Barcuta mea gonflabila de la Decathlon

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Pentru cei care nu au bucuria sa fie in acest weekend pe ape leganate , poate le mai alina dorul acest post : Tura in Delta 04.08.2013 – “Demonii” din sufletul Pilotului : Razelmul pe valuri …

Postul inca nu este inca finalizat, insa... pe langa aspectele "artistice", gasiti informatii interesante despre Canalul "Surpriza" de pe marele Canal Dunavat (atentie, nu este vorba de Canalul Solomon, este vorba de un altul, mai la est fata de Canalul Solomon, care leaga Canalul Dunavat de Canalul Lipovenilor)

Daca stie cineva cum se numeste, poate ma ajuta si pe mine cu aceasta informatie...

Pupezico,
Intre canalul Lipovenilor si Dunavat exista (n-am mai fost pe el de vreo 4-5 ani) un canal numit de Centura (a lacului Razelm)- cel pe care ai marcat tu intrarea "6"- care continua si iese in canalul Dunavat pe langa o salcie mare. Era de obicei folosit de cei care frecventau complexul Dunavat 1 (hotel, restaurant si ponton plutitor cu amenajare piscicola in spate). Mergeau cu barci cu motor mici dar avea adancime caci isi permiteu sa mearga in glisare.
Eu l-am folosit ca sa evit navigatia pe Razelm caci aveam o lotca cu motor mic si nu era prea grozav pe valuri.
Nu stiu de existenta canalul indicat de tine pe harta detaliata ca Solomon. Era un canal pe care localnicii il numeau Canalul 8. Solomon e de fapt o amenajare piscicola (amplasata mai spre West de unde ai tu pe harta petele acelea albe) ale carei diguri au fost sparte oferind acces intre Dunavat si Mustaca. La vremea aia canaul de centura era abandonat si colmatat de vegetatie si toata lumea o lua pe Solomon. Cam la 500m inspre E de intersectia Canalului Dunavat /Canalul de Centura e intrarea pe acest Solomon. Se merge oblic spre SE cca 1.6 km apoi 2.9 km spre S pe canalul principal al exploatarii si se iese in Mustaca (iesirea e greu de gasit, dar exista!).
Toate cele bune!
 
Ultima editare:
Raspund eu in locul Pupezicii:
Canalul 8, zis si Solomon, exista, ca si Vanghele despre care nu stiu ce numar poarta. Au intrari vizibile atat de pe Lipovenilor cat si din Dunavat. Acestea doua sunt oarecum paralele intre ele, dar si cu canalul de Centura. Pe Centura nu am mers personal, dar stiu ca este navigabil, dar pe celelalte doua am fost incepand cu anul 2009.
Nu stiu istoria canalului Solomon, cand a fost dragat ultima data, dar despre Vanghele stiu sigur ca a fost dragat in 2008 sau 2009.
Cat despre legatura dintre Dunavat si Mustaca prin amenajarile piscicole, am vazut si eu o spartura in dig pe Mustaca si este foarte posibil sa ai dreptate. Trebuie totusi verificat.
In anul 2010 se draga intro incinta in zona de care spui, undeva vis a vis de canalul ce merge pe langa lacul Dranov in canalul Dranov. Au spart digul, au introdus draga si l-au inchis la loc. Noi ne-am oprit si am urcat pe draga in cautarea unui nene cunoscut cu un an inainte, cand au dragat Lipovenescul. Era un bazin mai vechi pe care il dragau si in continuarea lui un rand de salcii ce ducea spre canalul Dunavat ce indica existenta unui canal.
Cat despre intrebarea Pupezicii in legatura cu canalul din tura de care face vorbire, este canalul Vanghele. Acesta a fost dragat paralel cu canalul vechi datorita colmatarii acestuia (exista salcii crescute chiar si pe mijlocul canalului vechi, asa ca au preferat sa sape alaturi). Mai are totusi o portiune de cateva sute de metri inainte de varsarea in Dunavat pe vechiul traseu. O privire in Google Earth este edificatoare.
PS
Canalul Vanghele mai este cunoscut ca si canalul 34. Abia ce aflai!
 
