Barcuta mea gonflabila de la Decathlon

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Canalul "Zimtat" si Canalul Apicol ...

@ Ciby : Daca ai timp si chef, te rog, hai sa reluam discutia despre Canalul Zimtat si Canalul Apicol pe Forum GDD. (Canalul "zimtat" dintre Papadia Noua si Canalul Cranjala)

Acum Forum GDD suporta si atasamente asa ca daca vrei, poti desena pe un print screen din GE si poti incarca poza pe GDD. Te rog acest lucru intru-cat vreau sa fac un up-date la Harta Detaliata a Deltei Dunarii cu ceea ce am descoperit in turele trecute... si nu vreau sa ... "fac doua drumuri"... :):):)

Cu multumiri anticipate !!! :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 
Colonia Trofilca ...

Colonia Trofilca ... in "Ultima “poveste” a Rebel – ului …". Desi este departe de a fi finalizat, fac public acest post de pe GDD.

De ce ??? :confused::confused::confused: Il consider fff important pentru cei care "pleaca" din Tulcea sa viziteze Delta. Sa stie ce sa ceara... barcagiilor. Pentru cei care nu sunt interesati de "istoria" Pupezicii si a aparatelor de fotografiat, sariti direct la Ultima “poveste” a Rebel – ului … - pag. 10. Fiindu-mi iertata lipsa de modestie, asa ceva NU EXISTA PE NET pana in prezent. b-)b-)b-)

Enjoy !!! :cool::cool::cool:
 
Ultima poveste a Rebel-ului ...

... este gata. Am terminat de publicat toate galeriile de poze, 17 la numar !!! :):):) Nu sunt nici pe departe toate niste poze nemaipomenite insa ... sa dau totusi niste highlight-uri zic eu interesante:

1. Cum arata Canalul Trofilca pe ape mari
2. Cum arata nestiutul Canal Purcelu pe ape mari
3. Imagini interesante din Colonia trofilca
4. Cuiburi cu oua, presupun de rata sau lisita
5. Marele cuib de lebada cu ou eclozat si ou inca neeclozat
6. Puii de starc de noapte priviti in ochi...

Plus 7. Bonus !!! :):):), in pag. 10, SINGURA HARTA A COLONIEI TROFILCA DISPONIBILA PE NET (asta dupa umila mea stiinta) :cool::cool::cool:

Toate acestea le gasiti in "Ultima poveste a Rebel-ului ...". Enjoy !!! :):):)
 
Deunazi m-am intors si eu dintr-o frumoasa croaziera (virtuala) :) in Chilia Veche si chiar ma gandeam sa deschid un topic unde intentionam sa invit pe onorabilii care au trecut pe acele plaiuri sa ne talcuiasca si noua din intamplarile si peripetiile lor (frana cu un bustean, incetinire cu o cioata, frana cu un pietroi, arat, grapat, dragat si alte lucarari hidrotehnice neplanificate. :)
 
A inceput o discutie interesanta pe Forum GDD ...

A inceput o discutie interesanta pe Forum GDD ... Sfaturi pentru o vacanta de o saptamana cu barca in Delta. Discutia se va intinde pe mai multe zile, functie de timpul de care dispun. Recomand iubitorilor Deltei sa o urmareasca... De ce ??? Pentru ca acest topic va "demola" :cool::cool::cool: - spun acest lucru fara nici o lipsa de modestie, ci direct / frust - mirajul "tururilor" propuse de "operatorii" Deltei... Prostiile acelea pe care le citim pe diverse site-uri sau prin diverse publicatii scoase pe "bani grei" !!!

Daca am jignit prin afirmatia anterioara pe cineva, imi cer scuze anticipat. Insa nu o "retrag"... :):):)
 
A inceput o discutie interesanta pe Forum GDD ... Sfaturi pentru o vacanta de o saptamana cu barca in Delta. Discutia se va intinde pe mai multe zile, functie de timpul de care dispun. Recomand iubitorilor Deltei sa o urmareasca... De ce ??? Pentru ca acest topic va "demola" :cool::cool::cool: - spun acest lucru fara nici o lipsa de modestie, ci direct / frust - mirajul "tururilor" propuse de "operatorii" Deltei... Prostiile acelea pe care le citim pe diverse site-uri sau prin diverse publicatii scoase pe "bani grei" !!!

