Barcuta mea gonflabila de la Decathlon

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Punct de interes

Cand ai iesit din Fortuna de ai carmit-o spre Rotund ai fost aproape de zona care mi-a placut mie cel mai mult. Daca vrei, ti-o marchez pentru turele viitoare. Peisajul era cam asa

delta87.JPG
 
Tura de sambata 12.05.2012- Mahmudia-Mila 23-Maliuc-Lacul Fortuna-Lacul Rotund HARTA

Atasez si o harta fff aproximativa, fara detalii scrise... O sa muncesc si la harta, dar mai stau. Ma bucur ca v-a placut. Ma intristeaza faptul ca DoiNomazi au apreciat tot mai putin partea cu "cascadoriile"... partea a V-a. Eu am incercat sa dau o nota cat mai romantata aventurii. Adevarul este ca a fost greu si destul de periculos... b-)

Orele trecute pe "harta" nu sunt reale... Cred ca de cateva ori s-a stricat softul... nu stiu. Am ajuns la Mahmudia pe la 10 noaptea, daca nu dupa ! Si nu am plecat asa de dimineata... S-ar putea ca softul sa nu foloseasca "ceasul" telefonului, sa-l fi setat eu, sau sa-l las nesetat pe GMT... Daca adaugi 2 ore sau chiar 3, pare real !
 

Atașamente

  • Tura - 12.05.2012 Mahmudia-Mila 23-Maliuc-Lacul Fortuna-Lacul Rotund.pdf
    464.2 KB · Vizualizări: 58
Astazi nu mai pot comenta si nici maine nu stiu daca voi putea, dar poimaine iti spun ce ai gresit.
Se iese asa usor din Lacul Rotund pe la nord. Aveai intre 5 si 10 minute maxim sa ajungi in Sontea si inca 10-15 pana la Mila.
Alta data intreaba!
 
Astazi nu mai pot comenta si nici maine nu stiu daca voi putea, dar poimaine iti spun ce ai gresit.
Se iese asa usor din Lacul Rotund pe la nord. Aveai intre 5 si 10 minute maxim sa ajungi in Sontea si inca 10-15 pana la Mila.
Alta data intreaba!

Promit sa intreb... multam fain !!!
 
Bucuresti. Multumesc pentru "BRAVO"...

Pai, il meriti. Pe mine nu ma impresioneaza ca X a ajuns in locul Y. Azi sunt o multime de romani care ajung mai peste tot prin lume. Pe mine ma intereseaza CUM ajung ei acolo, cat de liberi sunt ca fiinte. Si-a cumparat bilet? Si-a rezervat dinainte prin agentie? Multam fain! Asta nu inseamna ca eu sunt mai breaz. De multe ori mi-e ciuda pe mine ca nu merg mai departe, ca nu sunt mai liber. Lumea nu e un spatiu interzis si singurele bariere sunt cele pe care noi singuri le construim in jurul nostru cu meticulozitate, ingrijindu-le si stergandu-le de praf ca o gospodina vrednica. Tu ai pupu, de aia imi place. Zici de Nomazi ca n-au apreciat "cascadoriile"? Ba pot spune ca SIGUR le-au apreciat, dupa ce oameni sunt. Poate doar au citit prea infrigurat si au uitat de like :) Baga benzina si apoi povesteste ca de oameni de astia avem nevoie nu de aia care umplu forumurile cu intrebari despre piscina nu stiu carui hotel si daca agentia X e de incredere. Bravo!
 
Cateva poze... unele au in denumire... comentariul...

Cateva poze... cu comentarii in titlu !!!
 

