www.ghiduldelteidunarii.ro... Dar ma descurc !!!

Pe 09.05.2013 am facut o tura superba in Delta de Vest (alias ... Delta lui Ciby... )... Practic am facut un tur complet al Canalelor si Garlelor Sontea - Noua, Lata, Veche... aici Ciby este tatic !!! A urmat un inconjur si o vizitare a zonei Lacului Nebunu... una dintre cele mai frumoase si mai salbatice zone ale Deltei...

Lacul Nebunu are spre nord - vest un canal de iesire, pe care eu, in spiritul "exploratorilor"... l-am denumit "Canalul Tesit de pe Lacul Nebunu". Am incercat o parcurgere integrala a acestuia, dar fara succes... mi-au lipsit cativa metri... unde ori nu m-am orientat, ori este cu adevarat imposibil de trecut. Spun asta, pentru ca l-am abordat si dinspre sud - est si dinspre nord - vest, si n-am reusit sa "impreunez" abordarile... pret de cativa metri... Daca faceti zoom suficient pe harta, o sa vedeti...

Tura in Delta 09.05.2013 – Delta de Vest cu Sonti nesfarsite si Lacul Nebunu
    Last edited by Pupezica; 11 May 2013 at 10:06 AM.

Locația
    peste tot
    Posturi
    1.207

Default O tura de suflet pe Draghilea catre Turlele Chiliei si Lacul Dracului

Pe 11.05.2013 am reusit inca o tura superba... Am intrat pe infioratoarea Draghilea, venind dinspre sud, dinspre Partizani, prin Lacul Tataru. Obstacole infioratoare, imposibil de trecut fara drujba... Apoi o zbenguiala prin japste, Lacul Alb - o frumusete... apoi Sontea cu apa buna, spre vest, Canalul Mila 35, Bratul Chilia, de unde ne-am dus sa vedem Turlele Chiliei !!!

Intoarcerea a fost prin alt loc de suflet - Lacul Dracului, apoi Babina, Garla Sontea cea frumos unduitoare, iesire la Mila 23 prin Eracle. Drumul spre casa - Mahmudia Noastra a fost "clean", pe Canalul Lung, apoi prin Lacurile Isac si Uzlina.

A fost o tura de suflet, grea, frumoasa si plina de aventuri.

Date despre traseu gasiti aici:

Tura in Delta 11.05.2013 – O tura de suflet pe Draghilea catre Turlele Chiliei si Lacul Dracului

P. S. Acum, revenit in Bucuresti, sper sa am timp sa descriu si turele, in modul amanuntit cu care v-am obisnuit...

This track cannot be viewed since it is a private track
    nu se vede!

Alte topicuri asemănătoare

1. barcuta de pescuit din aluminiu
    de tehnicianu īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 35
    Ultimul post: 15 Jul 2014, 11:41 AM
  2. Barcuta mea
    de bogdan1323 īn topicul Barca mea
    Răspunsuri: 10