Barcuta mea gonflabila de la Decathlon

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Poze Tura 21.07.2012 "Delta de Sud" II

Canalul Zaton... Cand larg...

IMG_3987.JPG


... Cand ingust...

IMG_3988.JPG


Si mai ingust... atingeam stuful cu bordajul...

IMG_3989.JPG


Alta "stransura"... nu glisam...

IMG_3992.JPG


Iar se mai deschide... dar apa buna, asa cu am mai spus...

IMG_3995.JPG


Un nufar galben... ratacit...

IMG_3998.JPG


"Curbe" pe canalul Zaton - Buhaz...

IMG_4000.JPG


Si aliniamente... :):):)

IMG_4001.JPG


Practic mergeam printr-un "tunel" de stuf...

IMG_4005.JPG


Vegetatie doar pe margine... apa curata si adanca

IMG_4007.JPG


Alta curba pe Canalul Zaton

IMG_4008.JPG


Desi de multe ori ti se pare ca se inchide... canalul continua...

IMG_4014.JPG


Verde si galben, culorile mele preferate

IMG_4016.JPG


Pasari speriate... starci mari, cenusii...

IMG_4018.JPG


Mergem spre Ciotica ??? :confused::confused::confused: Nu... zice Pilotul

IMG_4019.JPG


Inapoi pe Zaton... de data aceasta lat...

IMG_4020.JPG


Egreta in zbor...

IMG_4021.JPG


Ne continuam drumul pe Zaton...

IMG_4022.JPG


Iar se strange Zatonul...

IMG_4025.JPG


Iar se largeste...

IMG_4026.JPG


Nuferi infoiati pe marginile Zatonului

IMG_4030.JPG


Apare si o salcie ratacita...

IMG_4031.JPG


Vegetatie acvatica... dar se vede senalul

IMG_4034.JPG


Vegetatie compacta... dar se poate trece fara probleme, chiar si cu caiacul

IMG_4035.JPG


Tunel in stuf...

IMG_4038.JPG


Daca glisezi, trebuie sa stai cu capul in barca... sa nu te pocneasca stuful...

IMG_4039.JPG


Mai si glisam... Pupezica este meseriasa !!! b-):cool:b-)

IMG_4042.JPG


In fata stuful efectiv se impreuneaza...

IMG_4044.JPG


In inaltul cerului....

IMG_4047.JPG


Intersectia... catre Mare...

IMG_4055.JPG


Canalusul, denumit de Gastescu tot Buhaz... catre Mare...

IMG_4056.JPG


Puzderie de nuferi galbeni, la intersectie...

IMG_4058.JPG


Intram pe canalus... si ne uitam in urma...

IMG_4062.JPG


Canalusul spre Mare...

IMG_4063.JPG


Frumusete speriata in zbor...

IMG_4066.JPG


Foisorul piramidal... marcheaza apropierea marii...

IMG_4070.JPG


Intersectia... daca mergeam inainte... cred ca ajungeam in Zatonul Mic... Dar am facut stanga la foisor

IMG_4072.JPG


Dupa foisor... catre Mare

IMG_4075.JPG


Alta pasare speriata

IMG_4076.JPG


Detaliu de foisor... dupa ce am trecut de el...

IMG_4078.JPG


Marea... la capatul canalusului...

IMG_4081.JPG


Popii de lemn... si marea un pic agitata...

IMG_4084.JPG


Pe stanga se poate trece... se poate iesi in mare

IMG_4087.JPG


Dupa valuri... si in mare adancimea pare mica

IMG_4090.JPG


Detaliu cu "trecatoarea" de pe stanga, pentru Nomazi

IMG_4093.JPG


La capatul lumii...

IMG_4094.JPG


Admiram... plini de zgomotul valurilor...

IMG_4096.JPG


In departare se vede ceva....

IMG_4103.JPG


Pare o platforma petroliera... acum am vazut-o, cand ma uit la poze !!!

IMG_4105.JPG


Ne pregatim sa plecam....

IMG_4112.JPG


O ultima privire la trecatoare...

IMG_4117.JPG


Inapoi... catre Zaton

IMG_4122.JPG


Un cormoran... la pescuit

IMG_4124.JPG


Dar fuge, speriat de Pupezica :):):)

IMG_4125.JPG


Zbor la rasul apei, in prora Pupezicii...

IMG_4126.JPG


Deranj printre cormorani...

IMG_4127.JPG


Ne insoteste in zbor... pe Canalul Zaton

IMG_4129.JPG


Mini-nuferi...

IMG_4136.JPG


Mini-nufar in detaliu

IMG_4137.JPG


Puzderie de mini-nuferi

IMG_4138.JPG


Sunt de o delicatete extrema

IMG_4139.JPG


Plantele acelea care seamana cu aloe... taie si inteapa rau !!! :mad::mad::mad:

IMG_4142.JPG


Canalul de intrare pe lacul Zatonul Mic

IMG_4148.JPG


In fata se vede apa mai larga... Lacul Zatonul Mic

IMG_4149.JPG


Lebede si nuferi... pe Zatonul Mic

IMG_4153.JPG


Apa cam mica... mal

IMG_4156.JPG


Lebada majestuoasa...

IMG_4157.JPG


Parca nu mai are gatul asa "lungit"...

IMG_4158.JPG


Siaj de mal ... pe Zatonul Mic... apa 0.5 m

IMG_4160.JPG


Ne intoarcem sa plecam... prea mica apa

IMG_4162.JPG


Canalul de acces in lacul Zatonu Mic... pe intoarcere

IMG_4163.JPG


Iesim in Canalul Zaton...

IMG_4165.JPG


Iar mini-nuferi

IMG_4168.JPG


Facem stanga pe canalul Zaton... si se strange din nou

IMG_4173.JPG


In fata... inchis...

IMG_4177.JPG


Un pic de salbaticie...

IMG_4174.JPG


Incercam sa-l abordam ??? Prin dreapta sau prin stanga... pe unde pare mai accesibil ??? b-)b-)b-)

IMG_4177.JPG
 
Tura 21.07.2012 "Delta de Sud" III

Mini-palurul de pe Canalul Zaton... "Este inchis", zic eu... "Hai sa ne intoarcem...", adaug... "Hai, ca poate trecem, hai sa incercam..." zice miorlait, Pilotul... Ma apropii, imping cu prora Pupezicii in el... se misca, semn ca nu era ancorat de "maluri", adica de "peretii de stuf"... Iau vasla, apas pe el... se scufunda.... semn ca nu era ancorat de fund... si era si apa destula. Sondez cu ghiondirul, apa buna, peste 2 m... Ma las induplecat, avea o "fisura" in dreapta... Dau Pupezica un pic in urma, ambalez si incerc pe dreapta... ma sui cu prora efectiv pe plaur, se scufunda, dar se ridica imediat si-mi scoate barcuta din apa, cam pana la jumatatea barcii... Mic, mic, dar vanjos plaurul acesta... si impreuna cu Arhimede... asta-mi mai lipsea, sa raman suspendat pe acest miniplaur, cu elicea scoasa din apa, pe un canal asa ingust de nu prea puteam intoarce nici barca... Marsarier, cobor de pe plaur...

Ma tot gandeam ce sa fac... pe stanga arata mai rau, dar parea mai mica distanta "peste" plaur pana la apa... Sa incerc si pe acolo... Bag prora usor, vad ca-l deplaseaza, pe el, pe plaur... spre dreapta... Ambalez motorul... Pupezica se ridica de prora, se suie pe plaur, plaurul se deplaseaza intr-o parte, spre dreapta... si cu o miscare usor cabrata, asa cum sare un cal peste obstacol... Pupezica trece victorioasa peste plaur... b-)b-)b-)

Primul gand care-mi vine in minte... oare ne mai putem intoarce ??? :confused::confused::confused: Pilotul, parca ma simte... "Daca ai trecut o data, mai treci inca o data..." "Foarte linistitor...", zic eu in sinea mea :mad::mad::mad:

Da-i inainte... Canalul Zaton, tot asa... cand ingust, cand larg... cand blocat, la intersectia cu canalul Lejai !!! :mad::mad::mad: Blocat, adica BLOCAT !!! :mad::mad::mad: Nu unul, ci o insiruire de plauri, mini-plauri... unul dupa altul... Pilotul: "Poate totusi... :eek::eek::eek:", "Nici un poate... :mad::mad::mad:" zic eu nervos, cu gandul la intoarcere... "Hai, ca-i pacat..." miorlaie Pilotul cu jumatate de gurita... Ma uit pe harta, Canalul Lejai arata bine, aratos :):):), larg, fara plauri... GPS-ul il arata drept pana in Canalul Belciug care da in Lacul Belciug, dar care NU ARE IESIRE... dreapta pe Belciug, stanga pe Crasnicol... si vedem Dunarea... "Hai pe Canalul Lejai", zic eu... Fata pilotului se lumineaza toata: "Hai..."

Si astfel "mini-tura" noastra capata dimensiuni si contur...

La drum pe Canalul Lejai... Canal larg, apa destula... ceva vegetatie... dar merge... Glissam... dupa ceva "glisare" vad Canalul Lejai VERDE... VERDE-VERDE... "Unde-i apa ???:confused::confused::confused:", intreb eu, usor confuz... ma batuse deja soarele in cap :):):)... "Nu", zice Pilotul, "este DOAR vegetatie"... "Doar vegetatie ???", intreb eu, aiurit de tupeul Pilotului, "doar vegetatie???"... :mad::mad::mad: Deja incepusem sa ma enervez. In fata noastra era COVOR DE VEGETATIE... IESITA DIN APA... Plante dintre-acelea cum v-am aratat, taietoare, cum este aloe... Covor, cat vezi cu ochii...

Inconstient, intru cu Pupezica... ziceai ca este blender sau spargator de gheata... in spatele nostru ramanea un senal care se inchidea imediat, de parca nu trecusem pe-acolo... Inaintam cu viteza melcului, taind brazde prin vegetatie... Cred ca nu mai trecuse nimeni pe acolo de ani buni, asa de deasa era vegetatia. Kilometri am facut in felul acesta... eram epuizat atat psihic cat si fizic... ma gandeam ca, daca imi infunda o frunzulita din aceea racirea, acolo ramanem. Si din vegetatia aceea nu scoteam Pupezica cu vaslele, doar tractata... Dar GSM... NEMA !!!:mad::mad::mad: Asa ca nici sa chemam pe cineva, in cazul in care se bloca motorul, nu era posibil... !!! :mad::mad::mad:

Am continuat totusi, cu speranta ca va fi mai bine... Era din ce in ce mai RAU... Daca la inceput, alternau portiunile cu apa cu portiunile cu vegetatie compacta, acum era vegetatie compacta, DOAR vegetatie compacta. Daca nu as fi fost in barca, as fi fost tentat sa pasesc...

Nervii m-au lasat cand am vazut in fata un covor ATAT de DES, incat mini-salcii isi infipsesera radacinutele in "praful" de pe frunze... si aveau cam 30 - 40 cm inaltime !!! Hai inapoi !!!

