Barcuta mea gonflabila de la Decathlon

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Cotele apelor Dunarii la Tulcea... pe www.ghiduldelteidunarii.ro

Dragi Barcaholici, asa cum v-am promis, am terminat de prelucrat datele privind cotele apelor Dunarii la Tulcea pentru anii 2010, 2011, 2012 si 2013... pe care le aveam deja puse pe site si incerc sa le updatez in fiecare zi. Ele (cotele, cele "noi", in fapt... "vechi" ) sunt pe aceeasi pagina si se incarca pe masura ce scrolezi.

Cotele apelor Dunarii la Tulcea

Voi posta si un formular "standard" pentru cei care vor sa participe la efortul meu de a realiza o ... "harta batimetrica" :):):) a Deltei Dunarii. Reiterez, cei care au facut ture in acesti ani, 2010,11,12,13 si au sondat apa in diverse locuri cu ghiondirul, nu vor avea altceva de facut decat sa spuna unde au sondat, in ce data si "adancimea"... "dedusa". Corelarea cu "cotele apelor Dunarii la Tulcea o voi face eu.

In alta ordine de idei, se poate vedea dinamica maretului fluviu... asta pentru prognozarea turelor.
 
P. S. la Cotele apelor Dunarii...

Azi, 16.05.2013 (si ieri, 15.05.2013) cota apelor Dunarii la Tulcea este + 348 cm, cota care a mai fost atinsa:

1. 20.01.2010 - +348 cm la Tulcea, in crestere
2. intre 21-22.01.2010 - +348 cm la Tulcea, in scadere
3. intre 4-5.03.2010 - +348 cm la Tulcea, in crestere
4. intre 22-23.03.2010 - +348 cm la Tulcea, in scadere
5. intre 30-31.05.2010 - +348 cm la Tulcea, in crestere
6. intre 20-21.07.2012 - +348 cm la Tulcea, in scadere, dupa maximul din 07.07.2010 de +347 cm la Tulcea
7. in 25 si 26.12.2010 - +348 cm la Tulcea, varf stationar

8. Cota niciodata atinsa in 2011, cand trendul a fost eminamente descrescator, cu diverse varfuri, dintre care cel mai mare a fost +347 cm la Tulcea, in 04.01.2011

9. Cota niciodata atinsa in 2012, cand trendul a fost foarte variabil si cu varfuri foarte "ascutite", dintre care cel mai mare a fost +309 cm la Tulcea, in 03.06.2011

10. 30.03.2013 - +348 cm la Tulcea, in crestere
11. in 15 si 16.05.2013 - +348 cm la Tulcea, in scadere

Coincidenta sau nu, Dunarea a fost in crestere in aceeasi perioada si cam la aceeasi cota in 2010 si in 2013....

P. S. Acesta este doar un exemplu de "analiza" care se poate face pe datele postate de mine !!!

P. P. S. Retineti... http://www.ghiduldelteidunarii.ro/ va va oferi multe "surprize" si multe facilitati !!!
 
Sunt un veritabil incepator...

Dupa lupte seculare cu asezatul in pagina, poze, insert, dimensiuni, pixeli... etc., am reusit o prima postare zic eu ceva mai "profi" pe site-ul meu. Am Verificat-o cu IE si Chrome si para sa se vada bine... Dar in ritmul acesta, daca nu gasesc niste unelte care sa-mi automatizeze munca, nu mai termin sa descriu nici macar o tura !!!

Tura in Delta 11.05.2013 – O tura de suflet pe Draghilea catre Turlele Chiliei si Lacul Dracului, Page 2

Orice sugestii sunt FOARTE bine-venite !!!

Concret, ce-mi lipseste este un plugin sau un widget de Wordpress 3.5.1 care sa-mi permita sa inserez pozele tinute pe Google +, sa-mi faca direct thumbnails - uri, care sa se faca "mari" cand dai cu mouse-ul pe-acolo.

Idem pentru o galerie... Vreau sa inserez poze reprezentative in posturi (exemplu: repere) si acolo unde sunt multe poze, sa pot insera galerii. Dar fara sa aduc pozele de pe Google+ / Picasa pe server, ca-l fac sa crape...
 
Un nou update pe www.ghiduldelteidunarii.ro

Dragi barcaholici, cei impatimiti de ture pot citi o descriere amanuntita a Canalului Tataru inundat complet, aici...

Tura in Delta 11.05.2013 – O tura de suflet pe Draghilea catre Turlele Chiliei si Lacul Dracului, Page 3

Pozele puse sunt cu atat mai interesante cu cat prezinta Canalul Tataru aflat intr-o situatie extrema: inundat complet !!! Cei care cunosc zona s-ar putea sa se minuneze !

IMG_5843.JPG


Va salut pe toti, cu drag si.... PLEC IN DELTA !!!
 
Un mic update... tehnic, pe www.ghiduldelteidunarii.ro

Cu umilele mele puteri, dupa o tura superba b-)b-)b-) despre care voi scrie b-)b-)b-), tura in care am descoperit CEL MAI BINE PASTRAT SECRET DIN DELTA DE SUD... b-)b-)b-), am mai facut si ceva up-date-uri ... tehnice:

News

... rubrica la care as simti nevoie de ajutor de la voi, cei impatimiti de Delta... ce salcie a mai cazut, unde s-a mai colmatat, pe unde nu se (mai) poate trece... etc., sub forma de "Leave a reply" sau aici, pe postul meu...

Delta de Sud

si preferata mea...

