Barcuta mea gonflabila de la Decathlon

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Harta%2Bde%2Bansamblu%2B-%2BZona%2BMaliuc%2BL.%2BFortuna%2BL.%2BRotund%2Brev.%2B2.jpg


:):):) Uite ca am reusit, Crocodilule !!!! :):):)

Da, Ok, bite. Asa vede omul din prima (chiar daca scrisul e marunt) fara alte clickuri. Multumesc pentru ca ai luat in considerare doleanta mea! Cred ca micile eforturi de a face postările cat mai lizibile si accesibile inseamnă respect pentru comunitate.
 
daca adaugi si valorile batimetrice, e ca si cum am fi la fata locului, ma dau cu barca pe Google..:)
Aceasta poza este un colaj din doua bucati. Sa lamurim un pic cu valorile batimetrice.
In partea stanga se vede culoarea diferita a apei si faptul ca virgula cotele sunt mai scazute. Chiar daca acea poza este mai veche, este mai apropiata de realitatea zonei in ce priveste accesul pe apa.
In partea dreapta se vede ca apa este foarte crescuta, cotele imense, am mai postat inainte in legatura cu data pozei, 30/04/2006. Anul 2006 a fost un an bogat in precipitatii iar cotele Dunarii au fost mari, ceea ce inseamna ca se vad si trasee accesibile numai in perioade cu cote mari. Pe de alta parte, in aprilie - mai, vegetatia nu este dezvoltata. Este posibil ca la fata locului realitatea sa difere de ce se vede in poza.
 
Ultima editare:
S-o luam pe rand, de la coada la cap. Canalul Cranjala... pe Google Earth apare ca si cum nu se poate trece. Atasez o poza. Care este de fapt Canalul Cranjala ? Cel care vine DIRECT din Lacul Fortuna sau cel care "vine" din Centura din partea sudica a Lacului Fortuna ??? Pe harta apare ca cel direct este intrerupt, am marcat pe poza. Tu scrii ca este intrerupt, dar n-am inteles unde. Tu spui ca se ocoleste... "prin canalul de centura"... Care este acesta ?

A doua intrebare, ref. la ce am bolduit eu... Tot din "poza", nu-mi dau seama care este "Inainte de prima curba este un canal in stanga si unul mai micut in dreapta. Cel din stanga iese in Centura si este calea catre lacul Rotund si catre Maliuc"... Am scris pe harta nedumeririle mele...

Prima intrebare:

cranjala2.jpg


Cu rosu este traseul istoric al canalului Cranjala. Este un marcator cu digul ce blocheaza canalul. Ajungand in intersectie dinspre Maliuc, vei vedea digul in fata, apa curge in dreapta si da in Centura, sau Ocolitor, cum vreti, acolo la stanga obligatoriu. Inainte, apoi intri pe primul canal in stanga si ai iesit iarasi in Cranjala. Linia galbena. E simplu. Primul canal in stanga este de fapt canalul Fortuna si pe acolo ai venit din lacul Fortuna si ai mers in Rotund. Daca la intersectia cu Centura in loc sa mergi inainte, faceai dreapta, ieseai la Maliuc.

Cea de a doua intrebare:

intersectiasonteicucent.jpg


Sper sa-ti dai seama de confuzia pe care ai avut-o. Cu rosu este marcat canalul de centura iar pe malul celalalt de vede canalutul de care vorbeam. De regula nu este accesibil, apa foarte mica si vegetatie abundenta, pe alocuri blocat cu stuf.
Daca mergi pe traseul marcat cu rosu iesi la intersectia cu canalul Fortuna si mai departe la Maliuc.
 
( Eu nici acum nu stiu daca esti un Pupezica sau o Pupezica :) )

Hai sa facem un poll. :banana:
In functie de rezultatele adunate, Pupezica va opta pentru sexul ce-l va avea. La nevoie exista doctori, alde Ciomu, etc. :noroc:

Eu sunt de parere ca este un el. :agree:
 
Hai sa facem un poll. :banana:
In functie de rezultatele adunate, Pupezica va opta pentru sexul ce-l va avea. La nevoie exista doctori, alde Ciomu, etc. :noroc:

Eu sunt de parere ca este un el. :agree:


N-are nici o importanta.
Totusi pentru munca depusa la harti, trebuie stiut cum ii facem cinste: o sticluta de whisky sau una de oja :) .
Eu oricum n-am dileme, stie toata lumea pactul meu cu vinul rosu.
Care merge si la... si la...


P.S.
La prima intalnire pe apa, sosesc cu un Malaga, pentru Ciby. Tot pentru munca de informare :)
 
Dilema zilei...

Florio am avut aceiasi dilema, ... am inceput felicitind un EL si am terminat prin a-mi cere scuze EI.

Sa auzim numai de bine.

@ Florio & Ciby si celorlalti colegi... Daca este vb de cinste... apreciez si whisky-ul si oja :cool::cool::cool: ... Apropos de oja, sa fie rosie, ca in primele poze postate cu salamandra !!! :):):) Si la whisky am preferinte: fie "banalul" Johnny Walker, fie "afumatul" Laphroaig...

Cat despre "fondul problemei" :confused:, va voi povesti totul, pe cravata mea de pionier !!! Si sa vedeti voi... ras !!! :):):)
 
@ Ciby... Multumesc

Multumesc de explicatii. :) Ma voi stradui stradui sa-mi imbunatatesc metodele de "harta"... Voi incerca sa 'redactez una pentru "patrulaterul" pe care-l cunosc cel mai bine... Dar asta ia timp: spuneti ce doriti, oameni buni, sa va cracanati de ras :p:p:p sau sa vedeti o harta cu "patrulaterul Uzlina - Sf. Gheorghe - Sulina - Crisan ??? b-)b-)b-) Eu zic ca mai intai "munca" si apoi distractia...b-) Si promit ca nu veti fi dezamagiti !!!