Am intors barca cu greu... "Las' ca inapoi va fi mai usor, doar ai taiat vegetatia..." zice Pilotul... Da' de unde... ca la viteza mica si cu motorul sus, nu puteam sa urmaresc asa zisul senal... care oricum se inchisese in urma noastra... :mad::mad::mad:

Ma rugam la Dumnezeu sa nu dau de craci in apa, sau de trunchiuri, ca oricum nu puteam sa le vad de atata vegetatie !!! Dupa un chin inimaginabil, si pe noi si pe Pupezica... ajungem in Canalul Zaton inapoi... in zona inchisa cu mini-plauri... Acum, singura cale era back... peste mini-plaurul pe care-l sarisem....

Fac stanga pe Canalul Zaton, glisssez de nervi pana la mini-plaur... ma opresc, il studiez... ramasese asa cum il lasasem... :):):)... Fortez tot pe aceeasi parte si trec... Multumescu-ti Doamne !!!

De data aceasta... cap compas catre Sfantu'... aveam apa, stiam, doar mai trecusem, vroiam sa sperii si un pic Pilotul care-mi daduse emotii cu "... Hai sa mergem si acolo..."... asa ca am glisat si pe zonele inguste, INGUSTE CAT BARCA... Pilotul a facut poze, dar a mai luat si cate un stuf... :):):)

Lasam Canalul Lejai in spate, de data aceasta pe stanga, lasam intersectia cu Canalul Crasnicol in spate, tot pe stanga... si ce credeti ca facem ??? Facem dreapta, pe Canalul Buhaz, catre Mare, in fapt Golful Sahalinului, desigur tot la insistentele Pilotului...

Canal larg (denumit de Gastescu tot Buhaz), este canalul pe unde am vrut sa intru prima oara catre Mare... Apa buna, peste 2 m, la un moment dat canalul se desparte... imi arata si pe GPS... am luat-o in dreapta, la ghici, ambele canaluse dadeau tot in Golful Sahalinului dupa GPS... Niste constructii vechi... deduc ca este Ciotica... Acelasi foisor, un pic mai prapadit... inca apa buna... un pescar pe stanga... "Cum este apa ??? "strig eu... "Nu stiu..." vine raspunsul nepasator al unui om care evident ca nu se bucura ca ne vede...

Pilotul: "Hai pe Sahalin, conduc eu"... Nu, dadusem deja de apa fff mica !!! 30 cm, cat pala vaslei... "Nu", zic eu... "ne uitam, admiram si ne intoarcem... fund de nisip..."...:mad::mad::mad: Zis si facut. Am admirat de la departare Sahalinul, poze... si incet, prudent, inapoi.... Cand am ajuns din nou la intersectie, am intrebat niste oameni care aparusera parca din pamant... si am aflat ca pe stanga nu se iese in Sahalin... dar n-am mai verificat !!! :cool::cool::cool:

Iesim din nou in canalul de legatura cu Canalul Zaton, glisam, intram repede in Canalul Zaton, iar glisare... cap compas catre Sfantu' ... In sinea mea eram multumit. Facusem o tura frumoasa, cu un minim de peripetii, cat sa aiba farmec, vazusem "marea" de 2 ori... Frumos foarte...

Cand ajungem in dreptul intersectiei cu Canalul Buhaz, tot pe stanga... vedem niste barcute la pescuit... politicos, ca sa nu-i bag in stuf, reduc, ies din glisare... la care Pilotul spune: "Da' de ce nu facem stanga ??? " Eu, in prostia mea... "Facem..."

Inca nu va puteti imagina ce a urmat... era deja ora 18:00... Si noi o luam catre NORD... , nu catre Sfantu' !!!
 
Poze Tura 21.07.2012 "Delta de Sud" III

Mini-plaurul... incercarea pe partea dreapta...

IMG_4178.JPG


Mini-plaurul... dupa ce l-am trecut prin stanga...

IMG_4179.JPG


Agatasem si un sfert de mini-plaur... de motor...

IMG_4180.JPG


Ambalez, sa curat motorul... marsarier

IMG_4181.JPG


Trebuie totusi sa-l curat cu mana... Pilotului !!! :):cool::)

IMG_4182.JPG


In sfarsit, lasam mini-plaurul in urma...

IMG_4183.JPG


Privim inca o data inapoi: Oare mai putem trece ???

IMG_4185.JPG


Plecam... 'nainte...

IMG_4187.JPG


Intersectia cu canalul Lejai...

IMG_4188.JPG


Canalul Zaton... blocat de mini-plauri, la intersectia cu Canalul Lejai

IMG_4189.JPG


Inca o privire asupra blocajului...

IMG_4191.JPG


Si o luam la dreapta, pe Canalul Lejai...

IMG_4192.JPG


Mini-plauri pe Canalul Lejai...

IMG_4193.JPG


Apa curata... Canalul Lejai

IMG_4194.JPG


Diverse canaluse prin stuf, de pe Canalul Lejai

IMG_4195.JPG


Puzderie de mini-nuferi... si stuf... doar stuf...

IMG_4197.JPG


Canalul Lejai... usor navigabil... Dar ce se vede, departe, in fata ??? :confused::confused::confused:

IMG_4199.JPG


Unde-i apa ??? :confused::confused::confused:

IMG_4201.JPG


VERDE-VERDE, covor de plante iesite din apa pe Canalul Lejai

IMG_4202.JPG


Ne apropiem prudent... nu-mi venea sa cred... asa ceva mai vazusem doar pe lacul Nebunu, dar erau ciulini...

IMG_4203.JPG


Intram in Marea Verde

IMG_4205.JPG


Marea Verde, vazuta de aproape...

IMG_4207.JPG


Si aici vegetatia nu era inca deasa...

IMG_4209.JPG


Cu Pupezica la pascut... :):):)

IMG_4211.JPG


Mai apar si ochiuri de apa pe Canalul Lejai

IMG_4213.JPG


Stuf si salcii... si vegetatie acvatica

IMG_4214.JPG


Alta bariera verde pe Canalul Lejai

IMG_4216.JPG


Nuferi si mini-nuferi laolalta...

IMG_4218.JPG


Sunt fff draguti mini-nuferii...

IMG_4219.JPG


Alternanta... apa si vegetatie

IMG_4220.JPG


Cu viteza melcului, inaintam pe Canalul Lejai

IMG_4225.JPG


Eu n-am mai vazut NICIODATA o vegetatie acvatica asa de compacta...

IMG_4227.JPG


Ne trage speranta ca dupa ce trecem... va fi mai usor... asa ca 'nainte...

IMG_4228.JPG


Pare mai usor... dar nu este

IMG_4231.JPG


Fff multi pesti mici in ochiurile de apa...

IMG_4232.JPG


Alta bariera verde la orizont...

IMG_4233.JPG


De fapt o succesiune de bariere verzi... :mad::mad::mad:

IMG_4234.JPG


Splendoare-n stuf...

IMG_4236.JPG


Inca inaintam pe Canalul Lejai...

IMG_4237.JPG


Vad ca incep salciile... asta poate insemna ... CRACI in APA !!! :mad::mad::mad:

IMG_4238.JPG


Tot mai inaintam...

IMG_4239.JPG


Nuferi splendizi...

IMG_4241.JPG


Si mini-nuferi splendizi...

IMG_4247.JPG


Daca va uitati cu atentie se vad salciute crescute PESTE VGETATIA iesita din apa...

IMG_4248.JPG


Detaliu... cat de deasa este vegetatia...

IMG_4251.JPG


Luam un mini-nufar si-l agatam la un balon... Ne intoarcem...

IMG_4253.JPG


Ne-am intors, am iesit in Canalul Zaton, am sarit mini-plaurul, am glisat... si iata Foisorul de pe Canalul Buhaz... catre Golful Sahalinului

IMG_4256.JPG


O constructie la Ciotica... o luam la dreapta...

IMG_4259.JPG


Canalul din stanga care cica nu iese in Sahalin... noi o luam la dreapta...

IMG_4260.JPG


Constructie la Ciotica... REPER...

IMG_4261.JPG


Canalul din dreapta este larg... apa inca buna...

IMG_4269.JPG


Pe canalul din dreapta, catre Golful Sahalinului

IMG_4270.JPG


Golful Sahalinului, in toata splendoarea lui...

IMG_4275.JPG


Pasari speriate pe Sahalin

IMG_4276.JPG


Sa iesim... sa nu iesim pe Sahalin... apa fff mica... 30 cm

IMG_4277.JPG


Smarcuri, in buza Sahalinului

IMG_4279.JPG


Un pescarus pe Sahalin...

IMG_4280.JPG


O egreta pe Sahalin... se vede cat de mica este apa...

IMG_4282.JPG


Paseste nestingherita...

IMG_4283.JPG


"Ruine" la Ciotica

IMG_4286.JPG


Un foisor... printre ruine

IMG_4287.JPG


Pare o nava esuata in Sahalin

IMG_4291.JPG


Ne intoarcem... intersectia celor 2 canale...

IMG_4292.JPG


Canalusul... 'inaccesibil" catre Sahalin

IMG_4293.JPG


Ramane sa-l verificam daca iese sau nu... pe alta data...

IMG_4294.JPG


Ne intoarcem in Canalul Zaton, glisam... si :mad::mad::mad: !!! H O T A R A M !!! :mad::mad::mad: sa facem stanga pe canalul Buhaz... la ora 18:00

IMG_4295.JPG
 
foarte frumos! o consideram ruta de rezerva, in caz de furtuna pe mare... problema este ca motorul nostru mic de 2NP (doi nomazi putere) nu ne va permite distante zilnice mari si de dormit nu prea pare usor de gasit... tot la mare ramane o sansa de intins oasele...
 
foarte frumos! o consideram ruta de rezerva, in caz de furtuna pe mare... problema este ca motorul nostru mic de 2NP (doi nomazi putere) nu ne va permite distante zilnice mari si de dormit nu prea pare usor de gasit... tot la mare ramane o sansa de intins oasele...

De aceea v-am aratat Canalul care iese la Ciotica... am uitat sa precizez ca era TOT pentru voi... se poate campa in regula acolo... De aceea am tot fotografiat ruinele... m-am gandit ca puteti sa va puneti cortul mai la adapost...
 
Ultima editare:
Tura 21.07.2012 "Delta de Sud" IV

Sa continuam... "Luam " hotararea sa o luam la stanga, pe Canalul Buhaz... Profitand de "repausul" Pupezicii, ma uit pe GPS... simplu... mergem pe Canalul Buhaz pana la intersectia cu Canalul Palade (adica pana la prima intersectie), facem dreapta pe Palade si iesim pe Dunare, ceva in amonte de Sfantu'... Fac zoom pe GPS... Canalul Palade aparea ca iese in Dunare... b-)b-)b-) Dar sa intreb si un lipovean... ca de aceea incetinisem... "Daca o luam la stanga si apoi la dreapata iesim in Dunare ?? " intreb eu... "Nu"... vine sec raspunsul... "dar cum se numeste... aici ???", intreb eu mirat... Si-mi spune lipoveanul o denumire in rusa... "Nu-i Buhaz ???" :confused::confused::confused: din ce in ce mai intrigat... "Nu"... si continua sa traga de o plasa... "Dar cum iesim in Dunare daca o luam pe aici ... ??? " :confused::confused::confused: Vizibil iritat, ne raspunde: "Faceti stanga, apoi iar stanga si prima la dreapta... si tineti drept inainte... si iesiti undeva la 54..."

