Barcuta mea gonflabila de la Decathlon

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
3. Nu am luat in calcul intrarile dinspre Razelm si dinspre Mare in Delta (pe considerentul ca numai Eos vine din Razelm in Delta :):):) si numai Doi Nomazi intra din Marea Neagra in Delta :):):) )... Am uitat de RAID si de TID !!! :):):)

Ai uitat si de mine, care numai asta fac de trei ani incoace: Razelm-Delta-Mare si invers :) . Ori Dunare-Delta-Mare si viceversa.
Iar saptamana aceasta o vom face toti care participam la RAID !
Vezi tu, fenomenele astea tip "marea ieseala" pe apa, sunt mult mai extinse decat s-ar observa la o prima privire, lucru care ma bucura si ma face sa chiulesc de la birou :) .
 
Ultima editare:
Ai uitat si de mine, care numai asta fac de trei ani incoace: Razelm-Delta-Mare si invers :) . Ori Dunare-Delta-Mare si viceversa.
Iar saptamana aceasta o vom face toti care participam la RAID !
Vezi tu, fenomenele astea tip "marea ieseala" pe apa, sunt mult mai extinse decat s-a observa la o prima privire, lucru care ma bucura si ma face sa chiulesc de la birou :) .

Cu scuzele mele, Florio... :):):)... am si corectat:

3. Nu am luat in calcul intrarile dinspre Razelm si dinspre Mare in Delta (pe considerentul ca numai Eos si cu Florio vin din Razelm in Delta si viceversa :):):) si numai Doi Nomazi intra din Marea Neagra in Delta :):):) )... Am uitat de RAID si de TID !!! :):):)
 
Lasand glumele, voiam sa te intreb despre intrarile din canalul Sulina in golful Musura, de exemplu intrarea 35 .
Intr-o paranteza fie spus, metoda ta de a ordona delta si canalele prin numerotarea acceselor, mi se pare excelenta. Simpla si concisa, cum sunt de pilda liniile de metrou.

Acum despre intrarea 35, voiam sa te intreb limita de accesibilitate, ca adancime si latime de trecere .
Anul trecut iesind pe la bara Sulina intr-o mare montata, am vazut cateva sparturi in digul de nord, care dadeau in golful Musura (nebunie ce valuri si spuma era in Musura! ) . Poate atentia mea era mai dedicata marii in care urma sa ies, decat acceselor laterale, insa aceste treceri prin dig mi s-au parut destul de indoielnice : bolovani, smocuri razlete de stuf ce tradau adancime mica .
Intrebarea mea catre tine naste o noua intrebare. Aceste accese numerotate au fost fizic parcurse de tine in totalitate sau pentru o parte din ele va trebui sa facem o cercetare la fata locului ?
Chiar si asa, metoda ta e foarte buna, fiindca putem " da sfoara in tara" ca oricine dintre noi ajunge in zona neverificata, sa ne imbogateasca baza de date cu informatiile lui .
Ceva asemanator am facut si eu pentru canalele Edighiol, Periboina si canalul-plaja Sulina : adancime si orientare senal la iesire in mare . E adevarat ca gura de intrare isi mai modifica profilul, insa o informatie e o informatie; adica mult mai buna decat nimicul pe care il stiam cand le-am accesat ( ca sa nu mai spun ca si la Periboina si la canalul-plaja Sulina, intamplarea a facut sa intram cu furtuna in spate, intr-un micro-senal batut de valuri).
Creepy ! :)
 
Intrarea nr. 35 in Golful Musura

Lasand glumele, voiam sa te intreb despre intrarile din canalul Sulina in golful Musura, de exemplu intrarea 35 .
Intr-o paranteza fie spus, metoda ta de a ordona delta si canalele prin numerotarea acceselor, mi se pare excelenta. Simpla si concisa, cum sunt de pilda liniile de metrou.