Inca ceva... voi uploada niste segmente de harta din 1983 cu denumiri in rusa... rog "decenta" in popularizarea acestui lucru, intru-cat nu am citit inca cum este cu drepturile de autor!!! RUGAMINTEA ESTE ABSOLUT SERIOASA, lucru pentru care va multumesc ANTICIPAT !!! :eek::eek::eek:
 
EA este barca PUPEZICA. EL...? Este tata EI. Sau poate mama...

Thor,

Sper ca nu este un test de logica, deja ma doare capul (de la cit am "repetat" aseara impreuna cu Sfintii Constantin si Elena)
si nu sunt in stare sa pot da o solutie acestei probleme - astept "cinstea, adevarul, whisky, oja ... ce ne v-a povesti Pupezica.

Test de logica la clasa IX:
"Ion o iubea pe Maria,
Maria il iubea pe Gheorghe" - solutia logica este ca .............. Ion il iubea pe Gheorghe.
 
Diverse...

Nu ma prea pricep la harti. Cica au si... "geo-referential". Sunt si 1: 50.000, dar in rusa... Merita, se poate face ceva cu ele sau nu ???
 
:mad::mad::mad: Vad ca ... de ceva timp... nu mai interesez pe nimeni cu ... hartile mele !!! :mad::mad::mad:

Am devenit ca... Australia... Exista, si cui ii pasa ??? :cool:
 
De nervi, am descris... ce am stiut - Zona Lacul Iacub

Vedere de ansamblu asupra zonei Lacului Iacub

Harta+de+ansamblu+-+Lacul+Iacub.jpg


Detalii privind intrarea in Lacul Iacub dinspre Canalul Caraorman, in aprilie 2012 SINGURA INTRARE / IESIRE POSIBILA din Lacul Iacub

Harta+de+detaliu+-+Intrarea+pe+L.+Iacub+de+pe+Canalul+Caraorman.jpg


Cele 2 iesiri catre Crisan - canale din primul lac estic adiacent Lacului Iacub

Harta+de+detaliu+-+Iesirile+inchise+din+L.+Iacub+spre+Crisan.jpg


Partea estica a Lacului Iacub cu TOATE CANALELE de legatura, inclusiv Garla Vatafu - Imputita, blocate in aprilie 2012

Harta+de+detaliu+-+Iesirea+estica+din+L.+Iacub+rev.+1.jpg


:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
Lipsa oricaror comentarii --- ma enerveaza !!!
:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

P. S. Just kidding ! :):):) Sa fie de folos celor care navigheaza in zona ! :):):)
 
Nu ma prea pricep la harti. Cica au si... "geo-referential". Sunt si 1: 50.000, dar in rusa... Merita, se poate face ceva cu ele sau nu ???

Hartile au ceva vechime, daca ne luam dupa pozitia si forma a ceea ce este astazi peninsula Sacalin.
Cred ca va trebui sa avem in vedere ceva mai actual.
O sa incerc sa fac rost de o harta cat mai exacta, pe care sa o scanez sa o avem si in format electronic. De asta iarna am vorbit si la Directia Hidrografica Maritima, pentru a cumpara cateva din hartile litoralului Marii Negre, actualizate dupa ultimele avize de navigatie.
Despre Dunare, intreaga harta de navigatie ne-a fost pusa la dispozitie pe forum de Vincentiu.
A mai ramas ca pentru Delta Dunarii sa gasim o harta temeinica, pe care sa o imbogatim cu informatii culese dintre noi, despre locurile nedetaliate inca.
 
Vedere de ansamblu asupra zonei Lacului Iacub



Detalii privind intrarea in Lacul Iacub dinspre Canalul Caraorman, in aprilie 2012 SINGURA INTRARE / IESIRE POSIBILA din Lacul Iacub



Cele 2 iesiri catre Crisan - canale din primul lac estic adiacent Lacului Iacub



Partea estica a Lacului Iacub cu TOATE CANALELE de legatura, inclusiv Garla Vatafu - Imputita, blocate in aprilie 2012


:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
Lipsa oricaror comentarii --- ma enerveaza !!!
:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

P. S. Just kidding ! :):):) Sa fie de folos celor care navigheaza in zona ! :):):)

Ia-o usurel, n-au trecut decat cateva ore. Cand colegii de forum sunt ocupati si nu-ti gasesti locul, toarna-ti un pahar de Merlot si savureaza ideile iesirilor viitoare :) .
Daca se poate, mareste putin dimensiunile ultimelor harti. Cele de dinainte au fost ok, insa acestea sunt din nou ilizibile la aceasta rezolutie .
Multumesc.
 
Ia-o usurel, n-au trecut decat cateva ore. Cand colegii de forum sunt ocupati si nu-ti gasesti locul, toarna-ti un pahar de Merlot si savureaza ideile iesirilor viitoare :) .
Daca se poate, mareste putin dimensiunile ultimelor harti. Cele de dinainte au fost ok, insa acestea sunt din nou ilizibile la aceasta rezolutie .
Multumesc.

:) Just kidding :)... asa cum am spus. Cat despre harti... sa vad ce pot face. Oricum... Multumesc !!! :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Back
Sus