Sa recapitulam... eram pe Canalul Zaton, la intersectia cu Canalul Buhaz, cu prora catre Sfantu'... Ce ne spunea lipoveanul era sa mergem pe Canalul Buhaz pana la intersectia lui cu Canalul Palade, sa facem stanga pana la intersectia acestuia cu Canalul Crasnicol si apoi dreapta pe canalul Crasnicol... care trebuia parcurs TOT... si dadea undeva in Dunare, mai aproape de Mahmudia decat de Sfantu'... :mad::mad::mad: Dar, uitandu-ma la cum arata Buhazul... zic ca daca merg glisat... ii fac si o mare placere Pilotului... intr-o ora n-am ce face... b-)b-)b-)... Buhazul arata bine, lat, fara vegetatie...

Comentam... "Dar de ce sa nu facem dreapta pe Palade...??? " ma intreaba Pilotul, candid... :eek::eek::eek: "Pai", zic eu..."cred ca un lipovean din balta este mai destept ca un GPS de sorginte capitalista... asta macar umbla prin balta si stie apele..." Destept raspuns, nu ??? :mad::mad::mad:

Salutam, facem stanga... si... da-i pe Canalul Buhaz !

Adevarul este ca a mers usor... glisare.. viteza moderata... economie de benzina... Ca sa am o privire de ansamblu, aveam harta pe GPS la o scara de 1:8 KM... si nu sesizam prea bine distantele... Ne mai spusese lipoveanul ceva de o manastire in inima Deltei... aveam la ce sa ne gandim... in 11 minute eram la intersectia cu Palade !!! b-)b-)b-)

Eram destul de incantat... cand vad 3 bariere in apa... "A", zic eu... "vegetatie, sa vezi ce o tai cu motorul..." Efectiv aratau ca trei somoioage care ne barau calea de iesire in Palade... Stuf stanga, stuf dreapta... n-au cum sa fie craci... Dar un anumit instinct m-a facut sa reduc, sa ies din glisare si sa pun Pupezica "la jumate"... trec de primul... si POC... un bustean de 30-40 cm in diametru :mad::mad::mad: Daca primul "fuior" a fost... VEGETATIE... al doilea a fost... BUSTEAN !!! :mad::mad::mad: In stuf... :mad::mad::mad: Daca nu opream barca... eram history !!! Pupezica s-a comportat admirabil... deh, are antrenament !!! :):):) a trecut cu prora de bustean, s-a lasat pe fata... si ... saltand motorul din mers, reflex in urma impactului... s-a basculat... atingand numai putin cu pintenul... Eram pe partea cealalta, cu palmele un pic ude, dar trecusem !!! b-)b-)b-)

Urmatorul fuior il atac incet, incet de tot... si mi se agata toata vegetatia Deltei de motor... ies in Palade, opresc motorul, motorul sus... "Pilotule... te rog curata tu.... ca mie imi cam tremura picioarele..." Pilotul, dragut... se apuca si curata...

Ne uitam in dreapta, pe unde am fi vrut noi sa o luam... accesibil dar foarte... "vegetativ"... Comentam: "Sa vezi ca lipoveanul acela o fi avut dreptate..." "Hai, facem stanga, este mai lung... dar merge..." intr-adevar, la stanga Canalul Palade arata fff bine !

Marginit de stuf, cate o salcie razleata... glisare cam cu sughituri... ochii in apa, lipsa curentului imi dadea fiori... undeva, in sinea mea... simteam ce avea sa urmeze... Parcurgem Canalul Palade right on time, la 18:24 eram la intersectia cu Canalul Crasnicol... tot in stuf.. deci OK. Facem dreapta langa un fost foisor... REPER... si purcedem...

La inceput, Canalul Crasnicol arata bine... dar in departare incepeau salciile ... padurea, incepea sa se stranga peste canal... Glisam pe Craznicol... cam cu inima stransa... simteam ca ceva nu este in regula !!! :mad::mad::mad:

Ma tot gandeam in timp ce conduceam barca... "Ce pare sa nu fie in regula ???" Doua lucruri... Primul, lipsa oricarui curent din apa... Daca o craca cade din copac, si Slava Domnului cad destule, nu se misca... se imbiba cu apa si ajunge sa stea intre doua ape... fara sa o mai poti vedea !!! Al doilea... lipsa oricarui echipament care sa ne permita sa inoptam, lipsa apei... eram complet nepregatiti... Deja era prea departe sa ne intoarcem iar in fata....

Padurea incepusa sa se stranga... practic facea un tunel verde si intunecat prin care noi inaintam... incet... INCET b-)b-)b-)

Glisam pe perioade scurte... iar ieseam din glisare... "Hai, ca n-o fi nimic..." iar glisam, treceam pe sub o salcie mult prea aplecata pe apa... opream... Simteam ca ceva nu este in regula !

Inaintand asa, cand glisat, cand incet... simteam niste mici socuri in barca.. "tac"... "tac-tac"... destul de fine... Atent la comportamentul barcii... ma gandeam ce poate fi... Unele socuri erau prelungite... altele seci, scurte... dar fine... Cele prelungite erau un pic "elastice"... parca agatam ceva elastic in apa... celelalte, ca si cum loveam ceva care plutea... Opresc, exasperat dupa cira 20 de "tac-tac'... iau ghiondirul... si-l bag in apa !!! Pluteam deasupra unei impletituri de craci, busteni... cracute... TOATE INTRE 2 APE !!! :mad::mad::mad: Capcana mortala ! Daca loveam motorul, ramaneam acolo... fara echipament pentru inoptat....

Am inceput sa reevaluez situatia... daca ne intoarcem, ne prindea CLAR noaptea... daca mergeam in fata, riscam sa dam de obstacole, sa nu le putem trece... Am hotarat sa mergem inainte !

Pana la intersectia cu Canalul Belciug a mai fost cum a mai fost... incet, 2 la ora... dar fara obstacole notabile... Dar dupa... Canalul Belciug apare pe harta GPS extrem de clar... dar in realitate eu nu l-am vazut !!! :mad::mad::mad: Unde apare Canalul Belciug pe harta, prin analogie cu ora pozelor... am vazut o casa de lipoveni... cu un lipovean barbos in usa... Aceea o fi fost bisericuta ??? S-a uitat lung la noi... fara sa spuna nimic... era 19:00 !!!

Pe harta GPS... Canalul Crasnicol face o inflexiune... mi-am pus in gand ca, daca pana la 19:30 suntem la acea inflexiune de dupa Canalul Belciug, este bine... iesim... Si am fost, exact la 19:30...

Este greu de descris ce a urmat... La inceput, salcii atat de joase, incat trebuia sa ne ferim de craci... apoi trunchiuri in apa, care ne barau explicit calea... in sensul ca le vedeam... Apoi copaci prabusiti de-a latul, cu tot cu craci... trebuia sa manevram barca cu capul in barca... Salcie intreaga, pusa de-a latul, nimic in apa... ne-am strecurat printre cracile ei cu barca... covor de trunchiuri... imponderabile... pe care a trebuit sa le impingem cu vaslele bucata cu bucata, copac cazut, cu bucata de craca la 20 cm sub apa... nu se vedea... pe care a trebuit sa o sarim, aterizand cu pupezica intre alte doua craci vanjoase... peste care am trecut cu motorul sus, impingand ca descreieratii cu ghiondirul si vaslele... inapoi nu se mai putea, daca atunci cand am trecut de trunchiul principal ne-am putut lua oaresce avant... intre cele doua craci nu puteai porni motorul, ca rupeai elicea...

Si la un moment dat... MOTORUL SE OPRESTE ! Brusc... Iau contactul, pun contactul... porneste... am rasuflat usurat... Drive... poc ! Se opreste din nou !!! :mad::mad::mad: Fac din nou manevra... acelasi rezultat... !!! Mi-am amintit de pe Canalul de Centura dintre Sulina si Sfantu' cand am luat un cablu de otel cu elicea si care mi s-a infasurat pe elice... aceleasi simtome !!! Ceva bloca elicea... Opresc motorul, trim-ul sus... si ce sa vezi ??? In spatele elicei, intre corpul pentei si elice, intrase un bustean lung de peste 1 metru si mai gros ca mana !!! Avusesem noroc... ca n-am rupt elicea sau chair grupul... Chinuie-te acum sa-l scoti... Dupa multe opinteli, am reusit... Am plecat mai departe...

Doboram obstacol dupa obstacol... la fiecare mi se parea ca nu putem sa trecem... dar cu ajutorul lui Dumnezeu treceam. Si incet, foarte incet, inaintam...

La un moment dat... o salcie uriasa cazuta COMPLET... ne bara drumul... In apa craci, deasupra apei salcia... am inaintat usor... in sinea mea stiam ca este ultimul obstacol serios !!! Instinctul ...

Cum trecem... ma duc pe prora barcii, incep sa ridic cracile si sa le pun, "bucata" cu "bucata" pe balustrada de inox, in timp ce Pilotul ma impingea usor cu motorul scos aproape din apa... Motorul oprit.. Ma ridic printre craci in picioare si ma apuc de cracile altei salcii de pe partea stanga (cea cazuta, cazuse de pe dreapta) si ma trag... mai fac cativa cm... dar rezistenta opusa de cracile care se frecau si apasau pe balustrada de inox ma impidica sa inaintez... in plus, EU eram PRINTRE acele craci... ridicat in picioare... si nu puteam inainta mai mult... Ma cobor la orizontala, sub balustrada de inox... pe care sprijineau cateva craci groase ca pe mana... ma tarasc sub ele si incep sa le ridic cu spatele... arcuindu-mi spatele... am reusit sa imping Pupezica de cracile au ajuns la parbriz. Problem... nu ma mai puteam extrage... intru-cat cracile apasau pe mine... Asa ca am iesit cu greu spre inainte, spre prora, pe burta, tragandu-mi picioarele... m-am ridicat printre matisori practic in spatele cracilor... Acum era numai o chestiune de timp si de coordonare... Pilotul incerca sa tina barca pe directie impingand cu ghiondirul, eu treceam craca cu craca peste parbriz, tragandu-ma cu mainile de craci si cu picioarepe proptite in prora barcii... facand-o astfel sa se miste, centimetru cu centimetru catre inainte... Craca cu craca, le-am trecut pe toate peste parbriz... mai inaintasem o jumatate de metru !!! Revin in barca, ma imping din nou in craci... de data asta atingeam o craca mare si-n apa... si reusesc sa trag barca pana au ajuns cracile la motor... Ultimul obstacol... repet miscarea, craca cu craca... si eliberez si motorul... dar nu-l puteam porni, stateam pe un bustean gros, submersat...