Atașamente

  • 1111 - Canalul spre Letea - DSCN0154.jpg
    1111 - Canalul spre Letea - DSCN0154.jpg
    39.6 KB · Vizualizări: 79
  • 1010 - Bisericuta din Letea - DSCN0140.jpg
    1010 - Bisericuta din Letea - DSCN0140.jpg
    57.4 KB · Vizualizări: 82
  • 99 - DSCN0137.jpg
    99 - DSCN0137.jpg
    55 KB · Vizualizări: 83
  • 88 - DSCN0124.jpg
    88 - DSCN0124.jpg
    85.5 KB · Vizualizări: 92
  • 77 - DSCN0081.jpg
    77 - DSCN0081.jpg
    109.1 KB · Vizualizări: 87
  • 55 - DSCN0075.jpg
    55 - DSCN0075.jpg
    39 KB · Vizualizări: 78
  • 44 - DSCN0072.jpg
    44 - DSCN0072.jpg
    32.2 KB · Vizualizări: 79
  • 33 - DSCN0070.jpg
    33 - DSCN0070.jpg
    143 KB · Vizualizări: 80
  • 22 - DSCN0061.jpg
    22 - DSCN0061.jpg
    63.5 KB · Vizualizări: 82
  • 11 - DSCN0060.jpg
    11 - DSCN0060.jpg
    117.6 KB · Vizualizări: 86
  • 2121 - Suirea pe peridoc, pe vant - DSCN0302.jpg
    2121 - Suirea pe peridoc, pe vant - DSCN0302.jpg
    60.1 KB · Vizualizări: 100
  • 2020 - Dunarea pe vant... - DSCN0283.jpg
    2020 - Dunarea pe vant... - DSCN0283.jpg
    66.8 KB · Vizualizări: 94
  • 1919 -  Lebede, cred ca pe Fortuna ! - DSCN0268.jpg
    1919 - Lebede, cred ca pe Fortuna ! - DSCN0268.jpg
    57.3 KB · Vizualizări: 79
  • 1818 - Nuferi albi - DSCN0251.jpg
    1818 - Nuferi albi - DSCN0251.jpg
    80.8 KB · Vizualizări: 82
  • 1717 - Canalul de legatura catre Litcov dinspre Isac - DSCN0231.jpg
    1717 - Canalul de legatura catre Litcov dinspre Isac - DSCN0231.jpg
    30.9 KB · Vizualizări: 83
  • 1515 -  Cauciucul care mi-a dat fiori 1- DSCN0206.jpg
    1515 - Cauciucul care mi-a dat fiori 1- DSCN0206.jpg
    41.3 KB · Vizualizări: 88
  • 1414 -  Canalul Uzlina la iesire in lac - DSCN0203.jpg
    1414 - Canalul Uzlina la iesire in lac - DSCN0203.jpg
    53.3 KB · Vizualizări: 86
  • 1313 - Sageata Dunarii... Ceausescu nu era prost !!! DSCN0184.jpg
    1313 - Sageata Dunarii... Ceausescu nu era prost !!! DSCN0184.jpg
    47.1 KB · Vizualizări: 89
  • 1212 -  Romania vnduta la mezat - SCN0180.jpg
    1212 - Romania vnduta la mezat - SCN0180.jpg
    52.5 KB · Vizualizări: 83
Atasez si o harta fff aproximativa, fara detalii scrise... O sa muncesc si la harta, dar mai stau. Ma bucur ca v-a placut. Ma intristeaza faptul ca DoiNomazi au apreciat tot mai putin partea cu "cascadoriile"... partea a V-a. Eu am incercat sa dau o nota cat mai romantata aventurii. Adevarul este ca a fost greu si destul de periculos... b-)

Orele trecute pe "harta" nu sunt reale... Cred ca de cateva ori s-a stricat softul... nu stiu. Am ajuns la Mahmudia pe la 10 noaptea, daca nu dupa ! Si nu am plecat asa de dimineata... S-ar putea ca softul sa nu foloseasca "ceasul" telefonului, sa-l fi setat eu, sau sa-l las nesetat pe GMT... Daca adaugi 2 ore sau chiar 3, pare real !