Acum despre intrarea 35, voiam sa te intreb limita de accesibilitate, ca adancime si latime de trecere .
Anul trecut iesind pe la bara Sulina intr-o mare montata, am vazut cateva sparturi in digul de nord, care dadeau in golful Musura (nebunie ce valuri si spuma era in Musura! ) . Poate atentia mea era mai dedicata marii in care urma sa ies, decat acceselor laterale, insa aceste treceri prin dig mi s-au parut destul de indoielnice : bolovani, smocuri razlete de stuf ce tradau adancime mica .
Intrebarea mea catre tine naste o noua intrebare. Aceste accese numerotate au fost fizic parcurse de tine in totalitate sau pentru o parte din ele va trebui sa facem o cercetare la fata locului ?
Chiar si asa, metoda ta e foarte buna, fiindca putem " da sfoara in tara" ca oricine dintre noi ajunge in zona neverificata, sa ne imbogateasca baza de date cu informatiile lui .
Ceva asemanator am facut si eu pentru canalele Edighiol, Periboina si canalul-plaja Sulina : adancime si orientare senal la iesire in mare . E adevarat ca gura de intrare isi mai modifica profilul, insa o informatie e o informatie; adica mult mai buna decat nimicul pe care il stiam cand le-am accesat ( ca sa nu mai spun ca si la Periboina si la canalul-plaja Sulina, intamplarea a facut sa intram cu furtuna in spate, intr-un micro-senal batut de valuri).
Creepy ! :)

Tocmai mi-ai descoperit o greseala...:):):) , lucru pentru care iti multumesc. Link-ul de la intrarea 35 bate catre pagina intrarii 34 !!! Dar corectez...

Sa revenim, intrarea 35 am parcurs-o personal... :):):) Este un canal in toata regula, imediat dupa Farul Vechi de la Sulina, pe malul stang. Nu am sondat-o dar dupa parerea mea, are apa din belsug. Subliniez, este canal sapat, nu spartura in dig. Dupa ce parcurgi cateva sute de metri, canalul lasa 3 "degete" catre Musura. Si pe acestea le-am parcurs, sunt absolut OK. Dar cand iesi in Musura, pe oricare dintre cele 3 canaluse, dai de apa fff mica (0.5 m) chiar si acum pe ape mari. Eu am fost pe-acolo pe varf de sarcina, la + 390 cm la Tulcea... si apa in Musura este mica rau. Partea mai rea este ca TOATE intrarile in Musura dinspre Sulina au apa mica. Eu, cand am traversat Musura anul acesta, am intrat dinspre nord, pe "tura lunga" si am iesit in Dunare pe "tura scurta"... adica, conform "numerotarilor mele, am intrat pe 36 sau pe 37, nu mai tin minte dar ma uit si-ti spun si am iesit pe 34, ca erau valuri care m-au cam facut sa ma grabesc !!! :):):)

Dupa parerea mea, desi trebuie verificat, pentru "transatlanticul" tau :), Musura nu este accesibila decat dinspre Nord, si numai pe ape mari ca acum.

Ca sa inchei, tot personal :):):) am parcurs 38 sigur, 36 sau 37, una din ele, nu mai tin minte dar ma uit si 34 si 35 dinspre sud.

Inca o rugaminte, daca nu-ti este prea greu: eu incerc sa strang cat mai multa informatie PERTINENTA despre Delta pe www.ghiduldelteidunarii.ro. A nu se intelege ca vreau sa mut discutiile de pe barcaholic pe site-ul meu. Dupa cum vezi / vedeti, continui sa postez pe barcaholic, si nu putin !!! Dar, cand ai (aveti) o intrebare sau un raspuns pertinent despre Delta, te (va) rog postati direct pe site-ul meu, in "comment"-uri, ca sa ramana acolo. Eventual, fa (faceti) ca mine: posteaza / postati si - si, adica si pe barcaholic si pe www.ghiduldelteidunarii.ro.

O apreciere personala: Barcaholic este un forum destinat discutiilor si schimbului de opinii si de informatii. http://www.ghiduldelteidunarii.ro este un site destinat "organizarii informatiilor pertinente" despre Delta Dunarii. Asa ca nu consider si nu iau in calcul nici o rivalitate si nici o competitie intre cele doua site-uri, ci doar o completare !
 