Daca am jignit prin afirmatia anterioara pe cineva, imi cer scuze anticipat. Insa nu o "retrag"... :):):)

Bogdane,
Am postat atat la subiectul Pescuit la Chilia cat si la Vacanta de o saptamana in DD. La acesta din urma -in nota personala!
Sper sa nu te superi!
Toate cele bune!
 
A inceput o discutie interesanta pe Forum GDD ... Sfaturi pentru o vacanta de o saptamana cu barca in Delta. Discutia se va intinde pe mai multe zile, functie de timpul de care dispun. Recomand iubitorilor Deltei sa o urmareasca... De ce ??? Pentru ca acest topic va "demola" :cool::cool::cool: - spun acest lucru fara nici o lipsa de modestie, ci direct / frust - mirajul "tururilor" propuse de "operatorii" Deltei... Prostiile acelea pe care le citim pe diverse site-uri sau prin diverse publicatii scoase pe "bani grei" !!!

Daca am jignit prin afirmatia anterioara pe cineva, imi cer scuze anticipat. Insa nu o "retrag"... :):):)
tura aduce putin cu Le Mans! dar cu un motor bun cred ca se pot atinge obiectivele propuse ...
 
Toata Delta ...

Bogdane,
Am postat atat la subiectul Pescuit la Chilia cat si la Vacanta de o saptamana in DD. La acesta din urma -in nota personala!
Sper sa nu te superi!
Toate cele bune!

tura aduce putin cu Le Mans! dar cu un motor bun cred ca se pot atinge obiectivele propuse ...

Oameni buni, "cerinta" :):):) din discutiile anterioare de pe mail - atentie, discutii, nu vanzari ... :cool::cool::cool: - a fost ceva de genul : un circuit in care sa vedem cele mai interesante locuri din Delta intr-o saptamana. Mie imi suna a ... "toata Delta intr-o saptamana".

Acum, fata de nivelul apei, voi "configura" :):):) excursiile "colaterale" :):):). Exemplu : daca esti pe '36 si te duci pe Sontea, este pacat sa nu dai pe Sireasa la stiuca sau sa nu incerci sa intri in Colonia Trofilca.

Acum serios... :):):) Excursia aceasta are, fara "colaterale", circa 400 KM. Cu "colaterale", s-ar putea sa sara la 500 KM. Sunt 7 zile, zic eu destul de echilibrat "calibrate". Media este de cca 70 KM/zi, ceea ce nu mi se pare mult. Ai timp si de glisare, si de contemplare... 70 KM, cum spunea Nicu, cu un motor bun, ii faci in glisare "normala" nu ghiolbaneasca in 2 h. Iti raman inca 10 ore de lumina de pescuit, foc de tabara, poze, contemplare, etc.

P. S. Orice sugestie este binevenita, aici sau pe Forum GDD.
 
Urtmatoarea versiune a Hartii Detaliate a Deltei Dunarii

Scriu ca un prost pe Capcompas - Barca perfecta pentru Delta... ca sa raspund "ecologistilor" de birou. Pierd(em) timpul ...

Acum ma adresez iubitorilor de "ape leganate" si celor care considera ca "golaneala pe ape" (n.a. citat din marele Braconier ;););) ) este mai importanta decat ... discutia virtuala si sterila pe forumuri.

A aparut Harta Detaliata a Deltei Dunarii ver. 1.5 (05.08.2014) pe care a fost marcat Canalul Uncova in Delta de Sud, a aparut un lac nou - Lacul Chrughlech (Crulig) in Delta de Sud impreuna cu canalul de acces, a disparut intrarea in Lacul Spurcatu din '36 in Delta de Vest si am "reglementat" accesul in '36 din Periteasca si Canalul Lunca (tot Delta de Vest). Enjoy !!! :cool::cool::cool:
 
Scriu ca un prost pe Capcompas - Barca perfecta pentru Delta... ca sa raspund "ecologistilor" de birou. Pierd(em) timpul ...

Nu pierzi timpul deloc ! Il valorifici splendid in defavoarea imagini tale ! Ori eu sunt exact tipul de "tembeloid" care va exploata asta la maxim !!!