Nu fi trist(a), chiar nu apucasem s-o citesc...:)
 
Pai, il meriti. Pe mine nu ma impresioneaza ca X a ajuns in locul Y. Azi sunt o multime de romani care ajung mai peste tot prin lume. Pe mine ma intereseaza CUM ajung ei acolo, cat de liberi sunt ca fiinte. Si-a cumparat bilet? Si-a rezervat dinainte prin agentie? Multam fain! Asta nu inseamna ca eu sunt mai breaz. De multe ori mi-e ciuda pe mine ca nu merg mai departe, ca nu sunt mai liber. Lumea nu e un spatiu interzis si singurele bariere sunt cele pe care noi singuri le construim in jurul nostru cu meticulozitate, ingrijindu-le si stergandu-le de praf ca o gospodina vrednica. Tu ai pupu, de aia imi place. Zici de Nomazi ca n-au apreciat "cascadoriile"? Ba pot spune ca SIGUR le-au apreciat, dupa ce oameni sunt. Poate doar au citit prea infrigurat si au uitat de like :) Baga benzina si apoi povesteste ca de oameni de astia avem nevoie nu de aia care umplu forumurile cu intrebari despre piscina nu stiu carui hotel si daca agentia X e de incredere. Bravo!

Bazat strict pe experienta noastra, lumea devine din ce in ce mai mult un loc presarat cu bariere. Imi aduc aminte de oftatul istoric al unor batrani navajo din Arizona care vorbeau in cuvinte putine si rare de sufocarea paradisului "open range" de garduri. Libertatea de a calatori, un drept sacru pentru noi, cei nascuti in Romania intre '45 si '89, se impiedica din ce in ce mai des de vize si permise, taxe, costuri si interdictii. Desi ma simt din ce in ce mai sufocat in putinele colturi de natura ramase nealterate de lacomia oarba si nesimtita a speciei, marturisesc ca am ajuns sa inteleg si sa aprob multe dintre restrictii, mai ales daca au menirea sa protejeze colturile de paradis de hoarde. Probabil ca te referi la barierele sedimentate in jurul eu-lui, la mumificarea viselor si osificarea indraznelii... completate trist de inevitabila solitudine in fata ecranelor (cinema, TV, calculator, PDA, smart phone) care alunga realitatea si o inlocuiesc cu o reprezentare...

M-am rezemat oarecum de angst-ul "vrednicei gospodine" cand am scris ca, incercam sa ne planuim cat mai in detaliu fiecare pas al vietii ca si cum am fierbe un fruct proaspat si zemos si i-am elimina grijulii vitamina neprevazutului. De cele mai multe ori ne e teama sa muscam din fructul proaspat aflat in fata noastra pentru ca ne sperie consecintele imprevizibile si situatiile asupra carora nu ne putem exercita controlul. Deraiati in afara planului, ne simtim mici si neputinciosi, vulnerabili la cheremul hazardului. Dar daca, totusi, nu planuirea minutioasa, ci tocmai capacitatea de adaptare permanenta la neprevazut este ADN-ul libertatii? Drumul fara sfarsit nu avea si nu are rascruci sau optiunea de a alege o alta directie. Intortocheatele poteci ce se impletesc si se incolacesc una pe alta poarta mai departe o aceeasi seva a carei curgere este parte indivizibila din marea partitura. Ceea ce este, nu poate fi altfel...:)

Ai dreptate, am apreciat sinceritatea descrierilor si ceea ce pare sa anime calatoriile respective.

Astept si eu continuarea firului...
 
Desi ma simt din ce in ce mai sufocat in putinele colturi de natura ramase nealterate de lacomia oarba si nesimtita a speciei, marturisesc ca am ajuns sa inteleg si sa aprob multe dintre restrictii, mai ales daca au menirea sa protejeze colturile de paradis de hoarde.

Da. Aprob. Am descoperit acest lucru pentru prima data in India. La obiectivele turistice fara bilet de intrare nu aveai un moment de liniste: in permanenta se agatau de tine diversi care vroiau sa-ti vanda ceva sau sa-ti fie ghid (doar pentru a exersa engleza :) ). Acolo unde se punea taxa de intrare ... era liniste! Adoram taxa de intrare ...
 