Ultima editare:
Pupezico,
Intre canalul Lipovenilor si Dunavat exista (n-am mai fost pe el de vreo 4-5 ani) un canal numit de Centura (a lacului Razelm)- cel pe care ai marcat tu intrarea "6"- care continua si iese in canalul Dunavat pe langa o salcie mare. Era de obicei folosit de cei care frecventau complexul Dunavat 1 (hotel, restaurant si ponton plutitor cu amenajare piscicola in spate). Mergeau cu barci cu motor mici dar avea adancime caci isi permiteu sa mearga in glisare.
Eu l-am folosit ca sa evit navigatia pe Razelm caci aveam o lotca cu motor mic si nu era prea grozav pe valuri.
Nu stiu de existenta canalul indicat de tine pe harta detaliata ca Solomon. Era un canal pe care localnicii il numeau Canalul 8. Solomon e de fapt o amenajare piscicola (amplasata mai spre West de unde ai tu pe harta petele acelea albe) ale carei diguri au fost sparte oferind acces intre Dunavat si Mustaca. La vremea aia canaul de centura era abandonat si colmatat de vegetatie si toata lumea o lua pe Solomon. Cam la 500m inspre E de intersectia Canalului Dunavat /Canalul de Centura e intrarea pe acest Solomon. Se merge oblic spre SE cca 1.6 km apoi 2.9 km spre S pe canalul principal al exploatarii si se iese in Mustaca (iesirea e greu de gasit, dar exista!).
Toate cele bune!

Raspund eu in locul Pupezicii:
Canalul 8, zis si Solomon, exista, ca si Vanghele despre care nu stiu ce numar poarta. Au intrari vizibile atat de pe Lipovenilor cat si din Dunavat. Acestea doua sunt oarecum paralele intre ele, dar si cu canalul de Centura. Pe Centura nu am mers personal, dar stiu ca este navigabil, dar pe celelalte doua am fost incepand cu anul 2009.
Nu stiu istoria canalului Solomon, cand a fost dragat ultima data, dar despre Vanghele stiu sigur ca a fost dragat in 2008 sau 2009.
Cat despre legatura dintre Dunavat si Mustaca prin amenajarile piscicole, am vazut si eu o spartura in dig pe Mustaca si este foarte posibil sa ai dreptate. Trebuie totusi verificat.
In anul 2010 se draga intro incinta in zona de care spui, undeva vis a vis de canalul ce merge pe langa lacul Dranov in canalul Dranov. Au spart digul, au introdus draga si l-au inchis la loc. Noi ne-am oprit si am urcat pe draga in cautarea unui nene cunoscut cu un an inainte, cand au dragat Lipovenescul. Era un bazin mai vechi pe care il dragau si in continuarea lui un rand de salcii ce ducea spre canalul Dunavat ce indica existenta unui canal.
Cat despre intrebarea Pupezicii in legatura cu canalul din tura de care face vorbire, este canalul Vanghele. Acesta a fost dragat paralel cu canalul vechi datorita colmatarii acestuia (exista salcii crescute chiar si pe mijlocul canalului vechi, asa ca au preferat sa sape alaturi). Mai are totusi o portiune de cateva sute de metri inainte de varsarea in Dunavat pe vechiul traseu. O privire in Google Earth este edificatoare.
PS
Canalul Vanghele mai este cunoscut ca si canalul 34. Abia ce aflai!

Multumesc Alex1958 si multumesc Ciby pentru discutia super tehnica... dar va mananc pe amandoi !!! :):):) Nu puteati sa va faceti cont (tu Ciby ai, ca ai si scris) pe Forum GDD ??? N-am nimic impotriva discutiilor pe Barcaholic, dovada ca scriu absolut regulat, insa, pentru consolidarea informatiilor despre Delta Dunarii, prefer Forum GDD. Asa am patit si cu postul meu - Barcuta mea gonflabila de la Decathlon - de dragul discutiilor, am postat TOATA informatia pe care o aveam la acel moment despre Delta Dunarii printre alte discutiii interesante, si acum imi este greu pana si mie sa... "ma regasesc", pe mina, ma, m... :):):)