Buna treaba cu intrarile in Delta, pentru o mult mai buna usurinta in utilizare ar trebui sa ai, pe langa lista, o harta generala cu intrarile marcate si enumerate, poate chiar cu legaturi directe pe harta. Cu un plugin de Google Maps se poate face foarte simplu cu un strat creat cu KML, nu stiu cum e cu Openstreetmaps.

Multumim si spor la treaba!
 
Buna treaba cu intrarile in Delta, pentru o mult mai buna usurinta in utilizare ar trebui sa ai, pe langa lista, o harta generala cu intrarile marcate si enumerate, poate chiar cu legaturi directe pe harta. Cu un plugin de Google Maps se poate face foarte simplu cu un strat creat cu KML, nu stiu cum e cu Openstreetmaps.

Multumim si spor la treaba!

Multumesc pentru aprecieri ! Eu am facut, prin colaje succesive, o Harta a Deltei Dunarii, avand la baza OSM, pe care am pus denumiri, etc... Dar, in fapt sunt 2 de dar... Nu stiu daca am voie s-o afisez (mi-a fost lene sa citesc 'legal"-ul de pe OSM) si al doilea "dar"... Cand o export din Corel iese prea mare ! Bineinteles ca stiu sa-i scad rezolutia, dar atunci nu mai arata la fel !

Din hartuta aceasta tot decupez eu, de pun imaginile care le-ai vazut pe site-ul www.ghiduldelteidunarii.ro ...
 
O apreciere personala: Barcaholic este un forum destinat discutiilor si schimbului de opinii si de informatii. http://www.ghiduldelteidunarii.ro este un site destinat "organizarii informatiilor pertinente" despre Delta Dunarii. Asa ca nu consider si nu iau in calcul nici o rivalitate si nici o competitie intre cele doua site-uri, ci doar o completare !

Dupa cum am mai spus, e cea mai buna idee pe care ai avut-o. La fel am avut si eu dintotdeauna dorinta sa organizez altfel informatiile tehnice despre barci, motiv pentru care scriu unde scriu acum. Chiar daca separarea mea de barcaholic.ro a fost fortata de scandalurile lui Ambrozie, un lucru e cert: Barcaholic inseamna o comunitate a oamenilor apelor, si nu cumetriile din spatele gardului. Cu toate astea, am sa militez cat pot ca fiecare contributor important in domeniul nautic sa scrie pe website-ul propriu.

Spuneam acum cateva zile ca ma bucur ca ghidul Deltei e facut de un hidrotehnist. In familia mea am cativa hidrotehnisti veterani, dintre care bunicu' chiar a participat la primele lucrari de amenajari funciare din Delta, la Chilia in anii '50. Chiar atunci a aparut si faimosul cantec "La Chilia-n port", si bunicu' chiar a lucrat cu detinutii la indiguirile, dragarile si celelalte lucrari ale epocii.

Site-ul tau e singurul din tot peisajul web care prezinta corelatiile dintre nivelul apelor si accesul in interiorul Deltei. Nu mai spun de descrierile detaliate ale tuturor traseelor. Daca aveam acces la asemenea informatii acum 10-15 ani, cand bantuiam Delta toata vara, as fi zis ca l-am apucat pe Doamne-Doamne de picior. Din cauza asta, ma bucur inca o data ca ai inceput sa organizezi informatia pe site-ul propriu.

Completarile dintre site-uri sunt in beneficiul barcagiilor, iar informatia pertinenta e bine sa fie organizata exclusiv de contributorul ei. Atata vreme cat ghidul Deltei va fi facut de hidrotehnisti, iar barcile vor fi facute de navalisti, am increderea ca habarnismul agresiv o sa dispara incet-incet si de pe plaiurile mioritice.
 
Multumesc si... Frumos spus...