Mai baiatule , uite care-i treaba cu poluarea asta ( fii foarte atent la mine , ca te "meditez" gratuit !!! ) :

In nevolnica ta viziune Delta se sfraseste la suprafata apei ...... Io , ca pescar impatimit , indragostit de viata de sub apa , de TOT ce presupune asta , iti afirm IN MOD ABSOLUT CATEGORIC ( si iti va fi imposibil sa imi demonstrezi cumva contrariul ) ca barca ta , cea "perfecta pentru Delta" , este , exact asa cum a spus pe Cap Compas colegul Spinoza , " perfecta pentru tine si pentru nevoile tale" !!! Insa doar atat !

Io-ti spun ca daca stau linistit pe Sontea , in deplina mistica liniste pe care-o caut in Delta , cand iti uzmesti "hergelia" de fo suta de martoage de-si fac benzina-n vene se intampla urmatoarele chestiuni :

1 - Ma scoti pe mine din sarite ! Imi violezi linistea pentru care ma straduiesc inca de la inceputul anului sa mi-o confer chinuit in aceste vremuri de criza !
No offence , dar la fiecare trecere a unei asemenea "Herghelii" lasati in urma mii de " bagami-as ..... in motoru' tau de ghiolban maneloid !!! " Sau pe-aproape ......
Voi nu vedeti dincolo de voi , nene ..... Vi se rupe total .....

2 - Plutiti inconstient pe o apa care-i casa catorva milioane de fiinte ! Te asigur , la fel de categoric , ca dupa unu' ca tine pestele nu mai haleste vreo ora ! Il bagi in crize , in spaime , in boala copiilor !
Se ascunde terifiat in stufi si ii tremura saracia aia de inima de-o are-n el , sarmanul animal .....
Acelasi lucru-l faceti la perioada de imperechere ! Ia trageti-o tu la tine-n dormitor in timp ce io fac drifturi cu un Hayabusa de 850 cm3 in jurul patului ! Macar vezi vreun pui de erectie ?

Bai fratilor , va uitati prin parbrizele vitezistelor alora fix ca prin ochelarii de cal ! Voi nu vedeti decat inainte !
Ca pentru cultura ta generala , iti spun ca POLUARE nu inseamna doar strangerea PET-urilor si ducerea lor la tomberon , ci mult mai amplu am putea defini termenul si tot ce presupune acesta .
Da' n-am chef . M-ai enervat prea tare ......

..........................................

P.S. Dintre noi doi - de exemplu - , ..... EU IUBESC DELTA !!! Tie doar iti place sa te dai prin ea ....... PUNCT !!!
Chestiune de nuanta ! Cand ai sa fii capabil sa iti asumi diferenta ..... indrazneste cu incredere sa continuam dezbaterea ....... Eu sunt permanent dispus . Repet , EU O IUBESC !!!!!

O IUBESC , O INTELEG , MA ALINIEZ NEVOILOR EI ! Oricare ar fi acestea .
Insa , cel mai important , ..... MA STRADUIESC ASIDUU , de ani de zile , SA MA IUBEASCA SI EA PE MINE !!!!!!!

...........................................

Cele de mai sus apartin unui "fraier de ecologist de birou" ..... Mult mai "Punct" !!!
 
Ultima editare:
Modi, n-am vrut sa te enervez...

Nu pierzi timpul deloc ! Il valorifici splendid in defavoarea imagini tale ! Ori eu sunt exact tipul de "tembeloid" care va exploata asta la maxim !!!

Mai baiatule , uite care-i treaba cu poluarea asta ( fii foarte atent la mine , ca te "meditez" gratuit !!! ) :

In nevolnica ta viziune Delta se sfraseste la suprafata apei ...... Io , ca pescar impatimit , indragostit de viata de sub apa , de TOT ce presupune asta , iti afirm IN MOD ABSOLUT CATEGORIC ( si iti va fi imposibil sa imi demonstrezi cumva contrariul ) ca barca ta , cea "perfecta pentru Delta" , este , exact asa cum a spus pe Cap Compas colegul Spinoza , " perfecta pentru tine si pentru nevoile tale" !!! Insa doar atat !