Asa, daca initiem cate un topic nou, punctual, strict tehnic, pentru fiecare "problema" din Delta, gasim cu totii informatia mult mai usor... si daca ne ramolim, stim unde sa ne uitam... :):):) (pot vb si la singular, daca se considera cineva jignit... :cool::cool::cool: )

Acum, despre Canalul Solomon voi reveni cu amanunte. L-am parcurs o singura data (poate de mai multe ori dar nu mai tin minte !!!) in 2012. Adevarul este pe undeva la mijloc, intre ceea ce spune Ciby si ceea ce spune Alex 1958.

1. Canalul Solomon este si CANAL si JAPSA (Lac)
2. Canalul Solomon nu era dragat, pe ape mici in japsa trebuia musai sa intri si sa iesi glisat, altfel ramaneai acolo.
3. Japsa Solomon, din cate imi amintesc, era in treimea nordica a Canalului Solomon si se parcurgea oblic spre dreapta (E) dupa alura canalului, iesirea in Lipoveni se facea printre niste fultane de stuf.
4. Malul sudic al Lipovenilor in acel loc unde ieseai din Japsa Solomon era instufat, malul nordic avea salcii care-ti dadeau "orientarea" sa iesi din japsa in Lipoveni.
5. Acesta este un raspuns "citat din memorie" si la "foc automat". Voi cauta tura, poze, detalii si revin cu amanunte.

Si acum intrebari :

1. Daca deschid eu topic pe Forum GDD continuam acolo "partea tehnica" a discutiei ?

2. Sa inteleg Alex1958 ca eu nu am pe Harta detaliata a Deltei Dunarii Canalul de Centura la care faci tu referire ?

3. Cand am fost pe Lipoveni si am gasit Iesirea 6 pe Razelm, NU AM VAZUT :confused::confused::confused: nici nu canal de centura care sa continue catre Dunavat... :confused::confused::confused: asta nu inseamna ca nu este acolo :p:p:p
 
Discutam si acolo, stai fara grija! Chiar am un coment la tura cu Demonii din sufletul pilotului in care confirm spusele pescarului precum ca acel canal este Vanghele. Daca iti mai aduci tu aminte, pe un mal de Sontea, la un bors, o prepelita si niste sprituri, am discutat amandoi despre lipsa unor canale din harta pe care tu o folosesti. Printre ele se aflau si cele doua, Vanghele si Solomon, respectiv canalul 34 si canalul 8. Dar vad ca pescuitul in gura Baclanestiului de dupa chef a lasat o amprenta mai vizibila in memorie decat discutiile purtate la un sprit! ;)
Apropos, multumesc pentru gheata adusa! A fost cel mai tare lucru primit vreodata in delta!

Iata o poza din zona:
g0ry.jpg


Se vede canalul de centura in stanga, canalul 8, zis si Solomon la mijloc si canalul 34, zis Vanghele in dreapta.
Nu vad nicio japsa, Bogdane, si nici nu stiu de existenta vreuneia, sau cel putin eu nu am vazut-o cand am trecut pe acolo.
Pana acum am discutat doar de canalele dintre Lipovenesc si Dunavat. Ce este dincolo de Dunavat, spre Mustaca, este alt bors de peste.
 
Dragii Mosului... recte "Dragii Pupezicii"...

Dragii mei...

Va invit sa continuam discutia super - tehnica despre Delta de Sud - Canalul Solomon, Canalul Vanghele, Canalul de Centura (nordic) al Razelmului, aici : Delta de Sud - Canalul Solomon

Ma voi ocupa eu sa tin up-datata discutia noastra de pe Forum GDD si pe Barcaholic, nu va faceti griji !!!

Inca o data SUBLINIEZ : NUMAI IN SCOPUL CONSOLIDARII INFORMATIEI DESPRE DELTA DUNARII...