... poate mai putin faptul ca Pupezica mână un motor, dar asta e altă mâncare de peşte :)

Chestia cu manatul unui motor este de discutat. In esenta, prin sporturile pe care le-am facut, sunt de partea naturii (alpinism, ski)... Cand vad ghiolbanii cu ATV-uri, ma seaca. Dar in acel mediu ma simt fff in siguranta. Il cunosc. Il stiu... Apa ma sperie, si poate pentru faptul ca nu o cunosc... Cutreier Delta de 1 an, acesta fiind al doilea... Acum m-am mai obisnuit, dar la inceput a fost dificil pentru mine...

Ce-ti da si ce-ti ia motorul ??? Iti da long range si siguranta, ca iesi ! Ce-ti ia ? linistea, puritatea actului in sine, apropierea de pasari si de natura...

Eu cred ca trebuie facut un compromis, o folosire rationala si decenta a motorului, indiferent de puterea lui. Delta nu trebuie zdrobita, calcata in picioare, trebuie inteleasa, patrunsa incet, sa intrii "in amestec" cu ea... Poti sa faci asta si cu motorul.

Am mai spus dar mai scriu o data... va admir fff mult pe voi, cei cu caiacul, dar nu am inca curajul sa o fac.
 
Chestia cu manatul unui motor este de discutat. In esenta, prin sporturile pe care le-am facut, sunt de partea naturii (alpinism, ski)... Cand vad ghiolbanii cu ATV-uri, ma seaca. Dar in acel mediu ma simt fff in siguranta. Il cunosc. Il stiu... Apa ma sperie, si poate pentru faptul ca nu o cunosc... Cutreier Delta de 1 an, acesta fiind al doilea... Acum m-am mai obisnuit, dar la inceput a fost dificil pentru mine...

Ce-ti da si ce-ti ia motorul ??? Iti da long range si siguranta, ca iesi ! Ce-ti ia ? linistea, puritatea actului in sine, apropierea de
pasari si de natura...

Eu cred ca trebuie facut un compromis, o folosire rationala si decenta a motorului, indiferent de
puterea lui. Delta nu trebuie zdrobita, calcata in picioare, trebuie inteleasa, patrunsa incet, sa intrii "in amestec" cu ea... Poti sa faci asta si cu motorul.

Am mai spus dar mai scriu o data... va admir fff mult pe voi, cei cu caiacul, dar nu am inca curajul sa o fac.

Desi sunt adeptul linistii si a propulsiei umane, atunci cand se poate, citind despre motoare si "long range", mi-am amintit senzatie de teama combinata cu incredere cand depinzi de functionarea neintrerupta a unui motor timp de 62 de ore si aproape a trei mii de mile terestre. Motoare care torc neintrerupt consumand sute de litri de benzina sau motorina purtandu-te non stop de-a lungul
si de-a latul continentelor, deserturilor si nisipurilor fara scapare (in caz ca zumzaitul mecanic se opreste...)

De care ori decolez ca pasager la bordul unui zbor deasupra Atlanticului sau Pacificului, privesc
motoarele de pe partea de aripa unde ma aflu si ma gandesc la partile mecanice angrenate in
miscare, la conductele de alimentare...

Am iubit intodeauna motoarele si viata din ele dar pretuiesc mai mult independenta bocancului, a pedalei, a padelei, a vantului...

Nu ai curaj s-o faci? Aminteste-ti de momentul in care ai facut prima data dragoste, caci mersul cu kayak-ul este un act de dragoste, nu doar o modalitate de transport.

Nu cred ca e vorba de curaj, nici acordand incredere motorului, nici avantandu-te fara el. Poate e vorba doar de impacarea cu curgerea fireasca a destinului...:)
 
Ultima editare:
Chestia cu manatul unui motor este de discutat. In esenta, prin sporturile pe care le-am facut, sunt de partea naturii (alpinism, ski)... Cand vad ghiolbanii cu ATV-uri, ma seaca. Dar in acel mediu ma simt fff in siguranta. Il cunosc. Il stiu... Apa ma sperie, si poate pentru faptul ca nu o cunosc... Cutreier Delta de 1 an, acesta fiind al doilea... Acum m-am mai obisnuit, dar la inceput a fost dificil pentru mine...

Ce-ti da si ce-ti ia motorul ??? Iti da long range si siguranta, ca iesi ! Ce-ti ia ? linistea, puritatea actului in sine, apropierea de pasari si de natura...

