Barcuta mea gonflabila de la Decathlon

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Adunandu-mi amintirile...

In Delta Centrala este un canal foarte rar parcurs : Canalul Suez sau Canalul de Suez, asa cum mai este el cunoscut. Deseori, multi il confunda cu Canalul Magistral...

In jurul acestui canal sunt o multime de povesti, una dintre ele o puteti gasi aici : Traseu Dunavatu de Jos - Crisan, pe ape mici (pagina pe care voi incerca s-o mai formatez... :eek::eek::eek:)

Intrebarea pe care mi-a pus-o Republicii pe Forum GDD m-a pus pe ganduri : Oare nu ar fi bine, daca tot l-am parcurs, sa descriu Canalul Suez si Canalul Magistral ???... Asa ca am purces la treaba si iata ce a iesit : Delta Centrala – Canalul Suez

Pozele, fara a fi maiastre :p:p:p, sunt unice in felul lor, intru-cat foarte putina lume a parcurs acel canal...

Enjoy !!!
 
Dunare Veche – “Micul M” de la Dunavat

Desi pare "lipsit de glorie" sa "descrii" Dunarea, avand in vedere intrebarile puse de Republicii pe Forum GDD despre un posibil traseu Dunavat - Crisan pe ape mici si preferinta lui pentru asa-zisul "Traseu 2" recomandat de mine, m-am chinuit putin :):):) sa fac ceva lumina cu "intinsurile" de la intrarea pe Garla Perivolovca : Dunare Veche – “Micul M” de la Dunavat...

Deasemenea, aveti la dispozitie o galerie bine asezonata cu poze pe pagina a doua, galerie care "exemplifica" :):):) descrierea facuta...

Voi reveni si cu o harta...
 
Multumesc... dar ATENTIE

Superb! Harta este foarte folositoare.Mii de multumiri Pupezica!

Multumesc Republicii ... dar ATENTIE : Harta cu "Micul M" de la Dunavat este o harta orientativa, desenata, o schita. Ea trebuie folosita in stransa corelare cu pozele postate si cu explicatiile date pe Ghidul Deltei Dunarii in sectiunea Dunare Veche – “Micul M” de la Dunavat. Aceasta schita nu poate fi calibrata pe GPS !!!

Acum, inca o precizare despre ... HARTI : Harta “Magistralelor Albastre” din Delta Dunarii este o harta care POATE fi calibrata pe GPS, insa momentan nu este disponibila decat spre consultare pe Ghidul Deltei Dunarii din ratiuni legate de drepturile de autor. Insa vroiam sa fac o alta precizare importanta : "Magistralele Albastre" sunt CANALE si nu ... lacuri :):):) Adica... daca vedeti pe harta ca o "Magistrala Albastra" intra intr-un lac, acest lucru nu inseamna ca si in lacul respectiv este apa destula.

Inca ceva... spre exemplu Dranovul : faptul ca nu l-am colorat integral nu inseamna ca am gresit, inseamna ca din acel punct... nu mai este apa suficienta.

Deci ATENTIE si cu Harta Magistralelor Albastre !!!
 
Salut! Lamureste-ma te rog si pe mine numai ce este cu albastru mai poate fi navigabil si ce este cu roz sau rosu NU sau si celelete canale consideri ca mai pot fi traversate cu un pescaj de cca 40 cm ? ca asa cum ti-am mai spus eu am barca acum la Dunavat si ar insemna sa o plimb cu peridocul:confused::confused::confused:Stima!
 
N-am avut inspiratie la culori...

Salut! Lamureste-ma te rog si pe mine numai ce este cu albastru mai poate fi navigabil si ce este cu roz sau rosu NU sau si celelete canale consideri ca mai pot fi traversate cu un pescaj de cca 40 cm ? ca asa cum ti-am mai spus eu am barca acum la Dunavat si ar insemna sa o plimb cu peridocul:confused::confused::confused:Stima!