Fizica, paralelogramul fortelor, cu doua vasle si un ghiondir, in icnelile mele si ale Pilotului... coboram de pe bustean si eliberam si Pupezica... in apa !!! Ultimul obstacol fusese DEPASIT !!! Dupa circa 30 de minute de lupta ... b-)b-)b-)

Din acel punct, canalul Crasnicol... arata cu totul altfel... mai larg, salciile nu se mai impreunau la 1 m deasupra apei, ci sus... foarte sus... Aveam frunzulite si-n slipi... Pupezica era plina de craci, cracute.... am luat o gura de vin... i-am multumit lui Dumnezeu... si am glisat... spre Dunare, credeam noi...

Pe harta GPS... Canalul Crasnicol da in Dunare... Dupa ce am sondat apa cu ghiondirul... lipsa craci in apa... aveam curent !!! am glisat... si ce sa vezi ??? Malul de pamant in fata noastra !!! :mad::mad::mad: Sa mi se faca rau, nici urma de Dunare !!! :mad::mad::mad: Noroc ca era o intersectie in "T"... Incotro o luam ??? La stanga (amonte) sau la dreapta... Pe harta GPS arata ca spre stanga ar fi iesire... dar poti sa stii ??? La fel de bine arata ca si in fata se poate.... si era mal de pamant !!! :mad::mad::mad: Arunc o frunzulita in apa... vad ca o ia la dreapta... deci este curent, care vine din amonte... Dunarea trebuie sa alimenteze acest canalus...

Vad setci - plase de pescari, lucru care ma linisteste... lipovenii nu au obiceiul sa faca acrobatii cu barca ca sa pescuiasca !!! :):):) O luam la stanga... si... lovitura sub centura !!! :mad::mad::mad: Nu se terminase inca...

Canalul acesta fusese sapat de o minte diabolica... DIRECT SPRE VEST !!! Nici maiasii nu cred ca ar fi reusit atata perfectiune !!! :mad::mad::mad: Direct spre vest, la ora 20:05... inseamna ... spre APUS... si deci noi trebuia sa navigam cu APUSUL unui soare stralucitor si rosu in fata, care se reflecta... ati ghicit bine... in apa !!! :mad::mad::mad: Exact pe directia de mers inainte... Padure inalta, totul negru in jur... doar soarele in fata.... :mad::mad::mad: si-n apa... :mad::mad::mad: ca sa fie tacamul complet !

Am crezut ca inebunesc ! Am incercat sa glisez, nici poveste... nu vedeam nimic ! NIMIC !!! Asa ca m-am resemnat si am parcurs in cca 30 de min ceea ce as fi putut parcurge in 5 minute... Si unde credeti ca am iesit ??? Pe la 20:15 ??? Nu stiti ??? In DRANOV !!! In Canalul Dranov !!! Adica la mama-dracului !!! :mad::mad::mad: fata de Sfantu' Gheorghe... Era mai usor sa mergem la Mahmudia noastra decat la Sfantu ' !!!

Cand am iesit in Dranov... pescari, lipoveni, kahlusti, romani de-ai nostrii... de toate felurile... Se uitau trazniti la noi. Aveam un aer, ce-i drept, cam jalnic ! Un pic rosi pe la colturi... frunzulite-n par si pe haine, craci in barca, o mare bucata de salcie flutura la parbriz... de motor era si de el prinse niste liane lungi... parca eram "troops" in Delta Mekongului... Unul, mai afumat si cu chef de vorba, ne intreaba... "De unde veniti ??? :confused::confused::confused:"..." De la Sfantu'... b-)b-)b-)" spun eu mandru.... "Pe unde... ??? :confused::confused::confused:" ma intreaba el nedumerit... "Pe Crasnicol"... raspund eu mandru de cunostintele mele si de ce nu, de performanta mea.... face omul un semn cu mana, undeva in dreptul capului sau, cu palma dreapta-n sus si cu degetul mare, lasa apoi mana sa cada si scuipa a obida in apa ... Oare ce-o fi vrut sa spuna ??? :confused::confused::confused:

Cand am vazut Dunarea... am chiuit de bucurie... Nu cred ca m-am bucurat mai mult ca atunci cand am iesit din tura in Dunare... era ceva extraordinar... D U N A R E !!! b-)b-)b-) :cool::cool::cool: :happy:

Am pregatit barca de... navigat noaptea... si am glisat...nu-i corect... GLISSSSSSSAT este corect... catre Sfantu'...

Tura "Delta de Sud" s-a incheiat cu bine, in fata unui pahar de vin rosu la Green Village... dupa 167 de KM... MUNCITI !
 
Chiar munciti :) !
Ati reusit anul acesta sa ajungeti pe Mustaca sau Cocos ?
M-ar interesa daca este liber deasupra apei, sau se unesc salciile de pe malurile opuse.
La fel, daca iesirea in Razelm este facila sau sunt adancimi mai mici de 70 cm .
 
Florine, raspund eu inaintea Pupezicii, cunosc locul mai bine.
Despre canalul Mustaca nu trebuie sa-ti faci probleme, este lat si are apa adanca. Gura de varsare in Razelm nu o cunosc, dar aici poate te ajuta colegii din Jurilovca, respectiv @Navigator de pe Capcompas.
Cat despre canalul Cocos, am povestit undeva pe forum ca am vazut acum doi ani un Power Sailer, cred ca tot un Mac era, intrand in canalul Dunavat din Cocos.
Din Mustaca in Cocos nu sunt probleme, poate doar curentul mai puternic ce tinde sa te impinga in malul opus dar te descurci tu la fata locului. Tii partea dreapta (jumatatea exterioara a curbei) si n-o sa ai probleme.
La iesirea din Cocos in Dunavat tineti jumatatea stanga a canalului, spre malul fara salcii. Pe dreapta este o zona cu apa mica, cu nisip pe fund, un fel de plaja submersa, dar in partea stanga apa are peste 3 metri. O sa-ti pun maine si niste fotografii din Google Earth cu punctele mai delicate.
PS Am vazut circuland pe Cocos, venind din Mustaca cabare imense pline cu stuf. Pentru tine nu cred sa fie probleme.
 
Poze Tura 21.07.2012 "Delta de Sud" IV

Asa cum am spus... Canalul Buhaz arata super...

IMG_4299.JPG


Glisam pe Canalul Buhaz, dupa ce am facut stanga din Canalul Zaton... spre nord

IMG_4301.JPG


Se mai ingusteaza si Canalul Buhaz... dar este stuf... merge !!!

IMG_4302.JPG


Se intrevad niste obsatcole in fata...

IMG_4303.JPG


Fuioarele de care vorbeam... chiar la intersectia Canalului Buhaz cu Canalul Palade...

IMG_4304.JPG


3 - 4 bucati... de fuioare... este doar vegetatie... o toc cu motorul...:cool::cool::cool:

IMG_4305.JPG


Dar de unde... CRACI !!! :mad::mad::mad:

IMG_4306.JPG


Pun Pupezica "la jumate" si trec...

IMG_4307.JPG


Dupa ce am trecut... Bustean in apa... :mad::mad::mad:

IMG_4308.JPG


Ultimul obstacol intre Buhaz si Palade...

IMG_4309.JPG


Am agatat toata Delta de motor...

IMG_4310.JPG


Pilotul, dragut... curata motorul...

IMG_4311.JPG


Obstacolele lasate-n urma... vazute de pe Palade !!!

IMG_4313.JPG


O ultima privire catre canalul Buhaz...

IMG_4314.JPG


Canalul Palade spre stanga... pe unde trebuia noi sa o luam...

IMG_4315.JPG


Canalul Palade spre dreapta... pe unde ne spusese lipoveanul sa nu o luam...

IMG_4317.JPG


Intram, in glisare, spre stanga (vest) pe Canalul Palade...

IMG_4320.JPG


Salcii razlete pe canalul Palade... catre intersectia cu Canalul Crasnicol

IMG_4324.JPG


Se indesesc salciile...

IMG_4326.JPG


Unduiri ale Canalului Palade...

IMG_4328.JPG


Canalul Palade, intre Canalul Buhaz si Canalul Crasnicol... usor navigabil

IMG_4329.JPG


Ne apropiem de intersectia cu Canalul Crasnicol

IMG_4331.JPG


Cate o pasare speriata ne insoteste in glisare

IMG_4333.JPG


Intersectia Canalului Palade cu Canalul Crasnicol... sub razele blande ale soarelui

IMG_4334.JPG


Iesim in Canalul Crasnicol

IMG_4335.JPG


Canalul Crasnicol... spre stanga (sud)... noi facem dreapta... spre nord

IMG_4337.JPG


Un fost foisor la intersectia Canalului Palade cu Canalul Crasnicol... REPERUL de care va vorbeam

IMG_4339.JPG


Canalul Crasnicol se intinde in fata noastra...

IMG_4340.JPG


Incepe sa se stranga... o frumusete salbatica si periculoasa

IMG_4341.JPG


In fata apare practic un tunel prin vegetatie

IMG_4342.JPG


Salciile incep sa se impreuneze pe Canalul Crasnicol

IMG_4344.JPG


Culori incredibile...

IMG_4346.JPG


Trebuia sa ne ferim capul permanent...

IMG_4350.JPG


Pluteam deasupra unei increngaturi de craci si trunchiuri submerse

IMG_4353.JPG


Incep obstacolele... nici vorba de glisare

IMG_4355.JPG


Cam atata cer vedeam noi...

IMG_4357.JPG


Atata lumina... restull un soi de bezna...

IMG_4358.JPG


Crasnicolul... un tunel verde si neumblat

IMG_4359.JPG


Uneori Crasnicolul se largea, dandu-ne sperante... dar nu glisam decat pe etape fff scurte

IMG_4361.JPG


Inaintam cu viteza melcului

IMG_4362.JPG


Speranta... poate ce a fost greu, a trecut...

IMG_4363.JPG


Iar se strange Crasnicolul

IMG_4365.JPG


O poza iesita ciudat...

IMG_4366.JPG


Parea ca nu se mai termina... si asa si era

IMG_4367.JPG


Or fi si craci... legate de ramurile acelea... sub apa ???

IMG_4370.JPG


Pare ca se inchide canalul...

IMG_4372.JPG


Deja vorbim de un tunel in toata regula

IMG_4373.JPG


Pe Crasnicol, pe sub salcii

IMG_4374.JPG


Nu mai este nici lumina destula pentru poze...

IMG_4376.JPG


Lipsa oricarui curent imi dadea fiori reci...

IMG_4377.JPG


Mergeam in zig-zag... barca nu prea este guvernabila la viteze mici

IMG_4378.JPG


Incep obstacolele mai serioase

IMG_4380.JPG


Trecem... oare ce mai urmeaza ???