Io-ti spun ca daca stau linistit pe Sontea , in deplina mistica liniste pe care-o caut in Delta , cand iti uzmesti "hergelia" de fo suta de martoage de-si fac benzina-n vene se intampla urmatoarele chestiuni :

1 - Ma scoti pe mine din sarite ! Imi violezi linistea pentru care ma straduiesc inca de la inceputul anului sa mi-o confer chinuit in aceste vremuri de criza !
No offence , dar la fiecare trecere a unei asemenea "Herghelii" lasati in urma mii de " bagami-as ..... in motoru' tau de ghiolban maneloid !!! " Sau pe-aproape ......
Voi nu vedeti dincolo de voi , nene ..... Vi se rupe total .....

2 - Plutiti inconstient pe o apa care-i casa catorva milioane de fiinte ! Te asigur , la fel de categoric , ca dupa unu' ca tine pestele nu mai haleste vreo ora ! Il bagi in crize , in spaime , in boala copiilor !
Se ascunde terifiat in stufi si ii tremura saracia aia de inima de-o are-n el , sarmanul animal .....
Acelasi lucru-l faceti la perioada de imperechere ! Ia trageti-o tu la tine-n dormitor in timp ce io fac drifturi cu un Hayabusa de 850 cm3 in jurul patului ! Macar vezi vreun pui de erectie ?

Bai fratilor , va uitati prin parbrizele vitezistelor alora fix ca prin ochelarii de cal ! Voi nu vedeti decat inainte !
Ca pentru cultura ta generala , iti spun ca POLUARE nu inseamna doar strangerea PET-urilor si ducerea lor la tomberon , ci mult mai amplu am putea defini termenul si tot ce presupune acesta .
Da' n-am chef . M-ai enervat prea tare ......

..........................................

P.S. Dintre noi doi - de exemplu - , ..... EU IUBESC DELTA !!! Tie doar iti place sa te dai prin ea ....... PUNCT !!!
Chestiune de nuanta ! Cand ai sa fii capabil sa iti asumi diferenta ..... indrazneste cu incredere sa continuam dezbaterea ....... Eu sunt permanent dispus . Repet , EU O IUBESC !!!!!

O IUBESC , O INTELEG , MA ALINIEZ NEVOILOR EI ! Oricare ar fi acestea .

...........................................

Cele de mai sus apartin unui "fraier de ecologist de birou" ..... Mult mai "Punct" !!!

Modi, tu esti om "normal" ??? Eu nu m-am luat de tine. Tot ce spui nu se "leaga", dar hai... sa lasam disputa "ecologica" si sa povestim despre "ape leganate". ....
 
"Ignore" total pana la momentul la care vei iubi sau intelege Delta Dunarii cum o fac eu .



Momentan inca nu esti capabil sa vezi "legatura" . Astept sa evoluezi .

Se LEAGA , fratioare , ce spun eu , ...... de nu-ti vine sa crezi !

Asa este Modi . Iti dau dreptate. Conchid: Modi, tu nu esti om "normal". Ce ai facut tu penntru Delta ??? Nimic... Ai pescuit. Ai prins ??? Ai dracului "poluatori", ti-au luat pestele. Modi... nu se prea leaga ce spui tu, asta cu "pestele tremurand in stuf". Sa te "injur" ??? :):):) Pescarule... :):):) Atata stii, peste... Modi, peste ... Nu este un atac, este doar o opinie. Ultima. Scrie ce vrei...
 
Asta e, intr-adevar, o dilema: cine face mai mult rau in Delta, poluarea din toata Europa sau ceea ce facem noi pe acolo in fiecare zi? :)

Influenta activitatilor umane din Europa asupra evolutiei Deltei Dunarii este destul de bine documentata in lucrarea lui Liviu Giosan: Early Anthropogenic Transformation of the Danube-Black Sea System : Scientific Reports : Nature Publishing Group
Ideea de baza este ca formarea Deltei a fost accelerata foarte mult in ultimii 2000 de ani, dupa ce oamenii au inceput sa taie padurile si sa practice agricultura pe spatii din ce in ce mai mari in toata Europa. Asta a dus la o eroziune accentuata a solului si la cresterea cantitatii de material aluvionar depus in Delta. Colmatarea porturilor antice de la gurile Dunarii (Histria de exemplu) se pare ca este strins legata de expansiunea civilizatiei (Imperiul Roman) in Europa de acum 2000 de ani.
Trendul a fost inversat in anii 1960 - 1970 din cauza barajelor construite in tot bazinul Dunarii. Acestea retin o mare parte a aluviunilor, ceea ce duce la o erodare mai accentuata a plajelor de la Mamaia, de exemplu.