Eu cred ca trebuie facut un compromis, o folosire rationala si decenta a motorului, indiferent de puterea lui. Delta nu trebuie zdrobita, calcata in picioare, trebuie inteleasa, patrunsa incet, sa intrii "in amestec" cu ea... Poti sa faci asta si cu motorul.

Am mai spus dar mai scriu o data... va admir fff mult pe voi, cei cu caiacul, dar nu am inca curajul sa o fac.

Ai observat: nu te condamn pentru motor. Am spus doar ca e alta mancare de peste. Suntem amandoi de aceeasi parere: e mult mai "intim" fara motor, dar nu orice merge sau merita facut fara motor. Echilibrul sta in discernamant.
 
Ai observat: nu te condamn pentru motor. Am spus doar ca e alta mancare de peste. Suntem amandoi de aceeasi parere: e mult mai "intim" fara motor, dar nu orice merge sau merita facut fara motor. Echilibrul sta in discernamant.

Corect... discernamantul si echilibrul este cheia... Fetish-ul meu este acea succesiune de vehicule "perfecte" cu care (scuzati cacofonia) sa-ti atingi tinta. Sa ma explic putin: Cand am inceput ... nici nu stiu s-o numesc, dragoste?, aventura?, cunoastere?... in Delta, m-am oprit cu o masina puternica si bine dotata de off-road in fata ... luciului de apa ! Am mai povestit, dar reiau... am incercat sa ajung la Portita cu masina, nu fusesem niciodata, pe harta era drum... dar pe Grindul Lupilor, la Canalul 5, la ecluza, drumul se termina...
Asa frustrare am simtit... incat am studiat problema, inginereste desigur :confused::mad::confused: :cum sa fac sa (1) ajung cu masina pana la Canalul 5 si (2) ce sa scot eu din masina care sa ma duca pe apa pana la Portita ??? Canalele cele 2 care continua pe grind mi se pareau safe !!! :p Pe vremea aceea nu stiam ca nu ajung (cele 2 canale) pana la Portita !!! b-)... Dupa "studiul" efectuat... si acum nu glumesc, chiar m-am documentat de pe net, am ajuns la concluzia... cauciucului ! O pliezi, poti s-o transporti cu masina, o poti manevra chiar daca esti singur, o poti monta / demonta, poti pune motorul pe ea... asa a aparut "Barcuta mea gonflabila de la Decathlon" !!! b-)
De ce apoi Delta Lux-ul ? Pentru siguranta si pentru long range... In analiza facuta, ca si Delta Luxul s-a intamplat tot dupa o analiza serioasa :confused::cool:, cu gonflabila aveai 2 mari dezavantaje: se poate intepa usor (exemplu: ciulinii de balta la acostare, craci...) si ramai acolo unde esti (sunt povesti cu navigatul cu gonflabila cu un singur balon umflat), asa cum am mai spus, in Delta nu vine nimeni dupa tine, doar prieteni daca ai !!! si al doilea dezavantaj il constituie lacurile mari pe vant, si uneori chiar Dunarea. Asa ca... am citit m-am documentat si... Delta Lux. De ce modelul acesta (voi fi scurt, dezvolt doar daca sunteti interesati): este o barca robusta, relativ ieftina, de dimensiuni rezonabile (5m), care suporta o motorizare fff mare, pana la 115 CP (pe vremea aceea nu stiam eu ca un motor mare bea mult, si nici faptul ca 4 timpi 100 CP >>> mai greu ca 2 timpi 100 CP, asa ca barcuta mea sta cam cu fundul in apa !!! :eek: ) si nu este o barca "pretentioasa", o barca cu finisaje fine ti-e mila s-o bagi in craci sau s-o acostezi langa niste lotci de pe care curge smoala !!! Dar sunt si dezavantaje...
Sa ma (mai) explic (o data) :) : pai nu poti sa "te bagi" cu ea decat daca ai apa si latime destula. Anul trecut, cand Dunarea scazuse cu peste 1 m, nu puteai sa intrii nici in Uzlina. Am facut o tura pe Lacul Rosu... mama mama ce-am patit. Voi continua cu descrierile si va spun... :mad::mad::mad:. Asa ca am "combinat"...
Adica luam cauciucul cu mine in masina, veneam la Mahmudia, incarcam Delta Luxul cu motorasul de 10 CP + cauciuc, directia Uzlina... la lipoveanul meu de import !!! :cool: Dar ce sa vezi... probleme. Strici barca mare cu barca mica, zgarai cu motorul mic transportat pe pinten, dureaza pana incarci / descarci, eu cum plecam din Bucuresti si la 8 seara vinerea, nu este o placere sa faci toate operatiunile acestea... pe noapte ! Ce visam, dar nu mi-a iesit pana acum: Sa merg cu Delta Luxul pana... sa spunem pe Iacub, sa montez cauciucul, sa amusinez pe langa stuf... sa ma "bag" pe canaluse... sa ma joc, demontat cauciucul si tuleo inapoi. Dar este greu !
Asa ca si eu caut un "mijloc de transport" mai uman, care sa-mi permita sa patrund acolo unde Delta Luxul nu poate.
De cand va citesc, am ajuns si eu la concluzia ca un caiac ar fi o solutie ideala... poate voi incerca daca voi prinde curaj ! b-)
 