Multumesc pentru intelegere !!! :):):)

P. S. Pe un forum clasic, te iei cu una, te iei cu alta, scrii ceva specific, apoi o dai in... balarii. De exemplu, pe Capcompas, in topicul "Ponta... ... " nu sunt numai injuraturi... s-a discutat si despre Igor Sedelnikov !!! Este corect ??? :p:p:p Asa si cu Delta Dunarii... mai discutam si altceva pe Barcuta mea gonflabila de la Decathlon... in afara de Delta Dunarii... iata ceva interesant :

femei-si-silueta.jpg
 
Mare boier, mare caracter... dublat de o memorie de elefant...

Discutam si acolo, stai fara grija! Chiar am un coment la tura cu Demonii din sufletul pilotului in care confirm spusele pescarului precum ca acel canal este Vanghele. Daca iti mai aduci tu aminte, pe un mal de Sontea, la un bors, o prepelita si niste sprituri, am discutat amandoi despre lipsa unor canale din harta pe care tu o folosesti. Printre ele se aflau si cele doua, Vanghele si Solomon, respectiv canalul 34 si canalul 8. Dar vad ca pescuitul in gura Baclanestiului de dupa chef a lasat o amprenta mai vizibila in memorie decat discutiile purtate la un sprit! ;)
Apropos, multumesc pentru gheata adusa! A fost cel mai tare lucru primit vreodata in delta!

Iata o poza din zona:
g0ry.jpg


Se vede canalul de centura in stanga, canalul 8, zis si Solomon la mijloc si canalul 34, zis Vanghele in dreapta.
Nu vad nicio japsa, Bogdane, si nici nu stiu de existenta vreuneia, sau cel putin eu nu am vazut-o cand am trecut pe acolo.
Pana acum am discutat doar de canalele dintre Lipovenesc si Dunavat. Ce este dincolo de Dunavat, spre Mustaca, este alt bors de peste.

Draga Ciby :):):) ... raspunsul meu (dupa cateva ore de "munca") este aici : Delta de Sud - Canalul Solomon
 
Multumesc Alex1958 si multumesc Ciby pentru discutia super tehnica... dar va mananc pe amandoi !!! :):):) Nu puteati sa va faceti cont (tu Ciby ai, ca ai si scris) pe Forum GDD ??? N-am nimic impotriva discutiilor pe Barcaholic, dovada ca scriu absolut regulat, insa, pentru consolidarea informatiilor despre Delta Dunarii, prefer Forum GDD. Asa am patit si cu postul meu - Barcuta mea gonflabila de la Decathlon - de dragul discutiilor, am postat TOATA informatia pe care o aveam la acel moment despre Delta Dunarii printre alte discutiii interesante, si acum imi este greu pana si mie sa... "ma regasesc", pe mina, ma, m... :):):)

Asa, daca initiem cate un topic nou, punctual, strict tehnic, pentru fiecare "problema" din Delta, gasim cu totii informatia mult mai usor... si daca ne ramolim, stim unde sa ne uitam... :):):) (pot vb si la singular, daca se considera cineva jignit... :cool::cool::cool: )

Acum, despre Canalul Solomon voi reveni cu amanunte. L-am parcurs o singura data (poate de mai multe ori dar nu mai tin minte !!!) in 2012. Adevarul este pe undeva la mijloc, intre ceea ce spune Ciby si ceea ce spune Alex 1958.

1. Canalul Solomon este si CANAL si JAPSA (Lac)
2. Canalul Solomon nu era dragat, pe ape mici in japsa trebuia musai sa intri si sa iesi glisat, altfel ramaneai acolo.
3. Japsa Solomon, din cate imi amintesc, era in treimea nordica a Canalului Solomon si se parcurgea oblic spre dreapta (E) dupa alura canalului, iesirea in Lipoveni se facea printre niste fultane de stuf.
4. Malul sudic al Lipovenilor in acel loc unde ieseai din Japsa Solomon era instufat, malul nordic avea salcii care-ti dadeau "orientarea" sa iesi din japsa in Lipoveni.
5. Acesta este un raspuns "citat din memorie" si la "foc automat". Voi cauta tura, poze, detalii si revin cu amanunte.