In ceea ce priveste influenta factorilor locali (in special barcile cu motor) asupra faunei din Delta, nu stiu sa existe vreun studiu serios la noi. Exista insa la altii: http://www.sccf.org/files/content/docs/Davenport, J., Davenport, J. L. 2006.pdf Bineinteles ca nu mai are nimeni chef de sex (conf. Modi) daca duduie motoarele pe acolo! :)
 
Asta e, intr-adevar, o dilema: cine face mai mult rau in Delta, poluarea din toata Europa sau ceea ce facem noi pe acolo in fiecare zi? :)

Influenta activitatilor umane din Europa asupra evolutiei Deltei Dunarii este destul de bine documentata in lucrarea lui Liviu Giosan: Early Anthropogenic Transformation of the Danube-Black Sea System : Scientific Reports : Nature Publishing Group
Ideea de baza este ca formarea Deltei a fost accelerata foarte mult in ultimii 2000 de ani, dupa ce oamenii au inceput sa taie padurile si sa practice agricultura pe spatii din ce in ce mai mari in toata Europa. Asta a dus la o eroziune accentuata a solului si la cresterea cantitatii de material aluvionar depus in Delta. Colmatarea porturilor antice de la gurile Dunarii (Histria de exemplu) se pare ca este strins legata de expansiunea civilizatiei (Imperiul Roman) in Europa de acum 2000 de ani.
Trendul a fost inversat in anii 1960 - 1970 din cauza barajelor construite in tot bazinul Dunarii. Acestea retin o mare parte a aluviunilor, ceea ce duce la o erodare mai accentuata a plajelor de la Mamaia, de exemplu.

In ceea ce priveste influenta factorilor locali (in special barcile cu motor) asupra faunei din Delta, nu stiu sa existe vreun studiu serios la noi. Exista insa la altii: http://www.sccf.org/files/content/docs/Davenport, J., Davenport, J. L. 2006.pdf Bineinteles ca nu mai are nimeni chef de sex (conf. Modi) daca duduie motoarele pe acolo! :)

Salut,
Ma bag si eu in discutie fiind un pic informat cu privire la unele subiecte.
Poluarea care vine de sus de pe Dunare, corect este sa spunem ca s-a redus mult incepand din anii ''70 odata cu inasprirea conditiilor de mediu impuse activitatilor umane in tarile europene. Acestea sunt atat de dure incat chiar au provocat inchiderea multor industrii riverane. Mai toate tarile riverane (exceptie -inca- Serbia si Ucraina) sunt in UE si aici nu e de joaca in relatia cu mediul. Deci calitatea apei a crescut mult in ultimii 40-50 de ani.
Romania vine cu o exceptie -exista legi dar nu le aplica nici macar aia pusi sa le impuna- vezi ARBDD. Sau daca le aplica, le aplica selectiv si cu bataie inspre o directie favorabila unor interese.
Si mai sunt oamenii. Oamenii locului si pescarii venetici. Primii sunt, cu rare exceptii, poluatori, braconieri si inconstienti ca isi distrug propriul habitat. Si dintre pescari sunt inconstienti -daca nu ma credeti mergeti toamna sau iarna cand apele sunt scazute pe la locurile de pe mal. Deci eu consider ca romanii sunt principalii vinovati de poluarea deltei.
In controversa cu barcile sugerez moderatie. Trebuie sa ne si deplasam la locurile de pescuit si totodata sa respectam pe cei ce pescuiesc pe maluri.
Despre plajele de la Mamaia, vinovate dovedite nu sunt barajele de pe Dunare ci digul de protectie (de larg) al portului Midia. Curentul litoral generat de varsarea Dunarii in Marea Neagra, pe directia N-S este deviat de acest dig in larg si se intoarce la mal generand eroziunea plajelor. Similar s-a intamplat si la plajele de la Eforie N si S datorita digului de larg Agigea dar acolo viteza curentului este deja mult redusa.
Mal se depune in continuare dar unde te astepti mai putin- vezi noile insule care incet incet vor inchide Golful Musura. In zona Midia unde am participat la o lucrare, fundul marii este acoperit cu un strat de 5-8 m de mal.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Back
Sus