IMG_4382.JPG


Ne strecuram cu greu... motorul sus...

IMG_4388.JPG


Perdea de salcii in fata

IMG_4389.JPG


Baraje... fiecare abordate DIFERIT !!!

IMG_4390.JPG


Noi obstacole...

IMG_4392.JPG


Trecem si de ele...

IMG_4396.JPG


Canalul Crasnicol... in toata splendoarea lui... salbatica !!!

IMG_4397.JPG


Unul dintre trunchiurile sarite cu Pupezica...

IMG_4398.JPG


Alt obstacol...

IMG_4400.JPG


Trecem si de acesta...

IMG_4401.JPG


Raze de soare pe Crasnicol... strapung padurea...

IMG_4402.JPG


Tot inainte...

IMG_4403.JPG


Canalul Crasnicol incepe sa-si arate coltii... din ce in ce mai tare

DSCN2480.JPG


Ce-o fi in apa... ??? Si, mai precis, cat de mare ???

DSCN2482.JPG


Efectiv ne bagam in barcuta sa trecem pe sub craci...

DSCN2483.JPG


Si trecem...

DSCN2485.JPG


Lasam in spate obstacolul... si apare altul...

DSCN2486.JPG


In fata, alt copac cazut in apa...

DSCN2487.JPG


Si inca unul... la mica distanta...

DSCN2488.JPG


Ne apropiem de primul...

DSCN2489.JPG


Trecem... al doilea are un fel de spartura oblica pe mijloc...

DSCN2490.JPG


Pe acolo EXACT PE ACOLO... trebuie sa trecem... cu o Pupezica de 5 m !!!

DSCN2491.JPG


Trecem...

DSCN2492.JPG


Dar ne arunca in mal... Motorul oprit... ghiondirul si vasla sa ne redresam

DSCN2493.JPG


In dreptul salciei cazute un butuc gros ranjea la noi de sub apa...

DSCN2494.JPG


Trecem si de obstacolul acesta...

DSCN2495.JPG


Salbaticie neumblata pe Crasnicol

DSCN2496.JPG


La tot pasul trunchiuri in apa... pe care trebuie sa le impingem

DSCN2497.JPG


Un super-obstacol... trebuie sa trecem pe dedesubt... prin dreapta !!!

DSCN2498.JPG


Si trecem si de acesta... mai departe...

DSCN2499.JPG


Trunchiuri contorsionate... ma intrebam ce forta l-o fi rupt si ce-o fi in apa...

DSCN2500.JPG


Pare ca situatia se mai linisteste...

DSCN2501.JPG


Incercam o glisare scurta...

DSCN2502.JPG


Padurea se reflecta in apa...

DSCN2507.JPG


Alt super - obstacol...

DSCN2509.JPG


Din ce parte o traversa canalul... de la stanga la dreapta sau vice-versa ??? Care-i partea mai submersata ???

DSCN2510.JPG


Trecem cu grija...

DSCN2511.JPG


Ne ferim "la mustata" de o craca din lateral...

DSCN2512.JPG


Ne tragem de salcii ca sa trecem...

DSCN2513.JPG


Mai depasim un trunchi...

DSCN2514.JPG


Oare vom putea trece ???

DSCN2515.JPG


Tot ingust... dar pare mai accesibil

DSCN2516.JPG


Aproape ca nu mai vedem... "calea"...

DSCN2517.JPG


Mai facem, metru dupa metru...

DSCN2518.JPG


Incercare de glisare...

DSCN2519.JPG


Noroc ca vedem la timp trunchiul... si ne oprim...

DSCN2520.JPG


Efectiv ne apasa salciile...

DSCN2523.JPG


Locuri... de campat. Dar echipament ioc !!!

DSCN2526.JPG


Ma intreb cum trebuie sa fie noaptea, pe luna plina, cu atatea "ghiare"...

DSCN2530.JPG


O salcie batrana

DSCN2532.JPG


Tot inainte pe Crasnicol

DSCN2535.JPG


Obstacole care abia mijesc in apa...

DSCN2540.JPG


Razele soarelui printre trunchiuri drepte...

DSCN2541.JPG


Oare ce este ???

DSCN2542.JPG


O lotca... o fi de la Manastire ???

DSCN2543.JPG


Trecem incet...

DSCN2544.JPG


Cred ca este Manastirea din Inima Deltei...

DSCN2546.JPG


Manastirea... din usa ne priveste cineva...

DSCN2548.JPG


O icoana slava pe copac... Doamne Ajuta ! Sa iesim cu bine !!!

DSCN2549.JPG


Trecem... poate iesim !!!

DSCN2550.JPG


O ultima privire indarat...

DSCN2551.JPG


Alte obstacole in fata noastra... dupa asa zisa intersectie cu Canalul Belciug, unde este Manastirea !!!

DSCN2554.JPG


Baloti de paie in inima Deltei

DSCN2555.JPG


Cred ca este Canalul Belciug, spre dreapta (nord-est, catre Lacul Belciug)

DSCN2556.JPG


Pare mai linistit Crasnicolul...

DSCN2558.JPG


Peisaje pe Crasnicol...

https://lh5.googleusercontent.com/-...GI/AAAAAAAAIBU/X59fRK-Lsaw/s1127/DSCN2560.JPG

Ne continuam drumul prin tunel...

DSCN2561.JPG


Iar obstacole... niciodata nu stii daca nu sunt dintr-un capat al altuia, de-a latul Canalului Crasnicol !!!

DSCN2564.JPG


Trecem si de acesta...

DSCN2566.JPG


Un mic detaliu...

DSCN2567.JPG


Efectiv sarim cu Pupezica peste trunchiuri...

DSCN2568.JPG


In partea asa zis libera... este trunchi in apa... trecem prin craci !!!

DSCN2569.JPG


Ne apropiem...

DSCN2570.JPG


Calculam... ruta !!!

DSCN2571.JPG


Si trecem...

DSCN2572.JPG


Apare o urma de curent...

DSCN2573.JPG


Om putea trece ??? Sau ne va inchide calea un obstacol de netrecut ???

DSCN2575.JPG


Prudent, inaintam

DSCN2576.JPG


Altele si altele... obstacole desigur... eram cu nervii la pamant

DSCN2579.JPG


Le depasim...

DSCN2582.JPG


Privind in urma...

DSCN2583.JPG


Stuf... si padure

DSCN2585.JPG


Ne continuam drumul... oricum alta optiune... nu mai aveam !

DSCN2586.JPG


Capu'-n barca !!!

DSCN2587.JPG


Ne strecuram pe sub craci la 1 m deasupra apei !!!

DSCN2588.JPG


Si mai avem... ghirlande

DSCN2589.JPG


Ce-o mai fi in fata ???

DSCN2591.JPG


Cu toate obstacolele... nu ne putem opri sa nu admiram... Frumos foarte

DSCN2592.JPG


Obstacolul suprem... descris in postul anterior...

DSCN2593.JPG


Incercari disperate de a ridica cracile peste prora Pupezicii

DSCN2594.JPG


IN SALCIE...

DSCN2595.JPG


Ne luptam cu cracile... le sui pe prora, una cate una si ma trag de ele...

DSCN2596.JPG


Aproape c-am reusit...

DSCN2597.JPG


Obstacolul ne arunca in mal...

DSCN2598.JPG


Iesim cu greu...

DSCN2599.JPG


Inca nu putem porni motorul... eram suspendati pe un bustean submersat... in spate se vede salcia PRIN CARE trecusem

DSCN2601.JPG


Scoatem cu greu Pupezica de pe bustean... paralelogramul fortelor !!!

DSCN2602.JPG


Incet, eliberam Pupezica

DSCN2603.JPG


Lasam in urma OBSTACOLUL SUPREM de pe Crasnicol...

DSCN2604.JPG


Pornim motorul...

DSCN2605.JPG


"...
Nu mai privi in urma...
A ta e lumea toata... "

DSCN2606.JPG


In fata, pe Crasnicol

DSCN2608.JPG


Cum o (mai) fi ??? Iesim oare ??

DSCN2609.JPG


Tot inainte

DSCN2612.JPG


Simteam ca am iesit...

DSCN2616.JPG


Alt tunel

DSCN2617.JPG


Prin salcii, cu Pupezica

DSCN2618.JPG


Ce forta uriasa o fi rupt craca aceea groasa cat un trunchi de om ???

DSCN2621.JPG


Inaintam, cu inima cat un purice

DSCN2623.JPG


Lumina superba la coronamentul arborilor...

DSCN2624.JPG


Dar noi mergem pe jos... la nivelul apei... Pupezica nu stie sa zboare !!! :):):)

DSCN2625.JPG


Arcade...

DSCN2627.JPG


Mini-obstacole... in comparatie cu ce trecusem

DSCN2629.JPG


Se strange Crasnicolul din nou

DSCN2631.JPG


Iarasi plecam capul...

DSCN2632.JPG


Malurile Crasnicolului...

DSCN2633.JPG


Deja este infernal...

DSCN2637.JPG


Ne strecuram pe sub matisori care ating apa...

DSCN2638.JPG


Alt obstacol...

DSCN2640.JPG


O alta salcie ne inchide calea...

DSCN2645.JPG


Cioate hade ranjesc la noi... sa ne agate

DSCN2646.JPG


Alt obstacol...

DSCN2648.JPG


Incercam sa-l abordam cu calm, prin stanga

DSCN2649.JPG


Pe sub obstacol

DSCN2650.JPG


Continuam spre Dunare

DSCN2652.JPG


Ce ne astepta ??? Partea cea mai dificila ...

DSCN2653.JPG


Super obstacol...

DSCN2654.JPG


Ne apropiem si trecem... cu grija... Craci in apa, craci deasupra

DSCN2655.JPG


Il lasam in urma...

DSCN2656.JPG


Pare imposibil de trecut

DSCN2658.JPG


Dar totusi trecem si de acesta...

DSCN2659.JPG


Admirati... obstacolul !!!

DSCN2660.JPG


Pornim motorul...

DSCN2661.JPG


Ne departam prudent...

DSCN2662.JPG


Tunelul verde de pe Crasnicol... continua

DSCN2663.JPG


Este incredibil de frumos

DSCN2664.JPG


Ne inchidem sau este doar o "meandra" ???

DSCN2666.JPG


Incet, incet... inainte

DSCN2667.JPG


Este IARASI ceva in fata

DSCN2668.JPG


Un copacel... de-a latul

DSCN2669.JPG


Trecem prin crengile lui

DSCN2670.JPG


Printr-o salcie...

DSCN2672.JPG


Iesim cu greu din salcie...

DSCN2673.JPG


Apare altul...

DSCN2674.JPG


Oare incapem pe dedesubt ???

DSCN2678.JPG


Voi ce ziceti ???:)

DSCN2679.JPG


Efectiv ne facem drum prin craci

DSCN2681.JPG


Unul MARE... o fi si-n apa ???

