Page 2 of 174 FirstFirst 1234561252102 ... LastLast
Results 11 to 20 of 1731

Topic: Barcuta mea gonflabila de la Decathlon

Quote Originally Posted by ovidiu66 View Post
    Sa o stapaneasca sanatoasa!...Pupezica este doamna, nu domn.Sper ca nu am facut o gafa, dar la profil scrie ca este "blonda si pasionata de delta".
    Scuzele mele stimata Doamna.
    Oricum va felicit pentru achizitii si initiativa.

Sa auzim numai de bine!

Quote Originally Posted by Pupezica View Post
    Poetic si frumos in acelasi timp... Intrebarea mea era unde sa le descriu, la sectiunea asta ?!?
    Da, la sectiunea asta.Turele sunt facute cu gonflabila de la Decathlon, totul se leaga.
    Last edited by ovidiu66; 3 May 2012 at 11:59 PM.

Poetic si frumos in acelasi timp... Intrebarea mea era unde sa le descriu, la sectiunea asta ?!?
    Sunt cateva sectiuni in care ne delectam cu ispravile acvatice autohtone, cum ar fi aceasta Dunre _i Delta Dunrii
    Totodata ideea de a da informatii despre trasee, adancimi, obstacole, este foarte buna. Asa ne mai conturam profilul Deltei ce se schimba permanent si ne mai imbogatim diversitatea turelor
    Spor la condei, povestitorule (povestitoareo) !

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Crocodilul, 2 nomazi si alti scriitori prolifici scriu normal in topicul deschis de ei, asa ca da, "la sectiunea asta". Abia astept sa citesc

Se pot pune apoi link-uri in alte topicuri, daca e necesar, cum zice Florio....

Senior Member Pupezica's Avatar
    Locația
    peste tot
    Posturi
    1.207

Inca o data, nu ma prea pricep la blog - uri si la forum -uri = help de la administrator !!! Am vazut in acest site ceva frumos si util... frumos, nu ca o "comunitate" stupida gen social networks (pe care nu am accesat-o niciodata, fie ea facebook sau....) si util, deoarece am trecut prin multe pana sa o "ridic" asa de sus (din punctul meu de vedere !!! cu toata modestia !!! ) fara sa am acces la informatie

6.  

