Barcuta mea gonflabila de la Decathlon

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
O analiza interesanta...

1. @ Gabitzu : La multi ani si tie si ture multe pe ape leganate !!!

2. @... Toti Barcagii

Am muncit un pic :):):) pe 01 Ianuarie 2014 si am realizat o analiza a "evolutiei" Dunarii pe anul ... 2013 :):):) !!!

Daca va intereseaza... aveti primele 2 pagini din ... "Retrospectiva Dunarii in anul 2013"... :):):)

Enjoy !!! :):):)
 
Eu nu stiu daca va intereseaza... "statisticile" ...

Cum spunea un drag coleg de forum... "am dat-o pe statistici"... (citat din Crocodiludiludilu) ... :):):) Pai ce sa fac Crocodilule daca Pupezica este la iernat ??? Sa stau asa, ca hipopotamul, fara sa spun nimic ??? Just kidding... :eek::eek::eek:

Asa, am mai completat Retrospectiva Dunarii in anul 2013 cu inca cateva pagini... zic eu, interesante. :p:p:p

Maine plec... in tarile calde... :):):), adica la ski, in frumoasa Italie, asa ca va fac un mic cadou :

Trişti şi negri rămân norii
Hai, Dunărea mea,
Trişti şi negri rămân norii
Hai, Dunărea mea,
Toamna, când pleacă cocorii
De cum se revarsă zorii
De cum se revarsă zorii
Hai, Dunărea mea

Cât eşti, Dunăre, de mare
Hai, Dunărea mea,
Tu curgi liniştită-n vale
Hai, Dunărea mea,
Tu curgi liniştită-n vale
Şi n-ai nicio supărare
Şi n-ai nicio supărare
Hai, Dunărea mea

Vreti sa stiti cum suna ??? Va spun tot eu...


P. S. Snow is only frozen water...
 
Ultima editare:
La fel si povestirile si fotografiile lui Pupezica sunt la fel de placute si aduc in memorie amintiri cu intamplari haioase, de exemplu, poza aceea cu ratzustele.
 
Ultima editare:
Un post "agresiv" adresat... "puristilor"...

Acum, pentru ca s-a terminat cu balciul votului, intr-o maniera pe care personal n-o agreez, dar aceasta este cu totul alta problema, sa revenim la ... ale noastre.

Delta, Dunarea... Delta Dunarii, un spatiu mirific, plin de viata, de o bio - diversitate incontestabila si de o frumusete fara seaman... este distrus :mad::mad::mad: !!! Incet si sigur... :mad::mad::mad: De catre cine :confused::confused::confused: ??? De catre noi, cei cativa care batem Delta in lung si-n lat cu motoare :confused::confused::confused:??? De catre noi, cei cativa, care campam sau am vrea sa campam... dar este interzis :confused::confused::confused: ??? Nicidecum domnilor, nicidecum... :mad::mad::mad: Este distrusa de imbecilii care au grija de ea !!! :mad::mad::mad:

De ce spun asta ??? De ce acum ??? Asa m-a apucat :):):) ... conversandu-ma pe privat cu Florio, caruia ii atrag atentia pe aceasta cale cum ca are "casuta"plina si nu mai poate primi nimic pe "privat" am constatat... unde sunt !!! :):):)

Asa ca, daca tot n-am putut sa-i trimit PM, citez direct... din ceea ce i-am scris, fara temerea ca "divulg" vreun secret ... :):):)

Aici ninge ca la nebuni !!! Daca poti sa crezi (am dovezi !!! :cool::cool::cool:) avem peste 32.000 m diferenta de nivel si peste 171 Km de partie parcursi in... 6 zile efective de ski !!! :):):) Asa ca... :):):) cum :):):) crezi ca ma pot supara pe..." Voturi si votanti" ???

Sa-ti mai spun ceva... partea aceasta o voi pune si pe forum (public) cand ma intorc... sa nu mai aud de "puristi" care ne impiedica pe noi... cei cativa raportat la suprafata Deltei, sa batem Delta si lacurile. Aici, unde sunt eu, sunt 12 statiuni interconectate prin "sarme", totalizand 1.200 km de partii interconectate prin instalatii de transport pe cablu cu o capacitate totala de transport de... 275.000 oameni / ora !!!

Si ce sa vezi ??? Venind din Passo Falzarego (2.105 m, sosea dezapezita !!!) am oprit sa treaca o... ciurda de caprioare, vreo 20 la numar !!! Iar la intoarcerea pe skiuri de pe Marmolada am admirat caprele negre pe zapada, la vedere, pe o creasta inzapezita pe langa care mergea... "sarma" (telescaunul) !!!

Asa ca, daca stii sa GESTIONEZI un areal, nu moare nici natura, nu mor nici turistii !!! Si se face... TURISM in Dolomiti !!! Sunt mai multi turisti pe sezon decat are Romania intr-un an !!! Iti dau exemplu numai de o regula absurda, dar extrem de stricta, din Dolomiti : nu se fumeaza NICI MACAR IN TELESCAUN !!! Poti sa crezi ??? Si nu fumeaza nimeni, ca ia amenda !!! La noi, in Delta ... camparea este interzisa dar... se da cu curent !!! Insa poluatorii suntem noi, cei cu motoare... :mad::mad::mad: ... Insa "descrierea", recte "deschiderea" Deltei, asa cum o incerc eu... va conduce la... "distrugerea Deltei " (citat din memoria unor ... "postari anterioare") !!! ??? Ma abtin de la o injuratura, ca nu stiu pe care s-o aleg ...:D:D:D

In Dolomiti se poate campa, se poate face turism, sunt salvatori montani, politie montana, carabinieri si politia padurilor... Sunt si harti si ghiduri turistice, sunt si aplicatii pentru mobil. Nu fac rau... naturii !!! Nu mai detaliez acum pentru ca voi scrie pe public...
 