Delta de Nord

Continuam cu... devoalarea secretului... dar un pic mai incolo !
 
Cel mai bine pastrat secret al Deltei de Sud

b-)b-)b-) "Secretul Deltei de Sud" b-)b-)b-) despre care vorbeam intr-un post anterior, l-am devoalat aici:

News

Astept comentarii, critici si de ce nu... aplauze ! :):):)
 
@ Vali... si nu numai...

Sper sa nu jignesc pe nimeni si fiecare sa inteleaga NUMAI CEEA CE TREBUIE si NUMAI CEEA CE AM SCRIS... Nothing less, nothing more !!!

http://www.ghiduldelteidunarii.ro/?page_id=65&preview=true&preview_id=65&preview_nonce=4584b1849f

Oricand cu cea mai mare placere, dar exclusiv pe site-ul tau ;). Apropo, nu mi se deschide linkul din penultimul tau post :confused:.

Despre "asta" era vorba... ti-am raspuns la comment pe www.ghiduldelteidunarii.ro , aici:

News

Ceea ce te invit sa citesti... si nu numai pe tine, seamana cu ceea ce am scris la inceput pe www.capcompas.ro , se gaseste aici:

Cuvant inainte…
 
@ Florio...

... Un up-date consistent... abia am creat paginile si link-urile... acum urmeaza descrierile...

Poate ma ajutati si voi... Multumesc !!!

Intrarile in Delta Dunarii

Multumesc, Florio. Este o munca de o zi 12/24, :):):) profitand de abcesul care m-a tintuit la pat, :):):) in stransa legatura cu insolatia din Delta, :):):) laolalta cu viroza contractata conducand barcuta gol pana la mijloc, bazata pe inca cateva zile de munca de "decupat" imagini timp de 12/24... Ca sa nu mai vorbesc despre harta in sine !

Acum am finalizat. Le aveti pe toate ! Si le voi descrie pe cele care le stiu !
 
Ultima editare:
N-am postat inca nimic (decat aprecierile mele sub forma unor like-uri) fiindca vreau sa apuc sa citesc tot ce ai reusit sa cristalizezi in ghid . Usor nu e nici pentru cine citeste tot, dar inca pentru cine scrie :)

P.S.
Insanatosire grabnica, avem nevoie de tine valid si voios ! Combatant, ca sa zic asa :)
 
Sa ma explic un pic...

Avand in vedere ca "provin" de pe acest site, avand in vedere ca "utilizatorii" acestui site sunt cei mai potentiali :):):) "clienti" ai noului meu site http://www.ghiduldelteidunarii.ro , sa ma explic un pic cu ... intrarile :p:p:p... in Delta Dunarii, desigur...

1. Intrarile in Delta Dunarii sunt punctele de acces pe apa din bratele Dunarii in Delta.

2. Am luat in calcul si intrarile din Golful Musura

3. Nu am luat in calcul intrarile dinspre Razelm si dinspre Mare in Delta (pe considerentul ca numai Eos si cu Florio vin din Razelm in Delta si viceversa :):):) si numai Doi Nomazi intra din Marea Neagra in Delta :):):) )... Am uitat de RAID si de TID !!! :):):)

4. Multe dintre aceste intrari le-am parcurs, altele nu, le-am identificat numai dupa harta (OSM... cea publicata pe site... Harta Deltei Dunarii

5. Unele intrari s-ar putea sa nu existe "fizic" (ex: dig), alte intrari noi pot exista, iar eu sa nu le fi identificat pentru ca ori nu le-am parcurs, ori nu sunt pe harta (ex: spartura in dig din dreptul Gorgovei, pe malul stang, Bratul Sulina... Delta de Vest – Intrarea 17 )

6. Intrarile in Delta sunt grupate in felul urmator:

Lista intrarilor in Delta Dunarii Intrarile in Delta Dunarii
Intrarile din Bratul Sf. Gheorghe Intrari din Bratul Sfantu Gheorghe
Intrarile din Bratul Sulina Intrari din Bratul Sulina
Intrarile din Bratul Chilia Intrari din Bratul Chilia
Intrarile din Golful Musura Intrari in Golful Musura

7. O alta grupare a intrarilor corespunde Zonelor Deltei Dunarii Zonele Deltei Dunarii (Delta de Nord - Delta de Nord , Delta de Sud - Delta de Sud , Delta Centrala - Delta Centrala si Delta de Vest - Delta de Vest ), anume:

Intrarile in Delta de Nord - Acces pe apa in Delta de Nord
Intrarile in Delta de Sud - Acces pe apa in Delta de Sud
Intrarile in Delta Centrala - Acces pe apa in Delta Centrala
Intrarile in Delta de Vest - Acces pe apa in Delta de Vest

8. Meniul este arborescent, in final fiecare intrare are pagina separata (fac aceasta precizare legat de ajutorul solicitat pentru realizarea unor descrieri corecte folosind "Leave a Reply")

9. Pot exista anumite inadvertente in ceea ce priveste link-urile. Daca observati asa ceva, va rog sa mi le semnalati prin mecanismul "Leave a Reply" si le voi corecta de indata.

10. Paginile Intrarile in Delta Dunarii si Puncte de acces pe apa in Delta Dunarii sunt doua pagini separate, in rest meniul vertical din right side-bar "bate" cu meniul din bara de navigatie.

11. Intrarile in Delta Dunarii, dpdv al formelor de clasificare si al pointarii catre pagina proprie fiecarei intrari, sunt tratate mai detaliat in meniul din navigation bar.
 
Ultima editare:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Back
Sus