Dupa cum am mai spus, e cea mai buna idee pe care ai avut-o. La fel am avut si eu dintotdeauna dorinta sa organizez altfel informatiile tehnice despre barci, motiv pentru care scriu unde scriu acum. Chiar daca separarea mea de barcaholic.ro a fost fortata de scandalurile lui Ambrozie, un lucru e cert: Barcaholic inseamna o comunitate a oamenilor apelor, si nu cumetriile din spatele gardului. Cu toate astea, am sa militez cat pot ca fiecare contributor important in domeniul nautic sa scrie pe website-ul propriu.

Spuneam acum cateva zile ca ma bucur ca ghidul Deltei e facut de un hidrotehnist. In familia mea am cativa hidrotehnisti veterani, dintre care bunicu' chiar a participat la primele lucrari de amenajari funciare din Delta, la Chilia in anii '50. Chiar atunci a aparut si faimosul cantec "La Chilia-n port", si bunicu' chiar a lucrat cu detinutii la indiguirile, dragarile si celelalte lucrari ale epocii.

Site-ul tau e singurul din tot peisajul web care prezinta corelatiile dintre nivelul apelor si accesul in interiorul Deltei. Nu mai spun de descrierile detaliate ale tuturor traseelor. Daca aveam acces la asemenea informatii acum 10-15 ani, cand bantuiam Delta toata vara, as fi zis ca l-am apucat pe Doamne-Doamne de picior. Din cauza asta, ma bucur inca o data ca ai inceput sa organizezi informatia pe site-ul propriu.

Completarile dintre site-uri sunt in beneficiul barcagiilor, iar informatia pertinenta e bine sa fie organizata exclusiv de contributorul ei. Atata vreme cat ghidul Deltei va fi facut de hidrotehnisti, iar barcile vor fi facute de navalisti, am increderea ca habarnismul agresiv o sa dispara incet-incet si de pe plaiurile mioritice.

Multumesc mult si... Foarte FRUMOS spus, Vali. Am invatat multe de la tine si invat in continuare. Incerc sa fac ceea ce ma pricep... si ceea ce-mi iese bine! Si ceea ce-mi iese bine este ... Explorarea, organizarea informatiei, "aplecarea" spre profi mostenita de la tatal si mama mea, ambii "profi" de mate' , rigurozitatea, mostenita de la bunica mea, contabil sef la una dintre cele mai mari uzine ale tarii in perioada comunista, aventura, mostenita de la bunicul meu care a vazut de 2 ori "Cotul Donului" - pentru connaisseuri - incerc sa "dau" din ceea ce am vazut si acumulat, astfel ca altii ca mine sa nu treaca prin ceea ce am trecut eu !!! ...

... Sa nu sara in apa sa schimbe elicea pe Draghilea !!! Sa stie ce inseamna Draghilea... Sa stie ce inseamna "Crasnicol infernal"... Sa stie ce inseamna "Prizonieri pe Lacul Dracului" ... sau cum este cand se inchide Iacubul... Sa stie ca Delta "seaca" ani de zile, si locurile "expuse" pe diverse site-uri "facute" din birou, sunt momentan inaccesibile... sa stie ca anumite canale se blocheaza... nu cum am patit la Tulcea cand l-am intrebat pe un antreprenor care "face excursii", daca se trece pe Litcov - Imputita, si el mi-a spus ca DA, desi eu stiam ca este blocat... De aceea "News" pe site-ul meu, de aceea 3 site-uri pertinente in "Cuvant inainte..." De aceea efortul de a "cartografia"... cum au spus cei Doi Nomazi !

Ceea ce rog, mai corect, astept de la voi, cititorii mei, este ... sustinere si participare de la toti cei care STIU ce-i Delta Dunarii !!! Si daca se poate... contributie ! Pe site-ul www.ghiduldelteidunarii.ro !!!

P. S. Eu nu o stiu, eu de-abia o invat ... pe EA, pe DELTA DUNARII !!! :):):)
 
Imi place acest topic, imi place site-ul tau, Bogdane, le urmaresc cu atentie si placere, chiar daca in ultimul timp nu am mai fost activ pe aici si raman in continuare impresionat de efortul de a ne pune la dispozitie, in mod altruist, informatiile despre Delta Dunarii. Tot in vine in minte de ceva timp o comparatie cu marii exploratori ai secolelor trecute si cred ca daca te-ai fi nascut acum vreo 300 de ani, probabil n-am mai fi auzit de Cook si de altii ca el. Dar istoria le pune pe toate la locul lor.

