Barcuta mea gonflabila de la Decathlon

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Eu abia astept, fara sa ma considerati "selfish", sa vina frigul, vremea rea, ninsoarea, ca Delta sa ramana numai a mea, a Pilotului si a ... ciorilor !

Fromosule, ai grija sa nu mai strici Pupezica pe gheturi :) .

In alta ordine de idei, deja multa lume s-a speriat de frigul de afara ....care in Delta musca ceva mai tare decat in Bucuresti.
Eu unul insa plec de miercuri cu barcuta peste Razelm , orice soare sau furtuna se va ivi :) . SI am de gand ca pana nu se iteste o pojghita de gheata, sa nu scot barca din apa .
Asa ca raman "la post", alaturi de voi si de ciori :)
 
Hop si eu o saptamana de pe 12 oct in zona Crisan!
Avem si un refugiu la o pensiune in caz de urgenta. Vorba tiganului:"... numai vantul sa nu bata!"
 
Ca si in relama aceea "tembeluta"...

Fromosule, ai grija sa nu mai strici Pupezica pe gheturi :) .

In alta ordine de idei, deja multa lume s-a speriat de frigul de afara ....care in Delta musca ceva mai tare decat in Bucuresti.
Eu unul insa plec de miercuri cu barcuta peste Razelm , orice soare sau furtuna se va ivi :) . SI am de gand ca pana nu se iteste o pojghita de gheata, sa nu scot barca din apa .
Asa ca raman "la post", alaturi de voi si de ciori :)

Hop si eu o saptamana de pe 12 oct in zona Crisan!
Avem si un refugiu la o pensiune in caz de urgenta. Vorba tiganului:"... numai vantul sa nu bata!"

"Deci suntem multi... " (= minim 3) carora ne place "gustul puternic si amarui" :):):) al Deltei de iarna !!! :):):) . Numai sa nu e inghete "si"-ul :rolleyes::rolleyes::rolleyes:, daca stiti reclama... :confused::confused::confused:
 
Acum... citat doar Florio :

Fromosule, ai grija sa nu mai strici Pupezica pe gheturi :) .

In alta ordine de idei, deja multa lume s-a speriat de frigul de afara ....care in Delta musca ceva mai tare decat in Bucuresti.
Eu unul insa plec de miercuri cu barcuta peste Razelm , orice soare sau furtuna se va ivi :) . SI am de gand ca pana nu se iteste o pojghita de gheata, sa nu scot barca din apa .
Asa ca raman "la post", alaturi de voi si de ciori :)

Si pe mine ma incearca acelasi gand: sa ma plimb pe ape leganate pana da gheata (daca... da). Pe aceasta cale, te salut (si va salut pe toti !!!) din... Delta !!!

Este absolut superba, si-a schimbat culorile, frunzele n-au ruginit inca dar sunt de un verde sobru, plopii isi intorc frunzele "pe spate" la vant si ele lucesc argintiu, este incredibil de frumos de aspru...

La 6* frigul musca rau... stiu de anul trecut cum musca la -6* b-)b-)b-) , dar cu... overall, pantaloni + suprapantaloni goretex in jos si cu overall, camasa, pullover de fleece, geaca de Goretex + (eventual) pufoaica, sper sa rezistam. De ce scriu asta... Florio, tu ce echipament folosesti in conditii de iarna ??? Al meu este echipament profi, ceva mai vechi dar PROFI de munte. Ma intereseaza subiectul...
 
Acum... citat doar Florio :



Si pe mine ma incearca acelasi gand: sa ma plimb pe ape leganate pana da gheata (daca... da). Pe aceasta cale, te salut (si va salut pe toti !!!) din... Delta !!!

Este absolut superba, si-a schimbat culorile, frunzele n-au ruginit inca dar sunt de un verde sobru, plopii isi intorc frunzele "pe spate" la vant si ele lucesc argintiu, este incredibil de frumos de aspru...

La 6* frigul musca rau... stiu de anul trecut cum musca la -6* b-)b-)b-) , dar cu... overall, pantaloni + suprapantaloni goretex in jos si cu overall, camasa, pullover de fleece, geaca de Goretex + (eventual) pufoaica, sper sa rezistam. De ce scriu asta... Florio, tu ce echipament folosesti in conditii de iarna ??? Al meu este echipament profi, ceva mai vechi dar PROFI de munte. Ma intereseaza subiectul...

Ma rusinez si imi cer scuze pentru nivelul slab la care ma prezint la acest aspect. Probabil in subconstient, ma pregatesc sa ma stabilesc intr-o tara mai calda si mai calma, cu ape cristaline si nisipuri calde tot anul.
Altfel nu se explica de ce iarna port doar maiou si camasa, sub cate o haina. In oras haina asta e un palton subtire iar la munte sau la joaca in zapada, e o geaca de ski, din cele cu aerisiri pe ici pe colo, sa nu fac aburi :) .
Invariabil, in partea de jos am doar o pereche de pantaloni, care dupa o ora-doua de zbenguieli in zapada, se intaresc intr-o crusta de gheata atat de bine formata incat stau singuri in picioare.