DSCN2682.JPG


Scapam si de el...

DSCN2683.JPG


Altul... in apa si deasupra

DSCN2684.JPG


Inaintam

DSCN2685.JPG


Pana aici ne-a fost...

DSCN2687.JPG


Dar nu este chiar asa... il ocolim !!!

DSCN2688.JPG


Este maaare...

DSCN2691.JPG


Scapasem...

DSCN2692.JPG


Glisam cu teama...

DSCN2693.JPG


Sageata...

DSCN2696.JPG


Undeva trebuie sa fie ... Dunarea

DSCN2697.JPG


Oare dupa cotul acesta ???

DSCN2699.JPG


Inca nu...

DSCN2701.JPG


Dunare ioc... in fata mal de pamant

DSCN2703.JPG


Setci de pescari care ma linistesc

DSCN2704.JPG


Culori incredibile

DSCN2707.JPG


Totusi atentie... mai pot fi obstacole

DSCN2709.JPG


Apare soarele... pe Canalul Crasnicol, la intersectie

DSCN2710.JPG


Se deschide Canalul Crasnicol... glisam, vrem sa iesim in Dunare... si dam de... un mal de pamant. Luam decizia sa facem stanga, catre amonte... si ce sa vezi... NIMIC !!! :mad::mad::mad:

DSCN2711.JPG


Dar NIMIC...

DSCN2712.JPG


Inaintam in ritm de melc cu soarele-n fata... si-n apa

DSCN2713.JPG


Canalul de legatura care da in... Dranov !!!

DSCN2714.JPG


Ucigator soarele acesta !!!

DSCN2717.JPG


In sfarsit iesim in Dranov

DSCN2718.JPG


Reper... iesirea in Dranov

DSCN2721.JPG


Canalul Dranov

DSCN2722.JPG


Pescari pe Dranov

DSCN2723.JPG


Canalul Dranov... spre Dunare

DSCN2727.JPG


Privim in urma la Canalul Dranov

DSCN2730.JPG


La "orizont" ...D U N A R E A

DSCN2733.JPG


Lumina incredibila la iesirea pe Dunare

DSCN2737.JPG


Iesim din Dranov pe Dunare si facem dreapta, catre Sfantu'

DSCN2743.JPG


Dunarea... niciodata nu m-am bucurat mai mult cand am vazut Dunarea

DSCN2745.JPG


Iesisem la 44... sau la 54 ??? nu mai stiu

DSCN2746.JPG


Glisam catre Sfantu'

DSCN2747.JPG


Multumescu-Ti Tie Doamne... Scapasem !
 
Ultima editare:
Bata-te sa te bata, Pupezico!
Ai pus la poze! Fara numar, fara numar, de nu mai poate calcul sa le proceseze. Cred ca da cu zecimale ca mi s-a blocat de vreo trei ori pana acum.
Lasand gluma la o parte, aceasta tura a fost fara cuvinte!
Bravos!!!
 
Tura 21.07.2012 "Delta de Sud" V - HARTI

Adaug si cateva harti pentru Delta de Sud

Prima harta, "manufacturata" dupa GPS

Tura+Delta+de+Sud.jpg


Un detaliu din zona Lacului Zatonu Mic

Detaliu+acces+Lacul+Zatonul+Mic.jpg


Harta 1:100.000 - Zona Sahalin

Delta+de+Sud+-+Zona+Sahalin.jpg


Harta 1:100.000 Zona Zatoane

Delta+de+Sud+-+Zona+Zatoane.jpg
 
Bata-te sa te bata, Pupezico!
Ai pus la poze! Fara numar, fara numar, de nu mai poate calcul sa le proceseze. Cred ca da cu zecimale ca mi s-a blocat de vreo trei ori pana acum.
Lasand gluma la o parte, aceasta tura a fost fara cuvinte!
Bravos!!!

Multumesc pentru aprecieri, Ciby :) Sa stii ca a fost o tura GREA. Am pus si niste harti.
 
Planuri de viitor...

Mai am destul de multe ture de descris... in special aceea prin Lacul Nebunu, care deasemenea a fost cu adevarat speciala. Dar ma simt un pic ... epuizat !!! :):):) Acum stau cu gandul la Delta... poate reusesc sa ajung si weekendul acesta... mi-e tare drag de ea. La mare am auzit ca sunt valuri... asa ca voi incerca ceva catre Chilia... Am gasit o trecere speciala... sa vad daca-mi iese. Din pacate este apa extrem de mica...

Voi atasa si o harta din Google Earth... cu o posibila trecere din Lacul Bogdaproste in lacul Miazazi

Trecere+noua+din+Bogdaproste+catre+Miazazi.jpg


Detaliul... nu prea este incurajator...

Detaliu+trecere+din+Bogdaproste+catre+Miazazi.jpg


Sfaturi ??? Pareri ??? Cunoaste cineva zona ???
 
De ce Pupezico? Trebuie sa avem voie sa glissaaamm oriunde ne permite luciul apei, indiferent de limitele impuse de lege si de mila fata de mediu? Nu vorbim de Rezervatia Biosferei Delta Dunarii?

Asta ca sa nu fie numai aplauze ... nu te supara prea tare, in rest te invidiez pentru turele tare si felicitari pentru documentarea in poze.
 
Revenire...

Dupa "ceva" peripetii... m-am intors din Delta ! Cu bine ! Cu ajutorul lui Dumnezeu ! De data aceasta am "ridicat-o" prea sus ! Mult prea sus !!! b-)b-)b-) Cred ca este timpul sa-mi reconsider limitele, si ale mele si ale Pupezicii !!! :eek::eek::eek: Oricum, ca sa-mi "personalizez" barcuta.... este o DOAMNA absolut deosebita, care a stiut sa ma duca si sa ma aduca inapoi desi am trecut IMPREUNA prin momente foarte grele !!!

In alta ordine de idei... suntem loviti peste tot, la propriu, vanatai cat incape, palmele vinete de la impins... in plus eu am si cateva (DESTULE !!!) "gauri" de la lipitori !!! :mad::mad::mad: Adaugam o noapte dormita-n balta, in coliba unui lipovean.. tura de 2 zile ... elici rupte... dar va povestesc tot... Acum doar ma bucur ca ne-am intors CU BINE si cu PUPEZICA intreaga !!! :):):)

In stilul meu propriu, voi denumi tura... "Extaz si Agonie" in Delta, pe apa mica...

P. S. Ciby, jumatate de tura este prin "locurile" tale... cred ca te vei distra un pic !!! :):):)
 
@ Ciby... in preambul

Iti spune ceva Canalul Draghilea ??? Ar trebui sa-l cheme "Canalul Iadului"... :mad::mad::mad: De fapt nu numai Canalul Draghilea... zona intreaga este de o frumusete rapitoare, dar este IADUL VERDE al Deltei... Ciby, crede-ma, Crasnicolul descris de mine tura trecuta este O JOACA DE COPII !!! comparand cu Draghilea... dar inca o data, va povestesc... Acum incarc pozele pe net... nu sunt decat 1450 :):):) ... si ma pun pe povestit !!!
 
Tura 28-30.07.2012 "Extaz si Agonie" in Delta, pe apa mica... I

Celebrul nume al cartii este folosit vice-versa in mod expres... mai intai a fost extazul...

Vineri, un chiul prelungit de la serviciu... "Hai, nu plecam ??? Nu mai pot..." vorbeam cu Pilotul. Ma seca in stomac, atat de dor imi era de Delta... de Pupezica, de noua mea "viata", deoarece cam asta fac eu weekend de weekend de 2 ani de zile. "Stai, mai am putina treaba..."... Innebuneam. Pe la 14:00 ne-am mobilizat, cumparaturi, ceva mancare, apa, apa de foc :):):) si alte-alea, si LA DRUM... Autostrada, Drajna stanga, Slobozia... celebra localitate Cataloi (poate va voi povesti vreodata !!!), Tulcea... benzina, dreapta catre Mahmudia noastra... alta comuna celebra... Malcoci... Apoi Mahmudia. Nici nu stiu cand a trecut drumul. Am povestit, am facut planuri, oftaturi prelungite, "Oare trecem...???" Va mai aduceti aminte postul anterior??? Vroiam sa fortez o iesire "noua", prin japste, din Lacul Bogdaproste, in Lacul Serbata si de-acolo intr-un canal de legatura intre Canalul Dovnica si Lacul Miazazi... Oare trecem ??? Pe Google Earth arata "rau"... :mad::mad::mad:

Mahmudia noastra, Pupezica pupata si data la apa, acoperita cu husa de mars si legata bine la ponton, mansarda noastra, iar planuri, pe inserat... Oare trecem ??? Planuri stropite cu Johnny Walker.... somn adanc cu vise... Trecem...

Dimineata, bombita (= ness cu miere, jumatate de cana, restul apa...) tura lunga, cu escala la Chilia Veche. Din doua genti mari am facut una, strictul necesar, dar bine echipati !!! b-)b-)b-) nu ca pe Crasnicol :mad::mad::mad: si coboram din mansarda noastra pe la 9-10:00... cu bagaje, pus bagajele in si pe Pupezica, apa plata, aveam chiar si trei pungi cu gheata cumparata din Tulcea in ladita frigorifica !!! Cand sa plecam, o cunostinta ne roaga... "Nu ne ajutati sa dam barcuta la apa ???"... "Cum sa nu..." raspund eu, si revin de pe Pupezica pe mal... "Barcuta" de dat la apa era o magaoaie de 4.5 tone, mare cat China, pe un peridoc pe doua axe !!! :mad::mad::mad: Nu va mai plictisesc cu amanunte, am dat-o la apa, dar m-am chinuit !!! Rau...

Alimentare cu benzina, deja venise caldura, transpirati fleasca, in sfarsit am plecat in tura... pe la 12:00 :mad::mad::mad:... asa cum ne-a invatat Ciby, dimineata !!! Glisssat frumos, acum cu elicea de tractiune gliseaza Pupezica in 2 metri !!!!, santierul naval din Mahmudia ramane in urma noastra, Dunarea noua, cotul Uzlinei, stanga pe Dunarea veche... "Mai oprim la lipoveanul nostru de import pentru :noroc: ???" intreb eu... Pilotul: "Nu, ca se face tarziu si avem cale lunga..." "Ok"... glisssat in continuare, Canalul Uzlina pe dreapta, aici am lasat-o ceva mai moale, plin de "turisti"... apa mica, mica rau, deja ma intrebam cum trec Lacul Uzlina... prind spre finalul Canalului Uzlina o portiune "libera", glisez... si intru glisat pe Lacul Uzlina... "Fara probleme " imi zic eu... Nici nu banuiam ce avea sa urmeze !!!