P. S. Eu nu o stiu, eu de-abia o invat ... pe EA, pe DELTA DUNARII !!! :):):)

Stii ce este mai frumos in aceasta afirmatie? Faptul ca nu vei reusi s-o cunosti niciodata. Cu cat vei acumula mai multe informatii, vei constata ca si volumul celor ramase de descoperit a crescut. In Delta schimbarile apar zilnic, nemaivorbind de ce se inampla de la un an la altul, iar locurile cunoscute devin din nou enigme daca ai uitat sa treci mai des pe acolo.

P.S. Nu incerc sa "pieptan" pe nimeni si nici sa impresionez.

P.P.S. Bogdane, daca ai nevoie de ajutor in ce priveste zonele pe care eu le cunosc, apeleaza cu incredere! Nu am de facut comment-uri pe site pentru ca informatia pe care o detin este neactualizata, dar la modul general (trasee, canale, cai de acces, locuri de campare, daca mai este cazul) mai ne pricepem.
 
@ Ciby

Multumesc Ciby ! Si ... asa cum ti-am spus si telefonic, mizez pe ajutorul tau ... sa-ti destelenesc si sa-ti descriu... barlogul !!! :):):) Am mai invatat cate ceva despre Delta de Vest, dar este complicata rau, una dintre cele mai complicate si mai tzumbucarite :):):) zone din Delta ! Dar este tare frumoasa si ma atrage ca un magnet !

Asa cum ma simt "ca la mine acasa" in Delta de Nord si am curajul sa o strabat in aproape toate directiile fara GPS, pe atat de "timorat" ma simt in Delta de Vest... Multe canale, toate se intretaie, unele sunt impracticabile... adu-ti aminte de experientele mele cu Centura Mediana a Fortunei si Digul Maliucului, de Draghilea, Papadii neumblate si cate si mai cate...
 
Dragi Barcagii si Barcagite...

Buna treaba cu intrarile in Delta, pentru o mult mai buna usurinta in utilizare ar trebui sa ai, pe langa lista, o harta generala cu intrarile marcate si enumerate, poate chiar cu legaturi directe pe harta. Cu un plugin de Google Maps se poate face foarte simplu cu un strat creat cu KML, nu stiu cum e cu Openstreetmaps.

Multumim si spor la treaba!

Azi, spun eu, am facut un up-date super important: Harta Deltei Dunarii cu detalii si intrari !!! :):):) :cool::cool::cool: b-)b-)b-)

Este... cat am stiut, in ceea ce priveste denumirile si acuratetea. Din pacate, pentru a pastra un echilibru intre marimea fizica (MB) si rezolutie, nu este cel mai perfect :):):) produs, dar se va perfecta !!! Iar fac apel la ajutorul vostru... :):):)

Harta despre care am povestit se gaseste aici:

Harta detaliata a Deltei Dunarii

L-am citat pe Byteworks pentru ca el a spus-o primul in clar. Pe mine m-a incercat mai de mult idea aceasta, dar am rumegat-o pana m-am consultat cu niste juristi referitor la drepturile de autor. Avand in vedere ca am intervenit fizic pe harta, cateva lacuri si canale, avand in vedere ca denumirile si celelalte detalii sunt "inscriptionate" de mine cu "tehnologie" proprie... :):):), avand in vedere ca documentarea a fost realizata de mine in regie proprie, se cheama ca... Pupezica este autorul !!! :):cool:b-) Adica... © Pupezica !!! :):cool:b-)

Scriu aceste lucruri mai sensibile cu "Copyright" dintr-un singur motiv: nu vreau ca vreun domn burtos din birou, impreuna cu secretara lui blonda, care n-au vazut Delta decat in poze, in rest doamna a vazut doar... tavanul ... :):):) cu laptop-ul lui de ultima generatie... sa scrie si sa incaseze 2 mil. de Euro pe cine stie ce proiect, folosind munca mea ! Rezultatul muncii mele de documentare il pun la dispozitie public (in acest format WEB) si mai ales cu drag tuturor barcagiilor si barcagitelor care iubesc sa se dea pe ape leganate !!!