Pentru barca insa, astazi ma intalnesc cu un domn sa cumpar o instalatie Truma . Poate de miercuri pana duminica, ne vom lafai in caldura pe apele Razelmului si pe niste canale imbracate in stuf si garnisite cu stiuci :) .
 
Ai pus-o... parerea mea! Apoi va constata ca nu are eficienta in aer liber si o sa vrea cabina ca a lui Florio, iar daca ajunge sa vrea si catarg, situatia ta devine disperata! :)
 
@ Silviu ...

Ai pus-o... parerea mea! Apoi va constata ca nu are eficienta in aer liber si o sa vrea cabina ca a lui Florio, iar daca ajunge sa vrea si catarg, situatia ta devine disperata! :)

Asta cam asa este, cu precizarea - mai grava - ca am cam inceput sa vreau si eu... :):):) inclusiv catarg. Deh, daca stau pe "forumuri" : Ciby m-a imbolnavit de "stiuca" si nu de oricare stiuca, ci de cea "salbatica" !!! :D:D:D iar Florio, Vali si multi altii pe care nu-i mai citez, m-au (ne-au) facut sa-mi doresc (sa ne dorim)... "catarg" !!! :):):)

P. S. Asta se numeste... evolutie ??? :confused::confused::confused: Sau ... "virus" ??? :confused::confused::confused: Intreb, deoarece eu nu mai iau antibiotice... de pe la 6 ani... :):):)
 
Noutati din Delta...

Desi in conditii aproape ca de iarna, am reusit ieri o tura superba... Si n-am venit cu mana goala din tura, am adus si niscaiva... News !!! :):):)

In timp ce scriam postul, am simtit... IN DELTA ... cutremurul de la ora 4:37 din Vrancea, cu magnitudinea de 5.5 pe scara Richter !!! A fost un cutremur destul de lung... iar cretinii care comenteaza la TV spun numai prostii !!!
 
Ultima editare:
Apa tulbure versus apa cristalina...

Vad ca esti pe treaba!
Cum e apa, s-a mai limpezit?

Neata Alex, este greu de raspuns la intrebarea ta... Dunarea, dupa ce a avut acea crestere "istorica" de + 32 cm intr-o singura zi, practic o unda de viitura in toata regula, desi scade comstant de mai multe zile, este tulbure rau. Este mai tulbure decat era pe cotele enorme pe care le-a avut in primavara (vezi poza mea din banner).

Partea ciudata vine cu... Balta. Desi Balta se scurge in Dunare in cele mai multe cazuri, apa este tot maloasa. Am fost pe Sontea si Olguta... mal si n-a muscat nimic !!! Dar Fortuna, in zona cu apa mica, spre Cranjala, era limpede. Idem si in Delta Centrala. Aici Uzlina umplea Balta, Lacurile Uzlina si Isac erau tulburi rau, Perivolovca mai curata iar Chirilul era cristalin... de-ti venea sa bei din el... dar tot n-a muscat. In schimb, cu tot malul din apa, am infiintat o "gradinita" de bibani ... :):):) buni pentru cateva saramuri !!!
 
Canalul Mustaca...

Cei care vor sa vada ... cum arata Canalul Mustaca... in zona lul "absconsa"... au la dispozitie acum un post bine documentat pe Ghidul Deltei Dunarii : Tura in Delta 28.04.2012 – Pupezica infrunta digurile submersate din Gura Dranovului

V-am obisnuit sa... "va dati doctoratul" :):):) :cool::cool::cool: in... diverse canale si lacuri, acum aveti ocazia sa "parcurgeti" Canalul Mustaca, in zonele lui cele mai "intime" ... :):):) ... asa cum nu l-ati mai vazut !!!

P. S. Atentie, postul are 9 pagini... Pentru cei slabi de inger si care nu vor sa vada... hoituri, va rog nu accesati acest post !!! Este "un pic dificil" sa impingi la ghiondir langa un hoit aflat in putrefactie... Dar am facut-o si pe asta !!! b-)b-)b-)
 
"Eroica"....