Lacul Uzlina, fara poze, eram inca "acasa", Canalusul Bibanilor unde in ultima clipa vad o barca ancorata, bine ascunsa in stuf, dar nu mai apuc sa reduc... Sorry... Lacul Isac... Canalul Isac, iesirea-n Litcov, dreapta, a doua la stanga... Canalul Lung, cap compas catre Crisan !!! Canalul Lung, macar anul acesta, dar cred ca de fiecare data l-am facut glisat cu Pupezica... Tac, tac-tac... simt in pinten, respectiv in volan... "Ce dracu o fi ???" ma intreb... :confused::confused::confused: "Doar am trecut Lacul Uzlina fara probleme..."... Tac, tac-tac-tac... opresc, enervat... si ce sa vezi ??? Apa de 0.5 m !!! :mad::mad::mad: Pe Canalul Lung !!! :mad::mad::mad: Si nu eram la jumatate... "Ne-am nenorocit", zic, "facem o saptamana pana la Crisan"... incet, cu 2 la ora, pornim... aprindem o tigara, si eu si Pilotul fumam ca serpii... mergem, merge, vedem mai in fata o lotca mare, ceva peste 6 m... Cand ajungem in dreptul ei, lipoveanul ne intreaba : "Nu-mi dati si mie niste benzina ??? Ca nu mai am..." M-am gandit un pic, m-am uitat la el, era intr-adevar in necaz. Am oprit, am scos canistra din chesonul din fata si i-am dat-o in barca lui... "Pune-ti cat vrei..."... Vad ca nu poate, ii tremurau mainile... "N-am decat 120.000... pun 2 litri" zice lipoveanul. Sar la el in barca, ii iau canistra din mana si ii pun vreo 5-10 litri... "Ajunge", spune el, "vreau sa ajung pana la Crisan. Am fost cu niste turisti, n-am calculat bine benzina..." "Sai domnule linistit", zic eu... Omul avea un bun simt deosebit...
"Dar cum iesim???" intreb eu, dupa ce pun canistra... "Veniti dupa mine si tineti malul stang, cu stuf, este mai adanca apa". Si plecam, el in fata, noi dupa, cu motorul sus. La iesirea din Canalul Lung, la Crisan, alta dandana... O mare salcie cazuta-n apa !!! Ne strecuram tot pe stanga si trecem, ajungem la celebra insulita, ne arata omul pe unde sa trecem, si... Bratul Sulina !!! Ne luam la revedere... si glisam, fiecare in legea lui... Facusem un bine unui om cu bun simt !!!

"Mai punem benzina ?" intreaba Pilotul... "Hai ca ne ajunge pana la Chilia Veche" zic eu... si intram pe Dunarea Veche la stanga, apoi scurt dreapta, spre aval... Glisam, barcute si de o parte si de alta, ne cam injura... dar era cam tarziu, tarzior.. asa ca glisam in continuare catre Canalul Bogdaproste. Vedem la timp "despartitura" bratului, acolo unde incepe insulita despre care am mai povestit, care desparte Dunarea veche in doua, prindem canalusul de trecere... 10 metri, apa mica !!! :mad::mad::mad: Trecem cu bine dar inaintam cu atentie... Vine o barca din spate cu doi pescari: "Aveti apa buna ! Dati-i !!!" Ok, ii "dam", ajungem iute-iute la intrarea in Canalul Bogdaproste, incetinim si intram prudent. La intrare, niste pescari la bat: "Este apa pe Bogdaproste ??? " intreb eu fara sa precizez, lac sau canal... "Pe Canal aveti destula, lacul trebuie sa-l stiti..." In gandul meu: "mie de canal mi-era frica, ca lacul are apa..." Si glisam... Intram in Lacul Bogdaproste pe la 14:30... Cativa metri mergem prudent, sa ne orientam catre canalul de legatura cu Lacul Serbata... ma uit in spate: NAMOL !!! Iau vasla, o bag in apa, 0.5 metri !!! Pe Lacul Bogdaproste !!! :mad::mad::mad: Sa inebunesc... "Nu mai ajungem la Chilia pana diseara..." zic eu, Pilotul: "Daca o luam pe unde stim, fara sa mai fortezi tu treceri, ajungem..." Palma grea data planurilor mele de explorare !!! b-)b-)b-) Dar iau decizia inteleapta... "Ok, Bogdaproste, traversam spre vest catre La Amiaza, Trei Iezere, iesim pe Lopatna... Babina, care-i lac mare... centura... Dunare si Chilia Veche", renuntasem...

Incet, cu grija, am purces prin apa de 0.5... namol, incet, fara sa fortam motorul, pret de cateva sute de metri, apoi 0.8... glisare din scurt... si ne indreptam catre canalul de legatura cu lacul La Amiaza...

Butucul submersat de la intrarea spre Lacul La Amiaza era la locul lui... cu un pescarus pe el... lucru care ne-a facut sa gasim canalul mai usor !!! :):):) Glisam in canal, parcurgem canalul, intram in Lacul La Amiaza, il traversam repejor spre vest... ne oprim din glisare in fata canalusului cu plaur care face legatura cu Trei Iezere... Oprim, ghiondir, sondam, apa buna... intram in Trei Iezere

Lacul Trei Iezere avea apa buna, cca 1 m, in 3-4 minute l-am traversat catre iesirea pe Garla Lopatna, fara sa uitam sa admiram niscaiva pasaret... La intrarea pe Garla Lopatna, plase !!! Apa mica si vegetatie MULTA !!! :mad::mad::mad: Dar senal... b-)b-)b-) Stiam lectia... Incet, cu motorul sus, cu ghiondirul intr-o mana... intram pe Lopatna... Apa buna... da-i si gliseaz-o !

Cateva precizari... tot invatam. Multe canale, mai ales cele care unesc lacurile, au fost sapate, unele doar dragate. In trecut !!! :mad::mad::mad: Cand este apa mare, nu-i problema... dar cand este apa mica... Sa va explic. Cand au sapat / dragat canalul, s-au dus si in lac cativa metri, poate cativa zeci de metri, si "rezultatul" dragarii... sapatura, au pus-o pe margini... rezulta un fel de mini-diguri submersate. De pamant / mal, din fericire, nu ca pe Razelm !!! :mad::mad::mad: Oricum, este bine ca la intrarea intr-un lac, pe apa mica, sa nu faceti nici stanga, nici dreapta, ci sa mergeti tot inainte... ca pionierii, macar 100 de metri, ca sa fiti siguri ca nu atingeti fundul.

Lopatna, in afara de faptul ca este plina de meandre, nu pune probleme... Garla frumoasa, adanca, cu peste, sareau ca la balamuc.. dar timpul scurt, Chilia-n suflet si-n simtiri... glisam, fotografiam si admiram... Gata cu problemele... intram direct in Babina, lac mare, apa buna... Prindem canalusul drept spre nord spre Lacul Babina, intram in lac, mergem frumos cateva sute de metri... si iar 0.5 :mad::mad::mad: Sa mor, nu alta, si aveam drum prin lac, nu gluma... Pupezica mesteca noroi la greu, incet, cu rabdare, am traversat pana spre canalul de legatura catre Canalul de Centura al chiliei. Cel mai rau a fost acolo unde lacul Babina se ingusteaza intre doua fultane uriase de stuf, practic la trecerea in Lacul Dracului...

Nimerim "mini-senalul" dintre ciulini sa intram pe canalul de legatura, apa mica, incet, incet... pe la 15:40 intram pe canalus. Inainte insa, ne-am delectat cu niste frumosi pelicani in zbor...

Intram pe canalul de legatura, apa buna, ma pregatesc sa glisez, cand, ce sa vezi ??? Incep magariile... o salcie prabusita ! canalul acesta nu avea neam de obstacol... Si acum ??? Furtuna, bate-o-ar vina ! Rupsese si ea cate ceva !!! :mad::mad::mad: Ocolim, trecem cu chiu cu vai... alt obsatcol... cred ca am depasit cel putin 5 obstacole !!! La un moment dat, cand deja ma cam luase grija, aud o barca cu motor cum se chinuie. Nu o vedeam, deoarece aveam un alt obstacol in fata... Ma opresc, o astept sa treaca, si ... un popa, cu cativa, presupun... enoriasi ! "Pai", zic eu, "daca popa acesta poate, pot si eu... Ca doar nu sare butuci cu barca ca Pupezica " b-)b-)b-) Il intreb totusi cum este in fata... "Cateva cioate si gata"... zice el... Asta a insemnat inca vreo cinci obstacole, destul de greute... pana am dat in Centura !!!

Pe la 16:00 glisam happy pe Centura Chiliei, cu digul pe stanga, atenti totusi... Nu prea ai ceva de vazut pe aici... dar nici obstacole nu ai ! Apa ceva mai mica la iesirea in Dunare, stanga... si cu toata viteza inainte spre Chilia... Facusem rezervare la o pensiune, Solunar, are si site..."Cum o recunoastem ???" am intrebat, dupa ce am aflat ca este la apa si are si ponton... "Este albastra", mi s-a raspuns... asa si era. Casute albastre. Acostam la mama dracului, prelungise omul pontonul cel putin 50 de metri ca sa mai ai apa, atat de mica este Dunarea !!! Acostam cu bine, bagajele jos, Pupezica pregatita de innoptat, si pe la 18:10 ne racoream intr-o mini-piscina cu apa destul de curata... cu un pahar de campari in mana!!!

Am stat noi ce-am stat, ne-am relaxat, era o caldura insuportabila, si pe la 20:15 am iesit sa ne plimbam prin... Chilia Veche. Chilia Veche este o comuna unde nu ai carciuma decat sa bei, nu poti manca, aviz amatorilor !!! Dar noi aveam provizii, asa ca nu ne-am facut probleme. Am fost la biserica, foarte mare si frumoasa, am admirat niste case traditionale cu niste frontispicii cu modele interesante, am facut poze... Pilotul vroia la penitenciar... noroc ca s-a facut noapte si ne-am intors... Masa frugala la un pahar de vin, ceva TV... sa vedem ce mai este prin tara :mad::mad::mad: Si povestiri... planuri... somn bun pana dimineata !!!

Despre pensiune, o recomand. Loc bun de "despaduchiere" dupa tura, preturi moderate, administrator foarte amabil, bun cunoscator al zonei, curat, barci cu motor de inchiriat... mai greu sa ajungi !!!

Somnul bun ne-a refacut, cafeluta la umbrar, :pb: de la gheata ca sa ne mearga bine, platim, geanta-n barca, pregatim Pupezica si ne luam ramas bun de la administrator...

Extazul se incheiase... Incepea a doua parte... dar noi nu stiam, inca !!!
 
Poze Tura 28-30.07.2012 "Extaz si Agonie" in Delta, pe apa mica... I

Prima poza am facut-o abia pe Canalul Lung...

DSCN2750.JPG


Un cufundac motat pe Canalul Lung printre nuferi infoiati...

DSCN2751.JPG


Canalul Lung... inca nu ne prinsesem cata apa avem sub noi...

DSCN2754.JPG


Lipoveanul fara benzina...

DSCN2756.JPG


Cat scazuse apa pe Canalul Lung...

DSCN2762.JPG


Si vegetatie in apa...