Si acum intrebari :

1. Daca deschid eu topic pe Forum GDD continuam acolo "partea tehnica" a discutiei ?

2. Sa inteleg Alex1958 ca eu nu am pe Harta detaliata a Deltei Dunarii Canalul de Centura la care faci tu referire ?

3. Cand am fost pe Lipoveni si am gasit Iesirea 6 pe Razelm, NU AM VAZUT :confused::confused::confused: nici nu canal de centura care sa continue catre Dunavat... :confused::confused::confused: asta nu inseamna ca nu este acolo :p:p:p

Pupezico,
Am incercat sa-ti raspund pe Forum-ul GDD dar "Comments are closed."
Raspunsuri:
1. Foarte OK dar fa-l sa mearga! Daca se poate repondentii sa poata posta si foto.
2. Da. Am revazut niste poze vechi (2005)- vezi anexat. Canalul exista, iesire "6" era atunci numai un accident in dig, canalul este, din cate imi aduc aminte, strajuit de o linie electrica si iese chiar langa Dunavat 1. Se vede si pe Google Earth asa cum zice Ciby.
3. Poate s-a colmatat intre timp dar nu prea cred, doar daca s-a inchis Dunavat 1. Stiu ca avea niste probleme cu banca, n-am mai fost pe acolo, nu-mi place, canale dragate liniar, monotonie...Si ca sa fiu cinstit pana la capat proprietarul sau fostul proprietar a comis niste magarii si i-am dat "ignore".
In pozele atasate se vede complexul Dunavat 1, linia electrica si aspectul canalului. La capatul dinspre Dunavat se ingusteaza de trece numai o barca.
Deci trecem pe GDD cand vrei tu!
Toate cele bune!
 

Atașamente

  • IM000010.jpg
    IM000010.jpg
    66.6 KB · Vizualizări: 48
  • IM000039.jpg
    IM000039.jpg
    55.4 KB · Vizualizări: 50
  • IM000041.jpg
    IM000041.jpg
    61.1 KB · Vizualizări: 40
De exemplu, pe Capcompas, in topicul "Ponta... ... " nu sunt numai injuraturi... s-a discutat si despre Igor Sedelnikov !!! Este corect ??? :p:p:p

Bineinteles ca este corect. E exact ca in bancul ala:

Era Bula argat la boier, si taia lemne cu toporu'. La un moment dat ii sare o aschie exact intre picioare. Cade Bula secerat si incepe sa se vaiete cu glas subtire.
Iese boieroaica: - Ce-ai patit bai Bula? - Ce sa patesc, a sarit o aschie si m-a lovit drept in kwaie!
Boieroaica: - Bai Bula, unde te trezesti, vorbeste si tu mai pe ocolite cand e o femeie de fatza!
La care Bula: - A sarit o aschie, a ocolit, a ocolit, da' tot in kwaie-a nimerit!

Asa si cu barcagiii, oricat ai vrea sa lansezi discutii despre Ponta sau alti cotei cu doctorat :p, ei fac ce fac si tot despre barci discuta ;).

Pupezica a spus:
Inca o data SUBLINIEZ : NUMAI IN SCOPUL CONSOLIDARII INFORMATIEI DESPRE DELTA DUNARII...

M-am bucurat tare sa citesc despre cartea lui Panighiant pe Ghidul Deltei Dunarii. De acolo m-am informat de-a lungul timpului, de cand eram mic, atunci cand am bantuit prin Delta. Am sa intru pe Ghid cand am mai mult timp, ca sa discutam despre aceasta carte. Ce-i foarte misto e ca nu se trateaza exclusiv Delta, ci si toate obiectivele de interes din imprejurimi - Muntii Macin, Dobrogea de nord, orasele mari - Galati, Braila, Tulcea, bineinteles la nivelul de acum peste 30 de ani.