Ultima editare:
Acum, pentru ca s-a terminat cu balciul votului, intr-o maniera pe care personal n-o agreez, dar aceasta este cu totul alta problema, sa revenim la ... ale noastre.

Delta, Dunarea... Delta Dunarii, un spatiu mirific, plin de viata, de o bio - diversitate incontestabila si de o frumusete fara seaman... este distrus :mad::mad::mad: !!! Incet si sigur... :mad::mad::mad: De catre cine :confused::confused::confused: ??? De catre noi, cei cativa care batem Delta in lung si-n lat cu motoare :confused::confused::confused:??? De catre noi, cei cativa, care campam sau am vrea sa campam... dar este interzis :confused::confused::confused: ??? Nicidecum domnilor, nicidecum... :mad::mad::mad: Este distrusa de imbecilii care au grija de ea !!! :mad::mad::mad:

De ce spun asta ??? De ce acum ??? Asa m-a apucat :):):) ... conversandu-ma pe privat cu Florio, caruia ii atrag atentia pe aceasta cale cum ca are "casuta"plina si nu mai poate primi nimic pe "privat" am constatat... unde sunt !!! :):):)

Asa ca, daca tot n-am putut sa-i trimit PM, citez direct... din ceea ce i-am scris, fara temerea ca "divulg" vreun secret ... :):):)

Am rezolvat cu casuta inca de ieri. Ma informase un coleg de forum, ca mi-ai scris in van :) .
Intr-adevar n-ai cum sa te superi pentru agitatia inutila a votului, pe de o parte fiindca esti intr-un loc mirific si hrana pentru suflet, pe de alta parte fiindca acele voturi erau un numar de multumiri directe pentru activitatea ta. Nimic altceva.
Trecand la ideile urmatoare, sigur ca administrarea, pentru un areal cu potential turistic, este cel mai important lucru. Oamenii pot fi dusi intr-o directie sau alta, dupa cum li se faciliteaza sau interzice . Totusi discutiile pe aceasta tema sunt foarte stufoase. Pe de o parte pare ca nimeni din administratie nu are interes real sa functioneze delta ca destinatie turistica. Unele interdictii sunt aberante (cea cu camparea e in frunte), unele arealuri protejate sunt de fapt in plasa retelelor ce actioneaza deasupra legii, populatia autohtona nu e protejata, traditiile le mai duc numai cateva nuclee locale si asta datorita unor oameni foarte pasionati, eeei...multe probleme se ridica....nu am rabdare sa scriu despre tot ce stiu, ca o sa-mi ia intreaga seara. Iar ce stiu eu nu e nici pe departe tot :) .
Dar fiindca stiu ca nimic nu se va face, incerc (cel putin pentru moment) sa nu ma inversunez, fiindca nici nu rezolv nimic, si le mai stric si altora buna dispozitie .
Cam cum e topicul cu gazele de sist pe Cap Compas . Am citit o fraza in seara aceasta, care m-a pus pe ganduri. Intr-adevar, un forum de hobby nu este o piata publica de strigat proteste.
Asta m-a facut sa ma privesc pe mine insumi si sa reconsider cate ceva. Pana la urma nimeni nu e perfect. Dar macar suntem perfectibili, pe masura ce ne mai descoperim defectele :)
 
Facebook ...

Date demografice / Utilizatori Facebook din Romania

"...am facut 53.824 de poze organizate in 274 de folder-e, totalizand 219 GB spatiu pe HDD..."

Ghidul Deltei Dunarii pe facebook?!

Draga Simba, daca poti crede... nu inteleg principiile facebook-ului !!! :mad::mad::mad: Nu inteleg cum functioneaza !!! Adica... Pupezica si-a facut pagina pe facebook, dar atat. Si scriu niste "fufe" pe ea, eu nu scriu nimic... :mad::mad::mad: Nu stiu ce sa pun in ea... si mai ales ... nu stiu cum. Daca ma inveti, daca-mi explici putin sa vad "de unde sa-l apuc", fac cinste !!! :):):)
 
Pupezica,

Am o intrebare:

vrei sa ai un adevarat tsunami de trafic pe forumul gdd?

Gresit. Facebook nu este panaceu universal. E mult prea populat de tineret superficial si spalat pe creier. Ala e site de caterinca si atat.
Uite, Bogdan poate experimenta si se va convinge. Vizitatorii site-urilor dedicate barcagiilor sunt pasionatii, ceilalti nu pierd mai mult de 1 minut-2 pe site, dupa care pleaca definitiv. Important nu e sa ai vizitatori multi, ci vizitatori de calitate.
Bineinteles ca nu strica o prezenta si acolo, cu toate ca eu de exemplu ma feresc la maxim sa innadesc nasoi pe capcompas.ro.
Am avut si eu odata niste postari "de test" pe fb, si in afara de like-uri n-am obtinut nimic. Am podul plin de like-uri :).
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Back
Sus