daca trebuie motor si de caiac ti-e frica :) poti dezvolta ideea din poza
 

Atașamente

  • varianta .jpg
    varianta .jpg
    60 KB · Vizualizări: 73
Cine-i Pupezica ???

Acum, ca ne cunoastem :), apreciind faptul ca am fost "adoptat" de catre voi :), sa va spun un banc:

Stefan, Domnul Moldovei, la masa...
Intra un soldat: Stefane, Marite Stefane, vin turcii... da porunca, ce facem?
Se uita Stefan linistit si-l intreaba pe ostean: Ii vezi?
Osteanul: Da
Stefan: Cat de departe sunt?
Osteanul: Ii vad cam atat de mari, spuse el departand 2 degete de la o mana...
Stefan: Lasa-i... si continua sa manance...
Peste o ora, vine din nou Osteanul...
Osteanul: Stefane, turcii se apropie.... Ce facem?
Stefan: Cat de aproape sunt?
Osteanul: Ii vad cam atat de mari, spuse el aratand mana de la cot in jos...
Stefan: Lasa-i... si-si continua masa
Scena se repeta de inca 2 ori pana cand Osteanul vine inspaimantat:
Osteanul: Stefane, turcii sunt la portile cetatii... Ce facem???
Stefan: Lasa-i ma sa intre, ii stim de cand erau mici !!! :)

Apreciind faptul ca ma stiti / va stiu / de cand eram / de cand sunteti / mici :):):), sa va spun cine-i Pupezica....