In plus, o carte excelenta este Delta Dunarii de Ioan Gh. Petrescu, Editura Scrisul Romanesc 1975. Am cartea la fel de cand eram mic, din pacate ii lipseste o pagina de la cuprins (asa am luat-o de la anticariat). Parerea mea e ca acest autor se inscrie, alaturi de Petre Gastescu si Eugen Panighiant, in trio-ul de veterani consacrati ai informarii despre Delta. Tu esti primul din generatia urmatoare ;).
 
Canalul de centura iese intradevar unde spui, langa complexul turistic. Vis a vis de el este un canal ce duce in complexul piscicol si de acolo prin japsa, cum spune Pupezica, in spartura in dig de pe Mustaca.
Ce doresc, pentru ca si eu sunt in ceata, este sa lamurim care este canalul Solomon? Canalul 8 dintre Lipovenesc si Dunavat, sau acesta de vis a vis de iesirea Centurii in Dunavat? Din spusele unui localnic stiu ca ar fi canalul 8, dar dupa discutiile de aici se pare ca nu este asa.

LE
Pupezico,
Am incercat sa-ti raspund pe Forum-ul GDD dar "Comments are closed."
.....

Si eu am intampinat aceeasi problema si am reusit cu "Quote". Vrand nevrand a trebuit sa-l citez pe Pupezica!
 
Ultima editare:
@ Alex1958 si nu numai

Pupezico,
Am incercat sa-ti raspund pe Forum-ul GDD dar "Comments are closed."

Alex1958, trebuie sa intri pe Forum GDD, nu pe comment-uri. Tocmai de aceea le-am inchis, ca sa "se scrie" in Forum GDD si nu in comment-uri. Trebuie sa-ti faci cont chiar din pagina indicata si vei primi pe mail parola, dupa care intri ca user si poti posta. Discutia "noastra" se gaseste aici : Delta de Sud - Canalul Solomon. Daca nu te descurci, revin eu cu explicatii.

Raspunsuri:
1. Foarte OK dar fa-l sa mearga! Daca se poate repondentii sa poata posta si foto.

Multumesc. Ca si user ai un mic butonel si poti posta foto, insa numai daca le ai undeva pe net, spre exemplu Google + sau Flickr. Forum GDD nu suporta atasamente, nu pentru ca nu vreau eu, ci este un forum foarte simplist, minimalist.

2. Da. Am revazut niste poze vechi (2005)- vezi anexat. Canalul exista, iesire "6" era atunci numai un accident in dig, canalul este, din cate imi aduc aminte, strajuit de o linie electrica si iese chiar langa Dunavat 1. Se vede si pe Google Earth asa cum zice Ciby.

Am vazut si eu pe Google Earth. Nu l-am parcurs ca sa-i iau "urma' cu GPS-ul sa-l pot "aseza" pe Harta detaliata a Deltei Dunarii


3. Poate s-a colmatat intre timp dar nu prea cred, doar daca s-a inchis Dunavat 1. Stiu ca avea niste probleme cu banca, n-am mai fost pe acolo, nu-mi place, canale dragate liniar, monotonie...Si ca sa fiu cinstit pana la capat proprietarul sau fostul proprietar a comis niste magarii si i-am dat "ignore".
In pozele atasate se vede complexul Dunavat 1, linia electrica si aspectul canalului. La capatul dinspre Dunavat se ingusteaza de trece numai o barca.
Deci trecem pe GDD cand vrei tu!
Toate cele bune!

Cand ma mai duc prin zona, voi verifica.

Multumesc inca o data pentru informatii.
 
Pentru cine vrea...

Pentru cine vrea... sa-si dea doctoratul in Canalul Solomon, il sfatuiesc sa urmareasca cu atentie postul Delta de Sud - Canalul Solomon si sa vada contributiile super - tehnice si super - pertinente ale colegilor de pe ForumGDD, Barcaholic si Capcompas, Alex1958 si Ciby.
 
Inca un canal din Delta de Sud...

Avand in vedere discutiile purtate pe Forum GDD cu privire la zona Lipoveni - Dunavat - Mustaca si la diversele solutii de trecere intre aceste veritabile "etaje" ale Deltei de Sud, am profitat de consultarea materialelor mele si am purces la o descriere simpla si practica a unui canal de legatura dintre Lipoveni si Dunavat, din cele vazute de mine, un canal prea putin cunoscut : Delta de Sud – Canalul Dunavat-Fundata Nr. 8.
 