O tura care a schimbat "soarta" echipajului "Pupezica"... Prima "Mare traversada" a Deltei Centrale, din Bratul Sfantu Gheorghe pana in Bratul Sulina, in a cincea zi de Delta efectiva... Gasiti aici ganduri si poze... Tura in Delta 28.05.2011 – Prima traversare a Deltei Centrale : din Bratul Sfantu Gheorghe pana in Bratul Sulina

P. S. Pe atunci nu stiam ca aceasta "Mare Traversada" avea sa ne devina... obisnuinta !!! b-)b-)b-)

P. P. S. M-a intrebat cineva, pe forum, nu stiu daca aici sau pe Capcompas : Cine stie traseul Uzlina - Crisan ??? I-am raspuns... "Eu, il fac in fiecare saptamana...", Raspunsul a venit imediat : BCDET ... sau ceva asamanator... insemnand "Bai ce destept esti tu"... Nu m-am suparat... i-am oferit detalii complete cum sa ajunga in siguranta de la Uzlina la Crisan... Cu tura aceasta, pe care v-o prezint, a inceput... TOTUL...
 
Inca o initiativa pe Ghidul Deltei Dunarii...

Avand in vedere urmatoarele aspecte :

1. Existenta Ghidului Deltei Dunarii ...:):cool:b-)
2. Existenta acestui mega - post (recte "Barcuta mea gonflabila de la Decathlon) care contine multa informatie despre Delta, postata atat de mine cat si de colegii de forum
3. Faptul ca nimeni nu s-a nascut invatat, drept pentru care exista destule erori referitoare la informatia postata pe acest mega - post, unele dintre ele corectate de catre colegii de forum, altele nu ...
4. Intentia mea declarata de a pastra "comunicarea" pe Barcaholic si Capcompas, insa luand in calcul faptul ca "organizarea si consolidarea informatiei" despre Delta Dunarii o voi face pe Ghidul Deltei Dunarii

Am inceput sa-mi "corectez" cele mai importante posturi de pe Barcaholic vizand turele parcurse si descrise...

Pana acum aveti la dispozitie :

1. Tura in Delta 12.05.2012 – Delta de Vest : Lacul Fortuna si Lacul Rotund, post la care lucrez chiar acum... si pentru care ii aduc inca o data multumiri lui Ciby - expertul in Delta de Vest

2. Tura in Delta 21 – 22.05.2011 – O tura prin Delta Centrala : Lacurile Uzlina, Isac si Garla Perivolovca - post finalizat

3. Tura in Delta 28.05.2011 – Prima traversare a Deltei Centrale : din Bratul Sfantu Gheorghe pana in Bratul Sulina - post finalizat

4. Tura in Delta 28.04.2012 – Pupezica infrunta digurile submersate din Gura Dranovului - post finalizat

Enjoy ... !!! :):):)
 
Scanner A3...

Abia am descoperit aceasta colectie in podul casei... bunicul meu a fost mare pescar si... iubitor de Delta !!!
 
In sfarsit...

Dupa o jumatate de noapte nedormita :):):) si nenumarate teste :mad::mad::mad:, am reusit sa ajung la un compromis intre dimensiunea imaginilor paginilor scanate din Vanatorul si Pescarul Sportiv Anul VI Nr. 1 Ianuarie 1954 , afisare integrala a paginii si rezolutia care sa permita cititul atunci cand faci "double - click".

Acum... cateva precizari...

Am demarat acest "mini - proiect" de digitizare a colectiei pe care o detin cu mijloace complet neprofesioniste dupa cum va puteti da seama... Adica:

1. Revista a fost "scanata" cu aparatul de fotografiat Canon 50x, fara a scoate macar stamp-ul "date & time"
2. Rezolutia pozelor a fost modificata succesiv prin incercari... pana la varianta de azi (daca rezolutia este prea mare, recte "marimea pozei" in MB, atunci se incarca greu si controlul folosit nu afiseaza poza integral ; daca rezolutia este prea mica, atunci la "double click" nu se poate citi)
3. Plugin-ul pe care il folosesc ... este la varianta ... :eek::eek::eek: 0.7.2 !!! :):):)

Acum, asa cum ati vazut si cu Ghidul Deltei Dunarii, sunt decis sa continui "mini - proiectul" de digitizare a colectiei pe care o detin, insa nu am toate aparitiile. Subliniez faptul ca in aceste reviste se gaseste informatie foarte valoroasa in ceea ce priveste pescuitul si vanatoarea... Voi face publice "numerele" pe care nu le am... Daca printre barcaholici sunt detinatori de ... reviste, ca sa nu spun de "numere" :):):), care se inscriu intre cele pe care nu le am, rog sa fiu contactat pentru o eventuala digitizare, in conditiile in care acest lucru intra in vederile lor.

In scurt timp voi avea acces la un scanner A3 decent iar calitatea materialului digitizat va creste.

Iarasi, daca printre barcaholici (si stiu ca sunt... :):):) ) sunt priceputi intr-ale WEB-ului (Wordpress), poate imi recomanda un plugin mai performant pentru ca "mini - proiectul" meu sa fie mai... "performant" !!! :):):)

Cu multumiri anticipate... va anunt ca am "scanat" cu un Iphone si numarul... 2 :):):)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Back
Sus