S-o luam pe rand : Te referi la Harta detaliata a Deltei Dunarii (ver. 1.2 – 05.08.2013) sau la Harta “Magistralelor Albastre” din Delta Dunarii ??? Eu stiu la ce te referi :cool::cool::cool:, dar pun aceste intrebari "ciudate" pentru ceilalti membrii ai forumului... :):):) Eram sigur ca ma va intreba cineva... codul culorilor de pe Harta “Magistralelor Albastre” din Delta Dunarii ... :cool::cool::cool: :eek::eek::eek:

Sa revenim, conceptul a fost urmatorul : pe Harta detaliata a Deltei Dunarii (ver. 1.2 – 05.08.2013) sunt doar doua culori : albastru spalacit al hartii si bleu, folosit de mine pentru canalele "desenate", vezi Canalul Cocos spre exemplu... Pe Harta “Magistralelor Albastre” din Delta Dunarii, oricare alte culori in afara celor doua mentionate mai sus, reprezinta "marcarea" canalelor navigabile pe ape mici care au o adancime mai mare de 1 m... suitable pentru ambarcatiuni de dimensiuni medii, in acceptiunea termenului din Glosar de termeni si conventii generale

Multumesc pentru intrebare :):):) ... si scuze pentru raspunsul intarziat un pic... :eek::eek::eek:
 
In urma cu doi ani, tot pe ape mici, am iesit din Perivolovca si m-am trezit intr-o Dunare plina de capcane, asa cum este si acum. Am mers incet, condus de intuitie, si am reusit sa ajung in canalul Dunavat fara nici un incident. Acum imi dau seama ca am urmat exact traseul desenat de tine :).

Bravo !!! Dar sper sa nu te superi daca te rog ceva ??? :eek::eek::eek: Scrie si tu pe Forum GDD... Eos... stii atat de multe despre Razim - Sinoe, si nu numai...

Este, spre exemplu, un topic pe Forum GDD ... Iesirile din Delta in Lacul Razelm. Am dat cateva indicatii, stii ca nu sunt un meserias in... "Razelm" :mad::mad::mad: si colegul nostru a "extrapolat" fara intentie explicatiile mele, legate exclusiv de Iesirile pe Razelm, desi eu nu i-am spus niciodata asa ceva, si a luat-o de pe Cocos "fake" pe Dranov spre Dunare cu o "barcuta" care "calca" 0.8 m !!! Nu trebuie sa-ti spun eu cat de usor i-a fost !!! Efectiv m-am speriat ... nu am dormit jumatate de noapte sa citesc tot ce am scris pe tema aceasta... insa colegul nostru a fost un domn si a afirmat el singur ca nu eu l-am indrumat...
 
Ultima editare:
Multumesc pentru precizare,chiar acum am vorbit la Dunavat si am aranjat o saptamana de Delta incepand cu 16 septembrie daca vreun barcaholic se afla in zona in perioada aia poate schimbam ceva impresii.Salutare la toata lumea!
 
Un up-date "informativ" ...

Mai demult, circula un banc care asemuia continentele cu doamnele... Plecand de la Africa care era asemuita cu o tanara, dornica de viata, apoi America, femeia in toata frumusetea ei, Europa - o doamna stilata... si se ajungea la Australia, care era asemuita cu o femeie din categoria ... "Exista, dar pe cine intereseaza ???

Cam asa si cu up-date-ul meu : Localitati in Delta Dunarii ... :):):) Exista, dar pe cine intereseaza ??? :confused::confused::confused:
 
Cu scuzele de rigoare...

Cu scuzele de rigoare... pentru niste oameni care au incasat niste bani din greu in cadrul unui proiect.... voi ati vazut MIZERIA aceasta : Delta Noastra

Dar ca sa intelegeti revolta mea, intrati si prin sectiuni... aceasta este informatia oficiala pe care Romania o furnizeaza despre Delta Dunarii ...

Inca o data, cu scuzele de rigoare pentru "autorii" informatiei :mad::mad::mad: care au incasat niste multi bani in cadrul unui proiect...
 