Locația
    peste tot
    Posturi
    1.207

Prima tura "adevarata" cu barcuta de cauciuc 22.05.2011: Uzlina - Canalul Uzlina - Lacul Uzlina traversat pe "drept inainte" - Canalul dintre Lacul Uzlina si Lacul Isac (unii ii spun Isac 1, altii Canalusul Bibanilor) - Lacul Isac - Perivorovca (poate nu se scrie asa !!!) - Canalul Perivorovca - Dunare - Uzlina
    Nu prea stiu cu ce sa incep.... este o tura de incepator, safe daca este vreme buna, cu lacuri si canale care te "experimenteaza" in cele ale navigatiei. Functie de cat esti dispus sa privesti la "frumos", dureaza intre 2 si 6 ore (cu ambarcatiunea sus mentionata).
    Am plecat din Uzlina, de la lipoveanul nostru "de import"... ESTE DIN TARGOVISTE, dar nebun dupa Delta. Si-a schimbat viata si sta acolo, cu sotia... o pereche misto, poate o sa vb o data despre asta. Se intra pe Canalul Uzlina, fff circulat, multi nesimtiti cu motoare puternice care fac valuri.
    Ce sa spun, am fost protejata cand ma vedeau cu coaja mea de nuca. Incetineam, incetineau si ei, ma bagam pe dreapta si cu ajutorul lui Dumnezeu treceam, nu m-am rasturnat si nici nu m-au scos pe mal :-)
    Sfat: cand va intalniti cu o barca din sens opus, reduceti viteza, trageti cat puteti in lateral, dar nu va apropiati prea mult de mal... valurile te pot scoate pe mal !!! si e naspa !!! Orientati barca la 30/60 grade (=oblic ascutit) pe valurile celuilalt si accelerati scurt la primul val, sa-l urcati, decelerati brusc si tot asa... o barca lasa 3 - 4 valuri triunghi (=de o parte si de alta) in spate. Atentie, exista valuri "regresive" care se sparg de mal si se intorc, functie de viteza "nesimtitului" / aceeasi procedura, valurile se vad !!!
    Canalul Uzlina este fff safe. Are o zona de sat, cu case, care de fapt sunt pensiuni, recomandat este sa mergi incet. Apoi este Pragul de Piatra, unde eu recomand iesirea din glisare si trecerea extrem de prudenta (am fost pe apa fff mica si am sondat cu ghiondirul... mi s-a facut parul maciuca ! sunt bolovani disparati, nu este un V cum s-ar crede). Dupa Prag se poate glisa, cu atentie la curbe. Eu incetinesc unde nu am vizibilitate. Stiu, barca opreste intr-un metru, nu ca masina... Daca tu vii cu cauciucul si altul cu 250 CP si cu multa palinca la bord... e nasol. inca o data, in curbe fara vizibilitate, ies din glisare. Canalul continua, in ciuda faptului ca este fff circulat, are pasari. Merita sa mergi incet sa le vezi si... poze ! La un moment dat, pe dreapta vezi un foisor... se termina canalul, asa ca prudenta ! de ce ? Se iese in Lacul Uzlina, printre doua fultane de stuf. Aici sunt 2 probleme: cu multi ani in urma a cazut un stalp de beton de pe o cabara, este langa ultimul fultan de pe canal, inainte de iesirea in lac, pe stanga. L-am atins cu pintenul de la barcuta mea de CAUCIUC !!!
    Sfat: tineti mijlocul distantei dintre cele doua fultane, si puteti intra in glisaj
    Problema numarul 2: lacul are 0.6 m pana la jumatate pe apa mica... o sa discutam si ce inseamna "APA MICA"

Locația
    peste tot
    Posturi
    1.207

Cool Un fel de ... harta a turei, cu "explicatii" pana in Lacul Uzlina

Aici sunt cateva comentarii "sticky"... Revin...
    Attached Files Attached Files
    Last edited by Pupezica; 17 Jul 2013 at 02:56 PM.

Locația
    peste tot
    Posturi
    1.207

Erata: Un fel de...
    Last edited by Pupezica; 4 May 2012 at 08:54 PM.

Locația
    peste tot
    Posturi
    1.207

Default Cateva poze din prima tura cu barcuta gonflabila 22.05.2011

Atasez cateva poze pentru culoare... Ele sunt din "ucenicitul" pe Dunare cu gonflabila... Urmatoarele vor fi din tura descrisa si le voi comenta... pentru "orientare"...
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate 11 - IMG_1298.jpg‎   22 - IMG_1325.jpg‎   33 - IMG_1328.jpg‎   44 - IMG_1336.jpg‎   55  -IMG_1346.jpg‎  

Locația
    peste tot
    Posturi
    1.207

Default Poze din prima tura pe Uzlina 22.05.2011 - pentru orientare

Le atasez si le comentez in urmatorul post... Stiti de ce am timp sa scriu ??? Pentru ca nu am avut timp / posibilitatea sa merg in Delta !!!!
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate 66 - IMG_1347.jpg‎   77 - IMG_1348.jpg‎   88 - IMG_1352.jpg‎   99 - IMG_1354.jpg‎   1010 - IMG_1357.jpg‎   1111 - IMG_1368.jpg‎   1212 - IMG_1378.jpg‎  

Alte topicuri asemănătoare

1. barcuta de pescuit din aluminiu
    de tehnicianu īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 35
    Ultimul post: 15 Jul 2014, 11:41 AM
  2. Barcuta mea
    de bogdan1323 īn topicul Barca mea
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 4 Feb 2014, 02:06 AM
  3. O barcuta pt pescuit 4/1,6 m
    de ulise70 īn topicul Barca mea
    Răspunsuri: 0