2011, iarna de dupa 2010 :), cred ca februarie... Intr-o conjunctura "privata" ajung... la mare ! Am innebunit !!! :mad::mad::mad: Ce sa fac eu la mare, iarna ??? Cluburile nu le suport, carciumi la mare la Constanta nema... poate doar niste melci la OnPlonge (nu stiu exact cum se scrie)... fitele mioritice imi repugna, zic "un weekend de chin" in sinea mea !!! :mad::mad::mad: Asa cum v-am mai spus, eu sunt cu schiul... am tinut secreta deplasarea mea... s-ar fi cracanat de ras prietenii mei care, in timp ce eu eram ... la mare :mad::mad::mad:, ei alunecau gratios pe skiuri... Acum daca stau bine sa ma gandesc, cred ca martie... nu stiu, voi cerceta din poze.
Am gasit "intelegere" si sauna la hotel... sa ma explic. N-am fost tarat prin cluburi in mod barbar, am fost lasat sa decid eu ... programul ! b-) Asa ca am decis... Sauna, si maine, adica sambata, plaje pustii... ma gandeam sa merg in Vama Veche. Vama Veche imi produce o imensa nostalgie: ce-a fost si ce-a ajuns... ce petreceri am tras acolo in liceu si chiar in studentie, si ce mizerie si fitze de prost gust sunt acum. Cei care merg acum in vama cred ca orice le este permis....
Dar mi-am amintit de un loc frumos si nu prea departe: Vadu... Zis si facut... Am plecat la Vadu, am luat de mancare pentru un picnic pe plaja... si ne-am dus ! Superb... eu am fost incantat, sa va povestesc...
In drum spre Vadu, treci prin Navodari si dai in Corbu !!! Unde, ce sa vezi ??? Indicator spre (o) plaja... drum neasfaltat... da-i inainte... Plaja, evident, pustie... si melci... multi melci. Am cules melci prima data in viata mea. Imi amintesc cata pizma aveam pe tiganii care vindeau vara melci pe plaja... eu de ce nu gasesc nici unul ??? :mad::mad::mad: Si am cules o plasa din aceea de Metro, mare, PLINA cu melci !!! M-am "imbaiat" in melci si mi-a trecut pizma pentru totdeauna...:cool: Las' sa vinda si ei ca sa traiasca, sa dea de mancare la copii...:cool:
Dar... am inghetat... dar mi-a si placut... asa ca ... Hai la Vadu...
Ne-am intors in drumul principal si... catre Vadu. Superb, absolut superb. Plaja pustie, bateau valurile, incepuse furtuna... vremea rea, mai ales iarna, ma bine-dispune... Dar drumul pana acolo a fost adevarata incantare... Dune de nisip... stuf, apa printre, ochiuri de apa... cate o egreta ratacita, cate un batlan... si eu nu aveam... ce credeti ??? APARAT DE FOTOGRAFIAT !!! :mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad: Am privit, am inspirat, m-am imbatat de ce vedeam... Eram in Delta si eu nu stiam !!!
Iar plaja, melci, inca o punga mare, de-abia o ridicam de jos... apoi un soi de picnic, si... APARAT ! M-am dus la Carrefourul din Constanta si mi-am cumparat, asa inghetat cum eram, APARAT... este Canon-ul de care v-am povestit, 35x, sa privesc egretele si pelicanii in ochi !!!
Simteam, seara, in sauna, ca eram bogat... exact acelasi sentiment pe care l-am avut la intoarcerea din Maroc sau de la Capul Nord... Acea bogatie interioara pe care nimeni nu poate sa ti-o ia... si pe care, pana acum, n-am mai impartasit-o nimanui in scris !!! :eek: Nici prea povestita n-a fost... nu credeam ca poate fi inteleasa !
Duminica, tzusti... unde ??? La Vadu... si pe drumul neasfaltat, printre dune... ce vad ??? O PUPAZA !!!! :cool::cool::cool: Nu-mi aduc aminte sa mai fi vazut una in viata mea... Deh, pe munte nu cresc pupeze... :) Era tare frumoasa, si zglobie... Am fotografiat-o si-n dunga !!! Apoi, mare mi-a fost mirarea, am vazut UN STOL DE PUPEZE.... :iupi::iupi::iupi::iupi::iupi: Povestirea mea cu "stolul de puleze" i-a mirat si pe "ornitorincii" de pe Bratul Sulina, de care v-am povestit, intru-cat pupaza este o pasare solitara... Dar le-am fotografiat.... Asa a aparut... prima pupaza din viata mea !!!
Cu alta ocazie, deocamdata nu stiu s-o pozitionez in timp, dar ma documentez, am mai intalnit o pupaza chiar pe mijlocul drumului spre Capul Dolosman... asa cuminte, m-am apropiat cu masina, incet, la mai putin de 2 m de ea... manca viermusi... am facut un "shooting"... mama - mama. Saraca nu stia ca va ajunge vedeta ! Nici prima , nici a doua pupaza!!! :cool:
Dar a ajuns... BARCA !!! Cand am cumparat Delta Luxul, a trebuit sa o inscriu, pe ea, pe Doamna Barca... Complicat tare... si ... ce credeti ? M-au intrebat, cei de la Capitanie... cum o cheama ???

Si cum credeti ca... o cheama ??? P:)U:)P:)E:)Z:)I:)C:)A !!!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Back
Sus