DSCN2763.JPG


Nuferi albi pe Canalul Lung, printre craci...

DSCN2768.JPG


Lipoveanul ocoleste obstacolul, salcia cazuta catre iesirea spre Crisan

DSCN2771.JPG


Cel putin 1 metru scazuse apa pe Canalul Lung

DSCN2777.JPG


Buturugi...

DSCN2778.JPG


Delicatete... alba !!!

DSCN2780.JPG


Hatisuri impenetrabile pe Canalul Lung...

DSCN2785.JPG


Cand era apa nu se vedeau... si noi glisam zglobii

DSCN2788.JPG


Un starc galben, pitulat...

DSCN2791.JPG


Inca unul...

DSCN2796.JPG


Ne pregatim sa "abordam" salcia cazuta la iesirea din Canalul Lung catre Crisan

DSCN2799.JPG


O ocolim prin stanga... lipoveanul ne asteptase ! Atentie cei cu barci mari ca nu se mai poate trece...

DSCN2800.JPG


Trecem de salcie... lipoveanul este in fata

DSCN2802.JPG


Lasam ceva mal in urma noastra

DSCN2804.JPG


Gata, obstacolul este in spate

DSCN2806.JPG


Lipoveanul gliseaza... noi mai incet

DSCN2807.JPG


Iesim la Crisan...

DSCN2808.JPG


Apa scazuta la Crisan... si au umplut "ceva" si cu piatra... Nu stiu exact ce... cred ca pentru o navigatie usoara si fara probleme in Delta

DSCN2809.JPG


Santierul de la Crisan

DSCN2810.JPG


Ceva fac ei...

DSCN2812.JPG


Nu le stiam... pe ele, pe cioate... Ori acum au venit, ori acum AU IESIT DIN APA

DSCN2813.JPG


Barcuta "pe mal" de la Crisan

DSCN2814.JPG


Si o pensiune "inflorata" la Crisan

DSCN2815.JPG


Dupa ce parcurgem Dunarea noua - Brat Sulina si intram pe Dunarea Veche spre aval, dupa insulita si dupa ce prindem Canalul Bogdaproste... Lacul Bogdaproste... agitat

IMG_4431.JPG


Apa extrem de mica pe Lacul Bogdaproste...

IMG_4445.JPG


Lasam siaj de namol in spate. Inaintam cu greu prin Lacul Bogdaproste

IMG_4447.JPG


In mijlocul Lacului Bogdaproste. Nu-mi venea sa cred ce mica era apa

IMG_4448.JPG


Busteanul submersat cu pescarus pe el la intrarea in canalul care duce in La Amiaza

IMG_4449.JPG


Pescarusul ciufulit

IMG_4450.JPG


In zbor... "gloantele" lui Crocodilu

IMG_4452.JPG


Asa am parcurs TOT Lacul Bogdaproste...

IMG_4453.JPG


Inca o poza cu pescarusul, mai de-aproape... intram pe canalul spre La Amiaza

IMG_4454.JPG


Japste intre Bogdaproste si La Amiaza

IMG_4459.JPG


Lacul La Amiaza... cu plase...

IMG_4460.JPG


Iesirea prin japste catre Trei Iezere

IMG_4461.JPG


Egreta aceea sta in picioare IN MIJLOCUL LACULUI

IMG_4462.JPG


Pentru DETALIU de apa mica

IMG_4464.JPG


Trecerea catre Trei Iezere

IMG_4467.JPG


Pescarusi pe un palur

IMG_4468.JPG


Intrarea in Trei Iezere, RAU INGUSTATA

IMG_4471.JPG


Detaliu... intrarea in Trei Iezere

IMG_4473.JPG


Verific apa cu ghiondirul la intrarea pe Trei Iezere

IMG_4476.JPG


Lacul Trei Iezere se intindea in fata noastra

IMG_4477.JPG


Traversand lacul Trei Iezere... ne apropiem de intrarea pe Garla Lopatna

IMG_4481.JPG


Un pelican singuratic "inspecteaza" plasele pescarilor

IMG_4482.JPG


Se uita mirat la noi... noi nu vrem peste ???

IMG_4485.JPG


Vegetatie subacvatica iesita la suprafata pe lacul Trei Iezere

IMG_4486.JPG


Intrarea pe Garla Lopatna dinspre Trei Iezere

IMG_4489.JPG


Intram pe Lopatna

IMG_4494.JPG


Privim in urma la Lacul Trei Iezere

IMG_4496.JPG


Garla Lopatna

IMG_4498.JPG


Meandre pe Garla Lopatna

IMG_4499.JPG


Frumoasa Garla Lopatna

IMG_4501.JPG


IMG_4503.JPG


Tot inainte pe Lopatna, pe apa buna

IMG_4503.JPG


Intrarea pe canalusul de legatura dintre Lopatna si Lacul Babina

IMG_4504.JPG


O lotca pe jumatate scufundata la intrarea catre Babina

IMG_4505.JPG


Canalusul de legatura cu Babina

IMG_4506.JPG


Lacul Babina sclipeste in fata

IMG_4507.JPG


Intram pe Babina...

IMG_4509.JPG


Lacul Babina... un lac mare... dar...

IMG_4518.JPG


Cu atentie pe Lacul Babina

IMG_4521.JPG


Fultane de stuf spre iesirea in Lacul Dracului

IMG_4528.JPG


In stramtoare... locul cu apa fff mica

IMG_4531.JPG


Inaintam cu greu catre Lacul Dracului...

IMG_4537.JPG


Ce lasam in urma noastra

https://lh6.googleusercontent.com/-...vI/AAAAAAAAJYk/9qaqsT1EWQw/s1127/IMG_4538.JPG

Apa de 0.5 pe Lacul Babina

IMG_4540.JPG


Siaj de namol pe Babina

IMG_4542.JPG


Stramtoarea... departe... mai avem de "mers" prin namol

IMG_4543.JPG


Tot apa mica

IMG_4544.JPG


Din ce in ce mai mica

IMG_4546.JPG


Cormorani pe-o craca

IMG_4549.JPG


Si pelicani in zbor deasupra Babinei

IMG_4551.JPG


Dupa stramtoare... iesim la apa buna

IMG_4553.JPG


Cautam canalusul care sa ne duca in Centura Chiliei

IMG_4558.JPG


Intrarea pe canalus... plina de plase !!!

IMG_4561.JPG


Senalul prin ciulini... la intrarea spre canalusul care duce in Centura Chiliei

IMG_4562.JPG


Iar apa mica, la intrarea pe canalus

IMG_4564.JPG


Niscaiva pelicani ne survoleaza

IMG_4566.JPG


Intram pe senal

IMG_4567.JPG


Motorul sus, apa ceva mai buna

IMG_4569.JPG


Pelicanii... parca sunt Mig-uri !!!

IMG_4570.JPG


Zboara in formatie stransa

IMG_4571.JPG


Apoi escadrila se reuneste

IMG_4572.JPG


Parcurgem senalul cu motorul sus-sus

IMG_4578.JPG


Canalusul de legatura...

IMG_4581.JPG


Nuferi galbeni il incarca...

IMG_4587.JPG


Culori incredibile...

IMG_4588.JPG


La orizont se vad... primele "magarii"

IMG_4592.JPG


Magarie in detaliu

IMG_4596.JPG


Cine o fi rupt-o ? Poate-o fi vreun Stramba-Lemne... ???

IMG_4597.JPG


Trecem si de aceasta

IMG_4598.JPG


Al doilea obstacol

IMG_4599.JPG


Il abordam cu incredere, in drum spre Centura Chiliei

IMG_4602.JPG


Il ocolim

IMG_4603.JPG


Sper sa trecem

IMG_4606.JPG


Alte obstacole in drum spre Centura Chiliei

IMG_4607.JPG


Obstacole "prelucrate"

IMG_4608.JPG


Ne ajutam de ghiondir sa trecem

IMG_4609.JPG


Mai lasam un obstacol in spate

IMG_4611.JPG


Alta bariera

IMG_4613.JPG


Ce avem sub noi... de fapt ce are Pupezica sub ea

IMG_4614.JPG


Un brotac indiferent la trecerea noastra

IMG_4615.JPG


Tot inainte pe canalus, spre Centura Chiliei

IMG_4616.JPG


Apa scazuta pe canalus

IMG_4617.JPG


Inca un obstacol...

IMG_4618.JPG


Pare ca nu se mai termina !!!

IMG_4621.JPG


Am trecut si de acesta ...

IMG_4626.JPG


Alta salcie care ne bareaza partial drumul

IMG_4628.JPG


Iar si iar... parac au cazut TOATE salciile

IMG_4629.JPG


Ultimul obstacol... se vede digul si firele de tensiune...

IMG_4636.JPG


Il abordam cu incredere... se vede deja Canalul de Centura al Chiliei

IMG_4637.JPG


Canalul de centura este in fata noastra

IMG_4640.JPG


Detaliu de obstacol... lasat din fericire in urma

IMG_4644.JPG


Digul Canalului de Centura catre Chilia Veche

IMG_4645.JPG


Canalul de Centura al Chiliei Vechi

IMG_4650.JPG


Glisam fara probleme, ajungem pe dunare, Chilia Veche... si pensiune Solunar

IMG_4662.JPG


Pe starzile din Chilia Veche

IMG_4663.JPG


"Afise" in Chilia Veche

IMG_4665.JPG


Puse pe "zidul" birtului

IMG_4666.JPG


Centrul de informare din Chilia Veche

IMG_4671.JPG


Ce pompos se numeste...

IMG_4672.JPG


Scoala din Chilia Veche... 1909 !!!

IMG_4677.JPG


Intrarea in scoala... renovata frumos

IMG_4679.JPG


Biserica din Chilia Veche

IMG_4680.JPG


Biserica mare....

IMG_4683.JPG


Casa aproape daramata pe strada principala din Chilia Veche

IMG_4684.JPG


Covor de flori in fata bisericii din Chilia Veche

IMG_4685.JPG


Biserica din Chilia Veche in reparatie

IMG_4687.JPG


Donatorul...

IMG_4689.JPG


Cruci slave... pentru reconditionat

IMG_4692.JPG


O ultima imagine cu biserica din Chilia Veche... are un aer aparte

IMG_4696.JPG


Frontispicii decorate...

IMG_4698.JPG


Niste detalii interesante...

IMG_4699.JPG


Alta casa decorata in Chilia Veche

IMG_4700.JPG


"Motivele" seamana intre ele...

IMG_4701.JPG


O casuta verde, decorata altfel

IMG_4703.JPG


Ulita din Chilia Veche catre penitenciar...

IMG_4706.JPG


Ulita spre penitenciar se numeste...

IMG_4707.JPG


Piata din Chilia Veche

IMG_4710.JPG


Sectia de votare din Chilia Veche

IMG_4712.JPG


Pupezica pregatita de "culcare"...

IMG_4715.JPG


Doarme, nici nu banuieste ce o asteapta a doua zi...

IMG_4716.JPG
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Back
Sus