Tura in Delta 04.08.2013 – “Demonii” din sufletul Pilotului : Razelmul pe valuri …

Pentru cei care nu au bucuria sa fie in acest weekend pe ape leganate , poate le mai alina dorul acest post : Tura in Delta 04.08.2013 – “Demonii” din sufletul Pilotului : Razelmul pe valuri …

Postul inca nu este inca finalizat, insa... pe langa aspectele "artistice", gasiti informatii interesante despre Canalul "Surpriza" de pe marele Canal Dunavat (atentie, nu este vorba de Canalul Solomon, este vorba de un altul, mai la est fata de Canalul Solomon, care leaga Canalul Dunavat de Canalul Lipovenilor)

Daca stie cineva cum se numeste, poate ma ajuta si pe mine cu aceasta informatie...
 
Auzi la el, cica "sa aline" ... mi-ai bagat niste draci, ma duc sa cioplesc la barca.

Foarte frumos articolul, vrem si urmarea!
 
Auzi la el, cica "sa aline" ... mi-ai bagat niste draci, ma duc sa cioplesc la barca.

Foarte frumos articolul, vrem si urmarea!

Multumesc frumos Byteworks, pentru cuvintele frumoase... Fara sa vreau sa torn gaz peste foc :):):) ... te salut cu drag din Mahmudia Noastra !!! :):):) Insa din "mansarda noastra" din pacate, inca n-am iesit pe ape leganate !!! Si din pacate, mai mult, DIN PACATE, Pilotul meu nu-i cu mine, n-a putut sa vina, asa ca sunt cu un prieten, cu intentii de a pescuii ceva stiuca !!!
 
Hidrologie "populara"...

Dragi Barcagii si Barcagite, fiind in Delta, intr-o dimineata lunga de toamna, am descoperit ceva (sau pe cineva) extraordinar : un mare om care s-a preocupat de Delta Dunarii... in 1982 :Inginerul Eugen Panighianţ

Voi exploata CINSTIT aceasta lucrare, trecand-o prin filtrul gandirii mele. Acum aveti la dispozitie un prim articol, citat de aceasta data integral, intru-cat nu sunt alte date disponibile pe Internet... dar voi gasi si alte date la UTCB si la UB si le voi corela... Oricum, este un prim pas care ne va face sa intelegem TOTI, indiferent de pregatire, cum circula apa din Dunare in Balta si viceversa... : Hidrologie “populara” a Deltei Dunarii

Pagina se gaseste "listata" si in meniul din side-bar-ul dreapta...

Repet, un prim pas... Enjoy !!!
 
Am inceput sa exploatez cinstit lucrarea Domnului Inginer Eugen Panighianţ...

Asa cum am promis, am inceput sa exploatez cinstit lucrarea Domnului Inginer Eugen Panighianţ...

Parti ale ei le gasiti in cadrul descrierilor unor Localitati din Delta Dunarii :

1. Comuna CEATALCHIOI (satele componenete: Ceatalchioi, Pătlăgeanca, Sălceni, Plauru)
2. Satul PĂTLĂGEANCA
3. Satul PLAURU
4. Comuna PARDINA
5. Satul TATANIR
6. Comuna CHILIA VECHE (satele componente: Chilia Veche, Tatanir, Câşliţa)
7. Comuna C. A. ROSETTI (satele componenete: C.A.Rosetti, Letea, Sfiştofca, Periprava, Cardon)
8. Satul PERIPRAVA
9. Satul LETEA

Este incredibil cata informatie este in aceasta lucrare din 1982, comparati singuri cu informatia oferita de Master Planul Deltei Dunarii... si oamenii acestia vor sa "organizeze" Delta pe baza Master Planului !!! :mad::mad::mad:

Cred ca nu mai trebuie sa spun faptul ca "informatiile" din lucrarea citata a Domnului Inginer Eugen Panighianţ... este la nivelul anului 1982 ... si ca nu mai exista U. R. S. S. ... :confused::confused::confused: :p:p:p :):):)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Back
Sus