Revin cu explicatii pe subiect...
 
E un inceput bun dar cu tot respectul nu e o prezentare optima dpdv al usurintei in utilizare. Openstreetmap are un API cu care poti face ceva mult mai ca lumea, sau poti pur si simplu sa pui un KML peste openstreemap.
Eu ma mai ocup cu treburi din astea, daca accepti o colaborare voluntara din partea mea astept un mesaj personal.

Overlay API - OpenStreetMap Wiki
KML - OpenStreetMap Wiki

Poti avea pe harta orice obiecte vei vrea, puncte orice ar reprezenta ele, poligoane (trasee etc), (de)selectabil sau nu programatic, la nivel de utilizator sau de context, etc.
 
E un inceput bun dar cu tot respectul nu e o prezentare optima dpdv al usurintei in utilizare. Openstreetmap are un API cu care poti face ceva mult mai ca lumea, sau poti pur si simplu sa pui un KML peste openstreemap.
Eu ma mai ocup cu treburi din astea, daca accepti o colaborare voluntara din partea mea astept un mesaj personal.

Overlay API - OpenStreetMap Wiki
KML - OpenStreetMap Wiki

Poti avea pe harta orice obiecte vei vrea, puncte orice ar reprezenta ele, poligoane (trasee etc), (de)selectabil sau nu programatic, la nivel de utilizator sau de context, etc.

Sigur ca ma bucura o colaborare ! :):):) Si mai ales ca sunt novice in domeniul hartilor, al coordonatelor si chiar al GPS-ului. Cu atat mai putin sunt programator !!! :(:(:( Acum este tarziu, am terminat de updatat toate intrarile in Delta identificate de mine cu coordonate GPS si denumiri asociate, nu toate intrarile in Delta, cate or fi ele... maine plec in Delta... asa ca ramane pe luni. Iti voi trimite PM si telefonul, poate ne conversam un pic !

Multumesc inca o data de sprijin !
 
Bineinteles, e vorba despre experienta ta uriasa acumulata in totusi nu foarte mult timp, tradusa in date geo-referentiate, si condimentate abundent cu legaturi catre textele tale (si ale altora, daca isi dau consimtamantul) explicand ce si cum la fata locului, si in timp si ... nivel de ape.

Alt exemplu de ghid aici, cu o tinta mai larga, pe un site al carui autor Nicu este un la fel de mare admirator si vizitator al Deltei, dar nu atat de activ in explorararea si devoalarea Deltei cat este echipa Pupezicii.
 
Coordonatele GPS aproximative ale intrarilor in Delta identificate de mine...

Cu drag, pentru Barcaholici (Barcagii si Barcagite...), public Lista intrarilor in Delta (identificate de mine), grupate dupa cele 3 Brate ale Dunarii :

A. Bratul Sfantu' Gheorghe

1. Delta de Vest – Intrarea 1 – Canalul Mila 36 (S)

2. Delta de Vest – Intrarea 2

3. Delta Centrala – Intrarea 3 – Litcov “0″

4. Delta Centrala – Intrarea 5 – Canalul Uzlina (S)

5. Delta Centrala – Intrarea 5 – Canalul Uzlina (S)

6. ... va continua !!!
 
Buna treaba Bogdane cu harta asta ! Iar ajutorul oferit de Cosmin este benefic si de apreciat.

Apropo de intrarea pe Dranov, am mai postat si eu cate ceva despre problema digurilor submerse si pozitia lor care rupe elici si zgarie barci. Daca doresti iti pun la dispozitie cele constatate de noi pe propria piele, inclusiv coordonatele si vizualizarea in teren, a acelui dig stramb la capat.
Am observat ca pe harta Pupezicii, digul apare drept si putem remedia lucrul asta .
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Back
Sus