Curentul...

Timp de circa o ora si jumatate site - ul Ghidul Deltei Dunarii nu va fi functional din pricina de... curent !!! :mad::mad::mad: Super - sorry !!!
 
Rugaminte...

Am intalnit sau am vazut "diversi" barcaholici : barcagii, marangozi, pasionati, incepatori, velisti, ingineri, arhitecti... si lista poate continua. Este vreun barcagiu sau vreo barcagita care lucreaza in PR sau intr-o "zona" asemanatoare ??? Am nevoie de un "slogan" pentru Ghidul Deltei Dunarii... sa-l "brenduiesc"... :):):)

Multumesc anticipat pentru sugestii !!! :):):)
 
Stie cineva ce inseamna... "CARDON" ???

Stie cineva ce inseamna... "CARDON" ??? :confused::confused::confused: Ok, este numele unei localitati din Delta Dunarii, dar ce inseamna cuvantul "CARDON" in sine ??? Este denumire romaneasca sau nu ??? Ei bine, "CARDON" vine din rusa si inseamna "pichet"... :):):)

Reamintesc "problema" toponimiei in Delta Dunarii : degeaba ii spui unui localnic ca vrei sa vezi Lacul Lebedea... zice ca esti nebun. Daca-i spui "Onofrei", se schimba treaba...

Asa ca un prim pas (mic) in deslusirea toponimiei vechi si noi l-am facut "expoatand" lucrarea “Delta Dunării şi complexul lagunar Razelm” , 1982, autor : Domnul Inginer Eugen PANIGHIANŢ ... Acum aveti la dispozitie, pe Ghidul Deltei Dunarii o noua sectiune, zic eu interesanta (dar inca in constructie) : Mic Dictionar de cuvinte uzuale din zona Deltei Dunarii. Pentru azi avem literele "A" si "B" ...

Deocamdata sursa cuvintelor, a limbii de provenienta si a explicatiilor este cea citata. Daca barcagii cunoscatori si / sau "bastinasii" (Galati, Braila, Tulcea, etc.) care se uita pe Ghidul Deltei Dunarii vor sa contribuie si ei, voi cita "sursa" de fiecare data... intr-o coloana noua.
 
Si celelalte... cuvinte ...

Acum aveti la dispozitie, pe Ghidul Deltei Dunarii o noua sectiune completata, zic eu interesanta (dar inca in constructie, prin eventualele contributii ale voastre) : Mic Dictionar de cuvinte uzuale din zona Deltei Dunarii. Azi avem si literele "C" - "Z"

Deocamdata sursa cuvintelor, a limbii de provenienta si a explicatiilor este cea citata. Daca barcagii cunoscatori si / sau "bastinasii" (Galati, Braila, Tulcea, etc.) care se uita pe Ghidul Deltei Dunarii vor sa contribuie si ei, voi cita "sursa" de fiecare data... intr-o coloana noua.

P. S. Am si facut asta... Userul "Gigi" de pe Ghidul Deltei Dunarii a postat in comment - uri faptul ca Babina sau Babita este acelasi lucru, adica ... pelican, pe lipoveneste. Eu m-am ocupat de "Ispol", care, culmea, este pe dexonline.ro !!! :):):)
 
O noua versiune de Harta...

Dragi barcagii si barcagite, dupa ajutorul pe care mi l-au dat colegii nostri Ciby si Alex1958, am redesenat anumite parti (Delta de Sud) din Harta detaliata a Deltei Dunarii.

Modificarile vizeaza Canalul Vanghele Nr. 15, Canalul Dunavat - Fundata Nr. 8, Canalul Solomon, Japsa Sudica de pe Canalul Solomon, Canalul Nr. 5, Japsa Solomon si doua lacuri noi pe care se ajunge din Canalul Lipovenilor : Lacul Barcaz si Lacul Soschi. Enjoy !!! :p:p:p
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Back
Sus